Adijo klasične navigacije

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Včeraj sem malo gledal za klasičnimi navigacijami in ugotovil, da se počasi poslavljajo. Tomtom bolj bogo vse skupaj, Garmin ima za avtomobile samo še tri modele, Becker nič več itd. Očitno so te zadeve out.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.294
2.391
113
še v SLO - ampak komaj
Zgaga
Baterija?

Jaz sem svojo (sicer še polno delujočo) 765ko zamenjal z DriveAssist 51 - predvsem zaradi kamere in “hitrejšega” TMC.
765ka se pa še valja v predalu - tak, da če je kdo interesent ...

ON:
Seveda so klasične avtomobilske navigacije out - GoogleMaps / Here na telefonih več kot odlično opravljajo svoje delo.
Samo “kamionske” bodo še nekaj časa preživele.
In seveda vgrajene.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
765 mi ugaša med delovanjem. Predvsem nekaj ulic pred ciljem, ko najbolj rabiš... :mad:
Poleg tega, mi sedaj noče več filat preko napajalnega kabla. Tudi TMC drot je izgubil izolacijo.
Baterija pa je že dolgo slaba. V avtu je itaq ne rabiš. Za silo ga še gonim preko USB vhoda....


Vgrajene se mi zdi, da bolj vztrajno izrivajo ostalo. Na androidu mi nekako ne odgovarja saj je poraba baterije enormna.
Imam pa telefon, katerega navaden polnilnik ne nafila in bo treba nabavit nov 12V polnilc, plus nosilec za na šipo...

Sem pa za vikend raziskoval VW RNS 510. Zanimivo. Vendar...
Sorodnica se pripelje iz Nemčije in ji navigacija na meji s SLO "ugasne". Kakšne so variante za VW? Delujejo karte iz pašnika?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
Vw ima pri novih verzijah od l 2014 gratis posodobitev kart.

Večina pa prehaja na nek paket storitev zraven prometa še neke asistente it'd.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.327
3.423
113
765 mi ugaša med delovanjem. Predvsem nekaj ulic pred ciljem, ko najbolj rabiš... :mad:
Poleg tega, mi sedaj noče več filat preko napajalnega kabla. Tudi TMC drot je izgubil izolacijo.
Baterija pa je že dolgo slaba. V avtu je itaq ne rabiš. Za silo ga še gonim preko USB vhoda....


Vgrajene se mi zdi, da bolj vztrajno izrivajo ostalo. Na androidu mi nekako ne odgovarja saj je poraba baterije enormna.
Imam pa telefon, katerega navaden polnilnik ne nafila in bo treba nabavit nov 12V polnilc, plus nosilec za na šipo...

Sem pa za vikend raziskoval VW RNS 510. Zanimivo. Vendar...
Sorodnica se pripelje iz Nemčije in ji navigacija na meji s SLO "ugasne". Kakšne so variante za VW? Delujejo karte iz pašnika?

Za RNS 510 je pašnike robe koliko češ.
Samo rabiš kakšen dober stari DVD pekač ker ti novi na laptopih ne spečejo dovolj globoko.
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.321
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Za RNS 510 imaš na voljo različne opcije. Uradni opciji kartografije sta je East (v13) ali West Evropa (v15). Tvoja sorodnica ima naloženo West, zato jo zmanjka na meji s Slovenijo. Če bi imela naloženo East, potem bi imela pokrito bivšo jugo in centralno Evropo, torej bi imela pokrito celotno ruto. Manjka le Italija, kar je za marsikoga hendikep.
Druga opcija, ki je po moji oceni trenutno najboljša za naše potrebe je sicer neuradna kartografija, ki je izpeljana iz BMW-jeve professional verzije. Ta Evropo pokriva s tremi DVD-ji (West, Central, East) in Central je ravno tista, ki večini najbolj ustreza, saj pokriva jugo + centralno Evropo + Italijo. Prednost te verzije je tudi v tem, da je verzija 2018, medtem, ko je uradna verzija East katero sem prvotno omenil še vedno na zastareli verziji (2016).

Kar se pa tiče same pokritosti generalno, pa je povsem primerljiva za ostalimi navigacijami, saj je map supplier HERE. Edina razlika je v tem, da verzija 2018 v avtomotive segmentu navigacij dejansko vsebuje podatke iz Q1.2017, kar pa tudi ni tako kritično, je pa zavajujoče. Pač čudna politika datiranja v tem segmentu navigacij.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Težav nimajo naprave ki so starejšega datuma in se počasi opuščajo.
Če si pa uspel skrekat R-Link2 ali R-Link evolution pa svaka ti čast. Še nisem zasledil da bi ga kdo.
Je pa res da novejše naprave omogočajo CarPlay in AndroidAuto, pa je potem zopet v igri navigacija iz telefona...
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.321
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Če bi bile malo bolj zmerne cene za te storitve, potem marsikdo niti nebi iskal cenejše alternative. Cene za določene znamke so naravnost smešne...da o kakšnih nadgradnjah za BMW ali Audi niti ne govorimo. Še najbolj zmerne cene imajo Francozi (PSA in Renault). Zadnjič je bil pri meni nekdo z B klaso mercedesom, ker da je kupil kartico na uradnem servisu in mu ne deluje. Smešno, da so mu prodali 2 leti staro verzijo za katero je odkartal 200 €. Očitno se jim je valjala nekje v skladišču..
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Danes sem slučajno videl oddajo Volan in novi Q5, polizdelek nima touchscreen ekrana, moraš vse s koleščkom...

Švabi so včasih hudo zadaj.
 

Bucko

Fizikalc
28. avg 2007
1.717
39
48
Jih ne zagovarjam ... ampak verjetno vidijo neko prednost v takem načinu ali pa kvaliteta touch ekranov ni na nivoju njihovih želja?
 

Janch

GPS guru
Osebje foruma
7. jul 2009
7.321
657
113
v leru
navi-guru.blogspot.com
Potem si verjetno eden redkih. Sploh frustrirajoče, ko moraš odtipkat tekst za naslov (mesto, ulica, h.š..). Smejim se, ko to gledam in prakticiram na BMW-ju ali Audiju.. vrtiš tisti knof kot idiot..na touch screenu ga odtipkam vsaj 2x hitreje.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.657
1.582
113
Carplay in android auto bosta počasi izrinila tudi vgrajene navigacije, oz. bo vsaj izbira, ali hočeš imet navigacijo za dobrih 100€, ali 2000€ + nadgradnje kart. Googe maps v avtu je čista zmaga, od jeseni dalje bo na voljo tudi za applov carplay.
Se pa tudi sam strinjam da je upravljanje z gumbi in koleščkom 100x boljše kot glupi touchscreen. Ampak tudi to gre počasi v zgodovino
 
I

Izbrisan uporabnik #488

s koleščki se tolažijo kupci, ki so mastno odšteli za karjolo, ki niti nima touchscreena :)

da ne bo pomote, saj tudi clio. ima poleg toucha kolešček in tipke ob volanu, lahko tam vrtiš... in vrtiš...