Avto crknil - kaj bi lahko bilo

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Jajca, če je tako, kot je rekel crash ..na štrik oz. štango ga vlečeš, pa ne v prestavi seveda. Z roko na ročni.
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Torej 10 let stara Xsara 1.6 16v

Tole ti je sigurno pokrivl ventile in lahko boš srečen, da ni še kak bat zje*alo, če se je res strgal ali preskoču zobat jermen, daj tisto plastiko stran pa poglej jermen, če je še zmeram našponan.
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
Jaz bi smao vprašanje postavil : če je jermen - na kakšen način vpliva, da po zamenjanem akumulatorju ne vrti ventilatorja ?
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik alpine pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Torej 10 let stara Xsara 1.6 16v

Tole ti je sigurno pokrivl ventile in lahko boš srečen, da ni še kak bat zje*alo, če se je res strgal ali preskoču zobat jermen, daj tisto plastiko stran pa poglej jermen, če je še zmeram našponan.

Karkoli je z mašino, pa da ni samo jermen za zamenjat je praktično ekonomska totalka. Takega motornega bloka itak noben pri zdravi pameti ne bo šel kam drugam montirat, tako da je kvečjemu za dele.
 

Bajkman

Majstr
23. jun 2010
3.650
148
63
Če je to motor TU5JP4, letnik 2003, potem je po podatkih Autodate Interferenčni motor. Torej se bati in ventili srečajo. Če je jermen strgali in res kaže da ga je, potem je treba narediti vsaj test kompresije. Če bo vse v redu, potem si imel srečo. montiraš nov jermen, črpalko, vodno pumpo, zamenjaš semeringe gredi in termostat. Če ne veš, kdaj je bil menjan antifriz, zamenjaš še to in potem boš brez skrbi za naslednjih 6 let.
cheer.gif
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Citat:
Uporabnik TGV pravi:
Jaz bi smao vprašanje postavil : če je jermen - na kakšen način vpliva, da po zamenjanem akumulatorju ne vrti ventilatorja ?

Ni vpliva. Fora je samo v tem, da sem jaz pozabil, da pri Xsari ventilator ne dela, dokler ne vžgeš motorja.

Vsega se pač človek ne spomni s prve, sploh tako na razdaljo.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
KSZ
Fiesta, 8 let, je bla dober mesec na miru. Zdej niti varnostna lučka ne utripa, nobena luč ne dela, tudi na porivanje ne vžge. Verjetno akumulator čist odpovedal?
Bi kleme kaj pomagale al raje nov aku?
Pa še to: ma 110 k km. A lahko kdo pove, kdaj je jermen za menjat? Pri 10 let oz. 160 k km kot se mi zdi da piše v navodilih?
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Probaj ga na kable zalaufat, pa en pošten krog naredi, da se aku napolni. Drugič pa plus odklopi, če ga misliš dalj časa pri miru pustit.
Če se je normalno spraznil, nimajo za kaj diode crknit, kot je rekel crash. Edino, če je v stiku.. polnilec pa ja za napolnit, boljše kot altenator.
 
Nazadnje urejeno:

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Lahko probaš samo vžgat na kable, ampak ga potem ugasni in zamenjaj akumulator, v nasprotnem primeru znajo it diode na alternatorju rakom žvižgat.

Glede intervala - povedat moraš za točno kateri motor gre.

EDIT: Seveda lahko probaš akumulator napolnit (pred menjavo) ... ampak polni ga s polnilcem, ne med vožnjo z alternatorjem.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Hvala vsem trem. Bom probal jutri to s kabli. Po moje je pač čisto prazen aku.
je mela sestra avto zdej na miru, k je rodila, jst sem pa šele zdej nameraval avto odpelat domov.
Je pa 1,4 16 V motor, 80 km, 4.2006.

A potem ni pametno akumulatorja preko klem vžgat in iti na rundo, da se napolni? Ker lahko škodi alternatorju? Bolje kar nov aku not dat? Ker prej ni nikoli blo še problemov, kljub "starosti".
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Po TecDoc podatkih je interval 8 let ali 160.000 km za ta motor.

Če le imaš možnost, raje daj akumulator polnit na polnilec. Polnjenje čisto izpraznjenega akumulatorja med vožnjo je zelo obremenjujoče za alternator.
 

medo10

Fizikalc
3. sep 2007
1.693
7
38
Uf, potem bo pa že letos tole za uredit..
Hvala za tele podatke, bom poskusil dobit polnilec akumulatorja pa ga preko njega napolnit.
 

smoukar

Majstr
3. avg 2007
4.053
390
83
44
dolenska
Sem skor 100% da ie jermen naredil konec in verjetno poleg glave še kak bat zaključil karjero. Take simptome je naredil clio sodelavcu. 4 v avti in pametni na muč. Mene, pjanega (skoraj no) pa pokličejo za domov jih odpeljat in šlepat avto. Oni so rabli tričetrt ure za diagnozo, jaz 1 min.
Za ceno sem pozabil a mislim, da je kr motor menjal.