Covid-19 Covid-19 Samooskrba s hrano???

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
o madona, tm škrtarite pri mleku za pol evra. Jest takim vedno rad dam več. zato da bo dedc z veseljem delal še naprej, in da boš lahko še dolgo hodil po domače mleko. s takim tržnim mišljenjem boste po vse hodili v trgovino. in vse bo iz romunije.

petdeset centov... za pir dat 100% maržo pa ni problem. pa za cigarete. pa za benz.

ne, pri 1€ se jebat za 50 centov. za 1l mleka na teden.

škrtuhi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey in ozze

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Viš, tu je eden od problemov v Sloveniji. Kmetje ne vedo kaj so, oz. so vse kar jim takrat paše. Kmetje SO poslovneži, vsaj morali bi biti. Ker drugače so kmetje samooskrbni zase in mogoče še za kakšno žlahto.
Ne bi se šli birokracije, ne bi plačevali DDV, ne bi se (samo)organizirali za boljše pogoje (ker imam jaz dve solati več kot ti, se bom sam pogovarjal...), so zaščitniki narave (ko je treba zniževat okoljske standarde) , so proizvajaci hrane pa jim tega ne pustimo (ko je treba okoljske standarde spoštovat)... Takih cvetk je še pa še.
Res pa je da je kar nekaj prostora tudi v birokraciji. Težava je, da nas vsaka napačna ocena do kam lahko gremo v popuščanju kmetom (beri zmanjševanju birokracje) stane par MIO v sankcijah do EU. O tem se ne govori....
Sem prej pozabil napisat, da imajo enake težave tudi podjetniki, samo mogoče so malo bolj "pismeni".
Drag državni aparat imamo pa za to, da kima EU in si izmišlja nove in nove birokratske prepreke.
Namesto da bi pomagali birokratske prepreke reševat. Še karkoli sem se lotil urejat, sploh na lokalni ravni (kamor te najprej pošljejo), ostaneš bolj kot ne prepuščen lastnemu (ne)znanju in (ne)iznajdljivosti.
Seveda se je tudi za vprašat, zakaj je velik del populacije pretežno do popolnoma funkcionalno nepismen in kdo ali kaj je krivo za to?
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
o madona, tm škrtarite pri mleku za pol evra. Jest takim vedno rad dam več. zato da bo dedc z veseljem delal še naprej, in da boš lahko še dolgo hodil po domače mleko. s takim tržnim mišljenjem boste po vse hodili v trgovino. in vse bo iz romunije.

petdeset centov... za pir dat 100% maržo pa ni problem. pa za cigarete. pa za benz.

ne, pri 1€ se jebat za 50 centov. za 1l mleka na teden.

škrtuhi.
Saj ne gre samo za tist evro.
Prvo je, da grem po mleko zelo verjetno peš (ne bi razpredal čemu je to boljše).
Drugo je, da grem s svojo kanglo.
Tretje, da vsaj približno vem kaj je v kangli (kar se mene tiče, sem prepričan da je tako mleko bolj zdravo).
Absurdno je, da grem po mleko v več km oddlajeno štacuno, ki ga je nekdo pripeljal, ja, npr. iz Romunije. Izvor sam po sebi ni problem (lahko je, lahko ni), samo absurdno je, da mi nekaj kar imam na pragu ali pred nosom, nekdo pripelje več sto (tisoč) km daleč.

Realno jaz marsičesa ne razumem, sploh kar se tiče financ. Npr. povratni let Ljubljana-London-Ljubljana za 45€. Kako za kurca je to lahko ekonomsko (ali kakorkoli) upravičeno?
 
  • Všeč mi je
Reactions: piagolo

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.069
301
83
Sem prej pozabil napisat, da imajo enake težave tudi podjetniki, samo mogoče so malo bolj "pismeni".
Drag državni aparat imamo pa za to, da kima EU in si izmišlja nove in nove birokratske prepreke.
Namesto da bi pomagali birokratske prepreke reševat. Še karkoli sem se lotil urejat, sploh na lokalni ravni (kamor te najprej pošljejo), ostaneš bolj kot ne prepuščen lastnemu (ne)znanju in (ne)iznajdljivosti.
Seveda se je tudi za vprašat, zakaj je velik del populacije pretežno do popolnoma funkcionalno nepismen in kdo ali kaj je krivo za to?
Jah, viš, večinoma si odgovoril sam sebi v zadnjem stavku. Res pa je, da imamo zakonodajo komplicirano v pm. Po eni strani je taka zaradi Bruslja, oni dajejo (sicer naš, res pa je da nekaj dodajo) denar, v zameno pa zahtevajo transparentno razdeljevanje. Tega ne moreš dokazati brez spremljanja, tega pa ni brez sodelovanja porabnikov - torej birokracja in evidence in poročanje in ..... Ko je denar v igri, je heca hitro konec. Po drugi pa narod sam zahteva zaostrovanje pogojev in dela in talanja denarja (dokazov imaš že na alterju kolikor hočeš). Seveda je potrebno zaostriti pogoje za soseda/jankoviča/kapitalista/..... Ko ti isti pogoji udarijo mene, je pa problem birokracija in država in ... Ko ti pa v Avstriji šenkajo vse in vse pripravijo drugi, ti se samo usedeš in šteješ denar....

Ne vem, je lokalna referentka v občinski upravi res dolžna poznat vso zakonodajo, ki te zanima in ti narediti vse za minimalca, ki ga dobi na koncu/začetku meseca? (ne mislim tebe osebno, da ne bo nesporazuma) Ne vem, nisem dovolj pameten. Vem samo, da mora izpolnjevat n krat več birokracije za svoj stolček kot katerikoli kmet. Res pa je, da je to njena služba in dela samo to. In samo za to je načeloma tam, ne zato da ti skuha kofe in te tolaži kako zajebana je država... Za to pa imaš razne svetovalce, ki ti naredijo še kaj zraven, res pa za to plačaš malo več kot kolek za 12 eur in tistih 50 eur na leto, ki gredo od tvojih davkov za recimo javno upravo (karikiram, dejanskih cifer ne poznam in jih tudi ne grem iskat).
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Težava je po mojem mnenju, ker ne enačite kmetije in podjetja. Tudi gledano skozi zaposlitve. V podjetju imaš ljudi, ki se v birokraciji ukvarjajo s točno določenimi nalogami, šefa, ki vse skupaj vodi in delavce. Na kmetiji je večinoma za vso birokracijo odgovoren eden, zraven vsega ostalega dela seveda, pa še živeti bi nekje vmes moral, zato je neprestano nalaganje novih in novih zahtev in kontrol ravno težavno. Zraven tega seveda, da za vsako novo stvar, ki si jo izmislijo lahko zaposliš koga v JS, ki bo to kontroliral. Meni vzame birokracija vsaj nekaj dni na mesec, ko bi lahko fizično delal, pa se namesto tega utapljam v papirju.

Okrog subvencij je vse skupaj tako tako, saj je lepo, da so in lepo je za njih, da nas lahko preko njih kontrolirajo ampak glede na to, da so odkupne cene praktično vsega kar je na kmetijah že zadnjih 20 let bolj ali manj enake, vse ostalo pa gre gor (gorivo, gnojila, stroji, ostali repromaterial...) imamo kljub subvencijam situacijo, ko nam vsak dan ugasnejo najmanj 3 kmetije. Realno sicer njihovo delo nadaljujejo večje in močnejše ampak v kakšnih dveh desetletjih bomo počasi prišli v situacijo, ko si enostavno ne boš mogel več omisliti zamenjave izrabljenega stroja, ker si ga enostavno ne boš mogel privoščiti. Traktorji npr. so se v 15 letih podražili za vsaj 1x, nekateri celo 2x, odvisno od znamke in te razlike ti nobene subvencije ne pokrijejo, odkupne cene so enake, trgovci in serviserji pa lepo hodijo na teambuildinge na jadranje in odpirajo nove in nove poslovalnice... In tako počasi tonemo in tonemo, generacije za nami najbrž niti slišati več ne bojo hotele, da bi delale praktično nonstop, pa da ti na koncu niti za en dopust ne ostane. Me prav zanima od kje tistemu, ki je omenjal kako si bojo kmetje omastili brke izkušnje, da lahko napiše takšno bedarijo. Kot tudi tisti, ki misli, da se umetno gnojilo meče kar prek in prek, kolikor gre, ko na koncu za pridelek dobiš mizerijo. Tako na pamet se da marsikaj nakladati, realnost pa je pač čisto drugačna. Kvečjemu bo efekt zgolj to, da bo nekdo kupil nekaj gnojjila in nafte na zalogo, za čas, ko se bo spet podražilo.

Ena zanimiva prispodoba naj bo tole. Kakih 30 let nazaj smo lahko iz 1 ha prodane kumine kupili SIPovo samonakladalno prikolico, tako, kot jih je še sedaj polno po kmetijah. Danes stane najosnovnejša samonakladalna prikolica tam nekje od 38.000 EUR navzgor. Koliko let je treba sedaj skupaj s subvencijami z 1 HA, ko odbiješ stroške prodajati pridelek, da si lahko danes kupiš tak stroj? In to je srž problema. Birokratsko gledano sicer dobimo več denarja skupaj ampak je vse 2x+ dražje, kot je bilo nekoč in imaš realno dosti manj kot takrat, kar je marsikomu povsem nerazumljivo.

Sicer pa pri nas mleko doma dajemo po 0,5 EUR ampak to si je samo ena soseda hodila, drugi ni nihče vprašal, odkupna cena mleka pa bo v kratkem padla na približno 27 centov na evropski ravni iz 34 centov, kjer je sedaj(kar je meni približno 800 EUR na mesec manj ob istih oziroma večjih stroških, saj se je ravno dvignil PIZ in še nekaj stvari).

Toliko zaenkrat, moram nazaj šraufat, da bo traktor pripravljen na sezono.
 
Nazadnje urejeno:

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Trenutno imamo v Sloveniji preveč mleka. Saj ga ne izvažamo več v IT.
Zato ne vem kaj se toliko prepirate glede tega ?
 
  • Haha
Reactions: navlixx

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Mleka imamo za 130% potreb. Izvoz še zmeraj gre, sploh na hrvaško, je pa močno zmanjšan, ker so praktično vse zaprli. Razumljivo je, da bo ob tem cena pri kmetu padla, v trgovini seveda ne bo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

piagolo

Guru
22. nov 2009
6.089
3.033
113
Kolikšna je odkupna cena npr. litra mineralne vode (slatine)?
Saj je v trgovini skoraj enaka ceni litra mleka.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Donat je 2x dražji od mleka!
Sicer pa glede sadja in pozebe.
 

Priponke

  • Screenshot_2020-04-02-16-48-41-703_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2020-04-02-16-48-41-703_com.android.chrome.jpg
    895,5 KB · Ogledi: 240
  • Žalosti me
Reactions: navlixx

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ja sama pravim da spremembe bodo, upam da nebodo v jeseni kazali na kmete oni imajo kaj jesti mi pa nimamo...
Saj če bi mi kdo pred 3 meseci rekel da bomo letali z maskami in si razkuževali roke ...
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.208
699
113
Ne se preveč veselit...

Glede na to, da sem s kmetov doma (LJ periferija), smo od nekdaj vedeli, da se iz vrtnarij, ki so jim rože primarna proizvodnja (krizanteme, mačehe...) ne kupuje solate (ljubljanska ledenka, pridelana po tistem, ko so pospravili rože). Tista zemlja za rože je lahko tretirana z mnogo hujšimi pesticidi in herbicidi, kot zemlja na kateri se goji hrana.
 

endvatri

Guru
2. mar 2018
18.427
3.178
113
Ja. To je tudi res. Ampak..če so veselo jedli petorazredno meso iz uvoza v kebabu jih tudi ta solatka ne bo pretirano motila...