Covid-19 Covid-19 in zmedeni starši/šolarji/uČiteLji

Ytbnd

Guru
2. mar 2010
16.149
5.569
113
Sedaj se lepo vidi, kako zaostalo je naše šolstvo in čisto brez organizacijske strukture.
A nima vsak oš vsaj enega učitelja računalništva ?

Vsak bi nekaj po svoje delal. Bohpomagaj onim, ki so ostali na prosojnicah.To je še hujše kot linux distro forki, tedensko je 20 novih.
Na MŠŠ manjka en "Stalin", ki bi zadeve poenotil in nabrcal par fikusov.
 

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.468
804
113
Učitelj je v svojem strokovnem delu samostojen, ni to industrijski delavec. Or so they say.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Pri nas se še znotraj šole niso uspel poenotit. Zmeda je, da je veselje. Res pa je da otroc imajo "delo". Če drugega ne, pa z ugibanem, kaj dafak je učitelj(ica) mislil(a), in kam je "skrila" določeno stvar ki naj bi bila v e-učilnici.
Da bi pa otroci učiteljici namesto ugibanja napisali mail; to še niso pomislili? Malo hecam....Jaz sem ta teden že par krat pizdil pri mojih puncah, ki sta skoraj na koncu devetletke, če ne znata prijaznega maila napisat učiteljici in preverit kaj je od njiju hotela, namesto, da mene pri mojem delu motita in sprašujeta kaj bi rada. In sta uredili sami pa se ob tem upam, da tudi kaj naučili za v prihodnje.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.349
8.716
113
Da bi pa otroci učiteljici namesto ugibanja napisali mail; to še niso pomislili? Malo hecam....Jaz sem ta teden že par krat pizdil pri mojih puncah, ki sta skoraj na koncu devetletke, če ne znata prijaznega maila napisat učiteljici in preverit kaj je od njiju hotela, namesto, da mene pri mojem delu motita in sprašujeta kaj bi rada. In sta uredili sami pa se ob tem upam, da tudi kaj naučili za v prihodnje.
Sej veš, da mulci uradno ne smejo met maila.
 
  • Wow
Reactions: Cash

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
A nima vsak oš vsaj enega učitelja računalništva ?
Sistemizacija je že od začetkov enaka. Torej iz časov ko je bil edini pc na šoli v računovodstvu.
Ene šole majo recimo samo 20% računalničarja. kar pomeni recimo, da ga maš 8 ur na teden na voljo. Kaj narediš v 8 urah? V bistvu nič pametnega.

Recimo šola z 480 učenci. 27 učilnicami (vsaka 1 pc in projektor), tajništvom, računovodstvom, ravnateljico, pomočnico, socialno delavko, pedagoginjo, računalniško učilnico, zbornico z nekaj računalniki, 25 laptopov za uporabo med poukom, itd. je 45%.
In v teh 40% daj not vzdrževanje opreme, podporo učiteljem, kako izobraževanje učiteljev itd. Zmanjka časa že nekje na začetku seznama.

kaj je pa še drug problem. Ni jih. Enostavno ni kadra. Šola ki rabi računalničarja za 20, 30, 40% mnogokrat ne dobi niti ene prijave na razpisu. Dostikrat to pokrivajo učitelji drugih predmetov, ki imajo nekaj znanja oziroma veselja do takega dela. Včasih tudi taki ki niti znanja nimajo ampak je tolko da ure dobi.
od leta 2007 je bil 70% upad vpisa na FNM na računalništvo tehniko in fiziko.
 
Nazadnje urejeno:
  • Žalosti me
Reactions: navlixx

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
evo sistemizacijo za računalničarja v OŠ
10. člen

(računalnikar-organizator informacijskih dejavnosti)

V osnovni šoli se sistemizira delovno mesto računalnikarja-organizatorja informacijskih dejavnosti v skladu z naslednjimi merili:

Število oddelkov
od do​
Delež delovnega mesta​
8​
0,20​
9​
12​
0,25​
13​
16​
0,30​
17​
20​
0,35​
21​
24​
0,45​
25​
28​
0,55​
29​
32​
0,65​
33​
36​
0,75​
37​
45​
0,90​
46​
1,00​
 
  • Jezen sem
Reactions: navlixx

amacar

Majstr
29. apr 2010
4.111
438
83
Itak, kdo bo pa šel delat za jurja kot računalničar na šolo, če v privatnem sektorju služimo 3-4x več.

Drugače pa s prve roke je veliko odvisno tudi od ravnatelja. V šoli kjer uči mama in sestra prvi teden niso nič delali, ker so takšna navodila dobili od zgornjih (da fak?). Na šoli, kjer uči punca je pa malo drugače. Vzpostavili so jim sicer moodle preko arnesa (pustimo, da prva dva dni itak ni delal). "Mojstri" kot so, so uredili tako, da so učenci le gostje in ustvarjanje kvizov/reševanje nalog itd... odpade, saj jih otroci ne morejo rešiti. Kakšnih navodil ali dostopov do video konferenc niso dobili. Večina učiteljev pripravi snov in domačo nalogo ter zadevo naloži na moodle. Punci sem sicer uredil, tako da ima parkrat na teden z vsakim razredom učno uro v živo, je pa problem, ker nekateri nimajo mikrofona/kamere (kamera niti ni potrebna, saj je omogočeno "dviganje rok" preko programa) ali se ne znajo povezati, čeprav stran ne potrebuje prijave (https://meet.ustavimokorono.si/), tako da je za učence kar se da enostavna prijava. Na svojo roko sem ji sicer vzpostavil alternativni moodle, kjer lahko ustvarja kvize/preverjanja..., ampak se otroci prav tako ne znajo registrirati/prijaviti, tako da je to idejo opustila, da ne bo kasneje kdo očital, da ni imel dostopa in sedaj stvari kolikor se da pač nalaga v šolski moodle. Še info: cca 30 otrok na šoli nima dostopa do pcja/interneta. Glede dela, na dan dobi po 90 - 100 mailov, tako da že za to porabi 2-3 ure, da vsem odgovori, 2 uri za izvajanje v živo, tu sta še priprava gradiv in priprava na izvajanje, ter pisanje priprav. Vsekakor delajo več kot na normalen dan v šoli :)
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Drugače pa s prve roke je veliko odvisno tudi od ravnatelja. V šoli kjer uči mama in sestra prvi teden niso nič delali, ker so takšna navodila dobili od zgornjih (da fak?).
Saj to. S tem, da jim ni nihče prepovedal da z delom začnejo takoj. Povzel si tisto, kar trobim že dva tedna.
Verjamem da je šolstvo kot celota v krizi, vseeno pa se vidi da se marsikaj da, če šola le premore pametno vodstvo. Na "naši" šoli že leta opozarjamo na anomalije, starejša je zdaj v šestem razredu, čudne stvari so se dogajale že v času, ko so bili otroc v vrtcu. Oz. niso bili, ker je vodstvo mutilo na polno. Če pogledam nazaj, mi je danes samo žal da nismo starši že takrat nastopili na polno. Zdaj smo kjer smo. Npr. dogaja se, da odstopajo člani sveta staršev. WTF, saj nismo v parlamentu.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Če bi želeli, da bi vsi otroci neke osnovne šole vsaj tretje triade lahko delali na daljavo, bi bilo kar nekaj dela v "mirnem" obdobju. Do katerega učenca pa bi bilo potrebno iti tudi domov, ali pa bi on prinesel opremo v šolo. Tako da to gotovo ni mali problem.
Pri nas so mogoče bolj uspešni, ker si je večina zrihtala nekaj zaradi dejavnosti, ki so bile že v preteklosti bolj napredne in digitalizirane. To pa je pri nas verouk. Tam so kateheti malo bolj napredni od povprečnih učiteljev v OŠ in so sedaj učitelji dobili bolje pripravljene učence in starše.
Zakaj RTV SLO ne naredi programa za vsaj prvo triado po vzoru Hrvaška, pa mi je velika uganka. Če ne drugega, neka snov bi se lahko dobro utrdila.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Če bi želeli, da bi vsi otroci neke osnovne šole vsaj tretje triade lahko delali na daljavo, bi bilo kar nekaj dela v "mirnem" obdobju. Do katerega učenca pa bi bilo potrebno iti tudi domov, ali pa bi on prinesel opremo v šolo. Tako da to gotovo ni mali problem.
Seveda je tako. Samo to ne more biti opravičilo da stvari ne laufajo.
Mimogrede, v začetku tedna sem bil na vezi s socialno pedagoginjo in sem ji omenil, da lahko uredim en računalniški komplet, z malo trudo bi spravili skupaj tudi dva (stacionarc, 19 col LCD, tudi kaka wifi kartica bi se kje našla).
Ni zadnji krik od opreme, za dostop do www, word in pdf pa je vseeno dovolj.
Lahko ugibaš, koliko se jih je javilo. :zavijazocmi:
Za donacije se po medijih nekaj medlo oglašajo, ni hudič da ne bi tudi providerji donirali kakšnega mobilnega dostopa.Dvomim da bi (so ali bodo) odklonili......
Pa tudi če bi MŠŠ plačalo par sto mobilnih dostopov (z omejenim rokom trajanja do konca karantene). Še vedno je ceneje, kot stane subvencija prehrane za (najverjetneje) te iste otroke.
Samo smo spet na začetku: to bi lahko urejali že 13.3. ali pa vsaj prejšnji teden. Koliko časa rabiš da nabereš opremo in jo razvoziš? Lahko da se motim in je bilo to vse že narejeno, čeprav močno dvomim da se pristojni ne bi pobahali če bi bilo urejeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
"Mojstri" kot so, so uredili tako, da so učenci le gostje in ustvarjanje kvizov/reševanje nalog itd... odpade, saj jih otroci ne morejo rešiti.
To nima nobene veze z arnesom (če si mislil kot mojstre arnesovce). Spletne učilnice ureja ROID. Vsi učenci od 1-9r imajo AAI račun (seveda če ga je ROID ustvaril). Od 5 razreda dalje ga imajo 100% vsi. Ker se v 5. razredu opravlja kolesarski izpit preko spletne učilnice kolesar.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Romzi : Se strinjam, da bi se marsikaj dalo še narediti. Sploh, če bi delali interdisciplinarno in na občinskem nivoju. Tu bi se našle številne sinergije. Šola nima niti vsega znanja, niti vseh sredstev, ampak v lokalnem okolju se marsikaj najde in da rešiti.
Če gre na državni nivo, ne bo rešeno še kako leto.
 
  • Haha
Reactions: Romzi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Če bi želeli, da bi vsi otroci neke osnovne šole vsaj tretje triade lahko delali na daljavo, bi bilo kar nekaj dela v "mirnem" obdobju. Do katerega učenca pa bi bilo potrebno iti tudi domov, ali pa bi on prinesel opremo v šolo. Tako da to gotovo ni mali problem.

Zavod za šolstvo je ponudil opremo in internet za ta karantenski čas vsem, ki si tega sami niso sposobni financirat.

Druače pa tiste, ki v "normalnem" času zanima šola jih tudi zdaj. Če je problem vprašajo. Tisti, ki jih drugače ne zanima so izkoristili ta čas za počitnice. Da po 9 dnevih dela na daljavo pošlješ mail. Joj jaz se ne morem prijavit v spletno učilnico in podobne pravljice.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
No povej tvojmu kolegu, da je njegova dolžnost dosečt tudi tisto tretjino. Niso vsi preskrbljeni z računalniki. Hebiga tko je.
poskrbi za ostalo tretjino, misljenjo je bilo da tistim otrokom jebe /verjetno tudi staršem. Saj tako je povsod. Računalnike imajo vsi. ali pa pametne telefone. to da kdo nima je težka izjema.
 
  • Všeč mi je
Reactions: navlixx

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
glede naše 2.šolke, včeraj sem ji sprintal list navodila ki je dala učiteljica za sredo. in je tamala povsem samostojno vse zirhtala, vse ure. Sem bil kar šokiran, da nisem rabil poleg stat.. poleg dela od doma, si pač ne moreš privoščit 6 ur poleg stat. In ja, prebrala, šla po vrsti, vse lepo naredila, pregledali, gotovo. Danes je pa nov dan. Ponovimo vajo.
 
  • Ljubezen
Reactions: navlixx

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
Zavod za šolstvo je ponudil opremo in internet za ta karantenski čaš vsem, ki si tega sami niso sposobni financirat.
Močno dvomim, da je naša Slovenija tako razvita, da lahko pride kolikor toliko spodoben internet v vsako hišo. Ne po zraku in ne po žici/optiki. Verjetno pa večina tistih, kjer fizična možnost obstaja, nek način dostopa že v tem trenutku imajo. Vprašanje pa je oprema. Kdor je doslej ni imel, tudi če jo dobi po kurirju ne bo znal z njo delati. Tako preprosto pa vseeno ni.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.167
8.949
113
gre, LTE pokriva, da se se povsod...smo pa ugotovili v nekih temah, da je postala to najdražja postavka na računih...telekomunikacije. Drugače pa za potegnit dol neke vsebine zmore vsak telefon pa tistih par podatkov. Tako da vse scene in bulshit, da ne gre, nimamo, pač ne pijejo vode. Pametne telefone imajo največji socialci v državi, tako da o tem nebi razpravljali da ne gre. Pika.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N in navlixx

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.309
1.327
113
Sej veš, da mulci uradno ne smejo met maila.
Ministrstvo je v okviru Arnesa že pred leti poskrbelo za pogodbo z MS pri katerem imajo vsi otroci katerih šole so se v to vključile (vključitev in dostop je brezplačen) zastonj Office 365 za svoj računalnik, tablico, telefon; prav tako lahko vsi učenci preko Arnesa dobijo uraden mail brez starostne omejitve. Nekatere šole so šle še dlje in omogočile še dostop do Google business računa, tako da se otroci ne rabijo ukvarjati z zastonjskim gmailom, ki ga res ne bi smeli imeti pred 13 leto ali nekaj takega.
Računalniško opismenjevanje na hčerini šoli npr. se začne že v 3 razredu, ko otroci 1 teden "trenirajo" delo na spletu in se učijo kaj se sme in kaj ne ter pridobijo mail in zgornje dostope.
 
  • Ljubezen
Reactions: navlixx

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.148
4.593
113
gre, LTE pokriva, da se se povsod...
LTE je pokrit vsepovsod?
:)
Tu smo v resni temi in ne v utopijah,. Drži se resnosti teme na nivoju odraslih ljudi prosim. V Sloveniji še se zmeraj najdejo hiše, kjer ne morejo spremljati državnega programa RTV po zraku.
Res pa je, da ljudje, ki nimajo dostopa do interneta ne pišejo na forum. Kako bi?
 
  • Všeč mi je
Reactions: Jabe