DNK analiza predniko

I

Izbrisan uporabnik #488

V Ambrus te bo postavilo
smile-1.gif
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Lušten video in bi bilo priporočljivo za vsakega, bi bili veliko bolj strpni do ostalih.
evil.gif


Na linku, ki si ga nalimal kaže, da je v USA zadeva 99 USD oziroma imajo še dodatni 10% off za Fathers day
smile-1.gif


Za 89 USD bi ga takoj naredil, sam kaj ko velja sam za USA.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.543
2.404
113
Kaj boš le novega zvedel .... če nisi res kaj posebnega bo nekaj takega

http://www.khazaria.com/genetics/slovenians.html

Citat:
Slovenia is in the northwestern quadrant of the Balkan Peninsula and shares borders with Austria, Croatia, Hungary, and Italy. The Slovenian language belongs to the South Slavic language family.

Y-DNA (paternal DNA) haplogroups are distributed among the Slovenians at these approximate frequencies:
R1a = 34.5% to 37.18% - appears to come from early Indo-European speakers
R1b = 15.7% to 23.5%
I2a = 22% - also common in Croatians & Bosnians
I1 = 9.5% to 10.8%
E1b1b = 3% - common in the Middle East and North Africa
J2 = 3% - from the northern Middle East
G2a = 1.5% to 2.88%
I2b = 1% to 2%
J1 = 1% - from the southern Middle East
mtDNA (maternal DNA) haplogroup frequencies are distributed among the Slovenians at these approximate frequencies, in order of descending frequency:
H = 44.68% to 47%
U = 16.11% to 19% (of which, of the 19%, 10.5% are in U5, 6% are in U4, 2% are in U3, and 1% are in U2)
J = 9.5%
V = 6.5%
T = 6%
W = 5%
K = 4% to 5.78%
I = 2%
X2 = 1%

According to The ALlele FREquency Database, 12% of Slovenes carry at least one T allele in the R160W (rs1805008, Arg160Trp) gene where TT always causes red hair.

To je bolj zanimivo za američane, da kakega črnuha dobijo v familiji.
d055.gif
Pa tko ali tko....na vzhodni obali so se mešali irci, italjani in angleži . V centru so bili nemci in švedi. Po močvirjih na jugu francozi, na zahodu pa latinosi oziroma, vse kar se je privleklo tja.
 

Notranjc

Marco Polo
6. sep 2007
11.976
11
38
Mene zanima, glede na priimek, če je res v meni kaj germanskega/anglosaksonskega porekla.
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.574
113
Marlbor
Odvisno kakšnaje bila različica tvojega priimka pred 1. in 2. svetovno vojno.
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Jaz sem se že nekaj časa navduševal nad genealogijo in ker sem svojo družino raziskal toliko nazaj kolikor se je dalo po tradicionalnih metodah, sem se lani odločil narediti še DNK analizo. Izbral sem podjetje 23andme, predvsem zaradi reklame v oddaji Finding Roots, ki mi je bila zelo zanimiva.

23andme je precej enostavna zadeva. Imajo en sam test, to je test autosomalne DNK (to je najbolj pogost test pri vseh ponudnikih). Naročiš, pošljejo ti kit, plastično evpruetko v katero moraš zjutraj na tešče pljuvati dokler ne napolniš do nekega nivoja. Ko evpruvetko zapreš se v nabrano slino spustijo nekakšni encimi, ki preprečijo razpadanje dnk-ja (med prevozom zaradi vročine ali mraza).

Pri njih dobiš naslednje rezultate:
- Ancestry composition
- Maternal line (haplogroup)
- Paternal line (haplogroup)
- Neanderthal ancestry
še nekaj drugih, bolj gimmick orodij, recimo iz tvoje dnk lahko naredijo melodijo...

Seveda dobiš tudi vpogled v seznam vseh ljudi s katerimi deliš dele DNK (torej so tvoji sorodniki). Rezultati nekako do petega kolena so relativno zanesljivi (v smislu, da obstaja visoka verjetnost da je nekdo res tvoj sorodnik), za dlje je pa bolj špekulativno (velja za vse autosomalne teste).

Notranjc, ta del in pa ancestry composition je verjetno tisto kar tebe najbolj zanima.

Imajo tudi nekaj zanimivih orodij za tiste, kjer se testira nekaj ožjih družinskih članov. Recimo če se testira tudi eden od staršev, lahko vidiš točno kaj si podedoval od katerega starša.

Poleg genealoških rezultatov dobiš tudi rezultate za zdravje - če si recimo podedoval kak gen, ki je povezan s kako boleznijo npr. Ampak ta del mene sploh ni zanimal, tako da ne bi vedel kaj več povedati o tem. Ko sem se jaz testiral, je bil sam test 99eur, plus kakih 70 eur poštnina (DHL Express za obe smeri). Zdaj stane 169eur z vključeno poštnino, torej še vedno isto
smile-1.gif


Ko sem že mislil da je to to, me je kontaktiral eden izmed teh daaaaljnih sorodnikov in prosil, če sem pripravljen testirati še pri drugi firmi, ker so oni bolj specializirani za te genealoške hece. No, to je trenutek ko izbereš red pill v Matrixu
cool-1.gif
Gre za to, da sem po očetu Črnogorec in spadam v eno veliko družino, ki je kar aktivna na tem področju raziskovanja svojih prednikov.

Ta druga firma je FtDNA (Family tree DNA) in imajo poleg tega osnovnega autosomalnega testa še različno podrobne za Y-DNK (temeljita analiza po moški strani) in mtDNA (temeljita analiza po ženski strani). Autosomalni test pri njih stane 99usd, poleg tega pa imajo stalno neke akcije in popuste in kupončke... ne vem na pamet koliko je poštnina, ampak pri njih je veliko ceneje, ker gre po navadni pošti.

Test kit pri FtDNA zgleda tako kot v CSI serijah, z vatirano palčko si podrgneš v ustih po ličnici, zapakiraš in pošlješ nazaj. Tu velja pripomniti, da če to opraviš dovolj temeljito, lahko iz tega enega vzorca opravijo vse nadaljne teste, če se kasneje odločiš za to. Če je vzorec preslab, ti pošljejo še enega in moraš ponoviti postopek. To je zoprno predvsem zato, ker vse skupaj traja neizmerno dolgo. Mesece in mesece. Naval je pač velik, kapacitete so pa... laboratorijske in ne industrijske
smile-1.gif


Avtosomalni test torej narediš če te zanimajo predniki za 4-8 generacij nazaj (predvidevam da za zadnje tri že veš). Y-DNA in mtDNA testi pa dajo bolj "filozofske" odgovore, ki se merijo v stoletjih in tisočletjih.

Rezultate DNK analiz je možno downloadati in naložiti na tretje strani. Nekatere so brezplačne, njihov namen pa je, da povežejo ljudi, ki so se testirali pri različnih ponudnikih in tako najdeš še več sorodnikov. Vse te firme namreč gradijo vsaka svojo bazo in si med seboj ne delijo podatkov. So pa tudi ponudniki, ki izvajajo nadaljne ekstra specifične teste bodisi na podlagi teh downloadanih podatkov ali pa na podlagi dodatnih fizičnih testov (slina, bris).

Jaz sem tako naredil vse relevantne teste pri FtDNA, plus še enega specifičnega pri tretjem ponudniku YFull (poleg tistega prvega pri 23andme). Moji rezultati so precej "vanilla". Nič dramatičnega nisem zvedel, potrdilo se je pač, da sem iz prej omenjene Črnogorske družine (plemena) in zdaj je bolj kot ne stvar čakanja, da se testira še več ljudi in najdem kakega neznanega bližjega sorodnika (4. koleno npr) in odgovor na širše vprašanje od kod so prišli ti Črnogorci.

Glede na to da ti ciljaš na Germansko poreklo je zelo možno, da bo tvoj experience čisto drugačen. Verjetno boš imel veliko več rezultatov srednje oddaljenih sorodnikov (testiranje v Srednji Evropi je bolj razširjeno kot v Črni Gori). Je pa vedno treba biti pripravljen na možnost šoka, da pač kdo od tvojih prednikov ni zares tvoj prednik.
d055.gif


O vsem tem crapu lahko napišem še cel roman, če koga kaj bolj zanima ali pa dam relevantne linke, da ne bi po nepotrebnem odkrivali tople vode.
 
  • Všeč mi je
Reactions: krava

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
Zanimivo!
Kako pa je z zaščito podatkov? Katere podatke jim moraš posredovati?
 

DrM007

700. registrirani uporabnik
1. sep 2007
2.450
1
38
42
Krain
Kateri del misliš? Na relaciji testiranec-podjetje ali testiranec-javnost?

Kar se tiče prvega, je povsod precej podobno. Najmanj kar je, je to da moraš dati podatke kam naj ti pošljejo paket s kitom za testiranje
smile-1.gif


Ko pa izpolnjuješ profil se pa sam odločaš kaj boš delil z drugimi. Pri 23andme je recimo precej ljudi tam samo zaradi porocil o zdravju in jih sploh ne zanima genealogija. Kar v enem konkretnem mojem primeru pomeni, da v spisku sorodnikov vidim neko osebo ženskega spola, s katero sva v sorodu v 3. kolenu, a je ne morem kontaktirati ker ima zaprt profil in ne vem ne kako ji je ime niti od kod je. Samo to vem v katero haplogrupo spada. Kar pa mi ne pove nič. Tisti ki jih pa žlahta zanima pa napišejo vse kar vedo, tipično, najstarejšega znanega prednika. Npr Johannes Zhitnig, rojen cca 1780, Windisch Gratz. To lahko precej pomaga drugim... Napiše se lahko tudi vse priimke in kraje starih staršev...

Kar se tiče zasebnosti pri firmah... Ne vem, po teorijah zarote je možno da so določene agencije prisesane na te baze in lahko koga tako izsledijo... Na papirju zgleda sicer vse čisto...

Skratka, če te zanima samo health report, se lahko popolnoma distanciraš od drugih. Če te pa zanima genealogija je pa zasebnost tu kontraproduktivna. Precej ljudi tudi naloži svoja druzinska drevesa (tu obstaja možnost prikritja še živih oseb).
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Citat:
Uporabnik boc pravi:
Zanimivo!
Kako pa je z zaščito podatkov? Katere podatke jim moraš posredovati?
Švoh, razne 3črkovne agencije že posegajo po teh bazah, ko iščejo koga, ki je pustil DNK na kraju zločina.

Tako da, to ni glih za neke kriminalce.
smile-1.gif
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
DrM007 HVALA !
Izredno zanimivo, razumljivo in vabljivo!
23andme ima krajšo zgodovino prednikov, FtDNA ima daljšo zgodovino prednikov, YFull pa....?
Kaj pa potem povezave z bazo drugih? Do 5 kolena naj bi bilo sprejemljivo. Sam kaj, če zadaj ni baze, v kateri bi se znašli z mojo analizo?