Covid-19 Aplikacija za sledenje

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Aplikacije se bo zlorabljala s strani države za vohunjenje za državljani, za sledenje, temu je tudi namenjena. Še tisti na vratih si jo bo shranil in bo lahko zlorabil tvoje osebne podatke....

Kako točno bo pa to naredil? Daj razloži ker očitno več veš o aplikaciji. (oziroma misliš da veš).
 
Nazadnje urejeno:

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Mešaš aplikacije. Imaš aplikacijo zVEM ki omogoča uvoz potrdila in NE omogoča preverjanje potrdila. Potem pa imaš še aplikacij za preverjanje (ta še ni na voljo na Play Store), ki pa zgolj preveri potrdilo in ne nudi možnosti uvoza.
Tisto potrdilo čisto lepo omogoča preverjanje. In ga sedaj preverjajo na državnih mejah, letališčih.... čisto uspešno.
In preveri se lahko čisto enako, kot vsak drug osebni dokument.

Res je edino, da je tisto potrdilo laiku nekoliko lažje ponaredit kot qr kodo, ampak tudi qr kodo se da z malo znanja.
Dokaz da se da ponaredit je koda, ki jo je kazal poklukar, in pravi da ni njegova, app pa je pokazala, da je veljavna.

Nisem si mislil, da se bodo spet vrnili časi iz mladostništva, ko smo s tujimi osebnimi hodili v diskoteke in kupovali alkohol.
 
  • Haha
Reactions: brane_new

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Aplikacije se bo zlorabljala s strani države za vohunjenje za državljani, za sledenje, temu je tudi namenjena. Še tisti na vratih si jo bo shranil in bo lahko zlorabil tvoje osebne podatke.... App pa ne bo in tudi ne more preprečevat širjenje virusa.
To ne rabiš skrbeti, ker niso toliko sposobni. Aplikacija bo čez kak mesec imela enak status kot #ostanizdrav
Zdaj bi radi nekaj na silo, na hitro, toliko da bi se porabile doze cepiva tik pred potekom roka, pa da bo nekdo spet dnar nakradel. Potem pa nova ideja, nove bedarije, nove osnove za kasiranje.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Kako točno bo pa to naredil? Daj razloži ker očitno več veš o aplikaciji. (oziroma misliš da veš).
Jaz samo povzemam po Poklukarju, ki je rekel, da bo vedel, kolikokrat je bila koda uporabljena.

Je pa čisto preprosto. App bo shranila katere kode so bile kdaj skenirane, (vsaka ima unic številko) in jih bo ob naslednji povezavi na server tja poslala (približno tako kot cookije) Je Krek povedal, da imajo dovolj močne serverje. In na nijz se bodo pač podatki shranili, katera koda (ki pripada samo eni osebi) je bila kdaj uporabljena in kdo je preverjal.
Potem bo pa nekdo v stilu policajke iz PP Center lahko pogledal, kolikokrat si šel v katero gostilno, pa ali hodiš na Punk ali na Avsenike.
In če ti ne bo (v stilu policajke) sam poslal screenshot svojega delovanja, ne boš nikoli vedel, da ti nekdo sledi in vohuni za tabo.

In če te funkcionalnosti še ne bodo vklopljene v prvi verziji, ni nobene ovire, in zagotovila, da jih nebi vklopili v kakšni od prihajajočih posodobitev- je Poklukar povedal, da se bo app redno posodabljala.
Aja, kaj je že Janša počel v Izraelu pri tistih, ki so sprogramirali pegasus?
 
  • Všeč mi je
  • Haha
Reactions: Cash in brane_new

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
To ne rabiš skrbeti, ker niso toliko sposobni. Aplikacija bo čez kak mesec imela enak status kot #ostanizdrav
Zdaj bi radi nekaj na silo, na hitro, toliko da bi se porabile doze cepiva tik pred potekom roka, pa da bo nekdo spet dnar nakradel. Potem pa nova ideja, nove bedarije, nove osnove za kasiranje.
Če sami niso sposobni, bodo pa Izraelce najeli da jim porihtajo. Pa izraelci še zgobcali ne bodo.
A se niso z njimi že nekaj pogovarjali?
 
  • Haha
Reactions: brane_new

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Jaz samo povzemam po Poklukarju, ki je rekel, da bo vedel, kolikokrat je bila koda uporabljena.

Je pa čisto preprosto. App bo shranila katere kode so bile kdaj skenirane, (vsaka ima unic številko) in jih bo ob naslednji povezavi na server tja poslala (približno tako kot cookije) Je Krek povedal, da imajo dovolj močne serverje. In na nijz se bodo pač podatki shranili, katera koda (ki pripada samo eni osebi) je bila kdaj uporabljena in kdo je preverjal.
Potem bo pa nekdo v stilu policajke iz PP Center lahko pogledal, kolikokrat si šel v katero gostilno, pa ali hodiš na Punk ali na Avsenike.
In če ti ne bo (v stilu policajke) sam poslal screenshot svojega delovanja, ne boš nikoli vedel, da ti nekdo sledi in vohuni za tabo.

In če te funkcionalnosti še ne bodo vklopljene v prvi verziji, ni nobene ovire, in zagotovila, da jih nebi vklopili v kakšni od prihajajočih posodobitev- je Poklukar povedal, da se bo app redno posodabljala.
Aja, kaj je že Janša počel v Izraelu pri tistih, ki so sprogramirali pegasus?
Nekako ti osnove preverjanja digitalnega podpisa niso ravno jasne... Aplikacija ne rabi beležiti skeniranih kod, še manj pa jih rabi pošiljati na nek strežnik. Zato jih tudi ne. Varovanje osebnih podatkov in podobne fore...
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
Jaz samo povzemam po Poklukarju, ki je rekel, da bo vedel, kolikokrat je bila koda uporabljena.

Je pa čisto preprosto. App bo shranila katere kode so bile kdaj skenirane, (vsaka ima unic številko) in jih bo ob naslednji povezavi na server tja poslala (približno tako kot cookije) Je Krek povedal, da imajo dovolj močne serverje. In na nijz se bodo pač podatki shranili, katera koda (ki pripada samo eni osebi) je bila kdaj uporabljena in kdo je preverjal.
Potem bo pa nekdo v stilu policajke iz PP Center lahko pogledal, kolikokrat si šel v katero gostilno, pa ali hodiš na Punk ali na Avsenike.
In če ti ne bo (v stilu policajke) sam poslal screenshot svojega delovanja, ne boš nikoli vedel, da ti nekdo sledi in vohuni za tabo.

In če te funkcionalnosti še ne bodo vklopljene v prvi verziji, ni nobene ovire, in zagotovila, da jih nebi vklopili v kakšni od prihajajočih posodobitev- je Poklukar povedal, da se bo app redno posodabljala.
Aja, kaj je že Janša počel v Izraelu pri tistih, ki so sprogramirali pegasus?

Sem preveč citiral, bolj me zanima kako bo tisti na vratih uporabljal tvoje podatke?, ker sem si naložil aplikacijo in sprobal na svoji kodi. On lahko dobi tvojo kodo samo tako da vklopi fotoaparat in ti slika kodo če mu to seveda pustiš). Preko aplikacije pa ne more čisto ničesar.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Nekako ti osnove preverjanja digitalnega podpisa niso ravno jasne... Aplikacija ne rabi beležiti skeniranih kod, še manj pa jih rabi pošiljati na nek strežnik. Zato jih tudi ne. Varovanje osebnih podatkov in podobne fore...
O čigavem digitalnem podpisu in kje se nahaja ti pišeš? mojem? nijz-jevem?
Aplikacija bo preverjala kodo. Ja, osnove mi niso jasne, zato mi lahko obrazložiš.

Tisti varnostnik na vratih bo poskeniral tvojo kodo - celo, ne samo polovico ali četrt. (mogoče jo za svojo evidenco še spotoma poslika). In vsaka koda ima unikatno številko, ki pripada samo eni osebi in kodi. In iz cele kode bo app ugotovila ali je veljavna, in prikazala varnostniku še del osebnih podatkov - prebrala bo vse.
Zdej, ali bo app imela v vsakem trenutku posodobljen seznam vseh veljavnih kod v EU, da bo ugotovila, da je neka koda veljavna, ali bo za ugotavljanje veljavnosti uporabila kak drug algoritem, ali bo le pogledala, če na kodi piše nijz, pa še ni jasno.


Saj ni treba, da app pošlje celo kodo na nijz, da bi tam zabeležili, da si kodo uporabil. Dovolj je, da pošlje unikatno številko, ki je del cele kode, ter čas preverjanja, Iz katere app je bilo preverjano se pa itak vidi ob priklopu na server.

In kako bo Poklukar vedel kolikokrat je bila neka koda uporabljena, (to je sam povedal), če ne bo app nič pošiljala na server? In zakaj Krek pravi, da ima NIJZ dovolj močne serverje? še to mi odgovori.
 
  • Haha
Reactions: brane_new

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Sem preveč citiral, bolj me zanima kako bo tisti na vratih uporabljal tvoje podatke?, ker sem si naložil aplikacijo in sprobal na svoji kodi. On lahko dobi tvojo kodo samo tako da vklopi fotoaparat in ti slika kodo če mu to seveda pustiš). Preko aplikacije pa ne more čisto ničesar.
Če mu seveda pustiš haha.
Kako pa bi mu to lahko preprečil? Bo ti on dal svoj telefon, da ti poskeniraš, da boš siguren, da ni še screenshot zraven naredil?
Pa preveril, da nima vklopljen kak snemalnik zaslona?
 
  • Haha
Reactions: brane_new

Killerius

Pripravnik
11. jul 2010
149
14
18
Zdej, ali bo app imela v vsakem trenutku posodobljen seznam vseh veljavnih kod v EU, da bo ugotovila, da je neka koda veljavna, ali bo za ugotavljanje veljavnosti uporabila kak drug algoritem, ali bo le pogledala, če na kodi piše nijz, pa še ni jasno.
Ne.

NIJZ vzame ime , priimek, datum rojtva, datumu storitve, informaciji o cepljenju/testu, to potem zašifrira v nek neberljiv zapis in da v QR kodo.
Z javnim ključom gre potem obratno iz neberljivega v berljivo.

QR koda je nek zapis, ki nam je zato ker je zašifriran nam nerazumljiv. Ko pa imaš javni ključ se ta niz pretvori v bolj uporabne podatke. Ni nobenega seznama, nobenega pošiljanja. Javni ključ je v aplikaciji in ta nerazumljiv niz se s pomočjo javnega ključa pretvori v ime , priimek, datum rojtva, datumu storitve, informaciji o cepljenju/testu. Vsi te podatki so po defaultu zakodirani v QR kodi in se jih ne rabi iskat na strežniku.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne.

NIJZ vzame ime , priimek, datum rojtva, datumu storitve, informaciji o cepljenju/testu, to potem zašifrira v nek neberljiv zapis in da v QR kodo.
Z javnim ključom gre potem obratno iz neberljivega v berljivo.

QR koda je nek zapis, ki nam je zato ker je zašifriran nam nerazumljiv. Ko pa imaš javni ključ se ta niz pretvori v bolj uporabne podatke. Ni nobenega seznama, nobenega pošiljanja. Javni ključ je v aplikaciji in ta nerazumljiv niz se s pomočjo javnega ključa pretvori v ime , priimek, datum rojtva, datumu storitve, informaciji o cepljenju/testu. Vsi te podatki so po defaultu zakodirani v QR kodi in se jih ne rabi iskat na strežniku.
To je to. Sedaj je potrebno samo še poskrbeti, da z aplikacijo ne bo možno priti do nobenih osebnih podatkov, ki so zapakirani v QR kodo.
Pa še ključ bodo morali sedaj zamenjati, ter vsem poslati nove QR kode, ker se s starim appom, katerega so malo prehitro dali ven, vidi podatke, ki se jih ne bi smelo.
 

Floki

Guru
6. sep 2007
9.893
3.020
113
To je to. Sedaj je potrebno samo še poskrbeti, da z aplikacijo ne bo možno priti do nobenih osebnih podatkov, ki so zapakirani v QR kodo.
Pa še ključ bodo morali sedaj zamenjati, ter vsem poslati nove QR kode, ker se s starim appom, katerega so malo prehitro dali ven, vidi podatke, ki se jih ne bi smelo.

Butec, kako ti sploh uspeš preživeti v sodobnem svetu?, a te je strah ko daš v trgovini kartico da ti zraven še česa ne poskenira, a te je strah na banki ali pa upravni da ti osebne ne skopira za svoje potrebe, ali pa ko greš vozniško podaljšat?. A te ni strah da ti bo policist pri kontroli poslikal dokumente ko ti jih preveri in prevzel tvojo identiteto? Pa vse to je precej lažje izvesti kot pa še neko QR kodo prevoriti v upoabne podatke.

Ker na tak način ti in še nekateri ven mečete izjave.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kajpace

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Ne.

QR koda je nek zapis, ki nam je zato ker je zašifriran nam nerazumljiv. Ko pa imaš javni ključ se ta niz pretvori v bolj uporabne podatke. Ni nobenega seznama, nobenega pošiljanja. Javni ključ je v aplikaciji in ta nerazumljiv niz se s pomočjo javnega ključa pretvori v ime , priimek, datum rojtva, datumu storitve, informaciji o cepljenju/testu. Vsi te podatki so po defaultu zakodirani v QR kodi in se jih ne rabi iskat na strežniku.
OK, moja qr koda je danes veljavna, app jo s ključem zna prebrat, o javi da je veljavna.
Jutri pa moja qr koda ne bo več veljavna (preteklo 48 ur of testiranja), aplikacija jo z istim ključem še vedno zna prebrat, kako bo potem app jutri vedela in javila, da ni več veljavna?
 
  • Haha
Reactions: brane_new

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
To je to. Sedaj je potrebno samo še poskrbeti, da z aplikacijo ne bo možno priti do nobenih osebnih podatkov, ki so zapakirani v QR kodo.
Pa še ključ bodo morali sedaj zamenjati, ter vsem poslati nove QR kode, ker se s starim appom, katerega so malo prehitro dali ven, vidi podatke, ki se jih ne bi smelo.
Podatki so zapisani v QR kodi in branja le-teh ne moreš nikomur preprečiti. Če jih trenutna NIJZ aplikacija ne prikaže, še ne pomeni da jih ni tam :zavijazocmi:
Ne vem kako je to drugače kot da natakarju pokažeš osebno zato da dokažeš polnoletnost...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
OK, moja qr koda je danes veljavna, app jo s ključem zna prebrat, o javi da je veljavna.
Jutri pa moja qr koda ne bo več veljavna (preteklo 48 ur of testiranja), aplikacija jo z istim ključem še vedno zna prebrat, kako bo potem app jutri vedela in javila, da ni več veljavna?
Na enak način kot policist na meji prebere izvid hitrega testa:
  1. pogleda datum na testu
  2. pogleda na svojo uro
Malo zdrave kmečke pameti ti ne bi škodilo...
 

BojanP

200. registrirani uporabnik
24. jul 2007
3.771
2.654
113
OK, moja qr koda je danes veljavna, app jo s ključem zna prebrat, o javi da je veljavna.
Jutri pa moja qr koda ne bo več veljavna (preteklo 48 ur of testiranja), aplikacija jo z istim ključem še vedno zna prebrat, kako bo potem app jutri vedela in javila, da ni več veljavna?
S tem zapisom si povedal vse. Po n. strani debate kjer pametuješ si dokazal, da ti niso jasne osnove.

philips dobr si da se ti mu da razlagat. Itak pa cele dneve samo trola.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Butec, kako ti sploh uspeš preživeti v sodobnem svetu?, a te je strah ko daš v trgovini kartico da ti zraven še česa ne poskenira, a te je strah na banki ali pa upravni da ti osebne ne skopira za svoje potrebe, ali pa ko greš vozniško podaljšat?. A te ni strah da ti bo policist pri kontroli poslikal dokumente ko ti jih preveri in prevzel tvojo identiteto? Pa vse to je precej lažje izvesti kot pa še neko QR kodo prevoriti v upoabne podatke.

Ker na tak način ti in še nekateri ven mečete izjave.
Mene je vedno strah dat v trgovini kartico, in se temu izogibam, se pravzaprav ne spomnim, da bi v trgovini kdaj plačal s kartico. In ne mislit, da se zlorabe ne dogajajo. Pred leti je v Merkurju nekdo v pos terminal nekaj vstavil, ki je bralo kartico in zabeležilo pin kodo. In s teh kartic je potem izginjal denar. Da na bankomate nastavljajo baprave, ki prečita kartico in kamere, ki posname še katero kodo si vpisal tudi ni nekaj novega. Romuni so bili še posebej specializirani za kraje na bankomatih.

Ampak nekako bolj zaupam uslužbenki na banki, da ne bo zlorabila mojih podatkov, kot pa nekemu varkotu pred diskoteko. Koneckoncev na banko greš parkrat na leto - če pride do zlorabe se boš spomnil, kje si kazal osebno. V gostilno pa greš vsak dan - no kakor kdo.
 

mirsi

Predator
4. jun 2014
7.777
-215
113
Na enak način kot policist na meji prebere izvid hitrega testa:
  1. pogleda datum na testu
  2. pogleda na svojo uro
Malo zdrave kmečke pameti ti ne bi škodilo...
Aha, torej smo že prišli do tam, ko app podatke, ki jih dešifrira tudi procesira. Do sedaj so to nekateri zanikali in trdili da samo bere.
In ko vlada spremeni veljavnost testa (pred kratkim iz 72 ur na 48), ima aplikacija to že not vračunano, če prav razumem.
A v tistih zahtevah vlade so pozabili navest, da dela offline?

Zakaj že Krek pravi, da ima nijz močne serverje?
In kako bo Poklukar vedel, kolikokrat je bila katera koda uporabljena ?
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: brane_new

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Mene je vedno strah dat v trgovini kartico, in se temu izogibam, se pravzaprav ne spomnim, da bi v trgovini kdaj plačal s kartico. In ne mislit, da se zlorabe ne dogajajo. Pred leti je v Merkurju nekdo v pos terminal nekaj vstavil, ki je bralo kartico in zabeležilo pin kodo. In s teh kartic je potem izginjal denar. Da na bankomate nastavljajo baprave, ki prečita kartico in kamere, ki posname še katero kodo si vpisal tudi ni nekaj novega. Romuni so bili še posebej specializirani za kraje na bankomatih.

Ampak nekako bolj zaupam uslužbenki na banki, da ne bo zlorabila mojih podatkov, kot pa nekemu varkotu pred diskoteko. Koneckoncev na banko greš parkrat na leto - če pride do zlorabe se boš spomnil, kje si kazal osebno. V gostilno pa greš vsak dan - no kakor kdo.
Kdaj si nazadnje bral o teh prevarah? Odkar so na karticah čipi, takih prevar ni več.
.Veljavnost kode je pa programirana v samo kodo, tako da veljavnost svoje jutri kar preveri in boš videl, da ni več veljavna.