Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.646
6.502
113
Osebno v te mašine ne verjamem preveč in dvomim, a se okus kave lahko približa, recimo kavi iz kakšnega dobrega kafiča-kavarne.
Pred leti sem delal v podjetju, kjer smo imeli Juro. Kava mi ni bila da bi padel dol, pa še bilo je zelo odvratno, ker mašine ni nihče čistil in je bilo mleko velikokrat skisano.
Sam izhajam iz tega, da sva v mojem gospodinjstvu dve osebi in se sprašujem, ali to potrebujem ali ne.
Sam sem pred časom kupil Illy mašino na kapsule (sem pisal tukaj) in po nasvetu forumskega kolega kajpace, sem preko Aliexpressa nabavil tudi dve kovinski kapsuli, ki jih polnim sam z Illy kavo. Kava je odlična in vse skupaj je bilo tudi poceni, saj sem takrat v neki akciji za mašino dal cca. 100€
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.646
6.502
113
BTW, pred tem sem uporabljal Bialetti kafetjero, ki sedaj stoji v omari.
Kar malo pogrešam in če bi bil še 1x pred isto dilemo, oziroma nakupom kavomata, bi verjetno ostal kar pri kafetjeri. Za dve osebi več kot dovolj, kava pa vedno TOP.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Potem si našel "pameten nakup" ki ti ustreza. Bialetti je pa čist lep približek pravega espressa. Kar se pa tiče espressa iz mojega krupsa, z lahkoto preseže brozgo povprečnega kafiča, v bistvu morata bit kelnarca in kofe ki ga uporabljajo kr na top nivoju, da se približa temu, kar pijem zdaj. Če ti ročni aparat (kar ta Illy s kovinsko kapsulo v bistvu je) ustreza, potem nimaš nobene potrebe po avtomatskem. No mogoče si lahko omisliš kak ročni mlin za kavo, da boš dobil frišno mleto kavo. Za stopnjo boljša kava vedno.

Pri izkušnji z Juro imaš pa problem, ker ti aparati ratajo ekstremno ogabni če se jih ne vzdržuje in čisti, še posebno mlečni del.
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.646
6.502
113
Potem si našel "pameten nakup" ki ti ustreza. Bialetti je pa čist lep približek pravega espressa. Kar se pa tiče espressa iz mojega krupsa, z lahkoto preseže brozgo povprečnega kafiča, v bistvu morata bit kelnarca in kofe ki ga uporabljajo kr na top nivoju, da se približa temu, kar pijem zdaj. Če ti ročni aparat (kar ta Illy s kovinsko kapsulo v bistvu je) ustreza, potem nimaš nobene potrebe po avtomatskem. No mogoče si lahko omisliš kak ročni mlin za kavo, da boš dobil frišno mleto kavo. Za stopnjo boljša kava vedno.

Pri izkušnji z Juro imaš pa problem, ker ti aparati ratajo ekstremno ogabni če se jih ne vzdržuje in čisti, še posebno mlečni del.

Sem razmišljal o nakupu kakšnega solidnega mlinčka, saj bi recimo kdaj pil tudi kakšno drugo kavo.
Nekajkrat sem šel mleti kavo v SPAR, vendar nisem ravno zadel pravo mletje za espresso.
najbolj fina je za turško, kar ne moreš faliti, najbolj grobo pa za french press ali kaj je že. Za dober espresso pa moraš v SPAR-u že malo ugibati.
Na koncu sem prišel do ugotovitve, da je še najbolj ziher nakup Illy kave, ki je mleta za espresso.
Me pa mika kava KIMBO iz Neaplja, ki je tudi top. V Mercatorju je doza 250g, mleta primerno za vse naprave, razen za espresso. :rolleyes:
Cena cca. 7,5€
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Koliko kav dnevno pa skuhate, da se vam nakup takega aparata zdi pameten nakup?
pameten nakup itak noben nakup ni (gledano racionalno in skozi €).
Meni je všeč udobje - hočem kofe, 2 knofa.. minuta.. kofe je naštiman.. prej pa tista turška, pa zoc .... kapsule smo pa zlo hitr preskočili - smo mel skoraj direkten prehod iz turške na aparat ki melje
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Cca mesec je naokoli odkar je Picobaristo na pultu.
Zaenkrat investicija deluje upravicena. Je pa se ogromno nastavitev, kombinacij za spoznat. Po nekaj razlicnih lavazzah ki so vse odlicne sem iz sentimentalnih razlogov poskusil Costa. Je ocitna razlika v prid drazje lavazze.
Kar se delovanja tice mi je sicer vsec da precej vode porabi za spiranje, okus je stabilen.
Druga stvar je pri rezervarju za mleko. Kljub spiranju in pogostem umivanju mleko hitro spremeni okus, tako da se kave z mlekom in njene izpeljanke delajo bolj kampanjsko.
Pa tudi glasnost me je presenetila. Predvsem ce se zgodaj zjutraj v tisni spravis kavo pripravljat ;)
 

Fadil

pimpL
20. jan 2010
8.646
6.502
113
Nekako se mi zdi, da so te mašine bolj primerne za kakšna manjša podjetja ali večje družine.
Pustimo sedaj €. Večji problem je čiščenje. Ali skuhaš dnevno 10-20 kav, ali pa samo 3, čiščenja je isto. Če ne pucaš, pa smrdi, se skisa, ali karkoli.
In tukaj potem precej pride do izraza smiselnost nakupa.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.964
812
113
Nekako se mi zdi, da so te mašine bolj primerne za kakšna manjša podjetja ali večje družine.
Pustimo sedaj €. Večji problem je čiščenje. Ali skuhaš dnevno 10-20 kav, ali pa samo 3, čiščenja je isto. Če ne pucaš, pa smrdi, se skisa, ali karkoli.
In tukaj potem precej pride do izraza smiselnost nakupa.

Pucanje "enote" mi ne vzame velik. Pucanje tistega za mleko - pa kot zgoraj napisano.. smo nehal uporabljat.
V firmi moras enga zadolzit za pucanje.. doma sem se samozadolzil :p
 

Blackjack

Guru
24. nov 2007
4.986
1.051
113
Nekako se mi zdi, da so te mašine bolj primerne za kakšna manjša podjetja ali večje družine.

To sem se enako spraseval med zacetkom zanimanja. (Nekaj strani nazaj). Potem se malo posurfal naokoli in videl da so prakticno primerjave oz smiselnosti nakupa zastavljene na podlagi 2-4 kav dnevno. Govorimo o primerjavi razlicnih aparatov, pa tudi stroskov.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Nekako se mi zdi, da so te mašine bolj primerne za kakšna manjša podjetja ali večje družine.
Pustimo sedaj €. Večji problem je čiščenje. Ali skuhaš dnevno 10-20 kav, ali pa samo 3, čiščenja je isto. Če ne pucaš, pa smrdi, se skisa, ali karkoli.
In tukaj potem precej pride do izraza smiselnost nakupa.
Po mojem mnenju, pa blackjack si je prišel na isto, da je še najsmiselnejša uporaba parnega puhalnika. Mlek v posodico, speniš na parni puhalnik. Pri mojem aparatu vzame točnih 20 sekund, da pomiješ penilec mleka. Vse to na cevke in podobno je bolj boga stvar.
 

baldrick

Pripravnik
27. mar 2012
940
23
18
Jp...

Aparat vsaj 500 + če ne 800 da ima mal pameti 3x kofe na dan za dva + 1h pucanja + 1 letno vsaj servis drugače je vse skupaj nič Preračunano = nekje z delom in kavo elektriko prvo leto krepko čez 2k Eur pustmo detajle lahko pretiravam lahko ne drugo leto je 50% manj. Tukaj se kupuje pamet pa zajc v žaklju, ki je mačka.

Džezva 2-10 eur kuhanje na indukcijo 1 - min ne brni ne ropoče čiščenje 1 min. prvo leto investicija manj kot 500 Eur pa da se ubiješ od kofeina da ne veš zase.. Kafo izbiraš med boljšimi ali se držiš barcaffe-ja kakor koli... ni servisa ni suženjstva ni pameti le ručni rad in miris prave kave zjutraj ko moraš začet.... Romantika....
 

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.122
451
83
Za 3-5 kafetov na dan ga spraznim vsake 3-4 dni (kar vzame 1 minuto), enkrat na mesec splahnem enoto (vzame 2 min), posodico za mleko pa dam vsakih par dni v pomivalca, cevke ne rabim čistit, ker je ni (phillips lattego). Vsakih x mesecev, dam še 1 tabletko za čiščenje in spustim skozi program, 1x na 6-8 mesecev zamenjam filter za vodo (1 minuto dela). Ni neko pretirano delo.
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.775
2.666
113
Osebno v te mašine ne verjamem preveč in dvomim, a se okus kave lahko približa, recimo kavi iz kakšnega dobrega kafiča-kavarne.
Pred leti sem delal v podjetju, kjer smo imeli Juro. Kava mi ni bila da bi padel dol, pa še bilo je zelo odvratno, ker mašine ni nihče čistil in je bilo mleko velikokrat skisano.
Sam izhajam iz tega, da sva v mojem gospodinjstvu dve osebi in se sprašujem, ali to potrebujem ali ne.
Sam sem pred časom kupil Illy mašino na kapsule (sem pisal tukaj) in po nasvetu forumskega kolega kajpace, sem preko Aliexpressa nabavil tudi dve kovinski kapsuli, ki jih polnim sam z Illy kavo. Kava je odlična in vse skupaj je bilo tudi poceni, saj sem takrat v neki akciji za mašino dal cca. 100€
Jaz sem dolgo kolebal med Illy in Nespresso aparatom za kavo na kapsule. Na koncu sem se odločil za Nespresso, najbolj zaradi nižje cene aparata ter večje popularnosti in posedično večji izbiri kapsul. Treutno najraje pijem Illy Classico kapsule za Nespresso. Espresso mi je boljši kot v večini slo pajzlov, kjer strežejo prežgano brozgo. Sem tudi pil kavo iz avtomata Saeco pa mi ni bila najbolj pitna, sam verjetno je bil problem v sami kavi ali pa nastavitvah.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.554
8.909
113
Jp...

Aparat vsaj 500 + če ne 800 da ima mal pameti 3x kofe na dan za dva + 1h pucanja + 1 letno vsaj servis drugače je vse skupaj nič Preračunano = nekje z delom in kavo elektriko prvo leto krepko čez 2k Eur pustmo detajle lahko pretiravam lahko ne drugo leto je 50% manj. Tukaj se kupuje pamet pa zajc v žaklju, ki je mačka.

Džezva 2-10 eur kuhanje na indukcijo 1 - min ne brni ne ropoče čiščenje 1 min. prvo leto investicija manj kot 500 Eur pa da se ubiješ od kofeina da ne veš zase.. Kafo izbiraš med boljšimi ali se držiš barcaffe-ja kakor koli... ni servisa ni suženjstva ni pameti le ručni rad in miris prave kave zjutraj ko moraš začet.... Romantika....
Aparat je bil 220, že kle si ga usekal :fredi: Pucanja je dve minuti na dan. Aja, hebiga turške mi želodec ne prenese, drugač mam tud đezvo, več njih v različnih velikostih, bakreno, inoks nidani.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.447
4.546
113
Glede mleka je idealno, če ima mašina samo ročko, ki piha paro ven. Mleko vliješ v posodo in z ročko zadevo speniš in uporabiš. Torej ni nobenega rezervoarja, cevk in ničesar, kar bi se pokvarilo. Jaz sem sicer z novo mašino mislil, da bom veliko dodajal mleko (kot sem bil navajen prej v kafičih), pa sem zaradi izredno dobre "navadne" kave brez dodatkov mleko čisto opustil.