Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.507
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
jest bi tkole:
spucaj aparat.. pusti vratca odprta, da se ti presusi. enoto pusti zunaj
vtakni kaksno vrecko silikagela v aparat, da ti vlago potegne
vsekakor se ti mora aparat presusit - k vlaga je ponavad prvi multiplikator plesni

ne vem al plesen vonjas - al je dejansko tudi vidis? ce jo samo vonjas - daj aparat povohat se komu od domacih - da nisi res preobcutljiv?
 
  • Všeč mi je
Reactions: dwight

jello

Guru
22. sep 2008
9.568
3.436
113
Meni se je tudi saeco (sicer en starejši, še iz časov pred philipsom) usmradil, po tem ko je bilo premalo prometa z njim (kava do dve na dan, pa vmes po nekaj dni nič,...). In verjemi, da se ni treba posebno trudit da ga zavohaš. Rešitev zanj je imel dinos.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Če ga redno čistim (enkrat tedensko) potem plesen ni vidna. Pa tudi vidna je samo v spodnjem delu aparata, kjer je kuhalna enota.
Tudi jaz ga vonjam in sumim, da je aparat premalo v uporabi. Zadeva še ni tako hudo moteča, da bi moral končati na odpadu, ker tudi kvaliteta kave ni padla.
Vendar ga vonjam vedno, ko čistim aparat. Kuhalna enota ima nek vonj, tudi, ko se popolnoma posuši. Žena ga ne vonja ali pa jo ne moti, stari starši ga.
Ga bom sedaj po navodilih ncnifrej še očistil, pa da vidimo..
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Saeco Incanto enostavno daj v banjo/tuš kabino karkoli že imaš doma za tuširat. Odpri vratca, odstrani kuhalno enoto, pladenj in s tušem pod polnim pritiskom in mlačno vodo očisti notranjost. Vsa elektronika je na levi strani, na desni in spodaj lahko mirno stuširaš (pazi samo da ne špricaš skozu luknjo kjer pride kava v kuhalno enoto). Dokler teče rjava voda oz. letijo ven delci kave ni čisto. Čudiš se kaj vse in koliko ven odnese. To jst naredim vsake pol leta pa ni nobenega smradu (tok tok).

Kuhalno enoto pa isto, pod tuš pa stuširat z vročo vodo iz vseh strani. Če še vedno smrdi jo lahko daš tudi v pomivalni stroj (to baje eni delajo, ni pa uradno priporočeno).

Potem pustiš vse odprto da se posuši. Kuhalno enoto lahko daš tudi na radiator.

Pladenj sam očistim z razmaščevalcem ko se začne nabirat tista sluz. Pozimi skoraj ni problema s tem, poleti pa moraš tudi po 1x na mesec to naredit.

Aja če vam pri Saeco teče zadaj ven je fora da ima butasto narejeni sistem pladnja oz. odcejevanja po kuhanju. Po kuhanju bo še par minut zadaj kapljalo navzdol, tako da pladenj ven vlečt ne smeš takoj ko končaš kuhat kavo (kar je pa včasih nemogoče ker se ti napolni recimo predal za porabljeno kavo in moraš spraznit če želiš dalje kuhat).
 
  • Všeč mi je
Reactions: kapadimul in dwight

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Čistim po "utisevalcevem" postopku, tako da cel aparat spodaj stuširam pod banjo, kot tudi kuhalno enoto.
Res pa da kuhalne enote še nisem dal v pomivalec.
Zdaj bom še poskusil s tem.
 

dwight

Pripravnik
29. nov 2013
210
9
18
Pa še nekaj... a se vam ne zdi pri Saeco, da je čiščenje ob vklopu in izkopu prekratko? Pri meni traja ca. 7 sekund. Pri delonghiju je ziher 1x dlje.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Pa že pri Saecu gre več kot polovica vode samo za čiščenje!

Sam čiščenje ob zagonu skoraj vedno prekinem po prvi sekundi ker se mi ne da čakat, že tko rabi 10 sekund da segreje avtomat potem pa še vodo toči 10 sekund BZ. Je pa res da pri nas gre vsaj 4 cikle zagona aparata na dan, večinoma po 2 ali 3 kave kave. Skratka nekega pomena da vsakič sam sebe čisti ob zagonu ne vidim, itak ob izklopu stoči vodo za čiščenje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Pa že pri Saecu gre več kot polovica vode samo za čiščenje!

Sam čiščenje ob zagonu skoraj vedno prekinem po prvi sekundi ker se mi ne da čakat, že tko rabi 10 sekund da segreje avtomat potem pa še vodo toči 10 sekund BZ. Je pa res da pri nas gre vsaj 4 cikle zagona aparata na dan, večinoma po 2 ali 3 kave kave. Skratka nekega pomena da vsakič sam sebe čisti ob zagonu ne vidim, itak ob izklopu stoči vodo za čiščenje.
Jest bi reku, da je puščanje vode skozi sistem ob zagonu namenjeno segrevanju kuhalne enote.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Možno, ampak voda priteče vroča že takoj prvi curek in potem kava enako. Sam sem tolk len zjutraj da enostavno živce zgubim za vsako odvečno sekundo, ki jo mašina porabi, jst rabim kavo in to takoj!:fredi:
To je prednost, meni do sedaj nepoznana, teh aparatov.

Sem pa naštudiral zdej tole mal. Krups ima dejansko zelo poenostavljen sistem. Do komplet kuhalne enote prideš ko odviješ 5 vijakov na vrhu. Kosi so pa smešno pocen na ebayu.
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
528
15
18
V ožjem izboru imam par mašin in me bega še zadnja stvar in sicer kovinski ali keramičen mlinček. Philips obljublja, da njegovi aparati naredijo s keramičnimi mlinčki 20.000 kav, koliko jih potem naredi npr: Krups z kovinskim?
 
V ožjem izboru imam par mašin in me bega še zadnja stvar in sicer kovinski ali keramičen mlinček. Philips obljublja, da njegovi aparati naredijo s keramičnimi mlinčki 20.000 kav, koliko jih potem naredi npr: Krups z kovinskim?


keramični...obvezno

a 20 k kofet nardi mlinček al cela mašina? ker to je bistvena razlika.....pri mlinčku bi po 20k kofetih šlo rezilo v maloro (mogoča menjava?), še vedno pa imaš v večini primerov možnost mlete kave ali pa kupiš mlinček ločeno

če je 20k kofet mišljeno na cikle mašine je pa druga pesem...amapk vseeno.. če je 10 kofet na dan je to skoraj 6 let

v vsakem primeru win win kombinacija

Krups ni ravno slab, poglej pa še kak delonghi, gaggia, ali pa kak kermaični mlinček nanabviš ločeno pa eno dobro zadevo na ročko. Kermični mlinčki recimo od kitchenaida so med 150-200 €

kaj pa maš zaene zadeve ogledane?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
V ožjem izboru imam par mašin in me bega še zadnja stvar in sicer kovinski ali keramičen mlinček. Philips obljublja, da njegovi aparati naredijo s keramičnimi mlinčki 20.000 kav, koliko jih potem naredi npr: Krups z kovinskim?
To s pregrevanjem.... Dej no, če bi poznal razliko zarad pregrete kave, si zdele ne bi kupoval robota, ampak ročni aparat precej višjega cenovnega razreda z ustreznim pritiskom itd.
Nadomestni mlinček za Krupsa stane par deset eur. Bo pa prej aparat zgnil, kot mlinček odpovedal. Zato ne kupovat aparata z jebeno elektroniko pa fensi displeji.
Sam bi, če bi še enkrat kupoval vzel Delongija in to osnovnega, zdele so po 290 EUR, zato, ker lohk enoto ven vzameš in splakneš, pri krupsu moraš mal telovadit, da dobiš narazen.
Zmlel, stisnil in skos pislal vodo bo pa vsak podobno, vsaj cenovno dostopnejši.