bedaki na cesti

I

Izbrisan uporabnik 3287

Kaj pa vsi tisti, ki imajo (morajo) imeti ocala, vozijo pa z lecami? Gre skozi ali so kaksne omejitve (oz. kazni)?
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Ja ampak tako tisti, z -0,5 in tisti z -5 opravijo zdravniški pregled. Torej le ni tako nevarno, kot ti pišeš.

Ja opravi če ima dioptrijo -5 in tudi stekla za -5. Ne pa da ima stekla na očalih iz leta 1970 z -1 dejansko dioptrijo pa -5. Ta še table ne bo videl ne pa črk na njej.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.403
9.146
113
precej mojih znancev in kolegov ima danes dioptrijo , večina jih nima očal, češ sej še vidijo, dioptirje okol -1... vsi vozniške do konca...mene sicer ne moti da imajo vozniške, verjetno bi pa morali it na kak pregled...oziroma, tudi tistim ki pademo v to grupo za obvezne preglede, odpravit to in naj vsak po svoji vesti se gre "očalarstvo". Tako da ja, grda diskriminacija, sploh ker je hkrati povezana s precej stroški..pregled, novi dokumenti itd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Tisti, ki niso očala prav dobro ve, kdaj z obstoječimi očali več ne vidi in jih zamenja. Ne menjamo očalarji očal zato, ker na v vozniški tako piše, ampak ker ne vidmo ;)
Kar se vida tiče so bolj problematični taki, ki nimajo očal in skozi leta izgubljajo vid in tega sploh ne opazijo. Lahko lepo prideš do -1,00, ki je pri vožnji že zelo problematična in tega ne boš na hitro opazil, še manj delal kak zdravniški pregled, ipd..
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Ko bi pa kakšno nesrečo zakuhali s pretečenim vozniškim dovoljenjem in bi vas zavarovalnica terjala za povzročeno škodo bi pa rekli, da je kriv nesramen agent, osorni cenilec na zavarovalnici, nesramna država, ki ne ščiti državljanov... Če človek ne ve, kaj je osnova za udeležbo v cestnem prometu, naj ne vozi.
Kaj šele, da kaj skuhaš v tujini, ne pa uro od doma, kar je že očitno merilo, da te morajo policaji ujčkat in ne preveč kregat.
Seveda je kazen huda, ampak neveljavno vozniško pomeni, da ga nimaš. Pretečeno, neopravljeno, karkoli že, na cesti nimaš kaj delat. Nepoznavanje zakonov, te pač ne opravičuje kazni.
Mal mešaš stvari. Eno je, da ti poteče dokument, drugo pa, da ti poteče kategorija.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
precej mojih znancev in kolegov ima danes dioptrijo , večina jih nima očal, češ sej še vidijo, dioptirje okol -1... vsi vozniške do konca...mene sicer ne moti da imajo vozniške, verjetno bi pa morali it na kak pregled...oziroma, tudi tistim ki pademo v to grupo za obvezne preglede, odpravit to in naj vsak po svoji vesti se gre "očalarstvo". Tako da ja, grda diskriminacija, sploh ker je hkrati povezana s precej stroški..pregled, novi dokumenti itd.
Jest sem pred leti tole pojamral zdravnici na medicini dela, da je to diskriminacija. Očalarji, vsaj večina nas hodimo redno na preglede, ate pr 60tih pa sploh ne ve, da ne vidi. Se je strinjala z mano in mi napisala kategorije do 80. leta.
 
Nazadnje urejeno:

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Če prav razumem bi tistim, ki imajo roza vozniške kar predpisal da morajo nujno še na zdravniškega? Kaj pa tistim, ki imajo nove, ki veljajo 10 let? In če ne, zakaj njim ne?
Obrni zadaj novo vozniško. Tam piše do kdaj imaš veljavne kategorije, kartica velja po defoltu 10 let. Če greš zamenjat roza vozniško, boš dobil kartico za 10 let, zadaj bodo osnovne kategorije veljale do tvojega 80. leta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: vide

Ledenko

Guru
18. jul 2011
2.474
862
113
Kaj pa vsi tisti, ki imajo (morajo) imeti ocala, vozijo pa z lecami? Gre skozi ali so kaksne omejitve (oz. kazni)?
Jaz imam na kartici opombo 01.06., kar pomeni, da lahko vozim z očali ali lečami. Zna pa pomoje biti problem, če imaš 01.01. (samo očala) in voziš z lečami.
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.403
9.146
113
torej geš samo po novi dokument ce greš na podaljšanje, če imaš veljavno do 80let?
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Seveda. Vozniška (kartica) ti bo veljala 10 let, zadaj bodo pri kategorijah vpisani datumi veljavnosti do leta, ko boš praznoval abrahama +30. Seveda če imaš za kamion je drugače. Tist velja 5 let, se mi zdi.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Pa še kazni..... Če voziš samo s pretečenim dokumentom in veljavno kategorijo je kazen 40 EUR (20 polovička), drugače 500 + možen zaseg vozila.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Moje vprašanje je letelo na flokija, ki bi lastnike roza vozniških kar povprek v dveh letih poslal na zdravniškega, čeprav jim do 80. leta ni treba, tako kot ni treba lastnikom novih vozniških.
Ma hebejo se nej s tem zdravniškim. Men ga je dala pri 18tih sam za tri leta, zarad hebenih očal, pol drugič za 10, pol sem pa 9 let nazaj na medicini dela trobljal, da ni fer, da moram cel zdravniški delat sam zato, ker me je stvarnik obsodil na špegle, ki jih mimogrede menjam na dve leti, po potrebi pa še bol pogosto. Pa en cajt študira, pa študira...gospod, prav imate, pa tud dioptrijo imate precej stabilno, pa nova očala na nosu....veste kaj, jest vam bom dala kar do konca kategorije....
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.550
8.902
113
Na kartici vozniškega dovoljenja zadaj pri kategorijah. Če imaš roza dovoljenje ti mora pisati, da voziš z očali ali lečami.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.220
4.700
113
Ker je treba sedaj kartico menjati na 10 let, je za v bodočnost stvar "odprta". Ko bo dovolj ambulant medicine dela brez dela, si lahko izmislijo, da morajo vsi vozniki ob pridobitvi nove kartice na pregled. Če to naredijo sedaj, se sistem sesuje. Učijo pa že sedaj na medicinskem faksu, da če bi nadebudni študenti radi zaslužili v svojem poklicu, naj specializiajo medicino dela.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi