Boeing 747 zletel s steze

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.120
287
83
MojsterVan.. Me zanima tvoje profi mnenje brniske piste . Jo bo treba preplastit v nekem krajsem obdobju. cca max 5 let?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Upam da jo bodo tujci, ker mi je nismo več sposobni. Vsaj sodeč po cestah ki jih asfaltirajo.
V šoli sem nekoč gledal, kako jo je SCT preplastil v dnevu in pol al nekaj takega. S tem da so se infrastrukturo (luči) spodaj popravljal nekaj.
 

matej_

Guru
25. okt 2007
2.020
567
113
MojsterVan.. Me zanima tvoje profi mnenje brniske piste . Jo bo treba preplastit v nekem krajsem obdobju. cca max 5 let?

Zakaj bi jo mogli preplastit vsakih 5let? Tut frankfurt pa drugi veliki ne delajo tega.
Brniška steza je bila komplet prenovljena aprila 2010, ko je bil Brnik zaprt, pa je (skoraj) ves promet prevzel Maribor. Ne moreš verjet ampak so "sfurali" promet brez zamud! Celih 14dni al kolko je že trajalo.

Res pa je, da na vsake toliko pride poseben tovornjak, kateri s steze postrga gumo, katero pustijo letala ob pristankih. Ta guma zelo drsi (spoh ob dežu in snegu) in jo je potrebno zaradi trenja odstraniti. Na kakšno časovno obdobje je pa odvisno od števila operacij na stezi. Eni prej eni kasneje.
 

irwin

Majstr
13. mar 2008
1.120
287
83
Van....mislil bolj iz tvojega foha pilot uca in obcutka .

Matej. .bo drugo leto 10 let, zato pa pisem max se 5 .se pravi 15. Pa ce bo vse vec tovornih bi znalo bit . Sicer pa ob novem terminalu se facelift piste .
No pa vec resnih prevoznikov skozi celo leto so ze pobozne zelje. Sedaj samo AF daje vzpodbudno napoved. Poleg Turkov , ki pa nazalost bolj prav pridejo za interkont lete kot samo Evropo.
 

ideolog

Fizikalc
16. feb 2012
202
25
28
17.325776N, 23.254786E
Super tema, pravkar sem celo prebral na dušek. 2 vprašanji:
1. VanZ, kaj točno si mislil s tem?
Edini pravi avjon je Antonov. Ostalo je hipstersko železo.
(pač nimam pojma: je Antonov tolk težko za pilotirat/zakaj?, ali je tolk kul za vozit/zakaj?, ali je prisotnega toliko adrenalina, ker je to ruski (pol)izdelek?)

2. kako izgleda tvoj delovnik z vidika zdravja in ergonomije hrbtenice/riti? Saj jaz tudi sedim vsak dan 8 ur v pisarni, pa vendar nekako zdržim (vmes se kak sestanek pojavi, pa malo se pretegneš, pa greš na malico 600 metrov stran...
Ti si pa v tisti ku**evi cevi zaprt tudi po 10+ ur? Suh zrak, slaba hrana... a lohk sploh prdneš v kabini? Nisem bil veliko po avijonih - max. 2,5 ure naenkrat, pa se mi je takrat skoraj zmešalo. Ko pridem domov, grem na vrt/kolo/gozd/babo... kam greš pa ti v Khartumu? Pač v hotel, pa na fitnes? pa stevardese poleg?:fredi:
edit: **=rč :obesise:
 

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Med sabo se malo prcamo, da Airbus je za hipsterje, Antonov pa za taprave pilote :)
Hrbtenica zna trpeti ja, ker sedeži niso ravno najbolj ergonomski, nisi pa neudobni. Vsaj enkrat na uro vstanemo in se pretegnemo, če je vsaj zgornje nadstropje frej pa tudi sprehodimo. Hrana sux, večinoma je vse na osnovi riža, kar je dolgoročno za prebavo neugodno. V EU bazah je malo bolje, še posebej v Nemčiji, kjer dobimo omlete in zeljnate solate, po kateri se čudovito prdi :) V Khartoumu samo obrnemo avjon in odletimo, ne ostajamo.

Malo sem gledal zasedenost mojih (potniških) letov in izgleda takole: (nekaj letov vmes je še s časov L410)
 

Priponke

  • Capture.JPG
    Capture.JPG
    55 KB · Ogledi: 299
Nazadnje urejeno:

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.348
251
113
tale tema je pa lahko vzor, cemu so forumi namenjeni, in kam bi moralo vodstvo strmet.

tud jest jo vsake toliko pregledam, in jo je res zanimivo brat.

hvala vanz-ju, da vse odpisuje in odgovarja.

men je samo cudno, ker v vseh vozilih so armature vedno bolj "vesoljske", v sodobnih avionih pa se vedno "comodorji" in knofi na joske. k bi clovk reku, da tukaj pa res je denar za moderne elektronske zadeve....

ampak sej vem, kvaliteta in zmogljivost je pred estetiko...
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl in urby20

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Razlog je v tem, da se komponente dolgo časa dizajnirajo, preizkušajo in certificirajo, kar pomeni, da so ob pričetku uporabe lahko tehnološko že nekoliko zastarele. Menjava za novejše je pa enako zahtevna in se je ponavadi ne izvede, v kolikor to res ni nujno potrebno. Mi naprimer uporablamo zasnovo iz leta 1986, ki pa se jo še vedno občasno nadgrajuje in izboljšuje. Če pogledaš evolucijo, je bil ogromen preskok z uvedbo 'EFIS' v zgodnjih 80-ih. To se uporablja še zdaj, le zasloni so postali LCD in velikost se je povečala. Ves input in prezentacija podatkov je praktično enaka že 40 let (B757-B747-B777-B787 imajo 90% enak flight management computer, avtopilota in podatke na ekranih). Airbus ima od serije A320 (1987 če se ne motim) do A380 zelo malo sprememb, ponovno je le prikaz nekoliko drugačen. Dvomim, da bomo še kdaj videli tak preskok kot v 80-ih. Interface hardware-software-liveware so v teh časih izgleda že toliko pogruntali, da nadaljna evolucija ne bo prinesla kaj veliko.
 

Thrivial

Majstr
19. avg 2007
3.746
255
83
Večkrat ko sem letel in letalo ni bilo polno sem res zelo na približno vrgel cifre skupaj, da bi ugotovil koliko minusa ima prevoznik... in so bile kr grozne cifre. No pa tudi ko je bilo vse polno - recimo najcenejše povratne karte VIE-SFO so bile po cca 250€ in ko vidiš samo koliko goriva gre, kje so še plače, pa amortizacija letala. Morajo kr čarat, da se jim izide (no vsem se očitno ne). VanZ - se dostikrat zgodi, da je recimo 60% ali manj zasedeno letalo?

 
  • Všeč mi je
Reactions: SpEkTr

VanZ

Guru
1. feb 2008
2.774
1.857
113
Mi imamo ali popolnoma polne ali popolnoma prazne lete, zelo redko kaj vmes. Vse je zakupljeno od agencij, ki organizirajo romanja. Ok na praznih letih se občasno da gor nekaj deset ton vode ZamZam. Obstajajo tudi zgodbe, kako so natovorili le prazne plastenke, ki so jih nato na destinaciji napolnili z navadno vodo :evil:
 
  • Haha
Reactions: endvatri

dentex

Guru
20. sep 2007
2.668
574
113
VanZ dej povej koliko “dogodkov” se dogaja takole po luftu, ko frčite ali je to čist rutina.
Ti je že kdaj res zagustilo, da te je stisnl?
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Še jaz... :)

1) glede na to da si dnevno deležen pospeškov/pojemkov ranga F1...kolko ima tvoj osebni avto od 0-100? :)

2) Je res da ste spot od Foo Fighters-ov "learn to fly" uspeli posnet iz prve? :D
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Tudi jaz z mojo boljšo polovico sva že videla UFO. Cca 15 let nazaj na Pagu, zadnji dan dopusta, jasno pozno popoldne na plaži, ona reče, kaj je tisto za mano v zraku in pokaže proti jugo-vzhodu. Se obrnem, pogledam in rečem, ja ptič (tam je letel en ptič).
Je rekla, ne ptič, tisto drugo. In pogledam v daljavo in na višini v oddaljenosti lebdi svetleča sfera. S svetleča mislim, kot da bi bila metalno kovinska in da se popoldansko sonce odbija od nje.
Kar na enkrat, v trenutku, brez postopnega pospeševanja, začne brzeti proti jugo-zahodu z ogromno konstantno hitrostjo brez spreminjanja smeri, ne da bi se slišal kakršenkoli zvok.

Jaz sem ga s pogledom še spremljal, ona ga ni več videla, ko je 2x ali 3x zabliskal in potem popolnoma izginil.

Drugače pa so podobni pojavi na Pagu že znani: https://www.croatia-times.com/the-adriatic-times/twenty-years-since-ufo-sightings-on-pag/
 
  • Wow
Reactions: navlixx

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.754
5.380
113
Mislim da se je o o em že 1x zjasnil....ne spomnim se pa na kateri strani te teme!
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.031
4.047
113
Mislim, da je nekdo vprasal VanZ-ja, ce je ze videl kaksen UFO in tako je zacelo.
Me pa res zanima, ce je kaksnega ze videl.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.785
6.071
113
Zdaj je že ameriška vojska dala ven posnetke, ki nakazujejo na UFO-te. Zdaj ali so to vesoljski, ali tajni vojaški projekti, ne vemo. Ali morbit pa res kak alien...
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Glede na stevilo kamer danes in pred pol stoletja in na število posnetkov iz pred pol stoletja in danes, bi moralo na yt biti za nekaj desetletij posnetkov. To ne pomeni da pravim da jih ni, sem pa skeptičen če so prišli že do Zemlje v taki obliki kot jih predstavljajo