bedaki na cesti

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.087
2.437
113
Kaj je narobe pri prvem posnetku, kjer gre beli SUV naravnost? A nima SUV prednosti?

Čisto realno tudi mene tole občasno muči, ker se ne spomnim, da bi nam pri delanju izpita dolga leta nazaj razložili kako se tole pravilno tolmači.

Imaš 3 pasove vsak svoj semafor brez puščice in ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Imaš 3 pasove in zgolj en semafor brez puščice na strani in 1 zgoraj, ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Imaš 3 pasove, vsak svoj semafor in za zavijanje levo imaš na semaforju zeleno puščico. Imajo nasproti vozeči zeleno ali rdečo?

Vprašam, ker se mi je že zgodilo, da sem imel za zavijanje zeleno na semaforju brez puščic, zgolj ob strani in en v sredini na 3 pasovni cesti, pa je priletel en kontra naravnost (v Varaždinu). Od takrat zmeraj raje počakam, če se nasproti vozeči dejansko ustavljajo, ker zgleda, da eni semaforji kontra stran zapirajo, drugi pa ne in dejansko ne moreš vedeti kaj sveti na drugi strani.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.088
3.573
113
Marlbor
Imaš 3 pasove vsak svoj semafor brez puščice in ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Imajo zeleno in ti upoštevaš pravilo srečanja. Če imajo rdečo, običajno na nasprotni strani zasveti oranžna puščica, ki pove da imajo nasproti vozeči rdečo.
Imaš 3 pasove in zgolj en semafor brez puščice na strani in 1 zgoraj, ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Te situacije ne razumem najbolje.
Imaš 3 pasove, vsak svoj semafor in za zavijanje levo imaš na semaforju zeleno puščico. Imajo nasproti vozeči zeleno ali rdečo?
Če imaš ti zeleno puščico, lahko varno zavijaš v tej smeri. Ostali, ki bi ti križali pot imajo rdečo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.999
113
Čisto realno tudi mene tole občasno muči, ker se ne spomnim, da bi nam pri delanju izpita dolga leta nazaj razložili kako se tole pravilno tolmači.

Imaš 3 pasove vsak svoj semafor brez puščice in ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Imaš 3 pasove in zgolj en semafor brez puščice na strani in 1 zgoraj, ti zavijaš levo ob zeleni. Imajo nasproti vozeči, ki peljejo naravnost zeleno ali rdečo?
Imaš 3 pasove, vsak svoj semafor in za zavijanje levo imaš na semaforju zeleno puščico. Imajo nasproti vozeči zeleno ali rdečo?

Vprašam, ker se mi je že zgodilo, da sem imel za zavijanje zeleno na semaforju brez puščic, zgolj ob strani in en v sredini na 3 pasovni cesti, pa je priletel en kontra naravnost (v Varaždinu). Od takrat zmeraj raje počakam, če se nasproti vozeči dejansko ustavljajo, ker zgleda, da eni semaforji kontra stran zapirajo, drugi pa ne in dejansko ne moreš vedeti kaj sveti na drugi strani.

Kako bi si iz naslednjih pojasnil razlagal tvoje tri:

3.zelena luč – prost prehod in obveznost za voznika, da brez odlašanja odpelje oziroma nadaljuje vožnjo;

4.zelena luč v obliki puščice pomeni:

–na luči semaforja – voznik sme voziti le v smeri puščice;

–kot dopolnilni znak na semaforju – kljub rdeči ali rumeni luči na semaforju sme voznik voziti v smeri puščice, pri tem pa ne sme ovirati vozil, ki vozijo po cesti, na katero se vključuje;
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.194
4.662
113
Semaforji včasih tudi kaj zabluzijo. Kak teden nazaj sem bil sam v neprijetni situaciji. Ko sem se približal semaforju, je začela utripati rumena luč. Nič nenavadnega, ena žarnica že prej ni delala, mogoče je ali vse crknilo, ali pa je nesreča na avtocesti in potem običajno vžgejo ta režim, ker so očitno po mnenju policije semaforji v kraju modni okras in se otroci že prebijejo čez magistralno cesto iz šole brez njih v času maksimalne gužve. Enako lokalci z vozili, ki jim pot seka to smer. Ampak to je druga zgodba.
OK, rumena utripa, veljajo pravila kot da semaforja ni. Bil sem iz stranske smeri in sem zapeljal do točke vidljivosti. Semaforja s te točke več ne vidim. Ob prvi priliki sem zapeljal pač čez, kamor sem nameraval. Vse po sreči, ampak ko sem prevozil križišče, sem videl, da semafor očitno spet deluje in da imajo očitno zeleno tisti, ki sem jim sekal smer. Po neki logiki bi preklop iz utripajoče rumene nazaj v delovanje moral iti preko rdeče na vseh smereh, da se križišče sprazni. Ta semafor gotovo tako ne deluje. Mogoče, da noben ne. Nikoli nisem tega opazoval.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.999
113
Avtomobili so vsako leto varnejši, pa vsako leto več prometnih nesreč. Še dobro da so avtomobili toliko varnejši da je vsaj število poškodb upada.
Statistika prometne varnosti med letoma 2015 in 2019:

Št. prometnih nesrečŠt. nesreč s poškodbo ali smrtjoSmrtne žrtveHuje poškodovani
201517.9436.585120932
201617.9316.495130850
201717.5846.185104851
201818.2486.01491821
201918.7645.963102796
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.828
3.848
113
Pri mrtvih moraš pa odštet anomalijo motoristov, samo lani jih je umrlo 25% več (tudi tu je precej tujcev). Napredek v tehniki bolj malo pomaga ko z lastnim telesom 150km/h priletiš čelno v zid/kamion/ograjo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.999
113
Seveda ne pomaga moj namen je bil povedat da je kultura vožnje iz leta v leto slabša. Pa to tudi na cesti vidim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: gimi

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.761
4.275
113
Število nesreč narašča s povečanjem št. vozil na cestah, padajo pa poškodbe in smrti, zaradi novejšega voznega parka
in s tem večje pasivne in aktivne varnosti vozil.

Če bi se še vsi privezovali v avtu, bi bilo lahko še kar nekaj smrtnih žrtev manj med udeleženci v avtih... po spodnji statistiki najmanj 10 manj....

"Medtem, ko je število smrtno ponesrečenih voznikov v primerjavi z letom 2018 nekoliko upadlo (29 smrtnih žrtev), pa je bilo precej več žrtev med sopotniki (20 smrtnih žrtev), med katerimi polovica ni bila privezana z varnostnim pasom."

Statistika nesreč 2019


Včerajšnja nesreča na Avstrijskem Štajerskem, naj bi bile sopotnice zadaj neprivezane... ne razumem kako je to težko nekaterim da se ne privežejo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad, Pepe in Matey

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.087
2.437
113
Število nesreč narašča s povečanjem št. vozil na cestah, padajo pa poškodbe in smrti, zaradi novejšega voznega parka
in s tem večje pasivne in aktivne varnosti vozil.

Če bi se še vsi privezovali v avtu, bi bilo lahko še kar nekaj smrtnih žrtev manj med udeleženci v avtih... po spodnji statistiki najmanj 10 manj....

"Medtem, ko je število smrtno ponesrečenih voznikov v primerjavi z letom 2018 nekoliko upadlo (29 smrtnih žrtev), pa je bilo precej več žrtev med sopotniki (20 smrtnih žrtev), med katerimi polovica ni bila privezana z varnostnim pasom."

Statistika nesreč 2019


Včerajšnja nesreča na Avstrijskem Štajerskem, naj bi bile sopotnice zadaj neprivezane... ne razumem kako je to težko nekaterim da se ne privežejo.

To je dejansko res. Število žrtev bi se ob današnji varnosti v avtomobilih drastično zmanjšalo, če bi se vsi privezovali. Tako pa je nekaterim enostavno vseeno. Nekateri imajo že v 0 naštudiran sistem kako dolgo avto teži za neprivezan varnostni pas na prednjih sedežih, nekateri ljudje imajo kar stalno privezanega in sedejo kar nanj, na zadnjih sedežih pa marsikateri avto sploh ne vklopi opozorila. Imam tudi kolega, katera sem 1x peljal na morje (par) in za nič na svetu se nista hotela privezati, češ, da ju pas utesnjuje. Ni pomagalo niti pojasnilo, da bo ob morebitni nesreči ob preletu čez mene ali partnerko še naju ubil, ne samo sebe... Nismo več šli skupaj na morje, naj se vozi s svojim avtom. Meni na kraj pameti ne pride, da se ne bi privezal, enostavno se ne počutim ok, če me ne drži pas.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.871
2.999
113
Jaz sem tudi že imel take v avtu pa mu lepo povem, moj avto, moja odgovornost, moja pravila, če ti ne paše.....
 

naliM

Majstr
26. sep 2007
1.378
213
63
Moj pristop je še malo bolj "brutalen" - lepo jim povem, da se vežejo zaradi "mene" - in sicer zato, ker nočem, da mi letijo po avtu in mene "fentajo", če se bomo zaleteli. Če se nočejo vezati, pač ne speljem, izstopim in jim odprem vrata (nisn čisto brez kulture).
Kot da citiraš eno od mojih pravil! :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Ju ne zagovarjam, vendar:
- možno da predsednikova katrca sploh nima vgrajenih pasov, čeprav bi se jih dalo naknadno vgradit
- v članku pod "šoferjevo nepripetostjo" je pojasnjeno zakaj tako. Upam pa stavit, da tudi Pahor tam ni pripet.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.766
-161
113
Kar izvoli, lep zgled si si izbral. Pa ne pozabi še tistih politikov, ki so jih dobili z nekaj promili v riti. Tudi oni so marsikomu za zgled.
Ja ampak za razliko od teh dveh, pijanih voznikov ni nihče zagovarjal.
Če se mi zaletimo, frčimo po zraku, ubijamo druge, ko se pa Pahor, je pa še dobro da ni privezan, ker tako lahko tako prej izstopi. :evil: Pa zanj po slovenskih zakonih tudi kaznivo pa tudi ni, če rečemo da je v tujini.