Domači avtomati za kavo

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.453
4.552
113
Doma že deveto leto brni Dolce Gusto, ki pa počasi izdihuje. Delamo si predvsem Cortado (Espresso z mlekom ali po domače Macchiato), Espresso in pa Au Lait (kot ena podaljšana kava z mlekom). Redko redko pade še kakšen Cappuccino, pa še to zgolj za goste. Cappuccinu se zlahka odpovem in ga ne potrebujem v novem avtomatu. Zelo zelo rad pa bi imel tudi brezkofeinsko opcijo.

Torej Macchiato, Esspresso, podaljšana z mlekom, brezkofeinsko, to je načeloma to.

Všeč mi je okus Dolce Gusto kave, vendar bi rad preizkusil tudi kaj novega, kar je mogoče še boljše, predvsem pa me zanima opcija, kjer dolivam sveže mleko in ne mleko v prahu. Še vedno je želja, da se kava pripravi (zelo) preprosto. Količinsko je ni veliko, recimo povprečno 2 na dan.

Nekako sem zožal opcije na Illy in Nescaffe. Zakaj? Pojma nimam, ampak nekako mi delujeta med večjimi firmami z dovolj opcijami, da najdeš nekaj kar ti ustreza. Oba imata mašine, ki imajo zraven tudi možnosti svežega mleka in seveda kavo v kapsulah. Potencialno ima Illy še možnost sveže kave, vendar ne vem, če je okus kaj drugačen od kapsule. Glede mleka mi je še najbolj všeč od Illy, ki ima samo "lulček" ven in mleko naliješ v svojo posodico in prisloniš k "lulčku", ki ti ga pogreje in speni. V tem primeru ni čiščenja dodatne posode, itd.

Kar me je razočaralo je, da nikjer v Slo ne moreš priti in sprobati kave, ki ti jih naredijo te mašine. Oz. ali kdo pozna kje bi to naredili? Seveda plačam, ampak si ne predstavljam kupit vse, nato pa ugotovit, da mi je zanič. Rad bi pil klasični Macchiato od Nescaffe, Illy kapsule in Illy mleto, da vidim razliko. Vem, da povsod sam doziraš količine, to bi že naredili, da je tam tam.

Ima kdo ali Illy ali Nescaffe in lahko pove kakšno osebno izkušnjo glede mašin, okusov, kako je s temi dodatki za mleko, itd.?
 

casio

Pripravnik
19. nov 2014
529
15
18
Kombinacija tipk.. maš pa zgoraj na vrhu kavomata, če daš spredaj zgornji pokrov stran tak majhen display in zelene številke
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
Not, moj nima tega. Namesto displeja uporabi aparat rdeče lučke za poln koš, prazno vodo, clean pa za kamen. Od 1 do 4. Lahko pa nastaviš trdoto vode, potenciometer čist v levo, temperaturo potenciometer v sredini in dolžino standbya potenciometer v desno.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
Poznam spenjeno mleko. Sem si kar nekaj časa lastil Delongijev ročni aparat, oziroma sem ga "znucal". Sam mi do mleka sploh ni več, že kar en čas.
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Kupujem nov kavni aparat in me zanima kaj priporočate v rangu do 500 €? Sedaj imam še vedno 3 leta starega Philipsa in mislim da je čas za zamenjavo.
Na dan skuham okoli 6 kav. Gledam nekak največ Delonghi ali Krups. Ne vem, kaj priporočate?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.453
4.552
113
Kupujem nov kavni aparat in me zanima kaj priporočate v rangu do 500 €? Sedaj imam še vedno 3 leta starega Philipsa in mislim da je čas za zamenjavo.
Na dan skuham okoli 6 kav. Gledam nekak največ Delonghi ali Krups. Ne vem, kaj priporočate?
Kaj pa je narobe s 3 leta starim Philipsom? Za 6 kav na dan se mi zdi prehitro fuč. Drugače pa je cela tema o aparatih tam do 500 eur. Karkoli vzameš od Delonghi ali Krups bo ok, seveda paziš, da ima funkcije, ki jih hočeš imet.
 

kemarkone77

Pripravnik
3. jun 2011
145
8
18
Kaj pa je narobe s 3 leta starim Philipsom? Za 6 kav na dan se mi zdi prehitro fuč. Drugače pa je cela tema o aparatih tam do 500 eur. Karkoli vzameš od Delonghi ali Krups bo ok, seveda paziš, da ima funkcije, ki jih hočeš imet.
Sej aparat je ok, ni se fuc. Mogoče sem se ga naveličal. Pa za penit mleko ima kompliciran sistem, tko da tega sploh ne uporabljam, ker se mi ne ljubi po vsaki uporabi čistit tiste cevke, itd.
Pa mika me, da probam kavo še iz kakšnega drugega avtomata. Poleti sem probal kavo od Delonghi aparata in se mi je zdela neprimerno boljša kot moja. Predvsem je bila bolj polna, kremasta. Meni dela aparat bolj vodeno kavo se mi zdi, pa sem probal vse živo nastavit, pa ni velike razlike.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.453
4.552
113
Sej aparat je ok, ni se fuc. Mogoče sem se ga naveličal. Pa za penit mleko ima kompliciran sistem, tko da tega sploh ne uporabljam, ker se mi ne ljubi po vsaki uporabi čistit tiste cevke, itd.
Pa mika me, da probam kavo še iz kakšnega drugega avtomata. Poleti sem probal kavo od Delonghi aparata in se mi je zdela neprimerno boljša kot moja. Predvsem je bila bolj polna, kremasta. Meni dela aparat bolj vodeno kavo se mi zdi, pa sem probal vse živo nastavit, pa ni velike razlike.

Sam sem pred leti isto iskal mašino za kavo, samo sem prehajal iz kapsul na mašino z mlinčkom. Ker je bilo tisoč variant, sem se odločil, da "net že ve", šel na amazon.de in poiskal najbolje ocenjeno mašino pri največ ocenah. Takrat in še danes je bila to DeLonghi ECAM 22.110, ki je bila na amazonu tudi neprimerno cenejša, kot pri nas (okoli 300 eur). Imaš veliko variant praktično istega drobovja (lepši displayi, več opcij za mleko,...), 22.110 je bolj osnovna kar se tega tiče, ampak točno to sem rabil. Lahko melješ zrna, sprejme pa tudi že mleto kavo, kar pride občasno prav. Dela Espresso ali dolgo kavo, imaš nastavitve mletja, temp. vode, količino zmlete kave (bolj ali manj močna). Glede mleka ima sveto preproščino (iz enakih razlogov kot ti, tudi jaz nisem želel tukaj kup čiščenja) z navadno ročko. Imam SS posodo, ki super paše pod ročko, spenim toliko mleka kot želim, za spucat ima pa dva dela, ki ju samo potegneš dol in spustiš vodo čez. Nobenih cevk, dodatnih posodic, itd. Mleka si narediš kot želiš in potem dodajaš h kavi po želji (se počutiš kot en mini Barista vsaj tisto sekundo).

Za svojo ceno je to po moje odličen nakup, seveda greš pa potem brez težav še višje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: zakon

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.453
4.552
113
Sam sem pred leti isto iskal mašino za kavo, samo sem prehajal iz kapsul na mašino z mlinčkom. Ker je bilo tisoč variant, sem se odločil, da "net že ve", šel na amazon.de in poiskal najbolje ocenjeno mašino pri največ ocenah. Takrat in še danes je bila to DeLonghi ECAM 22.110, ki je bila na amazonu tudi neprimerno cenejša, kot pri nas (okoli 300 eur). Imaš veliko variant praktično istega drobovja (lepši displayi, več opcij za mleko,...), 22.110 je bolj osnovna kar se tega tiče, ampak točno to sem rabil. Lahko melješ zrna, sprejme pa tudi že mleto kavo, kar pride občasno prav. Dela Espresso ali dolgo kavo, imaš nastavitve mletja, temp. vode, količino zmlete kave (bolj ali manj močna). Glede mleka ima sveto preproščino (iz enakih razlogov kot ti, tudi jaz nisem želel tukaj kup čiščenja) z navadno ročko. Imam SS posodo, ki super paše pod ročko, spenim toliko mleka kot želim, za spucat ima pa dva dela, ki ju samo potegneš dol in spustiš vodo čez. Nobenih cevk, dodatnih posodic, itd. Mleka si narediš kot želiš in potem dodajaš h kavi po želji (se počutiš kot en mini Barista vsaj tisto sekundo).

Za svojo ceno je to po moje odličen nakup, seveda greš pa potem brez težav še višje.
Mogoče še dodam, da je bilo meni precej pomembno pri nakupu tudi vzdrževanje aparata (oz., da je tega čim manj in ni komplicirano). Ne vem kako je pri drugih, a tukaj se držim enega reda in sicer kuhalno enoto namočim 1x na mesec v vodo in očistim (brez razdiranja). Enota se samo vzame ven na strani aparata. 1x na pol leta približno pa kuhalno enoto tudi razdrem, očistim še znotraj in s silikonom (jedilnim) namažen tiste dele, ki so bile namazane pri novem (gumice, vzmet,..).
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
Ja, to je meni glavna prednost Delongija pred Krupsom, da imaš v dveh potezah kuhalno enoto zunaj, pa tist potenciometer za doziranje kofeta. Čeprav je dihtunge na Krupsu tud precej enostavno zamenjat.
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.453
4.552
113
Koliko kav dnevno pa skuhate, da se vam nakup takega aparata zdi pameten nakup?
Pri meni ni šlo za količino, saj je to domač aparat in se skuha povprečno 4 do 6 kav na dan. Pred Corona časi pa raje kakšna manj kot več.

Mi smo se naveličali kapsul (tudi aparat, ki smo ga imeli je crkoval), hoteli smo pravo, sveže zmleto kavo brez veliko ročnega dela, pijemo itak večino espresso in to je bilo to. Moram reči, da nas je dokončno prepričal tudi okus kave, ki je bil neprimerno boljši kot prej, pa še radi se poigramo z različnimi zrnji občasno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: koliko

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.609
8.933
113
Če hočeš zjutraj espresso, brez aparata ne gre, jest sem pa človek, ki težko začne dan brez kratkega kofišota. Pol so pa tukaj vse barve mavrice ki te pripeljejo do aparata, ki je zate "pameten nakup". Sam sem si lastil dolga leta ročnega Delongija. Problem tam je bil, da sem ga uporabljal samo čez vikend, ker je rabil pol ure, da je prišel na temperaturo. Kavo sem sam mlel in vedno mal preveč in posledično je bla naslednji dan oksidirana. Ko je Delongi crknil, sem bil kr en čas brez aparata, ko sem kuhal kavo doma, sem kuhal iz kafetjere, ker turške mi želodec ne prenese. Na espresso sem hodil za šank. Me je en čas že mikal avtomatski, ko so zdej kafane zaprte in espreso težko dobiš pa sploh. No na tej temi je priletel je mimo Krups, za 220 EUR. Ker moram ženi vedno odgovarjat na podobna vprašanja kot si ga ti zgoraj postavil, če kaj kupim, sem res gledal, da ni predrag.
No zdaj skuha zame zjutraj tri kofete, dva malo podaljšana, še vedno kratka, po zajtrku in enega čist kratkega po cesarjevem opravilu, že na odhodu. Za prvo kavo je pripravljen res hitro, v 20 sekundah po vklopu. Tud za praznjenje in čiščenje ne porabim več kot 30 sekund. Eno na dan si skuha še mulc in eno smrklja, tamal mulc je še ne pije. Gre približno kila kave na 3 tedne. No zdaj pa še razčlemba za mojo ženo :) Res solidna Lavazza, ki jo je malo višje predlagal Janez40 stane 19 EUR na kilo. Če zračunaš, kok te košta kofe v lokalu imaš tak aparat hitro not že pri treh kavah na dan, sploh če daješ not cenejšo kavo. Ni bil pa to razlog za nakup, je bil samo način, da je dala skvo mir.