Ali res rabimo umetnike?

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
Vsekakor je nekaj smisla v tvojem pisanju. Morda je le vprasanje napacno in bi moralo biti "zakaj moramo financirati umetnike"?

tukaj se potem postavi še vrsto drugih vprašanj, zakaj financiramo religije (vse, da ne bo pomote), šolstvo, zdravstvo, pa recimo ceste, to so stvari, ki jih ne potrebujemo vsi, ampak nekoč jih bomo, ali pa smo jih, sedaj nekdo, ki dobi 1200€ bruto plače se sprašuje zakaj moramo to financirati in ono financirati, pa recimo, da taka vprašanja še najbolj postavljajo tisti, ki zaslužijo minimalca, kaj bi si šele nekdo ki zasluži 4k € bruto vprašal kaj vse mora on financirati, pač imamo sistem in družbo, katero smo si sami izbrali, jaz bi se tukaj vprašal ali si Zlatko recimo zasluži toliko kot ne vem enega bom potegnil iz rokava kot Kreslin? definitivno ne
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
Vsekakor bi financiranje kulturno-umetniškega opismenjevanja mladine pa tudi starine imelo in ima veliko smisla.
Ampak, kot rečeno, Zlatkotovi plačani prispevki nimajo nič s tem. Razen če bo začel repat na 4 letne čase.

tukaj potem prideš do vprašanja, ali vsakdo , ki ima 5 minut časa se lahko registrira kot umetnik, si ne predstavljam Cankarja , Kreslina pa če hočete sestre(une iz evrovizije) , da bi žvižgali častni četi in nadlegovali Kreka
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
tukaj se potem postavi še vrsto drugih vprašanj, zakaj financiramo
... se strinjam, ampak vsega ne mores poslplositi. Solstvo nas "nese naprej". Umetnost je pa "za duso". Jaz sem vsekakor proti financiranju religij brez izjeme. Pa v vecini taksnemu financiranju kulture. Je pa misija nemogoce postaviti neka pravila/sito za filter.

Sicer pa kot vedno, vsak ima drugacno mnenje. Nimam nic proti referendumu ali naj financiramo solstvo, kulturo, religije, ... Pa tudi ce potem odrezemo cez noc.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Ne se preveč trudit. Umetnost in umetniki so za elito, za gospodo, gospodarje.
Za fizikalce tipa endvatri je dost dober Skater. :cool: Itak je zanjga in podobne vse kar ni frajtonarca "škripanje".
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
... se strinjam, ampak vsega ne mores poslplositi. Solstvo nas "nese naprej". Umetnost je pa "za duso". Jaz sem vsekakor proti financiranju religij brez izjeme. Pa v vecini taksnemu financiranju kulture. Je pa misija nemogoce postaviti neka pravila/sito za filter.

Sicer pa kot vedno, vsak ima drugacno mnenje. Nimam nic proti referendumu ali naj financiramo solstvo, kulturo, religije, ... Pa tudi ce potem odrezemo cez noc.


hja , 300 let nazaj , če ne bi bilo kulturnikov, bi sedaj midva govorila v nekem drugem jeziku, pod črto nas umetnost tudi nese naprej...
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Naj si gre kak dvomljivec kdaj pogledat zamejce na avstrijsko ali italijansko stran in jih povpraša kaj mislijo. Pa mimogrede, ko bo že v njihovi tazadnji vukojebini, naj si v kakem njihovem kulturnem (pogosto farnem) domu pogleda plakate, koga vse so že gostili.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
hja , 300 let nazaj , če ne bi bilo kulturnikov, bi sedaj midva govorila v nekem drugem jeziku, pod črto nas umetnost tudi nese naprej...
Mogoce, ampak mene to ne moti. Vec jezikov kvecjemu otezuje komuniciranje po svetu. Imamo svoj jezik, meni je vsec in ga seveda uporabljam, pa ceprav zelo malo. In kaj potem? Imamo pac nekaj svoje kulture, v vsakem primeru bi imeli "nase" umetnike.
 
  • Všeč mi je
Reactions: B81

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
Mogoce, ampak mene to ne moti. Vec jezikov kvecjemu otezuje komuniciranje po svetu. Imamo svoj jezik, meni je vsec in ga seveda uporabljam, pa ceprav zelo malo. In kaj potem? Imamo pac nekaj svoje kulture, v vsakem primeru bi imeli "nase" umetnike.

zanimivo razmišljanje, se ne strinjam s teboj, narod, ki šteje 2 mio in ima svoj jezik ter bogato zgodovino je danes nekaj posebnega, se mi zdi pa zanimivo, da recimo meni kateremu priimek se konča na ić, ne jemljem slovenski jezik za nekaj samoumevnega v današnjih časih in se mu zdi slovenska kultura ter umetnost nekaj nepredstavljivega , ampak hej morda je pa to le odraz tega, da sem imel slovenski jezik kot predmet vedno ocenjen s 5 , marsikateri domorodec pa komaj 2, ampak oče kot prišlek in tujec v tej državi me je naučil, da se vedno spoštuje kulturo države v kateri "gostuješ" in tega nasveta se držim vsakokrat kot popotnik
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Tudi jaz se tega drzim. Se vedno pa imam lahko svoje mnenje?

Nekaj malo podobnega tukaj je patriotizem, ki je ravno tako "rak" marsikatere druzbe.

S tem nisem ciljal nate, samo na splosno. Konec koncev nisem proti kulturi, pac imamo lasten jezik, nic posebnega. Sem pa proti financiranju teh, vecinoma, kvazi umetnikov.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
no saj tukaj se vse začne, potem se vprašaš tudi o financiranju kvazi športnikov, da ne omenim tistih 90 kvazi politikov v parlamentu, seveda dopuščam ,da ima lahko vsak svoje mnenje ,ampak pod črto ,umetnost in njeno financiranje ima več dobrega za narod kot slabega, ne moremo pa trditi , da je Zlatko nek umetnik, s tem se pa povsem strinjam
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Parlament potrebujemo, ker se "gremo demokracijo". Bos moral prinesti kaksen drug argument. Umetnost potrebujeml, da, financiranje potrebuje prenovo. Medtem ko vecina umetnikov ustvarja, moramo ostali delati. Zakaj si ne bi zasluzili kruha na trgu?

Preden bi vzel financiranje umetnikom bi ga seveda religiji.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
ostali moramo delati? kaj točno pa ostali počnete/mo? da se vam zdi, da je vaše delo vredno več od " umetnikov "? Lahko se to delo tudi podkrepi z dokazilom plačila dohodnine? Ker vedno, ko slišim nekoga, ki pravi jaz vas plačujem , na koncu ugotovim, da konec leta plača v državno malho 50% manj davka kot jaz, aja nisem umetnik, da ne bo pomote. Jaz ga ne bi vzel niti religiji, pa sem ateist.
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Vec vredno? Ocitno je manj vredno, ce moramo mi financirati njihovo ustvarjanje...

Ne bi pa zacel o "dolzini" kdo koliko financira, ker ni predmet te debate.
 

ngc2392

Majstr
4. okt 2007
2.109
485
83
kranj
brez umetnikov ne bi imeli sejalca, kofetarice, pa tromostovja, pa prve biblije, naše himne in še kaj. res je, vsi ti umetniki niso bili plačani iz državnega budgeta (bilo bi zanimivo, kaj bi bilo, če bi bili...), a živeli so v drugih časih, kjer so utirali slovenskemu umetnostnemu delu svojo pot, našo pot. upali so si biti drugačni. ja, če je to enako, kot si danes upa znan raper "nadlegovati" določene osebe. hm, ja, v današnjem času je to verjetno vrhunec poguma. in napisati tistih slabih 160 znakov v modrega tiča. očitno je to tudi umetnost. za naketere.
osnovno vprašanje je res morda narobe zastavljeno...potrebujemo jih definitivno, ker nas umetnost bogati kot narod. če jih pa moramo plačevati...e, tukaj pa bi lahko napisali dizertacijo :) vendar, če je edino merilo naš minister, ki očitno hoče biti prešeren (kot priimek in kot čustvo...) in on odloča, kdo je in kdo ni umetnik dandanes...potem je vse skupaj en velik fubar...
priznam, v srednji smo umetnostno vzgojo imeli kot nekaj nebodigatreba, a danes bi lahko vedel in poznal več naših umetnikov. tudi novejših, da ne bo pomote. res pa je, da poznamo vsi samo naše "klasike". in tuje seveda. to nekako paše h kulturi. vsaj osnovno izobraženega človeka. le-ta pa domnevam, da nikoli ne bo vprašal, če potrebujemo umetnike...?
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
ko se potegne črta, v tej državi ne potrebujemo ne policije, ne gasilcev, tudi zdravstvo je ne bodi ga treba , ter učitelji, ampak ne potrebujemo jih le do takrat ko jih rabimo, nekako tako dobi človek občutek, da je tudi z umetniki
 

ales85

Guru
9. nov 2007
3.596
1.211
113
Zanimivo s kaksnimi komentarji se vracas. Se mi zdi, da pac izzivas kontra komentarje, ker dobro ves, da to ni primerljivo.

Over&out
 

shift

Guru
20. jul 2007
9.756
2.042
113
za šankom
za nekoga, ki se ukvarja izključno z umetnostjo je seveda povsem primerljivo, je pa res, da vsak gleda iz svojega zornega kota
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Tudi jaz se tega drzim. Se vedno pa imam lahko svoje mnenje?

Nekaj malo podobnega tukaj je patriotizem, ki je ravno tako "rak" marsikatere druzbe.

S tem nisem ciljal nate, samo na splosno. Konec koncev nisem proti kulturi, pac imamo lasten jezik, nic posebnega. Sem pa proti financiranju teh, vecinoma, kvazi umetnikov.
Ali veš, da si je Simon Gregorčič s honorarjem za pesniško zbirko kupil hišico z vrtom? Koliko pa misliš, da dobi za zbirko današnji pesnik? Manj kot povprečno plačo. :evil: Ali si morda že kupil kako pesniško zbirko? Malo dvomim.
Zato je blazna obremenitev za proračun, če nekaterim, ki morajo izpolnjevati stroge pogoje, država plača prispevke za socialno varnost.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Ali veš, da si je Simon Gregorčič s honorarjem za pesniško zbirko kupil hišico z vrtom? Koliko pa misliš, da dobi za zbirko današnji pesnik? Manj kot povprečno plačo. :evil: Ali si morda že kupil kako pesniško zbirko? Malo dvomim.
Zato je blazna obremenitev za proračun, če nekaterim, ki morajo izpolnjevati stroge pogoje, država plača prispevke za socialno varnost.

Hja, ko bo današnji pesnik popularen kot Gregorčič, bo tud zaslužil vsaj za kakšno garažo... Za hišico z vrtom mal težje, ker so cene zrasle onkraj zdrave pameti od takrat... Dokler pa izdajajo zbirke v nakladi, ki približno ustreza številu knjižnic... smo pa spet pri tisti stari: nečeš se ti leba najest od pevanja...

sicer pa...

Na njegov pogreb je prišla množica ljudi v koloni, dolgi kakih dvajset kilometrov.

Pogreb_Simona_Gregor%C4%8Di%C4%8Da.jpg
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gavran