Drugi tir

I

Izbrisan uporabnik #9334

Pa so te pogodbe tako zavezujoče?
Nikoli nisem - niti hotel, delati preko javnih razpisov, ker tam dobi delo samo najcenejši, jaz pa nisem najcenejši. Tako da si ne predstavljam takih pogojev - ki sploh niso malenkostni. Konec koncev je danes prav vse speljano preko podizvajalcev. Nosilec posla je vedno samo neka pisarna z direktorjem in blond tajnico. :mad:
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.502
5.492
113
Nekdo je maketo naredil, sprogramiral, dostavil, ... Uradniki se sicer iz političnih razlogov poizkušajo izogniti plačilu in jim je malo mar za škodo, ki so jo povzročili izvajalcu.

Zanimivo bi bilo vedeti, ali je bil DDV za račun, izdan za maketo, plačan.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Nekdo je maketo naredil, sprogramiral, dostavil, ... Uradniki se sicer iz političnih razlogov poizkušajo izogniti plačilu in jim je malo mar za škodo, ki so jo povzročili izvajalcu.

Zanimivo bi bilo vedeti, ali je bil DDV za račun, izdan za maketo, plačan.
Nekdo je maketo naredil, sprogramiral, dostavil, ... Uradniki se sicer iz političnih razlogov poizkušajo izogniti plačilu in jim je malo mar za škodo, ki so jo povzročili izvajalcu.

Zanimivo bi bilo vedeti, ali je bil DDV za račun, izdan za maketo, plačan.

Kako pa to narediš? Da ne plačaš DDV-ja izstavljenemu računu? :sprasujemse:
Skoraj bo trideset let kar sem privat, pa tega ne znam. :sprasujemse:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Peter Klepec

erikson

Guru
25. avg 2007
21.502
5.492
113
Saj to me zanima. Uradniki bi nategnili podjetnika, člani komisije so za kazen morali na tečaj Excela, plačo in ostalo pa vseeno prejeli redno.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Excel je bil kriv, ja! :valjamse: Saj sem registriral tisto domislico, še naša mačka se je ne bi sramovala :bonk:
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Kar Mamco vprašajmo, kakšen cirkus nastane, ko začneš dokazovati Fursu, da si storniral nek račun. :confused:
Riskiraš še kakšen inšpekcijski pregled poslovanja o_O
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Na javnih razpisih se išče najcenejšega. Nič hudega če se kasneje preko vez in poznanstev dodaja anekse in dviguje cena, toda za začetek - najcenejši ! Bo že kak novinarček nekje izbrskal, da je bil na razpisu nekdo še cenejši in se posledično tega vsi odgovorni strašno bojijo ... toda NAJCENEJŠI !

Najcenejša so pa samo jajca, upam da to čisto vsi vemo. :rolleyes: Lahko pogledaš dobavitelje solate za osnovne šole, ali kruha itd ... pač najcenejši. Pa čeprav je v štruci kruha namesto moke 20 dek peska. Samo da je najcenejši. :nigladek:
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
problem je, ker imamo na voljo polovične informacije, potem pa malo špekuliramo...
ko se recimo v naši firmi prijavljamo na kake razpise od DRSI, DARS ali kaj podobnega, je vedno zraven tudi priloga, kjer je potrebno napisati, ali nastopamo sami ali s podizvajalci in pa kdo so ti podizvajalci. glede na izjave DRSI izbrani izvajalec ni prijavil podizvajalca, torej je kršil pogodbo. ali je to dovolj huda kršitev za razveljavitev že opravljenega posla, pa je stvar pravnikov. konec koncev ta priloga ni namenjena razdiranju pogodb, temveč zaščiti podizvajalcev pred neplačevanjem iz strani vodilnega partnerja.

Po dostopnih informacijah je izbrani izvajalec samostojno nastopal na razpisu, prav tako drugi neizbrani. Ko drugi ni bil izbran, prvi pa je bil, je le-ta s pogodbo prenesel posel na drugega, s čimer načelno ni nič narobe, saj lahko v takih primerih dodatno javiš novega podizvajalca. Kot rečeno gre bolj za zaščito plačil do podizvajalcev kot pa kaj drugega.

Nenazadnje pa me zanima kje je izbrani izvajalec dobil reference, ker bojda je oni drugi edini to sposoben naredit - poleg kitajcev seveda. :cool:
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Razpis lahko zmeraj narediš tako, da referenc ne zahtevaš, ali pa so te za projekte, ki s tem nimajo neke veze.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
Kako pa to narediš? Da ne plačaš DDV-ja izstavljenemu računu? :sprasujemse:
Skoraj bo trideset let kar sem privat, pa tega ne znam. :sprasujemse:
tole je pa res smešna izjava... enostavno ga ne daš v izdane fakture, ko delaš obračun, zdej če si hotel povedat kako pošten si, povej naravnost, sem pošten in še nikoli nisem tega naredil in btw ne mislit, da si iz tega razloga kaj posebnega, saj namreč večinoma vsi poslujemo tako kot je prav
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Na javnih razpisih se išče najcenejšega. Nič hudega če se kasneje preko vez in poznanstev dodaja anekse in dviguje cena, toda za začetek - najcenejši ! Bo že kak novinarček nekje izbrskal, da je bil na razpisu nekdo še cenejši in se posledično tega vsi odgovorni strašno bojijo ... toda NAJCENEJŠI !

Najcenejša so pa samo jajca, upam da to čisto vsi vemo. :rolleyes: Lahko pogledaš dobavitelje solate za osnovne šole, ali kruha itd ... pač najcenejši. Pa čeprav je v štruci kruha namesto moke 20 dek peska. Samo da je najcenejši. :nigladek:
Oprosti, ampak: dva stavka, dve oslariji.

(1) Nikoli ne iščejo najcenejšega. Vedno iščejo najcenejšega, ki ustreza pogojem. In če ustreza pogojem, ne vidim razloga, zakaj ne bi izbral najcenejšega. Razen če pogojev ne znaš zapisati, v smislu "bom že vedel, ko bom videl" - kar na široko odpira vrata korupciji (pa ne da so slučajno zaprta, samo vsaj malo se morajo potruditi). To, da je normalno, da se z aneksi vsako JN napihne na faktor, je pač čista korupcija, ampak največ, največ, kar bi lahko dosegel, če bi ukinil pravilo najcenejšega, bi bili nižji faktorji (pa še to ne garant). Ker jim sistem teče v redu, ga ne bi menjali kar tako. Bi naročnik up front izbral najljubšega ponudnika, cene bi pa napihovali, ker jih pač lahko.
(Tudi tisti medklic z novinarjem je smešen - JN je javen in vsaj ponujene cene in da formalno zadoščajo pogojem, vedo vsi.)


(2) Če bi, sicer ne smem, ker gre za firmo, ampak če bi v JN zapisal, da potrebujem novega Mercedesa, pa nič drugega - je najcenejša ponudba še vedno jajc? In tudi sicer, če lahko proizvajalec pride skozi s kruhom, v katerem je 20 dag peska, bi bilo zelo nekapitalistično, če bi se tej poslovni priložnosti odrekel.

Problem javnih razpisov je nezainteresiranost naročnika (pomanjkanje odgovornosti), odsotnost nadzora (vsesplošna - tisti kruh s peskom bo tudi na policah, nič bat), splošna korupcija (Slovenija je sistemsko pokvarjena skozi in skozi in če bi se sploh lotila to popravljat, bi potrebovala par generacij, pa še kakšno revolucijo poljubne barve, samo da požge vse do tal, vmes) - it takes two for tango, pravijo. To, da na JN izbirajo najcenejšega ustreznega, je samo figov list; pa še to je očitno mnogim preveč.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi in ferdo

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Mislim, da si pozabil še na en zelo pomemben vidik. Ljudje, ki dobijo za nalogo izpeljati JN, preprosto ne poznajo problema in ne morejo narediti kvalitetnega razpisa. Potem pa so aneksi pač nujni. Narediš JN za nakup klim, napišeš, da sta do dva preboja, do pet metrov razdalje, ker si pač nekje to prepisal, potem pa se izkaže, da to ne drži in je tega več. Ali boš kot izbrani izvajalec to požrl, ali pa boš zahteval aneks? Tisti, ki je situacijo poznal in glede na realno situacijo podal ponudbo, se je zaklal, ker JN tega ni zahtevalo in bo odpadel zaradi previsoke cene.
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.484
818
113
Mislim, da si pozabil še na en zelo pomemben vidik. Ljudje, ki dobijo za nalogo izpeljati JN, preprosto ne poznajo problema in ne morejo narediti kvalitetnega razpisa.
Naključje? Ne. V resnici ti ljudje - ali tisti, ki so jim dali to nalogo - zelo zelo dobro poznajo postopke.
Manjka znanja? Enkrat morda, po 25+ letih pa je očitno pač tako vsem prav.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.227
4.712
113
Ne vem, če imaš prav. Čedalje bolj se mi zdi, da je sposobnih ljudi na svetu zelo malo. Sposobnost je, da znanje uporabiš na konkretnem primeru, ki ni nikoli enak kot v šoli in ki zmeraj zahteva znanje več področij. Sposobnost in formalna izobrazba na koncu niti nista prav veliko povezana. Danes narašča izobraženost, upada pa sposobnost. Ker se izobražujemo čedalje bolj ozko, ker v vsakdanjem življenju čedalje več stvari prepuščamo zato "usposobljenim". Ne pridelujemo hrane, ne kuhamo, ne zidamo, ne rešujemo sami sporov, ne popravljamo svojih prevoznih sredstev, ne učimo otrok nekih veščin, ker so zato klubi ... Vso to početje je ljudem dajalo širino, ki jo za normalno funkcioniranje rabiš.
Pred leti sem še bil presenečen, ko sem v podjetju slišal računovodkinjo, ki je vprašala svojo podrejeno (denimo tajnico) s srednješolsko izobrazbo, kaj ta zakon pomeni za njihovo podjetje. In slednja je odgovor vedela, prva pa niti slučajno ne. Danes me take reči več ne čudijo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Naključje? Ne. V resnici ti ljudje - ali tisti, ki so jim dali to nalogo - zelo zelo dobro poznajo postopke.
Manjka znanja? Enkrat morda, po 25+ letih pa je očitno pač tako vsem prav.
Ljudi, ki so se v JU dobro spoznali na razpise in so bili strokovnjaki na tem področju, so že zdavnaj, z boljšimi pogoji dela, speljale firme, ki se javljajo na razpise. Posebno SCT je bil znan potem, da je pokupil vse strokovnjake za JN iz JU.
 

optiplex

Guru
13. dec 2015
5.652
3.910
113
Ljudi, ki so se v JU dobro spoznali na razpise in so bili strokovnjaki na tem področju, so že zdavnaj, z boljšimi pogoji dela, speljale firme, ki se javljajo na razpise. Posebno SCT je bil znan potem, da je pokupil vse strokovnjake za JN iz JU.

Dejansko ni res, vse niti vodijo politiki, ki pri večjih naročilih preko sekretarjev dajejo izrecna navodila. Lep primer je Pavček z pismom o nameri. Najvišja inštanca korupcije.

Ta je z dokumentom mahal pred kamerami z bodočim razpisom, kateri sploh še ni bil javen.
Res pa je, da za manjše posle pa znajo tudi zaposlenimi kej pomutiti, samo to je plunk v morje.

SCT pa ni nobenega podkupoval v JN in JU, ampak je bil to dogovor v stilu Zemljariča.
Šarec pa je idealni kandidat, sej je glup k marela, da se ga da vodit.

Pričakovanje nekega presežka od Lesarja ni mogoče pričakovati, kot to da je majmun na daljinca.