Bazen:

I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz pa ne razumem kje je tolko dela s temi bazeni?
1x na tedn dam tableto v bojo, 1x na tedn backwash in po potrebi posesam (recimo vsak drug dan).
To je to.

No, voda v bazenu zna precej hitro uiti izpod nadzora in takrat ti ne pomaga niti eno vedro klora ali pa 20 multitabov v boji. Ker voda pač ni samo pH in klor. Je takrat boljše izpraznit bazen in na novo naplnit, ker bo veliko ceneje kot vse kemikalije in štrom, da ga spraviš nazaj v red...

Dokler pa imaš en uč na pH in drugega na prostem kloru, pa nebi smelo biti problemov. Pa seveda posesat vsake toliko (kar v veliki večini bolj pomaga pri odstranjevanju alg, ki so se verjetno že začele delati, pa jih niti ne opazimo, kot pa je odstranitev tistih par mrtvih žužkov in listja, ki so se nabrali na dnu)
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Jaz uprabljam fotometer (Pool Lab). Tisti lističi so zelo nezanesljivi. Načelom tedensko spremljam pH, prosti klor, skupni klor, alkalnost in cianurično kislino (CYA).
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
KSZ,
to se je zgodilo meni in znancu, letos. Voda motna in zelenkasta, na dnu alge, saharski pesek in cvetni prah. 20m3 vode. Odprl filter, vzel ven poliesterske kroglice (vse muljaste in zelene), jih opral, dal nazaj. Pumpa delala ves dan. Ponovil vajo naslednji dan. Robotek je dnevno čistil tla. Vse skupaj to naredil trikrat in voda je spet kristalna. V vodo dajem samo multi kombo tablete, nič drugega. Voda je noter tretjo sezono. Sedaj vse ok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl
I

Izbrisan uporabnik 474

Meni se je letos zgodilo, da sem bil zdoma, pokvaril se je časovnik za pumpo in to v največji vročini. 3 ni delala pumpa (in tudi klor generator ne), voda pa dnevno čez 30°C. Niti ni bila zelena, ampak motna. Ne glede na vse čarovnije vode nisem spravil nazaj k sebi, tako da sem jo na koncu preprosto menjal (32m3).
 

Jaka222

Zelenc'
18. jul 2022
8
8
3
V tem govorim. Preveč dela gremo raje na bazen. Ne bi rekel, da sem len. Tudi na kavču ne sedim rad, če te že zanima :)

Ne jamram in se rad družim rad s prijatelji :fredi:
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Mogoče imam premalo časa v lasti bazen, ker ga imam komaj drugo sezono. Jaz furam multitab od Hoferja in do sedaj vse OK. Pa me včasih vsaj 14 dni ni zravem bazena. Takrat pač eno tableto v skimer, eno pa v plavajočo bojo, nastavljeno na minimum, folijo čez in je vse OK. V jeseni sem dal sredstvo za zimovanje in izklopil črpalko in je do februarja bila voda OK. Ko smo se naslednjič maja vrnili je pa res bila že zelena. Takrat pa itak stara voda ven in sveža not, ter ponovit postopek, mulitabs v skumer in plovec, ko nas ni. Danes ima voda prijetnih 29 stopinj.
Meni se ne zdi dosti dela, sploh če imaš otroke. Ker toliko obiskov kopališča si pač ne moreš časovno izvest.
 
Nazadnje urejeno:
I

Izbrisan uporabnik 474

V tem govorim. Preveč dela gremo raje na bazen. Ne bi rekel, da sem len. Tudi na kavču ne sedim rad, če te že zanima :)

Ne jamram in se rad družim rad s prijatelji :fredi:

Ne vem o čem govoriš. Meni "gremo raje na bazen" in "imeti lasten bazen" niti približno ni enako in ne zamenjam enega z drugim niti v sanjah. Tudi če imam kakšno težavo vsakih par let.
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Mogoče imam premalo časa v lasti bazen, ker ga imam komaj drugo sezono. Jaz furam multitab od Hoferja in do sedaj vse OK. Pa me včasih vsaj 14 dni ni zravem bazena. Takrat pač eno tableto v skimer, eno pa v plavajočo bojo, nastavljeno na minimum, folijo čez in je vse OK. V jeseni sem dal sredstvo za zimovanje in izklipil črpalko in je do femruarja bila voda OK. Ko smo se naslednjič maja vrnili je pa res bila že zelena. Takrat pa itak stara voda ven in sveža nkt, ter ponovit postopek, mulitabs v skumer in plovec, ko nas ni. Danes ima voda prijetnih 29 stopinj.

Jaz sem letos imel prvič po 5. letih takšno težavo. Pa sem čistil že temno zeleno vodo. Algicid, klor šok, pumpa 5 dni in je bila voda čista. Letos pa ne vem kaj je bilo, preprosto je bila voda motna, ne glede kaj sem delal. ph 7.2, CY pod 50, alkalnost idelanih 120, klor pa preproto ni želel delovati. Skupni klor 5-6, prosti pa komaj 1ppm, pa še ta je izginil po enem dnevu. Opral vse stene, celo menjal stekleni pesek v filtru... Izpustil vodo, natočil novo in zdaj je že več kot mesec dni mir. Imam klor generator, tako da tablet ne rabim, pH je stabilen (kot tudi ostali parametri), voda čista.
Sem pa opazil, da imajo bazenarji letos več težav z vodo, kot ponavadi in da jo tudi težje (ali pa sploh ne) spravijo "k sebi."
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
jaz sem bil 10 dni na dopustu... voda ratala zelno/rjava, na dnu bazena so se naredile rjave alge... algecid ni naredil nič, klor ni naredil nič, tako da sem vodo spustil, alge tako trdovratne, da je imel vap problem z odstranitvijo, spucal kar se je nabralo in nafilal na novo. upam da bo sedaj ok...
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Jaz pa ne razumem kje je tolko dela s temi bazeni?
1x na tedn dam tableto v bojo, 1x na tedn backwash in po potrebi posesam (recimo vsak drug dan).
To je to.
kaj pomeni backwash? filtrov ne pereš?

gledam na yt enga modela, pravi, da je potrebno še filter prat vsak dan. ali dat novga. pa 2 pumpi si je namontiral. pa neko strehco naredil, da mu manj listja not napade...
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Papirnati filtri so pri manjših bazenih/črpalkah. Pri večjih je filtriran posoda z peskom ali bombažnimi kroglicami. Tam menjava filtrirnega medija ni potrebna, se pa naredi "backwash", kar pomeni da obrneš pretok skozi filter, izpust pa ni nazaj v bazen temveč v kanalizacijo. Tako opereš filtrirni medij.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
jaz sem bil 10 dni na dopustu... voda ratala zelno/rjava, na dnu bazena so se naredile rjave alge... algecid ni naredil nič, klor ni naredil nič, tako da sem vodo spustil, alge tako trdovratne, da je imel vap problem z odstranitvijo, spucal kar se je nabralo in nafilal na novo. upam da bo sedaj ok...
Pa si imel notri multitabse, filrter na uro prižgan? Ali si samo pustil vodo, pa bude šta bude?
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Tudi če je voda že temno zelena, algicid, kloršok in filtriranje vode jo naredi čisto v dnevu ali dveh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
366
83
Glede "pranja" peščene filtrirne črpalke, katere "stopnje" vse naredite? Jaz najprej "Backwash" (dokler ni voda skoraj čista), potem "Rinse" (mogoče kakih 10 sekund) in potem nazaj na "Filter" - po tem prispevku:
. Dela kdo kako drugače? Ker so se neke druge stopnje..

Drugače pa ja, skoraj vsako vodo se da rešit, je pa res, da bolj kot je voda umazana (ali motna), dlje časa mora bit filtrirna naprava prižgana..
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Se da, potrdim. Pa še to, po letošnjem dopustu, bazen je bil pokrit, noter je plavala kombo tableta, črpalka dnevno vključena za 4h, z vodo po povratku popolnoma vse ok. Razen par smeti, ki so uspele priti skozi luknjice ponjave. Te pa je robotek pojedel.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
No, voda v bazenu zna precej hitro uiti izpod nadzora in takrat ti ne pomaga niti eno vedro klora ali pa 20 multitabov v boji. Ker voda pač ni samo pH in klor. Je takrat boljše izpraznit bazen in na novo naplnit, ker bo veliko ceneje kot vse kemikalije in štrom, da ga spraviš nazaj v red...
Spomladi sem mel lansko vodo. Pobral ven kaj je blo živega, pobral z mrežico po tleh. Potem dal 3x šok klor na 2 dni in pustil laufat filter.
Vsak dan sem sesal. V enem tednu je bla bistra.

Še enkrat ni mi jasno vso kompliciranje, ki ga opisujete eni. Pa nevem kako delo vse.
Zdaj laufa že tretjo sezono. Froci po 2h na dan not.
Mogoče pa z vsem kompliciranjem delate kaj narobe.
 
  • Všeč mi je
Reactions: bertoncl
I

Izbrisan uporabnik 474

Potem pa povej kaj bi naredil? Voda motna, pH 7.2, narediš klor šok, voda smrdi po kloru, merilec kaže manj kot 1ppm klora. Daš noter 4 multitabe po 200g, pumpa 24/7, po parih dneh brez sprememb. Backwash ne vrže ven nobene svinjarije, kar pomeni, da je motnost vodi daje kemična lastnost in ne fizični delci. Flockstar ne pomaga, ker praktično ni trdnih delcev. Sesalec priključen gor non-stop, čeprav ni svinjarije, ki bi jo pobral. Stene čiste in ne spolzke. Torej - kaj storiti po tvoje?
 
I

Izbrisan uporabnik 474

Glede "pranja" peščene filtrirne črpalke, katere "stopnje" vse naredite? Jaz najprej "Backwash" (dokler ni voda skoraj čista), potem "Rinse" (mogoče kakih 10 sekund) in potem nazaj na "Filter" - po tem prispevku:
. Dela kdo kako drugače? Ker so se neke druge stopnje..

Drugače pa ja, skoraj vsako vodo se da rešit, je pa res, da bolj kot je voda umazana (ali motna), dlje časa mora bit filtrirna naprava prižgana..

Delam enako.

Se strinjam, poudarek na "skoraj vsako vodo." Ko je voda enkrat motna zaradi kemičnih lastnosti in ne trdnih delcev, ki bi jih lahko filter "pobral", potem se stvari rahlo zakomplicirajo. Pa tudi to se da rešiti, čeprav je cenej enostavno vodo menjati...