Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
Katerega bi izbrali-priporočili od teh 3?
Da je čim tišji, najkvalitetnejši, enostaven za čiščenje in seveda najboljši za trenutno ceno.
Hvala za mnenja in pomoč.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Katerega bi izbrali-priporočili od teh 3?
Da je čim tišji, najkvalitetnejši, enostaven za čiščenje in seveda najboljši za trenutno ceno.
Hvala za mnenja in pomoč.

philips (sicer en drug model - a istega ranga) mi dela že par let (nekje 5-10 kav na dan) bp.. po avtomobilsko "tankaj in vozi" - torej filaj kofe in splakuj enoto
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Pozdravljeni
Moja bi rada kavni aparat.
Kakšno je mnenje za ta aparat? https://www.merkur.si/kavni-espresso-avtomat-philips-ep2231-40/
Se ne spoznam najbolj. Malo sem preletel to temo, ampak so tudi kar naprej novi modeli. Ta naj bi bolj enostaven za čiščenje. Ali je za ta denar kak aparat boljši nakup? Mogoče kaj takega
Hvala.
Tale Krups za 219 EUR na Mimovrste je enostaven, pa cena je zelo lepa.
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
Tale Krups za 219 EUR na Mimovrste je enostaven, pa cena je zelo lepa.
Malo me moti mnenje kupca na mimovrste, kako je s čiščenjem aparata , sicer za tega https://www.mimovrste.com/avtomatsk...aparat-ea-815e70-espresseria-auto-pisa-s-line , verjetno pa je sistem čiščenja enak
(komentar: Miha G.; 06.01.2020
Zelo dober aparat za to ceno! Odlicna priprava kave in pene za kapučino. V primerjavi s prejšnjim AEG aparatom, ki sem ga imel, se tišji in enostavnejši za uporabo. Edino kar me skrbi po daljšem casu uporabe je čiščenje, ker se ga ne da razstaviti. Upam da ga ne bo za dobro čiščenje peljati na servis.)

Sam se ne spoznam, zato sprašujem.
 

kapadimul

Fizikalc
10. avg 2007
646
26
28
Dravograd
philips (sicer en drug model - a istega ranga) mi dela že par let (nekje 5-10 kav na dan) bp.. po avtomobilsko "tankaj in vozi" - torej filaj kofe in splakuj enoto
Kako je pa s tem? verjetno sta znotraj enaka. Meni je celo mogoče bolj všeč, da nima skodelice-kozarca za penjene?
 

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.234
54
48
Pri nas doma ze 12 ali 11 leto dela Jura Ena7... 1x je bila na servisu, ker mlinček ni delal (v garanciji), druagče pa redno vzdrževanje, samo to kar javi sam avtomat.

Edino ker imamo kar trdo vodo imam v posodi za vodo njih filter, ki pa ga menjam ko se spomnim, torej 1x na leto... vem da bo naslednji avtomat spet Jura
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Malo me moti mnenje kupca na mimovrste, kako je s čiščenjem aparata , sicer za tega https://www.mimovrste.com/avtomatsk...aparat-ea-815e70-espresseria-auto-pisa-s-line , verjetno pa je sistem čiščenja enak
(komentar: Miha G.; 06.01.2020
Zelo dober aparat za to ceno! Odlicna priprava kave in pene za kapučino. V primerjavi s prejšnjim AEG aparatom, ki sem ga imel, se tišji in enostavnejši za uporabo. Edino kar me skrbi po daljšem casu uporabe je čiščenje, ker se ga ne da razstaviti. Upam da ga ne bo za dobro čiščenje peljati na servis.)

Sam se ne spoznam, zato sprašujem.
Glej, z nobenim ne boš mim usekal. Bomo pa vidl, kaj bo čas pokazu za tega Krupsa glede razstavljanja. Tko Delongi kot Philips sta tud super.
 

tomi

Guru
1. sep 2007
17.915
9.060
113
39
MB
Jaz imam ta delonghi zdaj cetrto leto, brez pripomb. Dela zaenkrat vse.
Descaling delam po programu oz ko aparat zahteva, enoto scistim ko se spomnim.

je pa koncno cena pri nas normalna vidim, merkur ga je imel takrat za 500+ e
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Philips Saeco Incanto HD8916 imamo zdaj 3 leta. Nam skuha dober expresso iz zrn od Kimba, dobra nam je bila tudi kava Alegre. Velikost mletja je nastavljena na srednje, najvišja možna temperatura. Z aparatom do sedaj nobenih tehničnih težav. Čiščenje se zdi enostavno, a je obvezno 1x tedensko vzeti ven kuhalno enoto in jo splakniti. občasno tudi namazati. Vodne filtre dobim kopije iz Poljske, tablete za oljne madeže sem naročil preko Amazona. Kar me moti je vonj po plesni, katerega se ne znebim. V službi je sedaj 1 leto nek osnovni delonghi, ki je enostavnejši za čiščenje, se ga bolj uporablja in zlorablja, pa tega vonja še ni ustvaril. Sam tudi ne priporočam teh mlečnih karaf v katere naliješ mleko in vtakneš v aparat. Predvsem zaradi čiščenja, ker je karafa sestavljena iz več kosov in jo je potrebno celo razstaviti in očistiti. Je pa res, da naj bi nove karafe bile sedaj drugače narejene in brez potrebe po čiščenju (poudarjam "naj bi").
Opažam pa, da je v spodnjem pladnju vedno nekaj vode, ki steče mimo. Pri Delonghi je ta vedno suh. Delonghi ima tudi daljše intervale izpiranja šob ob vklopu in izklopu aparata. Pri Saeco se mi zdi ta interval prekratek.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Kar me moti je vonj po plesni, katerega se ne znebim.

Mam Philips Saeco Intelia Evo. Vzdrževanje delam enako kot ti.
Vonja po plesni nimam. Ko sperem enoto jo "otresem" in posušim izven aparata.. pa po več zaporedno skuhanih kavah pustim stranska vratca (tam kjer enoto vzamem ven) rahlo priprta.
Tudi sam opažam, da spodnji pladen "spušča".
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Mam Philips Saeco Intelia Evo. Vzdrževanje delam enako kot ti.
Vonja po plesni nimam. Ko sperem enoto jo "otresem" in posušim izven aparata.. pa po več zaporedno skuhanih kavah pustim stranska vratca (tam kjer enoto vzamem ven) rahlo priprta.
Tudi sam opažam, da spodnji pladen "spušča".

Vidim, da imava enako enoto. Tudi jaz jo sperem, jo otresem in posušim zunaj aparata. Pa tvoja nima vonja?
Ni pa slaba ideja ta z stranskimi vratci.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Vidim, da imava enako enoto. Tudi jaz jo sperem, jo otresem in posušim zunaj aparata. Pa tvoja nima vonja?
Ni pa slaba ideja ta z stranskimi vratci.

mam tole
in ne - ne smrdi. Aparat naredi v enem dnevu nekje 6+ kav (tko po 2 vsake 3 ure). Če so obiski - jih seveda naredi več (takrat tudi "luftam" vrata - če se spomnim)
Ko sperem enoto - notranjost obrisem z vlazno papirnato brisacko, pa porinem jo skozi odprtino za dodajanje zmlete kave (čeprav je ne uporabljamo).. spodaj prideta ti dve cevi skupaj (ta za zmleto + tista, ki jo aparat sam zmelje).. se tud nabere enih ostankov
 

Schime

Guru
22. nov 2008
1.800
626
113
Mi imamo v službi isto Philips Saeco (ne vem točno zdajle kateri model samo nižji od tega zadnjega zapisanega).
Načeloma se dela 20 do 30 kav na dan. Čez teden se čisti samo odpad kave in vode. Koncem tedna pa se temeljito očisti in razstavi za čez vikend.
Ni nobenih vonjav in tudi za rastaviti je enostaven. Malo bolj kompicirana je enota za mleko ja. Samo sam ga med tednom ne čistim in ga po uporabi dam v hladilnik (večinoma sam pijem kavo z mlekom). Konec tedna pa isto razstavim in sčistim. Na kakem okusu se nič kej ne pozna. Je pa res, da je kaj hitro sirotka, če sem ga pozabil poleti kak dan zunaj. Potem pa pride čiščenje takoj na vrsto. :)
Sedaj se uporablja že tam slabo leto in ni nobenih težav z njim. Me pa zanima kje kupuješ filtre na Poljskem.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Malo me moti mnenje kupca na mimovrste, kako je s čiščenjem aparata , sicer za tega https://www.mimovrste.com/avtomatsk...aparat-ea-815e70-espresseria-auto-pisa-s-line , verjetno pa je sistem čiščenja enak
(komentar: Miha G.; 06.01.2020
Zelo dober aparat za to ceno! Odlicna priprava kave in pene za kapučino. V primerjavi s prejšnjim AEG aparatom, ki sem ga imel, se tišji in enostavnejši za uporabo. Edino kar me skrbi po daljšem casu uporabe je čiščenje, ker se ga ne da razstaviti. Upam da ga ne bo za dobro čiščenje peljati na servis.)

Sam se ne spoznam, zato sprašujem.
Pri Krupsu je kuhalna enota je mal drugač narjena kot pri Delongiju.




Kar se pa mojga Krupsa tiče. Opravlja nalogo. Kok časa, bomo pa videli. Zaenkrat sem navdušen nad avtomatskim aparatom. Sem si prej lastil ročnega, pa sem sicer uspel nardit res dober espreso, sam ne zmeri, pa tista mleta kava je ostajala, pa usput je blo treba čistit, pa trajal je, da se je ročka zagrela, pa če si preveč prtisnu je usekal čez dihtngo, če si premal je bla voda pa.......... Kle zjutri prtisnem gumb, čez 15 sekund drugega in mam kratek šot, pol za v domačo pisarno pa skuham dvojnega podaljšanga.... skratka zakaj nisem že prej kupil tega, ker se men brez kave zjutri dan podre .