Černobil-30 let kasneje

skala

Majstr
27. feb 2013
10.089
346
83
Kamnje
Citat:
Uporabnik wd40 pravi:
Malo katera tehnologija je varna, če vanjo trešči potniško letalo. Samo posledice so večje pri NEK.

Zanimiva foto zgodba okoli černobila
http://imgur.com/a/TwY6q
pravzaprav bodo posledice če trči potniško letalo v pravilno grajeno JEK veliko manjše kot v nepravilen grajen jez, recimo kakšen kitajski...
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Ta dva sem videl ja, sem naročen na Veritasium
zmaga.gif
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Citat:
Uporabnik skala pravi:pravzaprav bodo posledice če trči potniško letalo v pravilno grajeno JEK veliko manjše kot v nepravilen grajen jez, recimo kakšen kitajski...
A res? Voda teče in odteče. Kak mio mrtvih je sicer možen, vendar je potem pokrajino možno takoj nazaj poseliti.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.150
2.331
113
v lokalni ostariji
pepe sej tudi radioaktivno okolico se da spucat. in takoj nazaj poseliti... ampak če avion trči v JEK načeloma ne bo nič hujšega. če naluknja jez in le ta popusti bo tudi kakšno mesto šlo k vregu.. in ljudje ki tam živijo z njim...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Citat:
Uporabnik skala pravi:pravzaprav bodo posledice če trči potniško letalo v pravilno grajeno JEK veliko manjše kot v nepravilen grajen jez, recimo kakšen kitajski...
A res? Voda teče in odteče. Kak mio mrtvih je sicer možen, vendar je potem pokrajino možno takoj nazaj poseliti.

In kaj je z jedrsko nesrečo drugače? Če zanemarimo dejstvo da se en černobilski reaktor kuha pod sakrkofagom še danes in da so evakuirali območje zato da so ga lažje očistili je Černobil čisto lepo naseljeno mesto kjer so bili in še vedno so zaposleni delavcu v ostalih 3h blokih ki so BTW delovali še 15 let po nesreči nemoteno. Pripjat bi se dalo čisto lepo zravnati s tlemi in tam po enem letu naselit ljudi, problema vsaj tehničnega ni.

Glavnina radioaktivnega sevanja (nevarna za ljudi ker se nabira tudi v telesu) v vsej jedrskih nesrečah (tudi a-bombah) predstavlja radioaktivni jod ki ima razpolovno dobo 8 dni. Ko ta stvar razpade ni več nevarna. Ostali dolgoživi delci (prah jedrskega goriva) ki jih odnese dalj so problematični ampak so v obliki prahu, ki se ga da očistit oz. se sami izperejo v zemljo ipd. tako da ne predstavljajo večjega vira sevanja. Sicer dolgoročno je pa od černobila cela evropa (tudi slovenija) precej kontaminirana, ampak neke hude nevarnosti glede na druge vire sevanja ni (beri: slikanje na rentgenu vsakih par let, ali pa let z letalom precej bolj dvignejo letne prejete doze sevanja kot pa sevanje ki je posledica nesreče).
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik alkoholik pravi:
pepe sej tudi radioaktivno okolico se da spucat. in takoj nazaj poseliti... ampak če avion trči v JEK načeloma ne bo nič hujšega. če naluknja jez in le ta popusti bo tudi kakšno mesto šlo k vregu.. in ljudje ki tam živijo z njim...

Zgodilo se je tudi relativno blizu nas:


Tole je pa iz Fukušime:

 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:Glavnina radioaktivnega sevanja (nevarna za ljudi ker se nabira tudi v telesu) v vsej jedrskih nesrečah (tudi a-bombah) predstavlja radioaktivni jod ki ima razpolovno dobo 8 dni. Ko ta stvar razpade ni več nevarna.
Neverjetno kake budale so ti Ukrajinci, da nimajo Utiševalca za svetovalca. Tako pa imajo še zmeraj 30 km pas z bolj ali manj zaprtim območjem, kamor vrnitve ne priporočajo. Oni bi se pa lahko vrnili čez 8 dni. Pa ne vedo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če bi bil interes bi spucali 10km zaprto območje in bi se folk naselil. Ker je stvar nekje v vukojebini ukrajine jim je dol viselo za to.

Ne vem zakaj rabiš svetovalca za tako logično stvar.

Glede interesa. Černobilska jedrska elektrarna je imela 4 bloke, zadnjega so ugasnili leta 2000. Od 86 do 00 so torej lepo par 100m stran od poškodovanega reaktorja uradno delali ljudje svojo redno službo (govorimo o 3 mestnih številkah zaposlenih), prebivali so pa znotraj zaprtega območja. Dozimeter je jasno del osebne opreme, ampak to je tudi pri nas v NEKu!
grin1.gif
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.680
6.241
113
Sej je na YT posnetek iz kontrolnih sob ostalih reaktorjev in potem pelje do zidu ki zapira dostop do cetrtega reaktorja. Tko da se da videt kje so pol naprej delali
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mi smo bili v vinogradu za 1. maja takrat. Midva s prijateljem sva cel dan bila v bajti in obijala lesene strope, vsi ostali z ženo vred pa zunaj v vinogradu. Popoldne se je uscalo in so kasneje vsi prišli pod streho, mokri kot miš
crazy1.gif
.

Šele čez par dni kasneje so začeli Švedi čebljati, da se v rusiji nekaj dogaja - kar je ZSSR striktno in kategorično zanikala, šele čez nekaj dni so priznali, da je bila zares "manjša" nesreča v Černobilu. Švedi so morali čebljati kar nekaj dni, preden se je svet zbudil in prisluhnil !
shocked-1.gif


No, po nekaj letih sta tast in tašča začela sklepati, da imata mozoljava ramena in da ju trga po njih - morda ravno zaradi Černobila in tiste popoldanske plohe. Toda verjetno ni bilo nič resnega. Tast je pokojni že nekaj časa zaradi čisto drugih zadev, taščica pa zdrava kot dren - tako kot taščam tudi pristoji
grin1.gif
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
mi smo po (radioaktivnem) dežju metali skup veje za kres. še vedno živ. sicer pa smo bolj malo vedeli, kaj se je res dogajalo...
 

membrain

Majstr
4. jun 2014
2.863
283
83
Citat:
Uporabnik Demz pravi:
Mi smo bili v vinogradu za 1. maja takrat. Midva s prijateljem sva cel dan bila v bajti in obijala lesene strope, vsi ostali z ženo vred pa zunaj v vinogradu. Popoldne se je uscalo in so kasneje vsi prišli pod streho, mokri kot miš
crazy1.gif
.

Šele čez par dni kasneje so začeli Švedi čebljati, da se v rusiji nekaj dogaja - kar je ZSSR striktno in kategorično zanikala, šele čez nekaj dni so priznali, da je bila zares "manjša" nesreča v Černobilu. Švedi so morali čebljati kar nekaj dni, preden se je svet zbudil in prisluhnil !
shocked-1.gif
Ah če ti nisi spremljali medijev, ne moreš trdit, da mediji niso poročali.
Jaz sem za nesrečo izvedel 29-ga apr popoldan, mi je povedal kolega, ki sem ga srečal na cesti, in je spremljal poročila, zvečer sem po poročilih slišal tudi jaz.
Veliko tega, kar smo potem poslušali je bila antisovjetska propaganda,pretiravanje in zganjanje panike, ter mnogo laži.

Yugotours je za praznike organiziral izlet v Kijev z odhodom 30.4, zjutraj in del prijavljenij je potovanje odpovedal (torej so vedeli) del pa je kljub temu odpotoval. In oni so povedali, da ni res, da v rusiji niso vedeli za nesrečo, 30-ga so v Kijevu o tem pisali časopisi (ali so že tudi prej ne vem), ljudje so vedeli, gasilci so spirali ulice, ni pa bilo neke panike, za 1. maj je potekala v Kijevu parada z množico gledalci....življenje se je odvijalo skoraj normalno.
Bolj normalno kot pri nas, ko otroci niso smeli ven, odsvetovano gibanje zunaj, odsvetovano zračenje prostorov, zelenjava se ni smela prodajat razen od dalmatincev (ki so pokupili našo in jo prodajali kot dalmatinsko....) Skratka, pri nas je ljudi nekdo dobro prestraši, ali namenoma iz političnih razlogov, ali iz neznanja, ali zgolj iz previdnosti ne vemo, je pa jasno, da od žretja naše solate in igranja v peskovniku ni nihče zbolel, (no razen tvoje tašče in tasta). In tudi v Ukrajini in Belorusiji ljedje še živijo.
In tiste prvomajske izletnike v Kijev, so po vrnitvi domov povabili na merejenje radioakrivnosti na IJS, ker so jih pomerili in povedali, da so radioaktivnosti pokasirali približno toliko, kot piloti na parih prekooceanskih letih. Pa da naj obleko in čevlje spravijo v klet za pol leta.

Defekni otroci so se rojevali že pred černobilom, in tudi po njem, tako v Rusiji, kot v ZDA in pri nas. Objavljanje tovrsnih slik kot ta zgoraj je zgolj protiruska propaganda in nima nobene veze z nesrečo.

Pa koliko je bilo smrtnih žrtev med običajnimi ljudmi? Ravno po TV poslušam, kako je gasilec po 30-tih letih razlaga, kako se je boril z ognjem. pa da so mu rekli, da bo živel še 5 let, pa jih danes že 30. Hudiča, le kako je preživel če je bil tik poleg.

Jasno, da so skušali rusi zadevo zamolčati, le kdo jo nebi, Kdaj si pa ti izvedel za jedrsko nesrečo na otoku 3 milj?
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Hmm, mi nismo ravno pri koritu in zato smo takrat imeli od medijev na razpolago RTV dnevnik ob osmih zvečer, vmes čez dan Radio Ljubljana 1. program in Val 202, ponoči pa ilegalno Radio Luxemburg - ampak tam je bila samo muzika
rolleyes-1.gif
)

Tako da - kolikor se spominjam, se je v naši vukojebini o tem začelo govoriti šele takoj po prvomajskih praznikih, torej z nekajdnevno zamudo. Če so pa pri tebi poročali že kaj prej, je pa tvoja sreča (ali pa tvoj posel, kwa pa vem, kaj delaš v življenju).
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Glede deformacij. Živali na območju se intenzivno preiskuje in so izsledki kar zanimivi. Če ne upoštevamo let direktno po "kontaminaciji" je stopnja defektov in bolezni ki so posledica okvare DNA 50-100% višja od kontolne populacije na "čistem" obomčju, odvisno dosti tudi od vrste živali. To je v bistvu pod/nad (v dobrem smislu) vsemi pričakovanji, ker večina živali ima recimo sevanje v kosteh tako da jo smatramo za nevarno in se takih kosti npr. ne sme dotikat s rokami ker že lahko pomeni tveganje.

Skratka glede na prakso so očitno deformacije ki so posledica dolgotrajne izpostavljenosti nesmrtnim dozam sevanja relativno nenevarne za "zdravo" populacijo. Glede ljudi so deljena mnenja, ampak podobno kot za živali velja tudi za ljudi pri naravnem ciklu da je efekt enak. Žal je naraven cikel ljudi življenje tam do 35 leta in potem naravna smrt, podaljševanje življenja pa vemo da že "naravno" deformira DNK kar bi se v okolju z več sevanja najbrž precej "pohitrilo".

Druga zanimiva stvar je da so se tam naselile živalske vrste ki so bile v tistem delu evrope pred izumrtjem in so danes v solidno stabilnih populacijah. Torej za volkove, bobre, določene vrste ptic je očitno življenje v černobilu dosti lepše kot tam kjer so ljudje! Se je za zamislit!
wink-1.gif
 

dufus

Fizikalc
13. okt 2007
1.927
60
48
Citat:
Uporabnik wd40 pravi:
Malo katera tehnologija je varna, če vanjo trešči potniško letalo. Samo posledice so večje pri NEK.

Zanimiva foto zgodba okoli černobila
http://imgur.com/a/TwY6q

fantasticna foto zgodba!
sem si vzel cas in vse pregledal in prebral.

kje sem pa bil na tisti dan pa ne vem.. nekje v vozicku, star manj kot leto:)
 

jendomen

Pripravnik
30. apr 2008
357
11
18
Domžale
Lp
V Sloveniji so mediji že 29. 4. govorili o tem, se dobro spomnim, ko sem bil v službi in smo imeli na radiu prižgan VAL 202. Je pa res da so tudi pretiravali.