Akumulatorske kosilnice

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Najprej se vprašaj kje jo boš shranjeval in kako jo boš spravil tja - v taki hiši je ponavadi prostor za "vrtno orodje" omejen. To določa širino in težo. ;)

Širša pokosi hitreje kot ožja - pač delaš manj špur, druge resne razlike ni, sploh ne ob robovih.

Za tak "prdec od trave" je vsaka dovolj dobra (imam enako kvadraturo X 2), meni sicer električna Honda 330 (33cm širine) dela že 12 let, pa hudič noče crknit, ker pol bi tudi jaz vzel akumulatorsko.
Glej na ceno dodatne baterije in dolžino garancije - tu ponavadi Bauhaus s svojo linijo zmaga!!!

Sicer pa, če je to na sliki vse kar imaš za pokosit, je zate edina prava izbira robotska kosilnica! Trenutno ima OBI odprodajo lanskih modelov po 350 - 450€
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Imam okoli 150 kv.metrov in Bauhausovo akumulatorsko kosilnico, ki ima 10 let garancije. Stala me je z baterijo vred 230€. Za eno košnjo se baterija izprazni do polovice, tako da ni nobene potrebe za rezervno baterijo.
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Po treh, štirih letih boš rabil novo baterijo, takrat bo važno po čem je. ;)
Pa jaz recimo vem, da bi moja bila vedno prazna "glih ko bi jo najbolj rabil".
 

whatever

Zelenc'
10. feb 2020
3
0
1
Hvala za pomoč McGiver. Sem tudi ze sam vedel, da ni ravno nekaj veliko te trave :)) Dal bi raje malo vec €, zato da mi traja. Sej vemo - nisem tako bogat, da bi kupoval tako poceni. :)
Shrambo imam ~10 m2. V prihodnosti imam v mislih še par m2 lope, tako da recimo, da je dovolj placa (za zdaj :) ).
Torej naj bo širša. Bom zbrskal malo teste od PowerWorks or GreenWorks, če ce kaj najde.

bizi koliko casa si jo že lastiš? Si zadovoljen ali bi raje vzel kaj drugega?
Sicer nisem strokovnjak, vendar sem prebral na netu in pravijo da je fajn, da je baterija ohlajena preden se jo da polnit.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Imam jo eno leto. Zelo zadovoljen. Prej sem imel električno, pa sem se naveličal vlačiti kabel. Isto površino sedaj pokosim v pol krajšem času. Tudi glede moči se ne morem pritoževati. Do sedaj mi še ni počepnila. Če je trava zelo sočna, jo moram med košnjo enkrat ali dvakrat malo očistiti, ker uporabljam samo z mulčanjem.
Pa PowerWorks in GreenWorks sta samo dve blagovni znamki iste tovarne in isto kosilnico pod znamko GreenWorks prodaja Merkur precej dražje.
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
Pozdravljeni!

Lani se nisem odločil za nakup el.kosilnice in sedaj sem zelo zadovoljen s svojo takratno odločitvijo. Bauhaus ima namreč trenutno zelo ugodno akcijo 82V Powerworks orodja. "Najboljša" kosilnica (samohodna 51cm z dvema 82V/2.5Ah/180Wh baterijama in hitrim polnilcem), ki je lani stala €550 stane v trenutni akciji €350, torej manj kot ekvivalenten 60V model! Nož je videti robusten, kot pri bencinski. Na hitro sem se odločil in kupil omenjeno kosilnico ter škarje za živo mejo in tako za manj denarja, kot bi lani stala le kosilnica, dobil komplet s tremi baterijami in dvema polnilcema.
Seveda sem zadevo takoj preizkusil in prvi vtis je zelo dober! Za celo parcelo sem porabil cca 45minut in cca 1.5 baterije. Prva je delovala slabe pol ure in šele zadnjih nekaj minut se je opazil rahel upad moči. Kosil sem na 3 višini in rezultat je povsem soliden. Tudi škarje za živo mejo delujejo super, edini minus je, da so težje od kabelskih. Delujejo pa zelo robustno in bp odrežejo tudi debelejše veje lovorikovca.

Skratka glede na ceno, garancijo 10 let (baterije 3) se mi zdi to trenutno res dober nakup!
 

Priponke

  • Screenshot_20200408-174326_Chrome.jpg
    Screenshot_20200408-174326_Chrome.jpg
    1,4 MB · Ogledi: 590

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Kamac, pa ima dovolj moči, če kosiš malenkost večjo travo? Pogon vredu vleče? Je kosilnica narejena dovolj robustno? Bi bila primerna tudi za klance (brežine, poševnine)?
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
Kamac, pa ima dovolj moči, če kosiš malenkost večjo travo? Pogon vredu vleče? Je kosilnica narejena dovolj robustno? Bi bila primerna tudi za klance (brežine, poševnine)?

V zelo visoki travi še je nisem imel možnosti preizkusit, ampak sem prepričan, da je dovolj močna; letošnjo prvo košnjo je opravila BP, tudi preko "otočkov višje trave" (cca 15cm?) je šla brez da bi se poznalo na vrtljajih noža. V primerjavi z mojo McCulloch 54cm/149ccm bencinsko lahko rekel, da je edino "zračni vlek", ki dvigne travo nekoliko manjši. Res pa je, da sem kosil na 3 najnižji višini, z bencinsko pa večinoma na drugi ali najnižji.
Kar se tiče pogona (na zadnja kolesa), je zelo močan in hitrost zvezno nastavljiva. Lahko se ga uporablja tudi ob izklopljenem nožu. Moji klanci niso zelo strmi, ampak imaš občutek, da še tebe vleče gor :) Rahlo moteča je morda le zakasnitev (slabo sekundo) od aktiviranja pogona do dejanskega starta.
Glede robustnosti nimam pripomb. Pleh in nož sta malenkost tanjša kot pri moji bencinski, ročaj je pri električni robustnejši, nastavitev višine košnje je tudi bistveno boljše izvedena. Zelo praktično je, da kosilnico zelo enostavno postaviš v vertikalo - enostavno čiščenje in prihranek prostora pri shranjevanju.

Prilagam še nekaj fotk.
 

Priponke

  • PhotoGrid_1586422246302-01.jpeg
    PhotoGrid_1586422246302-01.jpeg
    2,8 MB · Ogledi: 372

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Še eno vprašanje (mogoče malo "tumasto")... ;) Kaj se v to kosilnico mora vliti tudi kakšno olje in ali uporablja mašina uporablja svečko? Čeprav mislim, da ne rabi ne enega, ne drugega... To pač vprašam, ker imam doma akumulatorsko žago za veje in moram nalit olje za mazanje verige...

Glede pogona si napisal, da je "hitrost zvezno nastavljiva". To pomeni, da se hitrost pogona nastavlja z ono ročko na levi strani?
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
Še eno vprašanje (mogoče malo "tumasto")... ;) Kaj se v to kosilnico mora vliti tudi kakšno olje in ali uporablja mašina uporablja svečko? Čeprav mislim, da ne rabi ne enega, ne drugega... To pač vprašam, ker imam doma akumulatorsko žago za veje in moram nalit olje za mazanje verige...

Glede pogona si napisal, da je "hitrost zvezno nastavljiva". To pomeni, da se hitrost pogona nastavlja z ono ročko na levi strani?
Ne potrebuje nobenega dodatnega olja. Ja, majhen "hebl" na levi premikaš za nastavitev hitrosti. Na največji hitrosti je kar hitra (po specifikacijah 1.5m/s)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.690
349
83
Kamac, ker si tako lepo odziven, bi me zanimalo še samo, kako dolgo se ena baterija približno polni?

In koliko baterij je priloženih h kosilnici? Verjetno so 2,5Ah kajne?
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Pozdravljeni!

Lani se nisem odločil za nakup el.kosilnice in sedaj sem zelo zadovoljen s svojo takratno odločitvijo. Bauhaus ima namreč trenutno zelo ugodno akcijo 82V Powerworks orodja. "Najboljša" kosilnica (samohodna 51cm z dvema 82V/2.5Ah/180Wh baterijama in hitrim polnilcem), ki je lani stala €550 stane v trenutni akciji €350, torej manj kot ekvivalenten 60V model! Nož je videti robusten, kot pri bencinski. Na hitro sem se odločil in kupil omenjeno kosilnico ter škarje za živo mejo in tako za manj denarja, kot bi lani stala le kosilnica, dobil komplet s tremi baterijami in dvema polnilcema.
Seveda sem zadevo takoj preizkusil in prvi vtis je zelo dober! Za celo parcelo sem porabil cca 45minut in cca 1.5 baterije. Prva je delovala slabe pol ure in šele zadnjih nekaj minut se je opazil rahel upad moči. Kosil sem na 3 višini in rezultat je povsem soliden. Tudi škarje za živo mejo delujejo super, edini minus je, da so težje od kabelskih. Delujejo pa zelo robustno in bp odrežejo tudi debelejše veje lovorikovca.

Skratka glede na ceno, garancijo 10 let (baterije 3) se mi zdi to trenutno res dober nakup!
In kako si kupil če pa je Bauhaus zaprt??? Ker tudi jaz se odločam za nakup škarij za živo mejo
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
Kamac, ker si tako lepo odziven, bi me zanimalo še samo, kako dolgo se ena baterija približno polni?

In koliko baterij je priloženih h kosilnici? Verjetno so 2,5Ah kajne?
Zdravo! Tej konkretni kosilnici sta priloženi dve 2.5Ah 82V bateriji in hitri polnilec. Polnjenje traja dobre pol ure. Ker tudi kosilnica z eno deluje ravno okoli pol ure, sta načeloma dve bateriji dovolj za neprekinjeno delo.
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
In kako si kupil če pa je Bauhaus zaprt??? Ker tudi jaz se odločam za nakup škarij za živo mejo
Kot je že napisal McGiver je vrtni del Bauhausa odprt.

Ob tem bi povedal še, da je 82V serija orodja Powerworks v Bauhausu tako rekoč delno prikrita - v skrajnem vogalu trgovine, v navadnih rjavih škatlah in nobenih reklam in sem jih kar nekaj časa iskal. Spredaj je dobro vidna ogromna reklama za 48V in 60V seriji (ki sta seveda dražji pri primerljivih modelih ;)
Zanimivo je tudi, da sem 82V serijo našel le v online katalogu; danes, ko je prišel nov fizični katalog, pa ni ne duha ne sluha o njej...

Še negativna izkušnja s škarjami za živo mejo: po primerjavi cen in razmisleku sem izbral model z baterijo in polnilnikom, da bom imel 3 baterije in dva polnilnika (na voljo so bili tudi modeli brez dodatkov). Ko doma odprem škatlo, je bilo v njej le orodje, ne pa polnilnika in ne baterije. Razočaran se odpeljem nazaj in povem prodajalcu (ki ga iščem 10 minut). Zahteval je račun in me nejeverno gledal (navsezadnje bi si to res lahko tudi izmislil in me je dejansko skrbelo, da mi ne bo verjel); čez 10 minut mi prinese dodatno škatlo in vpraša ali ni bilo tega notri? Povem, da ne in med tem, ko se on odpravi uredit papirje, ugotovim, da mi je dal polnilec ne pa tudi baterije. Ko se vrne, mu to povem. Odpravi se proti kosilnicam in se vrne (spet čez dobrih 10 minut) še z baterijo in mi končno pove, da je očitno prišlo do napake pri pakiranju, saj je našel še en komplet kot moj, enega, ki je imel le polnilec in enega, ki je imel oboje. Seveda je bil, zaradi trenutne situacije s korono, postopek vračanja v trgovino tudi precej zapleten... Skratka vse skupaj je bil kar majhen podvig, a na srečo se je dobro izteklo in sem dobil, kar sem plačal.

Za malo heca na koncu pa še nekaj: nikoli ne hodite v Bauhaus v rdeči majici, kot sem to storil sam; med mojo "avanturo v Bauhausu" me je vsaj 5 strank nagovorilo in sem jim moral pojasnjevat, da nisem zaposlen tam... Dejansko pa so bili prodajalci sivo oblečeni
 
  • Všeč mi je
Reactions: johan_blond
19. jul 2007
2.756
1.477
113
Za malo heca na koncu pa še nekaj: nikoli ne hodite v Bauhaus v rdeči majici, kot sem to storil sam; med mojo "avanturo v Bauhausu" me je vsaj 5 strank nagovorilo in sem jim moral pojasnjevat, da nisem zaposlen tam... Dejansko pa so bili prodajalci sivo oblečeni

Tako kot človek ne sme iti v Obi-ja v oranžni majici :cool:
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamac

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.298
22
38
MB
Ob tem bi povedal še, da je 82V serija orodja Powerworks v Bauhausu tako rekoč delno prikrita - v skrajnem vogalu trgovine, v navadnih rjavih škatlah in nobenih reklam in sem jih kar nekaj časa iskal. Spredaj je dobro vidna ogromna reklama za 48V in 60V seriji (ki sta seveda dražji pri primerljivih modelih ;)
Kaj 48V in 60V seriji sta boljši od 82V? Ne spoznam se sploh in me zanima v čem je razlika, da ne bi kupil napačne serije.
 

Kamac

Pripravnik
10. jul 2008
40
2
8
Limbuš
Kaj 48V in 60V seriji sta boljši od 82V? Ne spoznam se sploh in me zanima v čem je razlika, da ne bi kupil napačne serije.
Načeloma je ravno obratno. Za doseganje enake moči pri višji napetosti potrebuješ manjši tok, kot pri nižji, kar pomeni manj toplotnih izgub v bakru, manjšo obremenjenost baterij in lahko tudi manjši upad moči, ko se baterije bližajo izpraznjenosti.

Ni pa to absolutni kriterij; povsem mogoče je namreč, da je npr. bolje izvedena 24V kosilnica boljša od slabo izvedene 80V.