Bios okuzen

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.758
359
83
Vipavska dolina
Lep pozdrav. Najprej se oproscam, a ker vse skupaj poganjam prek live linuxa - Fedora (prvic uporabljam linux) tudi pise4m malce drugace kot ponavadi.
V glavnem, domnevam da imam bios okuyen oz. druge razlage kot [e kak[na nepridipravna yadeva skoraj ne vidim. 3 dni se ye ubadam, pa do konca problema ne pridem. Bios niti ne vidim crk, vse je kot kaksna zmesana zlobudravscina in boot sem si nastavljal s pomocjo navodil ter spomina.
Sedaj bi pa rad bios posodobil (clear cmos in odstranitev baterije nista pomagala), jezi me pa, ker tudi tule v linuxu ne morem zagnat bios updata, ceprav naj bi se ga lahko tudi prek windowsov ter predvidevam linuxa.
A je kaksna dobra dusa in mi rayloyi yakaj mi vsak file ki ga skusam odpreti v linuxu s koncnico exe napise tole napako (bi dal screenshot pa ne znam v linuxu)

Archive: /media/NFORCE4/Setup.exe
[/media/NFORCE4/Setup.exe]
End-of-central-directory signature not found. Either this file is not
a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the
latter case the central directory and zipfile comment will be found on
the last disk(s) of this archive.
zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /media/NFORCE4/Setup.exe or
/media/NFORCE4/Setup.exe.zip, and cannot find /media/NFORCE4/Setup.exe.ZIP, period.

V bistvu za vsak exe file mi napise isto, ne vem zakaj pri vsakem odpira kot da bi bil zazipan. A je potrebna kaksna dodatna nastavitev (pa prosim kot enemu neukukem uporabniku linuxa), bi bil hvalezen za kaksno pojasnilo.

No se to, format diska ni uspel, vcasih imam tezave sploh da ga odpre ko sem hotel instalirat Windowse, skozi instalacijo je slo, a na koncu se resetira v nedogled namesto da bi instalacijo zakljucilo.

Vsak nasvet dobrodosel, ce zadeve ne usposobim do konca tedna bo sla pa maticna v kanto, ne bom izgubljal se dodatno zivcev kot sem jih dosedaj.

Hvala ze vnaprej
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Exe je izvršila datoteka ki se uporablja v windowsih (no od dos-a dalje če smo točni). Z linuxom nima nič skupnega, zato ti jo tudi ne bo odprlo.

Updejtat biosa iz OSja tako odpade ker linux ne bo poganjal win programa. OZ. lahko s pomočjo npr. wine-ja (windows emulatorja) ampak tudi če dela program ti posodabljanje na tak način odsvetujem.

Sicer pa sporoči katero matično imaš, tu je več tehnologij kako dobit nazaj "star" bios (dual bios sistemi) ali pa naložit novega v safe načinu (direct failsafe updejt).
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.758
359
83
Vipavska dolina
Maticna je Gigabyte k8ne (socket 754, nforce 4 chipset).
Na ta nacin sem sem razmisljal oz. potem preko online posodobit, ker direkt v biosu sem poizkusal, a ker ne vidim kaj potrjujem mi seveda ni uspelo ali pa ni pomagalo.
Poizkusil sem tudi nalozit bios na disketo ( jah disketnik je bilo treba potegniti iz omare takoreceno) a ga ni hotelo bootat. Enostavno mi je zmanjkalo idej in res ne vem vec kaj bi lahko pametnega se napravil, zato se odlocam tudi za kaksno tvegano zadevo.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Gigabyte maticne imajo dual-bios, mislim da rezervni bios nalozis s pritiskom ene tipke ob bootu oz. celo s kombinacijo jumperjev na sami maticni plosci.

Si preprican da nimas tezav z graficno (mogoce monitor v nenativnih resolucijah)? To da bi bil bios tako okuzen da ne dela prikaz, vse ostalo pa dela je cudno!
grin1.gif
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Sem že imel tako zrolan bios, nazadnje se je izkazalo, ne vem več točno ali je bil kriv monitor ali pa napajalnik.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.758
359
83
Vipavska dolina
Monitor ne bi smel biti (vsaj upam no), rame sem zmetal ven in pustil samo eno ploscico, ob tem sem preventivno preizkusil vse 3.

S katerim programom bi pa lahko testiral hardware (za pomnilnik in disk imam) ostalo pa ce kdo ve bi bil zelo hvalezen.
No bom se googla kaj povprasal.

Se to sem pozabil omenit, sicer sedaj pod linuxom nisem se testiral, ampak prej mi kao niso delali SATA priklopi na plati in sem kupil eno pci SATA kartico in sedaj imam prek nje povezan disk. Bomo videli, se cez vikend se mu bom posvecal, drugace pa novo plato, proc in rame pa bo.
 

zzz333

Pripravnik
12. jan 2010
202
0
16
v hiren boot cd je not mini windows xp. z mini xp bi verjetno šlo updejtat bios.
 

Rambo013

Majstr
30. jan 2010
1.758
359
83
Vipavska dolina
Bios posodobljen rezultat isti. Ker pa sem vceraj staknil eno staro graficno, sem se danes poglobil se v to menjavo.
Rezultat bios prikazan pravilno, pa tudi takoj ko sem grafo vzel ven sem videl da je en kondenzator napihnjen in celo malce tistega praska je vrglo ven.
Hvala vsem za pomoc (zvezdice bodo padle) danes pa po novo grafo in potem ponovno postavit sistem. Upam da ni se kaksna nevsecnost skrita v ozadju.