Covid-19 Covid-19 Samooskrba s hrano???

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.460
113
Kar cveti je šlo, kar je tik pred cvetenjem je šlo tam, kjer je bilo pod -4.
Gorenjska in še kje ni panike glede jabolk in hrušk. Na vzhodu je pa tudi to dvoje že cvetelo/začenjalo cveteti.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
pr nas (LJ kotlina) je vremenska postaja (nekalibriran, ta pocen) kazala - 6.8 °C ob 6.00. Je bilo res tako hladno? Pri vas?
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Slovenska politika uspesno uničuje kmeta in lastno oskrbo že več desetletij.

Je pa res,.da idealnih pogojev za.kmetovanje vseh kultur pač nimamo.

Za obe trditvi se strinjam!
Za drugo bi se še našla ideja v velikih rastlinjakih, ampak, to stane. In brez vlade/EU pač ne gre...

"Moja branjevka". Cca 10 let. Bil tudi parkrat pri njej doma za večje zadeve. Imajo veliko kmetijo, sveže meso (od piščancev pa do bikca) in zelenjavo (vse sami, zgleda ne, okusno pa je, samo sezonsko), suhe mesnine in sire, pa še kaj se najde...
Zdaj pa je, "ker čas to zahteva", kot je rekla, zvišala cene vsega x4... Jupi!!! :rolleyes: In potem naj podpiram naše kmete?
 
  • Jezen sem
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
s subvencijami? se strinjam.
In politiko okoli subvencij in birokracije zaradi njih.
Od subvencij imajo največ koristi svetovalci, birokrati in politiki v Lj in Bruslju. Tisti drobiž ki pride do končnih upravičencev je pesek v oči za rajo (tebe)
Če tega drobiža ne bo, bo kmetijstvo se hitreje strmoglavilo....sploh tam kjer ni ekonomsko mogoče kmetovati. To pa je vedno več.obmocij,.ker ravnino pač vedno bolj pozidavamo s trgovskimi centri
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Za obe trditvi se strinjam!
Za drugo bi se še našla ideja v velikih rastlinjakih, ampak, to stane. In brez vlade/EU pač ne gre...

"Moja branjevka". Cca 10 let. Bil tudi parkrat pri njej doma za večje zadeve. Imajo veliko kmetijo, sveže meso (od piščancev pa do bikca) in zelenjavo (vse sami, zgleda ne, okusno pa je, samo sezonsko), suhe mesnine in sire, pa še kaj se najde...
Zdaj pa je, "ker čas to zahteva", kot je rekla, zvišala cene vsega x4... Jupi!!! :rolleyes: In potem naj podpiram naše kmete?
Vsega x4?
Kaj pa.potem se proda?
Pač poisces drugo..
Ali pa še nima več interesa ukvarjat s tem, in bo šla raje po socialno, zemljo pa prodala trgovski verigi da bo postavila shoping center.
Zadnjič pridem k znancu po določene izdelke ki jih stalno kupujem pri njem. Cena je bila ista, je pa rekel da se sedaj oglašajo tudi tisti ki jim kmetija in gnoj desetletja smrdelo. takim bi pa res duplo racunal.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
Vsega x4?
Kaj pa.potem se proda?
Pač poisces drugo..
Ali pa še nima več interesa ukvarjat s tem, in bo šla raje po socialno, zemljo pa prodala trgovski verigi da bo postavila shoping center.
Zadnjič pridem k znancu po določene izdelke ki jih stalno kupujem pri njem. Cena je bila ista, je pa rekel da se sedaj oglašajo tudi tisti ki jim kmetija in gnoj desetletja smrdelo. takim bi pa res duplo racunal.

Verjel ali ne, proda še vedno ogromno...
So se pa avtomobili pred kmetijo in obleke pred njeno stojnico tudi podražli x4...
Jaz sem se ji prijazno zahvalil in šel drugam...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Taka kmetija v sedanjem trenutku nima dovolj za vse. In en možen "filter" je pač cena. Ko so kmetije v letih obilja hrano metale stran, denimo krompirja zaradi nizke cene in nezmožnosti prodaje niti izkopavali niso, se ni nihče pretirano sekiral. Mediji o tem niso poročali. Bodo kmetje že preživeli. Sedaj se je situacija obrnila. Za kako dolgo ne ve nihče. Mogoče za dolgo, mogoče ne.
Dokaj normalno pa bi bilo, da bi družina nekajkratnik izdatkov za telekomunikacije namenila za hrano.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Za obe trditvi se strinjam!
Za drugo bi se še našla ideja v velikih rastlinjakih, ampak, to stane. In brez vlade/EU pač ne gre...

"Moja branjevka". Cca 10 let. Bil tudi parkrat pri njej doma za večje zadeve. Imajo veliko kmetijo, sveže meso (od piščancev pa do bikca) in zelenjavo (vse sami, zgleda ne, okusno pa je, samo sezonsko), suhe mesnine in sire, pa še kaj se najde...
Zdaj pa je, "ker čas to zahteva", kot je rekla, zvišala cene vsega x4... Jupi!!! :rolleyes: In potem naj podpiram naše kmete?

A lahko prosim vse, ki se strinjate, da politika uspešno uničuje kmetijstvo to tudi podprete s konkretnimi primeri? Pa kakšen predlog kaj naredit da bo boljše bi tudi prav prišel. Ne provociram, res me zanima. Pa pri tem prosim upoštevjte prosim relanost položaja Slovenije malo širše, ne samo v domači vasi.

Kar pa se tiče kmetov, ki bi koristili zahteve časa - se pač obrneš (kot si pravilmno naredil). Ne samo zdaj, tudi takrat ko čas ne bo več zahteval izkoriščanja...

Samo moje opažanje; kmetje so večinoma sami sebi največji sovražnik...
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Za obe trditvi se strinjam!
Za drugo bi se še našla ideja v velikih rastlinjakih, ampak, to stane. In brez vlade/EU pač ne gre...

"Moja branjevka". Cca 10 let. Bil tudi parkrat pri njej doma za večje zadeve. Imajo veliko kmetijo, sveže meso (od piščancev pa do bikca) in zelenjavo (vse sami, zgleda ne, okusno pa je, samo sezonsko), suhe mesnine in sire, pa še kaj se najde...
Zdaj pa je, "ker čas to zahteva", kot je rekla, zvišala cene vsega x4... Jupi!!! :rolleyes: In potem naj podpiram naše kmete?
V vsaki krizi ali vojni, so si kmetje lepo omastili brke. Nič novega pod soncem. :cool:
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.180
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
A lahko prosim vse, ki se strinjate, da politika uspešno uničuje kmetijstvo to tudi podprete s konkretnimi primeri? Pa kakšen predlog kaj naredit da bo boljše bi tudi prav prišel. Ne provociram, res me zanima. Pa pri tem prosim upoštevjte prosim relanost položaja Slovenije malo širše, ne samo v domači vasi.

Kar pa se tiče kmetov, ki bi koristili zahteve časa - se pač obrneš (kot si pravilmno naredil). Ne samo zdaj, tudi takrat ko čas ne bo več zahteval izkoriščanja...

Samo moje opažanje; kmetje so večinoma sami sebi največji sovražnik...

A niso potem tudi kmetje "vojni dobičkarji?"
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
In politiko okoli subvencij in birokracije zaradi njih.
Od subvencij imajo največ koristi svetovalci, birokrati in politiki v Lj in Bruslju. Tisti drobiž ki pride do končnih upravičencev je pesek v oči za rajo (tebe)
Če tega drobiža ne bo, bo kmetijstvo se hitreje strmoglavilo....sploh tam kjer ni ekonomsko mogoče kmetovati. To pa je vedno več.obmocij,.ker ravnino pač vedno bolj pozidavamo s trgovskimi centri

Ker govoriš iz lastnih izkušenj, knede, mi boš znal odgovoriti na par podvprašanj... Bom tu di jaz prispeval odgovor ali dva, brez skrbi.

Torej, kje točno imajo svetovalci toliko koristi od subvencij?

Birokrati? Predpostavljam da ciljaš na domače

Drobiž do končnih uporabnikov (tebe) pride zato, ker imaš en cel hektar pa dva ara za uveljavljat. Pa kakšnega bika na dve leti... Takih kmetij je veliko (preveč) in potem je pač subvencija za par čikkov in kakšen šnopc, kjer s svojimi sotrpinikriviš svetovalce, birokrate in politike. Za subvencije je na razpolago v rangu 130 MIO za neposredna plačila (stroge subvencije), in še nekaj manj skupaj za omejene dejavnike, ekološko kmetijstvo in KOP-e. S tem da za EK in KOP OP moraš izpolnjevat dokaj stroge pogoje, ker gre pač za okoljska plačila (to je tista birokracija, ki te matra).
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
A niso potem tudi kmetje "vojni dobičkarji?"
So (nekateri, ne zdaj vseh metat v isti koš). In to ni prav.

Dodatek; isto bi lahko zdaj rekel tudi za odkupovalce/predelovalce - znižali so odkupno ceno za mleko, odkupujejo samo slabše katregorije živali (krave, bika zdaj težko prodaš, menda, pa še to po nižji ceni); kje se to konča?