Centralna kurjava, zrak v sistemu

ClAy

Fizikalc
3. sep 2007
1.683
14
38
Pri meni je tako. Če že imam zrak v sistem ponavadi na radiatorju ( najvišji v stanovanju) spustim zrak in dofilam vodo. Če je zraka kje več, lahko vklopim samo črpalko, da začne krožit voda po sistemu in zraven še zrak.
Pri nas smo vedno imeli mir z temi problemi z zrakom ( mene pač moti zvok v radiatorjih). Odkar smo pa menjali ventile na radiatorjih z avtomatskimi in sedaj še z nekimi elektronskimi, pa je treba vsaj 1x na leto malce dofilat vode.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Če imaš radiatorje v najvišjem nadstropju montiraj avtomatske odzračevalne ventile in bo mir.
Na začetku sezone napolniš na 1,2 bara in to je to.

Če so padci tlaka večji v manjšem času bo treba pogledat ekspasnzijsko pododo (ali napolnit dušo ali zamenjat ekspanzijo ker je spustila dušo
wink-1.gif
).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Sicer je pa možnih sto stvari ... Jaz sem imel primer, ko se mi je velik radiator povesil in se ga tako nikakor ni dalo odzračit. Ta radiator je na najvišji točki sistema in v tistem žepu se je avtomatsko nabiral zrak - pa šumenje v sistemu z njim. Šumelo po celi bajti,
frown-1.gif
.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.842
3.865
113
Citat:
Uporabnik Matko pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Pri nas recimo par radiatorjev pri prehodu iz tople v mrzlo fazo (ohlajanje čez noč) vidno pušča vodo (reducirni spoj med radiatorjem in ventilom), dokler se je polnilo vodo samo do tlaka ki je v tlačni posodi (1.5 bar) je pritisk padal vsak teden vidno in v 2h mesecih je že zrak bil v sistemu pritisk pa na nuli. Sedaj enostavno pustim da se sistem fila tudi ko že doseže 1.5 bar (itak se hitro dviganje tlaka na tej točki ustavi) in s tem se dejansko fila ekspanzijske posode (imamo dve), potem je mir celo sezono ker toliko vode pa spet ne spušča!
zmaga.gif

bonk.gif
ekspanzijska posoda je je namenjena da sprejme povečan volumen vode zaradi segrevanje, ne pa kot rezervoar v primeru puščanja sistema


najprej se z zrakom napumpa "duša" v raztezni posodi na ustrezni nadtlak (nekaj desetink bara nad delovni tlak, za točno vrednost poglej v navodila ali vprašaj kvalitetnega vodovodarja)
in nato natoči vodo v sistem, odzrači vse radiatorje, dotoči vodo, zažene črpalko, odzrači, dotoči,...

In prvo sezona ali dve redno odzračuje in doliva. Nato se zadeva umiri.
nahrung002.gif

V bistvu se ne razumemo, sistem se vedno po pravilih polni tako da je v ekspanziji del vode. Lahko je ni ampak potem ni optimalno ravno iz razloga ki sem ga omenil, enako je večja sprememba tlaka kot pa če je enspanzija prednapolnjena (sicer je res da je bolj manj kot več, ampak zakaj bi delal to če imaš probleme s puščanjem ki jih enostavno rešiš).

V sliki:


Večina folka polni vodo do nivoja ki je označen na manometru oz. zapisan "od serviserja" kar pa je dejansko (moral bi biti) tlak zraka v tlačni posodi. Če napolniš do tja in takoj ustaviš polnjenje dobiš situacijo kot je na prvi sliki, v ekspanziji ni vode ampak samo zrak, membrana oz. ekspanzija pri mrzlem sistemu nima efekta.

Če daš vode toliko da se ekspanzijska delno nafila (slika 2), recimo da tlak naraste na 0.1 bar več kot je nazivni tlak ekspanzijske potem imaš pod zračnim tlakom uravnovešen sistem ki bo imel manj nihanj med mrzlo-toplo fazo + sistem ima rezervo. Ekspanzijske so dimenzionirane za tako uporabo, tako da je strah pred tem da bi bilo kaj narobe odveč.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik giovanotti pravi:
Kako uporabljaš ogrevanje: s termostatom/na urnike? Se črpalka ugaša? Kakšna je temperature, ki jo pošiljaš v radiatorje iz peči?
Prav možna je sledeča varianta: termostat ugasne črpalko, topla voda (npr. 50 st. C) se v radiatorjih ohladi na sobno - volumen vode se zaradi skrčka zmanjša. Podtlak v enem od netesnih radiatorjev, potegne zrak v sistem. Na manometru opaziš, da je tlak v sistemu padel.
Čez čas v enem od radiatorjev začne žuboret voda, greje samo nekaj od vseh reber. Takrat te zadeva preveč moti in greš dofilat vodo in izpustit zrak.

Uporabljam sobni termostat - od 22 - 07 ure je 20 stopinj, potem 22 stopinj.
v peči na kurilno olje segrevam vodo na 60 stopinj.
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Največkrat so vzrok za zrak v sistemu centralnega ogrevanja avtomatski odzračevalniki. Dlje časa kot sistem obratuje s pomanjkanjem vode, več zraka pride v sistem.
Je pa večje vprašanje, zakaj ti nivo vode v sistemu pada. Če imaš členkaste radiatorje (npr. aklimat) ali členkasto centralno peč ali živiš v bloku in imajo kaj takšnega sosedje potem je stvar razumljiva. Če pa imaš talno in/ali pločevinast radiatorje/peč pa ti sistem ne bi smel puščati vode- vsaj ne toliko, da bi ga moral večkrat letno dopolnjevati.

Sem v hiše, ena etaža, členkasti aluminijasti radiatorji
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Bistveno pri vsem tem je kako nafila vodo oz. kako deluje ekspanzija sistema. Če filaš recimo vodo v sistem pod nivojem tlaka v tlačni posodi potem ti dejansko par štamperlov vode že povzroči padec tlaka in pa tudi zrak v sistemu. 100% tesnjenja ni, že na spojih (ventili, cevi, ...) se pojavi puščanje ki sicer ni vidno ampak tam je.

Če sistem po malem pušča je prav da nafilaš vodo tudi v tlačno posodo, tam do 1/4 se da brez opaznega dviga tlaka. Tako da recimo imaš v 25l tlačni posodi dejansko že pri mrzlem 5+ l vode. Ta voda bo tudi uspešno izravnala izgube zaradi puščanja in bo sistem pri majhnih izgubah obratoval brez polnjenja in brez zraka par let. Pri nas recimo par radiatorjev pri prehodu iz tople v mrzlo fazo (ohlajanje čez noč) vidno pušča vodo (reducirni spoj med radiatorjem in ventilom), dokler se je polnilo vodo samo do tlaka ki je v tlačni posodi (1.5 bar) je pritisk padal vsak teden vidno in v 2h mesecih je že zrak bil v sistemu pritisk pa na nuli. Sedaj enostavno pustim da se sistem fila tudi ko že doseže 1.5 bar (itak se hitro dviganje tlaka na tej točki ustavi) in s tem se dejansko fila ekspanzijske posode (imamo dve), potem je mir celo sezono ker toliko vode pa spet ne spušča!
zmaga.gif

Jaz sem razmišljal, da imam premalo raztezno posodo, mislim da 15 L v sitemu pa je 7 radiatorjev
 

yamahafazer

Fizikalc
15. mar 2010
1.597
68
48
Citat:
Uporabnik dejan_ pravi:
Citat:
Uporabnik yamahafazer pravi:
Samo iz firbca - 2x v sezoni moram odzracit zrak iz sistema, torej iz radiatorjev in nato dofilat vodo. Torej od kod pride zrak v sistem?

Najprej preveri, če imaš sploh še zrak v ekspanziji ali je polna vode, potem pa naprej

Eksapanzija je delujoča
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
Ksz

Nova pec (TC), pomenjanih nekaj ventilov in cez dva tedna je zgleda zrak v sistemu, ker nekaj klopota po radiatorjih.
Izklopim crpalko, odprem ventile na radiatorjih, pocasi spustim vodo v sistem, na zadnjem radiatorju ven spustim zrak, voda pride ven skozi ekspanzijsko posodo na podstresju po zlebu dol.
Pol bara je pritiska in 1 bar, ko polnim bolj pocasi. Na vrhu zalogovnika je sicer ventil, ampak nic ne pride ven.
Moram poskusit še s hladno vodo, preden poklicem monterja.

Mogoce kaksna ideja?
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
Mislim sem na zadnjega najvišjega v napeljavi, menda gre zrak do tja in se spusti ven..
 
Nazadnje urejeno:

Yogi

Guru
1. sep 2007
4.317
950
113
Je že res, da gre zrak gor in da je logično da zrak ven spustiš pri zadnjem in najvišjem, a v praksi zrak ne gre kar tako do zadnjega, sploh če je pretok prenizek in če so kakšna kolena vmes, se seveda lahko ustavi tudi drugje. Jaz bi še zrak od radiatorja do radiatorja ven spustil.
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
Iz vaeh sem ven spustil in to noc ni nic brbotalo, res pa je, da ni bilo hladno in voda ni imela 60 st.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Jaz osebno vedno dodajam vodo v sistem, ko je ta hladen/ugasnjen. Pri mrzli peci mislm da nastimam pritisk nekje 1bar.
pred vsako kurilno sezono preverim, mal dofilam (topla pride nekje na 1.5).. radiatorje luftam samo ce je mrzel - torej voda ne pride v cel radiator. Tako mi vse dela ze 10 let.
novo pec sem “luftal&filal” cca 14 dni.. ne samo zgornji radiator - ampak vse (mam par razlicnih vej + zrak rabi cas, da pride do vrha).. po luftanju vedno preveri tlak v sistemu in po potrebi dopolni.. omenjas 0.5 bara - to mi je malo.
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Pa tole ne razumem:
“voda pride ven skozi ekspanzijsko posodo na podstresju po zlebu dol.”
moja ekspanzijska nc ne spusca.. a ni naloga ekspanzijske da skompenzira razlike v pritisku?
 

B81

22. jul 2007
34.474
8.952
113
Ko je zgleda polno vode, pride ven na vrhu iz ekspanzijske, katera ima odvod po zlebu dol. Ne vem, tako imamo odkar pomnim, isti monter je delal vse skupaj.