Finska in Rusija 2009

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Prvotni plan z Islandijo se je izjalovil, ker se jim je krona prehitro okrepila, zato je bilo potrebno najti alternativo, rubelj je simpatično nizko v tem obdobju, pa še Sankt Peterburg si že dolgo želim ogledati. Mislil sem, da je Rusija problematična glede burokracije, rezervacij in podobno, zato sem naprej pregledal ponudbe agencij (prvič v življenju) in ugotovil kakšne absurdne cene zaračunavajo za aranžmaje v Rusijo. Vizo sem že vedel kako si priskrbeti, Renee mi je bil nekoč skoraj sosed, pozanimati se je bilo še potrebno kako je z rezervacijami hotelov in vlakov, ko sem ugotovil da se vse da, sicer na malo bolj čuden način, sem se odločil, letos grem v Rusijo.

Ker je Sankt Peterburg tako blizu Helsinkov, tam pa imam še nekaj odprtih računov, sem se odločil, da letim v Helsinke, od tam pa nadaljujem pot z vlakom. Edina karta, ki se je ne da kupiti na netu, je vlak med Finsko in Rusijo, lahko pa se jo rezervira po telefonu, kar sem seveda naredil. Karte za ruske železnice sem rezerviral pri neki firmi v New Yorku (?!), rezerviral prenočišča na netu in se dogovoril za vizo. Vse je bilo pripravljeno, še telefonski klic uslužbencev Banke Koper sem prejel, ali sem prepričan, da so vse te kartične transakcije po svetu (Anglija - hostel v Helsinkih, Finska - letalo, Rusija - hoteli, New York - ruske železnice...) pravilne, ali mi ni kdo ukradel kartice, vse pohvale za skrb!

Letel sem s Finnairom z Brnika v Helsinke, kjer sem nekaj dni postopal po mestu, si ogledoval muzeje, se zadrževal v Design districtu, da nisem preveč zapravljal, malical na Espi itd.:

Katedrala v Helsinkih



Nočni pogled - sem čakal do polnoči, da je bilo malo teme...



Spomenik Sibeliusu

Slik Helsinkov je bolj malo, tam sem že bil in večino stvari že videl, tako da nisem toliko slikal.

Ena izmed neizpolnjenih točk je bilo tudi mestece Porvoo, kamor sem se odpravil z busom, Finci vejo kako naredit postajo, zato imajo v Helsinkih dvonadstropni avtobusni terminal pod zemljo!












Po še malo postopanja in shoppinga je bil čas za odhod proti Sankt Peterburgu, finski vlak vas tja pripelje v 6h, od tega je skoraj 2h mejnih procedur, saj Rusi poberejo dokumente celemu vlaku, izpolniti moraš formular za vstop v državo itd. Po nastanitvi v hotelu sem se z izredno učinkovito podzemno odpravil v center, kjer sem si ogledal:


Church of the Savior on Blood (nimam pojma kako se to prevede)


Ermitaž, 2h vrste za vstop, kupite karto na netu!


Trg pred Ermitažem


Vhod


Notranje dvorišče


Trg senata


Kičaste ruske poroke, z belimi golobčki, milnatimi balončki, belimi limuzinami, litri penine...


Petropavlovsko trdnjavo


S cerkvijo, kjer so pokopani:

Romanovi


Rusinje si izposojajo obleke in se potem slikarijo med seboj (slikarjenje je zelooooo pogosta praksa med mladimi Rusinjami)

Ker je Rusija zelo militaristična država, je vsak izgovor dober za vojaško parado, tudi če je le zgodovinska:








Sankt Peterburg ima močno kulturno vlogo v Rusiji, tu so bili doma Dostojevski, Gogolj, Puškin...

Puškin


Gogolj

Muzeja Puškina in Dostojevskega sta zelo zanimiva, predvsem zgodba, ki ti jo povejo v audioguide, več vem o njihovih delih zdaj, kot po srednji šoli, priporočam obisk!

Prišel je dan, ko bi izvedel, ali so me nategnili Rusi z New Yorka in mi prodali ponarejeno vozovnico za vlak, ali bom uspešno zamenjal rezervacijo za pravo vozovnico. Ker je to le Rusija, burokracija ni nikoli enostavna, zato ne moreš it kar na blagajno na postaji, ampak v stavbo ob postaji, kjer imajo posebne blagajne za "ljudi s posebnimi potrebami", kot so recimo čudaki, ki so kupili karto na netu, tam mi jo je celo uspelo dobiti!
Ko se pripelje vlak, ima vsak vagon svojega sprevodnika, ki ti pred vstopom v vagon pregleda karto in potni list (tudi Rusom, ne samo tujcem!). Vozovnico in dokument ti kasneje poberejo in vrnejo pred prihodom na cilj. Ob prihodu v Moskvo sem bil navdušen na sovjetsko predvidljivostjo, Leningradska postaja v Moskvi je identična Moskovski v Sankt Peterburgu, tako da sem takoj vedel kje je trafika, kje izhod itd. Po HITREM prehodu trga (zbirališče ljudi s sumljivimi nameni) sem šel do podzemne postaje in proti centru, kjer sem imel hotel. Na srečo je bila moja soba pripravljena že ob 8h zjutraj, tako da sem se lahko stuširal in na kratko zleknil, preden sem šel na sprehod po rdečem trgu.
Center Moskve je čisto drugačen od Sankt Peterburga, ki je zelo evropski, s parki, palačami, urejenimi fasadami itd., medtem ko je center Moskve izrazito upravna četrt, stanovalcev praktično ni, vse stavbe so polne uradov in nič pretirano urejene.


Krasnaja ploščad - Rdeči trg


Državni zgodovinski muzej


Pogled s sprednje strani


Glavni Univerzalni Magazin - GUM, kjer si lahko privoščiš shopping samo v Zari, vse ostalo je za nove Ruse


Katedrala sv. Vasilija


Šel sem na obisk k tov. Leninu


En izmed vhodov na Rdeči trg

En dan sem si vzel tudi za ogled Kremlja, mimogrede, Kompas v aranžmaju računa 56€ doplačila za ogled, na licu mesta stane karta 24€ z ogledom zakladnice vred, oziroma 8€ za sam Kremelj.












Šel sem tudi v muzej kozmonavtov, kjer sem zasledil celo 1 napis v angleščini, vse ostalo je bilo strogo v ruščini in cirilici, kako praktično
smile-1.gif


Splošni vtisi o Rusiji:
Nihče ne zna angleško razen zaposlenih na recepciji hotela, po ulici nihče, niti mladi. Kdor ne zna cirilice je mrzel, napisi v latinici so redki, v angleščini skoraj neobstoječi, razen pred kakšnimi večjimi muzeji. Podzemna železnica je najboljša, kar sem jih videl doslej, oziroma bolje rečeno, najbolj pretočna, nikoli nisem čakal na vlak več kot 1 minuto. Poleg tega je tudi poceni, 20 (S-P) oziroma 22 (Moskva) rubljev na vožnjo, kar znese cca 50 centov.
Državni aparatus je izredno prisoten, policija je na vsakem koraku, okoli znamenitosti pa še toliko bolj. Zaradi tega nimaš občutka varnosti, ampak nadzora, predvsem ko greš zvečer na sprehod po centru Moskve, ki je zvečer precej mrtev, ti pogled na kamjon poln OMON-cev ne vzbuja najboljših občutkov.
Kot turista te sicer redko poskušajo nategnit, mene so samo 1x, pa še takrat sem se že naučil dovolj ruskih besed, da sem jim povedal da so mi vrnili premalo denarja in se mi je gospa takoj opravičila. Prosjačenje je druga zgodba, ogromno je revežev in čim sem se ustavil na cesti, takoj se je kakšen našel, ki je hotel od mene denar, en je celo hotel 5€, kot da je to za nas zahodnjake malo!
V Sankt Peterburgu sem šel v soboto zvečer ven, malo lepše oblečen, dobil sem 6 vizitk za ruske deklice na poziv, prva se mi je še zdela smešna, potem pa je postalo vse skupaj precej nadležno.
Hrano sem kupoval v trgovinah, cene so ugodne. V restavraciji sem jedel samo 1x, mahnjeni so na japonske restavracije, ki so na vsakem vogalu, tako da sem bil obsojen na japonsko hrano v Rusiji, sem bil pač lačen in se mi ni dalo iskati dosti dlje. Jedel sem celoten obrok v restavraciji na Nevskem prospektu za 11€, s pivom vred, ugodno.
V parkih in na glavnih ulicah prodajajo hot-doge za drobiž, prav tako pijačo in sladolede, nikoli ne moreš bit ne žejen ne lačen. Javni WCji so zelo pogosti in nič kaj umazani.

Toliko za zdaj, če koga še kaj zanima, kar vprašajte. Skupno sem bil v S-P 4 dni, v Moskvi pa le 3 dni, ker je nastanitev grozljivo draga.
 
Nazadnje urejeno:

gas

Fizikalc
23. jul 2007
2.236
54
48
Lepa reportaza,... predvsem Helsinki so mi vsec,..... Moskva se mi zdi pa da se v desetih letih ni nic spremenila
smile-1.gif
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Ja, fotke so na film in skenirane, žal se zdaj nihče več ne potrudi ob razvijanju filma in samo vržejo v mašino in potem pride slaba kvaliteta. Neostre so tiste pokončne, ker jih ta foum iz meni neznanih razlogov raztegne.
Ravno zaradi nezadovoljstva z razvijanjem sem zdaj pred nakupom digitalca, verjetno bo padel Nikon D90 + 2 ali 3 objekivi in bodo fotke zopet lepe, obstoječo opremo (Canon) pa bo treba počasi razprodat
frown-1.gif
 

karantanka

alterka & vizitka 2007
19. jul 2007
7.108
0
36
Notranjska
www.mojaknjiga.si
Ne vem če boš kaj dobil za staro opremo, vprašanje je že, če bo sploh kdo hotel kupit. Če pa boš že prodajal pa preveri če lahko stare objektive ponucaš tudi na digitalcu, da se ne boš potem tolkel po glavi. Midva vem da en objektiv uporabljava na digitalcu pa je še iz prejšnjih časov.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Brez skrbi, aparata ne bom prodal, ker ga rajši obdržim za spomin, kot dam stran za 100€, objektivi pa so ravno tako dobri za digitalce, zato ni straha da se ne bi prodali, če se bom odločil za preskok na Nikon. Če bom ostal na Canonu bom itak vse obdržal, pa še kakšnega zraven kupil.