Centralna kurjava, zrak v sistemu

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Potem bi pa bilo najbolje, da greš na odprt sistem, namesto ekspanzije pa podaljšaš oddušnik tista dva metra skozi streho. To sta tista 0,2 bara .:fredi:
Ja pa jade.... Ne grem trapaste tegole razkopavat....
Sicer bo pa premalo 2m, bo treba v ta dva metra še en odprt sod zapakiran sicer bodo zgornji radiatorji topli samo ko bo vroča voda v njih. Sicer bodo mrzli (ker bo nivo padel pod njih)
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
A ne bi bilo fajn ko ti ta odprta "expanzija" zamrzne na podstrešju zaradi minus globalnega segrevanja in ti ravno slučajno peč "malo" zakuha in ti jo odpre kot konzervo?
Priznam pa da tega odprtega sistema še nisem videl...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Hm, nisem se poglabljal v odprte sisteme, čeprav ga imajo starši, ampak se bojim da ti bo tudi pec razgnal led ko ti bo tist pisker na podstrešju.
Če mi je kaj logično, je v tistem piskru najbrž topla voda.....seveda če peč gori
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Eh, odprti sistem se dela, če se greš solarne konvektorje, sicer je brezveze. Gre samo za prispodobo, opis idealnega sistema. Ko greš na zaprti sistem, si narediš nadtlak, torej rezervo, s svojimi režimi - ki jih pa najbolje vidiš ravno pri odprtem sistemu.

Brezveze biti pameten. Zadeve so zelo znane. V praksi filaš sistem 0,4 bar več kot bi bilo pri odprtem sistemu, - kar je več, je nepotrebno in zgolj obremenjuje sistem, ekspanzijo kot nekakšen zalogovnik oz. "dušo" sistema pa še SAMO 0,2 bara več. Tako je skompenziran volumen vode zaradi temperaturnih razlik in - pač napak, ki so življenjske.

Tista duša ima ... kakih 20 litrov zraka, (imamo nadtlak :fredi: ), ko izpusti, je to kar precej zraka v sistemu. Pa že en sam mehurček nagaja. Poleg tega pa še redno odplinjevanje ter dejstvo plinov, kot je Hanzi povedal.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.259
5.818
113
pri taščici
Pri solarnem bi šel jaz danes drain back. Oziroma sploh ne bi šel, raje v elektrarno.
Imam pa zaprt sistem tudi na solarnem.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.492
8.858
113
A ne bi bilo fajn ko ti ta odprta "expanzija" zamrzne na podstrešju zaradi minus globalnega segrevanja in ti ravno slučajno peč "malo" zakuha in ti jo odpre kot konzervo?
Priznam pa da tega odprtega sistema še nisem videl...
Ti pa si bukselj. A za varnostni ventil pa še nisi slišal?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.492
8.858
113
Sem pa mel sam leta težave, ko mi je klolotal samo radiator v spalnici. No izkazalo se je, da se zrak nabira v razdelilni omarici. Zdaj tam odzračim in to je to.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
A ne bi bilo fajn ko ti ta odprta "expanzija" zamrzne na podstrešju zaradi minus globalnega segrevanja in ti ravno slučajno peč "malo" zakuha in ti jo odpre kot konzervo?
Priznam pa da tega odprtega sistema še nisem videl...
Moji starsi imajo odprt sistem, delali so ga pred 35 leti, vprasanje, kako je bilo takrat z ekspanzijami. Imajo pa bojler na podstresju zasciten pred zmrzaljo. V vseh teh letih ni bilo problema. Je pa to trotlziher sistem
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
Ekspanzije obstajajo več kot 40 let. Varnostni ventil na odprti cevi je pa tudi višek tehnologije.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Itak da obstajajo ampak vprasanje kako so jo majstri sprejemali in kaj so jim svetovali. Takrat je bil to skoraj standard
 

endvatri

Guru
Izključen uporabnik
2. mar 2018
18.476
3.142
113
OK. Če je zmontiral varnostni ventil zakaj mu ni uspelo zmontirati ekspanzije za zaprti sistem ? Pa še manj dela bi bilo....
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Mater ste težki. :zavijazocmi:

Odprti sistem je "idealen", s tem da imaš skrb zaradi izhlapevanja vode in moraš non-stop paziti nanj. Zato so izumili "zaprti sistem, ki je nadtlačen, v tem pa morajo tudi inštalacije biti močnejše. Ravno pri sončnih kolektorjih je to težava, kjer je treba prehod toplote čim bolj olajšati, zato so iz najtanjših možnih materialov.
 

B81

22. jul 2007
34.413
8.909
113
Naša posoda je na podstrešju, "toplo" oblečena, že odkar sem bil šmrkavec, se mi zdi, da je nihče ni pogledal...iz nje gre cev na streho, da teče voda ven, ko dotočiš.
Drugo leto, ko menjamo radiatorje, gremo menda na zaprt sistem. Sicer mislim, da če bi bilo karkoli narobe, bi peč (TČ) poslala alarm ali kaj podobnega, ker pošlje že, če internet ven vrže...
Sicer pa se je zrak sam rešil, sem dnevno odzračeval in je zdaj ok, menjati pa morm OČ, ker nekaj klopota noter in se sliši v nadstropje. Malo vode priteče ven, ko odvijem vijak (stara Grundfos). Ampak za menjavo morata prit naš monter in še tehnik od firme TČ in te mojstre dobit na kup v istem času je skoraj misija nemogoče .
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je prav, da voda priteče ven iz črpalke, saj je rotor "plavajoč", v bistvu ga voda sama maže. Ob zagonu obtočne črpalke je treba tisti velik vijak odviti in preveriti, če se rotor vrti, s tem si mazalni del črpalke odzračil. Par kapljic vode in rotor ki se vrti, to je znak, da je vse v redu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in B81

zigmar

Pripravnik
22. dec 2008
52
2
8
Pozdravljeni.

Si bom sposodil tole temo,da ne odpiram nove.

Peč in sistem sta mrzla,obtočna ne deluje.Tlak v sistemu 1,0 napolnim sistem z mrzlo vodo do 1,5. ker mi se pretaka zrak v sistemu.Po nekje 10 minutnem odzračevanju,tlak kljub temu da spuščam vodo ven naraste na 2,0.A je to normalno?Lp
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
Rastezna posoda je crknila. Prepiši podatke z nalepke na posodi in v trgovino po novo.