Dodajanje pomarančnega soka

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Živijo.
Kot že tema namiguje - kdaj?
Prebiram forume - eni 15min boil, eni 5 min boil, eni flame out, eni dry hop, eni ob stekleničenju...
Mene zanima postopek ob stekleničenju.
Na kaj vse moram biti pozoren?
Ve kdo? Iz prve roke...
Hvala.
 

Lukifx

Zelenc'
20. avg 2007
5
2
3
Pri stekleničenju sem že dodajal limonin sok. Plan je bil narediti nek domač radler. Končni produkt je bil zelo osvežilen, nič sladek napitek.
Sok sem samo iztisnil iz limon in ga vlil v polnilni sod z dodatno vodo in nekaj malega sladkorja. Računal sem na cca 2,5 % alkohola.
Sem pa na 5 l piva uporabil cca 0,5 l limoninega soka in cca 4,5 l vode. Mogoče bi za moj okus lahko bilo malo manj soka.
Zadnjič ko sem ga pil, so bile flaše starejše od 1 leta, pa niso kazale znakov okužbe (ali pa jih samo jaz ne prepoznam).
 
  • Všeč mi je
Reactions: matejG

Lukifx

Zelenc'
20. avg 2007
5
2
3
Jaz sem dal manjšo količino sladkorja, pa je bila karbonacija vseeno ok.
Ima pa ta kalkulator (v osnovni izvedbi) med fermentabales tudi limonin in pomarančni sok.
Okoli okužbe pa nebi kaj več kot sem dejansko probla.
 
  • Všeč mi je
Reactions: matejG

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Jaz sem dal manjšo količino sladkorja, pa je bila karbonacija vseeno ok.
Ima pa ta kalkulator (v osnovni izvedbi) med fermentabales tudi limonin in pomarančni sok.
Okoli okužbe pa nebi kaj več kot sem dejansko probla.
Smem vprašat, kateri kalkulator si mislil?
 

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Dober kalkulator, če bi rad sok dodajal med kuhanjem (kar je itak boljša ideja). Če hočeš s pomarančnim sokom delat karbonacijo, ti ta kalkulator ne pomaga.

Po mojem kompliciranje ne odtehta končnega rezultata.
Kaj sploh hočeš dosežt s tem sokom? Radler? Witbier?
 

matejG

Pripravnik
14. maj 2017
30
1
8
Dober kalkulator, če bi rad sok dodajal med kuhanjem (kar je itak boljša ideja). Če hočeš s pomarančnim sokom delat karbonacijo, ti ta kalkulator ne pomaga.

Po mojem kompliciranje ne odtehta končnega rezultata.
Kaj sploh hočeš dosežt s tem sokom? Radler? Witbier?

Delam božično varianto Stouta (vanilija, cimet, čili, pomaranča).
Po receptu pride pomarančni ekstrakt.
Ker pa živimo v SLO in ne v ZDA, tega ekstrakta ni na voljo, oz. je cena primerljiva s platino...
Zato bi dodal 100% pomarančni sok, Fructal bio super duper eko, kateri je že pasteriziran.
S tem bi tudi karboniziral.
Predvidevam pa, da ima 100ml 10gr sladkorja, za karbonizacijo pa imam 30gr dekstroze.
Kolikor berem, gre v obeh primerih za enostavne sladkorje, torej je to 1:1 razmerje.
Ima smisel?
 
  • Všeč mi je
Reactions: HafnerMa

anze92

Pripravnik
23. dec 2015
178
12
18
Aja, kupljen sok ima pa itak napisano vrednost sladkorja na 100ml, uporabljaš tako, kot saharozo ali table sugar, skratka malo manj kot bi dekstroze.
Samo misliš, da je v receptu mišljen ekstrakt soka ali lupine? :)

Ker sok, ko bo enkrat sfermentiral v steklenice, ne da od sebe veliko okusa, samo pusti svojo kislino.
 

_jackson_

Pripravnik
20. okt 2014
88
3
8
En preblisk... Kaj pa če bi namesto ekstrakta pomaranče uporabil pomarančno aromo? Tisto za peko...
 

HafnerMa

Fizikalc
17. okt 2016
825
44
28
Delam božično varianto Stouta (vanilija, cimet, čili, pomaranča).
Po receptu pride pomarančni ekstrakt.
Ker pa živimo v SLO in ne v ZDA, tega ekstrakta ni na voljo, oz. je cena primerljiva s platino...
Zato bi dodal 100% pomarančni sok, Fructal bio super duper eko, kateri je že pasteriziran.
S tem bi tudi karboniziral.
Predvidevam pa, da ima 100ml 10gr sladkorja, za karbonizacijo pa imam 30gr dekstroze.
Kolikor berem, gre v obeh primerih za enostavne sladkorje, torej je to 1:1 razmerje.
Ima smisel?

Kako boš pa ciljal OG in IBU? Boš naredil pivo z ustrezno več sladkorja (posledično alkohola) in grenkobe, da ga boš potem s sokom za karbonizacijo razredčil?

Začenjam razmišljati, da bi se sam česa podobnega lotil. Sicer kar radlerja, za ženo ;)
 

Lukifx

Zelenc'
20. avg 2007
5
2
3
Če dodaš sok pri stekleničenju pusti kar veliko oksua, saj nima kam iti, kvas pa poje samo sladkor (no lahko da še kaj malega ostalega).
Jaz za svoj radler kuham nek osnovni pale ale z 5 % alkohola in 30 IBU. Pri stekleničenju ča razredčim 1:1 z mešanico vode in soka. S tem alkohol pade na 2,5 %, kaj pa se zgodi z IBU-ji bo pa kdo drug povedal. Itak je potem glavni okus po soku.