adaptacija fasade na hisi - na kaj biti pozoren?

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Nisem vsak dan v temu, ponavadi se potem tolčeš po glavi...

skratka, na kaj biti pozoren pri fasadi, majster je sicer na dobrem imenu, dobil že več priporočil od znancev za njega,saj jim je delal fasado, tako da tukaj lahko rečem da je majster izbran.

Zdej pa na kaj biti pozoren, kaj je fino predvidt itd...

Hiša je letnik 1969, izolacija se bo dala taka da gre preko ekosklada, mislm da je to 13cm grafitnega stiroporja.
Narediti tudi hidroizolacijo ali ne, vode sicer ni na tej višini, a vseeno je vlaga v zemlji, posledično tudi v vkopani garazi ... Sklepam da je hidroizolacija must have.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.326
5.845
113
pri taščici
Daj sliko vlage.
A imas previsoko vlago v zraku garaze, ali imas vlago v steni?
Ce je drugo, bo treba odkopat, drenaža, hidroizolacija, zascita, zasutje fasada. Pa upaj da imaš HI med temeljem in steno
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.683
576
113
Nekateri delajo zunanje osvetlitve hiše... Če bi rad kje luč, pravočasno potegni kabel :). Sicer pa glej, da bo majster ustrezno poskrbel za špalete okrog vrat in oken, da bo čim manj toplotnih mostov.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Nisem vsak dan v temu, ponavadi se potem tolčeš po glavi...

skratka, na kaj biti pozoren pri fasadi, majster je sicer na dobrem imenu, dobil že več priporočil od znancev za njega,saj jim je delal fasado, tako da tukaj lahko rečem da je majster izbran.

Zdej pa na kaj biti pozoren, kaj je fino predvidt itd...

Hiša je letnik 1969, izolacija se bo dala taka da gre preko ekosklada, mislm da je to 13cm grafitnega stiroporja.
Narediti tudi hidroizolacijo ali ne, vode sicer ni na tej višini, a vseeno je vlaga v zemlji, posledično tudi v vkopani garazi ... Sklepam da je hidroizolacija must have.
A ni grafitni za v zemljo ? Če je vlaga v kleti in višje v stenah moraš prej sanirat tole potem.fasado.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Nisem vsak dan v temu, ponavadi se potem tolčeš po glavi...

skratka, na kaj biti pozoren pri fasadi, majster je sicer na dobrem imenu, dobil že več priporočil od znancev za njega,saj jim je delal fasado, tako da tukaj lahko rečem da je majster izbran.

Zdej pa na kaj biti pozoren, kaj je fino predvidt itd...

Hiša je letnik 1969, izolacija se bo dala taka da gre preko ekosklada, mislm da je to 13cm grafitnega stiroporja.
Narediti tudi hidroizolacijo ali ne, vode sicer ni na tej višini, a vseeno je vlaga v zemlji, posledično tudi v vkopani garazi ... Sklepam da je hidroizolacija must have.

Najprej tole:
...mislm da je to 13cm grafitnega stiroporja....
Stari, jaz bi te kar nalomu. A se bo delala izolacija, zaradi eko sklada ali zaradi vas, da boste imeli manjše stroške ogrevanje in večje udobje v hiši?
Pišeš tako, kot da se ne gre zate...

V glavnem..zdajle nima smisla karkoli se 'igrat' če ne daš 20 cm izolacije (tu je že tam tam ali uporabiš tudi navadnega (jaz sem 10 let nazaj vseeno uporabil grafitnega). Razlika v končni ceni pri povečani debelini izolacije igra zelo malo vloge..oder bo računal, lepila bo šlo enako, enako št. delavcev bo delalo, mrežice, kotnikov, zaključnega sloja,... bo šlo enako. Torej..če se gre v investicijo izolacije objekta (ki ni mala) je najslabše možno kar lahko narediš, da varčuješ na debelini izolacije.

Glede majstra...če si se pozanimal da je OK, je to to. Več ne rabiš.

Glede garaže in HI...predvidevam da boste dali tudi odkopat ta del hiše? Na vsak način dajte na vkopanem delu na novo hidroizolacijo..hiša jo vsekakor ima (nanešena je smola), to se očisti s štrajfiksom , premaže z Ibitolom in se direktno gor vari Izotekt. Nato se gor prilepi stirodur, da zaščito (žepkasta folija..ni tudi tako mus) in zasuje z drenažnim peskom.

Zdaj..tu je še kar precej dodatnega dela..izkop okoli hiše, polaganje HI, ureditev drenaže (drenažne cevi, priklopljene na 'nekaj', drenažni pesek, ločitev zemljine od drenažnega dela,...)...bo to delal fasader ali morate ta del opraviti že prej sami?..to se pozanimaj.te, če to sploh dela, če ja, koliko bi/bo računal za to.

Za vtis..kako sem jaz 'čaral' destletje nazaj (in še vse drži ;)):

 
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon in KarEn

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Ne pozabit na okna in vrata. Ker z 13cm bo kot v line obzidju . Naj bi šle max na ven kar je original zidu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Grdo zgleda. Recimo ko se menjajo okna se vgradi nekje na polovico debeline obsoječega zidu. Ne razmišlja se da se bo delala nova fasada.
 
  • Všeč mi je
Reactions: luciano

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
vincent 13cm grafitnega so mi predlagali da je dovolj, imaš boljši predlog? Se strinjam da vsi ostali stroški ostanejo enaki.

Kar se tiče oken, okna so dvoslojna PVC, niso predvidena da se jih menja v nekem kratkem roku,stara so nekje 10let +-.
Hidoizolacijo bi rad uredil ker verjetno ta ki si jo omenil,ni baš nekaj, pa če že delamo fasado, je smiselno da še klet izoliramo kolikor je pač možno ( tal nebomo izolirali, kar je notri je, se pa v garaži ( tam kjer ni estriha) vidi da od spodaj vleče vlago, saj je v tem prostoru mi začelo delati mehurčke na epoxi premazu ( drug prostor ki ima estrih, nima mehurckov).
Plan je odkopat 3 strani okoli hiše, četrte žal nemoremo ker je tam asfalt in temelji za nadstrešek po celotni dolžini hiše, glede izvajalca bom pridobil ponudbo od fasaderja in pa od svojega majstra.

Inštalacije za luči in ostalo imam v mislih, verjetno tudi za prezračevanje tipa Lunos in podobno, je smiselno to delati? Smo bolj kot ne nemarni kar se tiče luftanja oziroma se premalo lufta z okni, verjetno zaradi velikih izgub in posledično nižje temperature ( nastavljena temp je ponavadi 24C).

Kako pri balkonih? predvidena je izolacija z stirodurjem, vendar ograje še nimamo izbrane,niti konzol, zna bit to problem in moramo na hitro zbrati,ali lahko to kasneje urejamo?
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Se dajo nekje dobiti izracuni glede smiselnosti debeline fasade in razmerje vlozka/prihranka.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Enako fasado delat ali pa hidroizolacijo v takšnem deževju.

Oz. Tule je dela samo s pripravami za mesec dni.
To da objekt diht zapreš ne rešiš pa vlage je mem.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.297
2.392
113
še v SLO - ampak komaj
Nobene panike ni. Ne eststeske ne kake drugačne. Tako da vseeno če pustijo, edino debeline ne smejo pustiti ;)

Nimaš čisto prav …

Sem materi predlagal, da namesto navadnega 20 (ali 18), da 15 (ali 13 - ne vem z glave) grafitnega. Grafitni vs navadni je štos, da ima grafitni ca. 20% boljšo “izolativnost” in tako lahko daš tanjšega gor.
Zakaj sem predlagal? Ker 4 leta nazaj niso hoteli poslušati in so nova okna montirali na “sredino” namesto na zunanji rob zidu. No - tudi za grafitnega me ni poslušala - zdaj pa jamra, da je tema v hiši in grdo zgleda.
Ko sem odgovoril v stilu: “No shit, Sherlock …” je frlnila nos in mi zabrusila, da me nikol več ne bo vprašala za nasvet. Moj odgovor: “Fajn - sicer ga pa itak nikol ne upoštevaš.” ni ravno pripomogel k boljšim medgeneracijskim odnosom.

Edit: je pa seveda res, da če se že dela, se dela max. kar je še smisleno. In načeloma velja - več je bolje.
 
Nazadnje urejeno:
  • Ljubezen
  • Všeč mi je
Reactions: Marxon in sandra

lost1

mnz
19. jul 2007
8.414
125
63
Enako fasado delat ali pa hidroizolacijo v takšnem deževju.

Oz. Tule je dela samo s pripravami za mesec dni.
To da objekt diht zapreš ne rešiš pa vlage je mem.

Plan je cez 2 do 3 tedne, kar se tice pa omenjene vlage, stene niso mokre v kleti, tla prav tako ne, vlage se ne čuti v zraku, tako da ni vse skupaj kot da je pol hiše pod vodo....

Sklepam da hidoizolacija objekta bo pripomogla, ter da bi mogoče dodatno izbral še sistem prezračevanja lunos ali podobno.
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.064
1.272
113
Sem zaradi firbca govoril s kolegom, ki to dela. Njegovo mnenje je, da ce se gleda dobo cca 50 let, je optimum 20-30cm. Tu je govora o navadnem stiroporju.
 

Clueless

Fizikalc
5. avg 2007
744
86
28
Če daš 20 grafita je IMO vrh glave dovolj. Za boljšo predstavo si tule poglej graf padanja izgub glede na debelino izolacije.
 
19. jul 2007
2.762
1.493
113
"Ni kaj dosti za komplicirat, izgube fasade padajo takole (modularc + beli EPS):
Levo so W/m2K, spodaj cm stiroporja."

1664483697566.png



Je pa pri ceni fasade obratno - podvojitev debeline stiroporja še ne pomeni cenovno celotno dvojna investicija

Disclaimer: moja fasada - ekvivalent 24 cm belega stiroporja (0,040 W/mK)
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
vincent 13cm grafitnega so mi predlagali da je dovolj, imaš boljši predlog? Se strinjam da vsi ostali stroški ostanejo enaki.

Kar se tiče oken, okna so dvoslojna PVC, niso predvidena da se jih menja v nekem kratkem roku,stara so nekje 10let +-.
Hidoizolacijo bi rad uredil ker verjetno ta ki si jo omenil,ni baš nekaj, pa če že delamo fasado, je smiselno da še klet izoliramo kolikor je pač možno ( tal nebomo izolirali, kar je notri je, se pa v garaži ( tam kjer ni estriha) vidi da od spodaj vleče vlago, saj je v tem prostoru mi začelo delati mehurčke na epoxi premazu ( drug prostor ki ima estrih, nima mehurckov).
Plan je odkopat 3 strani okoli hiše, četrte žal nemoremo ker je tam asfalt in temelji za nadstrešek po celotni dolžini hiše, glede izvajalca bom pridobil ponudbo od fasaderja in pa od svojega majstra.

Inštalacije za luči in ostalo imam v mislih, verjetno tudi za prezračevanje tipa Lunos in podobno, je smiselno to delati? Smo bolj kot ne nemarni kar se tiče luftanja oziroma se premalo lufta z okni, verjetno zaradi velikih izgub in posledično nižje temperature ( nastavljena temp je ponavadi 24C).

Kako pri balkonih? predvidena je izolacija z stirodurjem, vendar ograje še nimamo izbrane,niti konzol, zna bit to problem in moramo na hitro zbrati,ali lahko to kasneje urejamo?

Pri debelini izolacije imaš edino izbiro 20 cm. Kar boš dal manj boš sam sebe zaje... tisti 'ki so predlagali 13' pa se jih izogibaj na velik lok.

Okna imaš s toplotno prehodnostjo U=1.1 W/m2K, ni baš nekaj, a glede na starost bojo povsem ok in se nikakor ne splača menjat. Zdaj..postavljat jih ven..to se lahko greš, če hkrati prenavljaš tudi od znotraj, predvidevam da ne boste, torej pusti kot je (jaz sem jih tudi).
Absolutno se vam splača odkopat in porihtat še stene kleti, kolikor je možno. Zdaj glede tal...če ne boš prenavljala itak nimaš kaj..tam bo še naprej vleklo na gor, morda malo manj, če bo zunanjost v redu urejena glede odvodnjavanja bo mogoče tudi manj pritiska na noter (čeprav epoksi je diht za vlago, in v kolikor je spodah HI bolj švoh bo vlaga iz betona nekam hotela).

Glede prezračevanja je stvar osebne presoje (In potreb)..tu žal nimam mnenja (Edino glede izgub...prezračevanje ki lavfa 24 urn dnevno bo imelo več izgub kot če boš 2 do 3 x dnevno odprl vsa okna na stežaj za eno minuto in zamenjal zrak).

Balkon...če želiš po regelcih bi ga moral izolirat od spodaj, z vrha in čelo..ker balkon je hladilno rebro. Zdaj spet...boste balkon z vrha tudi prenavljali? Če ne boste daj izolacijo vsaj s spodnje strani (5 cm) ter čelo balkona. Če boste rihtali balkon še z vrha...imaš pa spet dve možnosti kako speljat..ali daš izolacijo, čez estrih, HI premaz in nato ploščice..ali polagaš ploščice 'direktno' na stirodur..prej mrežico z lepilom oz že HI premaz.

Fino je da že prej sam veš kaj želiš naredit, da se znaš pogovarjat z izvajalci.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Razlika med 12cm in 20cm grafitnega stiroporja za staro hišo ki ima 100 izgub na drugih koncih je nepomembna. Ali pa celo v bolj energetsko ustrezno grajenih hišah je razlika med 20 in 30cm izolacije 10x na dan odprta vhodna vrata. 30cm se splača pa samo če nikoli ne odpiraš poštarju ob pogoju da narediš vso ostalo izolacijo ok. Skratka prihranek energije je samo teoretičen, ker že pri 12cm fasade večina izgube hiše predstavlja uhajanje toplote preko drugih medijev. To so lahko okna/vrata, prisilno ali neprisilno zračenje in ostale malenkosti.

Če nimaš sistema rekuperacije potem ti zračenje (po pravilih) 2 x 15 min na dan pobere več energije kot jo prinese 5 cm dodatne izolacije. Če imaš mačka in mu 10x dnevno odpiraš vrata da gre ven/noter je to 5 cm izolacije. Če nimaš proti ostrešju/strehi 40cm izolacije, potem je brezveze imet 20cm na stenah ker gre več skozi strop. Če imaš balkon/teraso (AB plošča ki štrli iz gabarita hiše) je to izguba za dodatnih 5cm stiroporja, čez špalete če ne misliš za 10cm zmanjšat okna imaš večjo izgubo kot jo prinese dodatnih 5cm izolacije, Ipd.

Glede cene debeline izolacije v ceni cele fasade pa tudi ne glejte samo cene materiala. Prevoz, sidranje in lepljenje, površina za obdelavo fasade, sam čas potreben za montažo je pri 12cm izolacije precej bolj ugoden kot za 20 cm izolacije. Tudi možnosti problemov s samo fasado so manjše pri tanjšem sloju izolacije. Če se streha ne menja se kap (previs strehe čez steno) zmanjša za debelino izolacije, kar velikokrat pomeni zamakanje spodnjih okenskih polic in stvari ki jih drugače nebi. Poleg bunkerskih oken in omejevanja naravna svetlobe je tudi drugače en kup neprijetnosti z debelejšo fasado. Montaža raznih klim, ostalih zunanjih dodatkov ipd. je z večjo debelino izolacije vedno bolj zahtevna.

Beri: v teoriji se 2000W manjše izgube sliši kot prihranek 5 EUR na dan, v realnosti pa govorimo o prihranku 5 EUR na mesec ki se nikoli ne povrne. S tem da če soo zraven prisotne še druge težave zaradi "debeline" je enostavno bolj racionalna odločitev minimalna debelina fasade (pač če je 13cm grafita zahteva ekosklada je to to).

BTW: že izbira oz. sploh ponudba grafitnega stiroporja je primer da se izvajalci izogibajo debeli fasadi. Če bi bilo vseeno je cenejša opcija navaden stiropor z večjo debelino, pa se skoraj nikjer ne vgrajuje tega. Le zakaj? Po drugi strani se folk odloča celo za bolj učinkovite fasadne sisteme (0,020 W/mK in manj že obstaja na trgu) za precej višjo ceno, sploh pri adaptacijah starih hiš.
 
Nazadnje urejeno: