Covid-19 Covid 19 Navodila vlade

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.218
9.455
113
kod Džej-Zija
Izgleda da sem butast, pa te prosim, da mi to lepo razložiš, če si zi bolj pameten.
Kdo je to organ? varnostnik na vratih?
Ja, res, on ugotovi, ali izpolnjuješ pct, ampak glede na to, ali mu aplikacija na ekranu pokaže eno veliko zeleno kljukico, ali pa rdeč križec.
Kako pa aplikacija glede na tekoče ukrepe vlade ve, ali je treba pokazat zeleno kljukico ali rdeč križec, če deluje pa kakor vsi zagotavljajo OFFLINE, je pa skrivnost o kateri sprašujem.
Kolikor jaz, ki sem kot praviš butast, vem, Aplikacija nič ne kaže QR kode, QR kodo imaš ti s sabo na papirju natiskano. Vsaj js sem jo imel. Aplikacija pa kodo skenira in pokaže zeleno kljukico ali rdeč križec. Pač glede na to ali je že minilo 6 mesecev od prebolelosti ali ne.
Sprašujem pa, kako app ve, ali je danes v veljavi 6mes ali 8 mes, kako se sproti prilagaja vladnim ukrepom, če kot vsi zatrjujejo deluje offline ??????
Ti veš, kaj pomeni, da app deluje offline? Ne potrebuje povezave z netom, torej ni povezave s kakšno bazo podatkov. Kar pa seveda ne pomeni, da se appa ne sme posodabljati. Ko spremenijo pogoje, posodobijo app, da ustreza aktualnim zahtevam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey, bizi in gr69

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Posodablja se očitno algoritem za zaznavo pogojev in to se zgodi ob vsakem odpiranju aplikacije (stanje algoritma se vidi v podatkih o aplikaciji, kjer je podatek o času zadnje posodobitve). Očitno se vse verzije aplikacij (tudi stare ki ne prikazujejo osebnih podatkov) posodabljajo preko istega vira, tako da načeloma dokler aplikacija posodobi algoritem bo kazala enak status ne glede na verzijo. Samih kod se ne verificira online in delujejo offline. Je pa tu sedaj tudi catch da se da offline delovanje izkoriščat v obe smeri. (sprememba datuma na telefonu recimo lahko spremeni veljavnost QR kod, samo izmenjavo algoritma se da pomojem BP ujet in aplikaciji vsilit stare algoritme)

Pa če recimo gledamo drugo stran, uradna aplikacija za "držanje" kode (eVEM) deluje samo online saj se ne moreš niti prijavit če nimaš povezave. Kar je precej neumeno ker bi to rešili lahko kako drugače. Tako se pa zna zgodit da v kakšnem diskaču (klet pa to) ali pa na vlaku sredi nič ne moreš do svoje QR kode da bi pokazal da izpolnjuješ PCT pogoj. Sploh pri tistih ki pogoje furajo na T (qr koda je vsakič drugačna), je tako delovanje lahko precej "problematično".
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Posodablja se očitno algoritem za zaznavo pogojev in to se zgodi ob vsakem odpiranju aplikacije (stanje algoritma se vidi v podatkih o aplikaciji, kjer je podatek o času zadnje posodobitve). Očitno se vse verzije aplikacij (tudi stare ki ne prikazujejo osebnih podatkov) posodabljajo preko istega vira, tako da načeloma dokler aplikacija posodobi algoritem bo kazala enak status ne glede na verzijo. Samih kod se ne verificira online in delujejo offline. Je pa tu sedaj tudi catch da se da offline delovanje izkoriščat v obe smeri. (sprememba datuma na telefonu recimo lahko spremeni veljavnost QR kod, samo izmenjavo algoritma se da pomojem BP ujet in aplikaciji vsilit stare algoritme)

Pa če recimo gledamo drugo stran, uradna aplikacija za "držanje" kode (eVEM) deluje samo online saj se ne moreš niti prijavit če nimaš povezave. Kar je precej neumeno ker bi to rešili lahko kako drugače. Tako se pa zna zgodit da v kakšnem diskaču (klet pa to) ali pa na vlaku sredi nič ne moreš do svoje QR kode da bi pokazal da izpolnjuješ PCT pogoj. Sploh pri tistih ki pogoje furajo na T (qr koda je vsakič drugačna), je tako delovanje lahko precej "problematično".
Aplikacija zVem ima dva gumba. Eden je vstop v zVem, ki je online. Drugi gumb je vstop v Zbirko EU DCP v napravi, kamor si v prvo shraniš potrdilo in imaš potem dostop do njega offline kadarkoli.
 

majaron

Majstr
28. mar 2009
1.036
399
83
Aplikacija ob zagonu pokliče domov.
 

Priponke

  • SmartSelect_20210920-123201_AdGuard.jpg
    SmartSelect_20210920-123201_AdGuard.jpg
    123,7 KB · Ogledi: 91

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Ti veš, kaj pomeni, da app deluje offline? Ne potrebuje povezave z netom, torej ni povezave s kakšno bazo podatkov. Kar pa seveda ne pomeni, da se appa ne sme posodabljati. Ko spremenijo pogoje, posodobijo app, da ustreza aktualnim zahtevam.
Ja res.
Sem mislil da app deluje (pravilno) offline, kadar za delovanje ne potrebuje povezave z netom.
Torej ta app ne deluje offline, če potrebuje povezavo za vklapljanje novih funkcionalnosti, izmenjavo podatkov.......
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.218
9.455
113
kod Džej-Zija
Telefon daj v airplane mode in zaženi app, pa poročaj o rezultatih. Hint: zadeva deluje. Posodobitve pa ne morejo na telefon priti drugače kot preko prenosa podatkov. Razen če ti misliš, da ponoči hodijo okoli škrati in z lopato v telefon naložijo ničle in enke, da stvar deluje.
 
  • Haha
Reactions: Hanzi in p4pe

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Aplikacija ob zagonu pokliče domov.
Torej aplikacija pokliče domov, se posodobi v novo verzijo, ki spotoma še pošlje katera koda se je kdaj in kje preverila, pa ti sledijo in beležijo, kdaj si šel v trgovino, na kater koncert, ... pač vedno ko pokažeš qr kodo, javi kje si bil in kdaj. In pa kolikokrat je bila kota uporabljena, kot je že omenil Poklukar.
A je to zgolj znanstvena fantastika, al pravi namen qr kode?

Zdej samo še čakam na idejo, da bi bilo bolj uporabno, da ti čip vgradijo, da ne bo treba telefona s kodo vseskozi s sabo nosit.
 

Tenforest

Majstr
3. sep 2007
5.633
489
83
41
povsod malo
Ta od NIJZ dela kakor se spomni. Ko tista ostanizdrav
Pa lučke ne morem vklopit da bi v mraku/temi prebral.
Včasih če je offline sploh noče prebrat. Zmrzne.
Pa s temi pozitivnimi (zeleni PCT) in negativnimi (rdeči PCT) števci so naredili celo zmedo.
Mene je kap ko sem mislil, da sem čez spustil X okuženih.
Kje pa se dobi to švicarsko?
 

Janez40

Guru
12. jul 2016
3.403
4.502
113
Še enkrat. zVem aplikacija za prikaz potrdila, ki ga imaš naloženega v napravi ne potrebuje dostopa do neta. Ne potrebuje neta za zagon in ne potrebuje neta za prikaz potdila.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Torej aplikacija pokliče domov, se posodobi v novo verzijo, ki spotoma še pošlje katera koda se je kdaj in kje preverila, pa ti sledijo in beležijo, kdaj si šel v trgovino, na kater koncert, ... pač vedno ko pokažeš qr kodo, javi kje si bil in kdaj. In pa kolikokrat je bila kota uporabljena, kot je že omenil Poklukar.
A je to zgolj znanstvena fantastika, al pravi namen qr kode?

Zdej samo še čakam na idejo, da bi bilo bolj uporabno, da ti čip vgradijo, da ne bo treba telefona s kodo vseskozi s sabo nosit.
:oops1::valjamse::bonk: To ti lahko počnejo brez usrane primitivne aplikacije od NIJZ. Rešitev je samo, da ne nosiš pametnega telefona s seboj.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.726
-3
113
Telefon daj v airplane mode in zaženi app, pa poročaj o rezultatih. Hint: zadeva deluje. Posodobitve pa ne morejo na telefon priti drugače kot preko prenosa podatkov. Razen če ti misliš, da ponoči hodijo okoli škrati in z lopato v telefon naložijo ničle in enke, da stvar deluje.
Ne bo delovalo vseskozi pravilno, ker ne posodablja podatkov - recimo za prebolene je po starem 8 mes, po novem pa je 6mes.

Ampak nima veze, določene aplikacije se znajo online posodobit tudi če imaš podatke izklopljene - Da daš telefon v airplane mode ne zagotavlja, da prenosa podatkov ne bo.
izkusil in plačal podatke v tujini na lastni koži.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
A si ti glup ali se samo delaš? Aplikacija prikaže QR kodo, organ, ki jo preverja, pa ugotovi, da ne velja. Ne aplikacija, organ. Štekaš zdaj?
Aplikacija pokaže zeleno/rdeče.
In NE, aplikacija se ne posodablja TAKOJ glede ne budalaštine, ki jih vlada stweeta v soboto zvečer. Tako so recimo meni, ko je še (1 cel teden) veljalo 8 mesecev od preboletja pač ročno preverili potrdilo in datum gor, da štima. Aplikacija je pa zavrnila. Sem težil na NIJZ kaj bo z aplikacijo in dobil odgovor, da se v ponedeljek posodobi, no potem je pa tweeto v soboto skozlal skrajšanje nazaj na 6 mesecev in zadeva ni bila več aktualna.
Top upravljanje s pandemijo in PR okrog tega.
PS: Če ti pri frizerki ne prime, ji pač pokaže na svoji, da je ok in bo. :) Pogoj preverjen.