Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.652
6.508
113
Imel kar nekaj let. Sedaj ga uporablja kolega naprej.
Za svojo ceno ena boljših mašin. Prostor za zrnje, nastavitev mlina, lahko daješ notri po žlicah tudi že mleto kavo (recimo decaf), mlin je delal dobro, voda se polni preprosto, končni produkt je bil dober. Palčka za penjenje mleka je povprečna, a dela ok. Upravljanje preprosto, čiščenje tudi, saj vzameš lahko kuhalno enoto celo ven in jo namočiš, občasno razdreš in spucaš tudi notri in namažeš gumo.

Če rad piješ podaljšan espresso, dolgo kavo, americano in tudi kaj z mlekom občasno, bo super. Če rad piješ komplicirane napitke z mlekom, boš mogoče pogrešal več avtomatike pri penjenju mleka, itd. Nima veliko programov, narediš lahko espresso (je bolj podaljšan), americano in peniš mleko posebej, to je to.

Kuhalna enota (glavni del) je zelo dobra in enaka tudi pri dražjih DeLonghijih. Sedaj je zunaj nova serija DeLonghi mašin, kjer pa ne vem ali kuha dejansko kaj bolje, so pa mašine precej dražje že na račun materialov, screenov, programov, itd.
Si imel ECAM 22.110, ker ta naj bi bila baje da boljši?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
230 eur? Dobra cena ja, amazon ga ima za 290 eur. Zanimivo, da sem ga jaz mnogo let nazaj kupil za nekaj čez 300 eur.
A bo to prvi avtomatik na zrnje?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Razmišljam da bi kupil nekaj takega. Dejansko me je cena pritegnila.
Trenutno imam Illy X7.1
To je na kapsule? Če želiš sprobati avtomatik na zrnje in nisi siguren, če ti bo všeč, je en tak DeLonghi top nakup. Ni drag, ni veliko vzdrževanja (a več kot pri tvojem na kapsule!), lahko ga boš prodal naprej, kuha pa dobro kavo v rangu precej boljših avtomatikov, torej, če ti tole ne bo ok, ti ne bi bil niti 1x ali 2x dražji avtomatik (kar se same kave tiče).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Jaz jo imam točno 3 leta. Super stvarca za moje potrebe. Ženi kuham belo kavo, sam pijem dolgi espreso ali 2x kratkega. Vzdrževanja je zelo malo. Sem zelo zadovoljen, že na še bolj. Skuha 5 do 8 kav dnevno. NA pol leta dobim obvestilo za odstranjevanja kamna, ki ti pa realno vzame 10 min.

Sem pa iskal že v štartu tako brez posodic za mleko. Sam spenim mleko za ženo in dela čist ok. Tud za goste kakšen kapučino nardim. Sem se bal kako je s čiščenjem posodic z mlekom, pa če mleko notr ostaja...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.652
6.508
113
To je na kapsule? Če želiš sprobati avtomatik na zrnje in nisi siguren, če ti bo všeč, je en tak DeLonghi top nakup. Ni drag, ni veliko vzdrževanja (a več kot pri tvojem na kapsule!), lahko ga boš prodal naprej, kuha pa dobro kavo v rangu precej boljših avtomatikov, torej, če ti tole ne bo ok, ti ne bi bil niti 1x ali 2x dražji avtomatik (kar se same kave tiče).
Original kapsule kupujem občasno. Drugače imam kovinske in jih polnim sam.
Nakup avtomatika me zanima predvsem zaradi tega, ker želim kupovati kavo v zrnju.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Fadil pa si ti Allegro Smart uporabnik? Kolikor razumem bo to "razprodaja" samo 1000 komadov, začne se enkrat "zdaj".

Can I benefit from Allegro Smart! if I live outside Poland?​

No. Free delivery within Allegro Smart! is only possible in Poland.
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Imam De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110 kak mesec in pol, kupljen na amazonu za 250€. Kar ok zadeva, me pa zmoti par zadev.
Če dodajaš že mleto kavo, moraš dodajati za vsako kavo posebej, drugače jo usuje v posodo za lovljenje.
Ob vklopu in izklopi izpira sistem. Če skuhaš tri kave na dan in je vmes aparat izklopljen, je kar zoprno, saj je treba nastavljat spodaj skodelico, ker je posoda za lovljenje hitro polna.
Če med mletjem zmanjka zrn, tega sam ne zazna in skuha kavo iz tistega, kar ima.
Drugače je pa kava spodobna, malce lahko nastavljaš mletje, čeprav nimam občutka, da se veliko pozna. Mletje mi na otip deluje precej grobo, precek bolj kot recimo namensko mlete kave za kavne aparate.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil
Original kapsule kupujem občasno. Drugače imam kovinske in jih polnim sam.
Nakup avtomatika me zanima predvsem zaradi tega, ker želim kupovati kavo v zrnju.

mogoče se ti splača prevert pa vzet ločen set, torej mašino na ročk pa en bolj spodoben mlinček...velika večina jih ima možnost direktenga doziranja v ročkom, tako da si lahko sproti mleješ kavo, hkrati pa si lahko omisliš tudi že zmleto ( avtomatiki te ponavadi ne marajo preveč, niso temu namenjeni)

jaz sem šel v tak projekt vzel delonghijevo dedico (maš pa še kup drugih takih manufaktorejv, npr gaggia, solis...ogibaj se kitchenaida, njegova ročka je daleč najslabša) in mlinček od casa design ( v resnici je gaggia)....od časa do časa se kupi kava v zrnju , drugače nabavljam mleto , nemi oz bolje rečeno nam se tak sistem super obnese

https://www.electronic4you.si/delonghi-kg521-m-dedica-digital-194462.html (tega takrat k sem nabavljal mojo dedico niso imeli)
https://www.electronic4you.si/caso-barista-flavour-1832-178446.html (tegale sem vzel)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Fadil

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.652
6.508
113
mogoče se ti splača prevert pa vzet ločen set, torej mašino na ročk pa en bolj spodoben mlinček...velika večina jih ima možnost direktenga doziranja v ročkom, tako da si lahko sproti mleješ kavo, hkrati pa si lahko omisliš tudi že zmleto ( avtomatiki te ponavadi ne marajo preveč, niso temu namenjeni)

jaz sem šel v tak projekt vzel delonghijevo dedico (maš pa še kup drugih takih manufaktorejv, npr gaggia, solis...ogibaj se kitchenaida, njegova ročka je daleč najslabša) in mlinček od casa design ( v resnici je gaggia)....od časa do časa se kupi kava v zrnju , drugače nabavljam mleto , nemi oz bolje rečeno nam se tak sistem super obnese

https://www.electronic4you.si/delonghi-kg521-m-dedica-digital-194462.html (tega takrat k sem nabavljal mojo dedico niso imeli)
https://www.electronic4you.si/caso-barista-flavour-1832-178446.html (tegale sem vzel)
Kako ti zmelje kavo za espresso?
 
Kako ti zmelje kavo za espresso?

če gledava tisti moj mlinček .z enim gumbom - ( tisti ob strani) uravnavaš debelino mletja kave (francoska, filter, espresoo, mokka), z drugim pa čas (tisti zgoraj ko piše start stop) ..in pri času potem izbereš koliko bo šlo v ročko oz posodo

zmelje super, edino čiščenje je malce zaj****...nisem dobil čopiča zraven, tako da ga razstavim, fajn pretresem (v njem ostane še kako zrno, pa nekaj ostrankov zmlete kave) in to je to....rabim ga po potrebi, če ga rabiš stalno se pač pranju odpoveš, oz narediš to takrat ko veš da mlinčka 2 dn ne boš rabil
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Uh v nevarne vode greste. Sam sem v iskanju top espressa končal na Profitec Pro500 mašini in Eureka Oro XL mlinu.
Imam De'Longhi Magnifica S ECAM 22.110 kak mesec in pol, kupljen na amazonu za 250€. Kar ok zadeva, me pa zmoti par zadev.
Če dodajaš že mleto kavo, moraš dodajati za vsako kavo posebej, drugače jo usuje v posodo za lovljenje.
Ob vklopu in izklopi izpira sistem. Če skuhaš tri kave na dan in je vmes aparat izklopljen, je kar zoprno, saj je treba nastavljat spodaj skodelico, ker je posoda za lovljenje hitro polna.
Če med mletjem zmanjka zrn, tega sam ne zazna in skuha kavo iz tistega, kar ima.
Drugače je pa kava spodobna, malce lahko nastavljaš mletje, čeprav nimam občutka, da se veliko pozna. Mletje mi na otip deluje precej grobo, precek bolj kot recimo namensko mlete kave za kavne aparate.
Posamezno dodajanje mlete kave je kar standard tudi pri hujših mašinah. Razlog seveda v tem, da je mišljen bolj kot izjema, saj imaš drugače zrno.
Jaz sem imel pod izhodom vode/kave vedno kar tupperware plastično posodo. Tako sem vodo od čiščenja zlil proč sproti in nisem mazal lovilca spodaj.

Pa še en mali minus. Lovilec kavne usedline je velikokrat javil, da je poln, čeprav to ni bilo res.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
če gledava tisti moj mlinček .z enim gumbom - ( tisti ob strani) uravnavaš debelino mletja kave (francoska, filter, espresoo, mokka), z drugim pa čas (tisti zgoraj ko piše start stop) ..in pri času potem izbereš koliko bo šlo v ročko oz posodo

zmelje super, edino čiščenje je malce zaj****...nisem dobil čopiča zraven, tako da ga razstavim, fajn pretresem (v njem ostane še kako zrno, pa nekaj ostrankov zmlete kave) in to je to....rabim ga po potrebi, če ga rabiš stalno se pač pranju odpoveš, oz narediš to takrat ko veš da mlinčka 2 dn ne boš rabil
Ah espresso. V nevarne vode greste. Jaz sem v iskanju top espressa pristal na Profitec Pro 500 mašini in Eureka Oro Mignon XL mlinu ter barista tečaju.

Čisto drug svet, tudi v količini dela, čiščenja, parametrov in napak.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl