Gradnja nove hiše - na kaj biti pozoren?

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Hmm, tole s FTPjem mi ni najbolj jasno (cenovno). Že res, da lahko krmiliš 7 zadev, ampak to pomeni 7 zadev iz enega mesta, če ne lupiš kabla vmes in delaš odcepov? Ne razumem kako je cenovno ugodno, da bi do vsakega stikala vlekel FTP, pa tudi tanjši ravno ni od posameznih par žilnih kablov? Hvala za odgovor.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Utp je malenkost tanjši in dosti mehkejši od 3x1.5. Tudi dosti lažje ga cukneš v cev.
Verjemi dosti lažje vlečeš to kot trdega 3x1.5. In še v stikalih imaš manjšo gužvo.

Jaz sem za hodnike prepozen, jedilnica kuhna dnevna ( skupni odprt prostor) pa gre vse na to.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Hmm, tole s FTPjem mi ni najbolj jasno (cenovno). Že res, da lahko krmiliš 7 zadev, ampak to pomeni 7 zadev iz enega mesta, če ne lupiš kabla vmes in delaš odcepov? Ne razumem kako je cenovno ugodno, da bi do vsakega stikala vlekel FTP, pa tudi tanjši ravno ni od posameznih par žilnih kablov? Hvala za odgovor.
Aja sorry, sem imel v glavi centraliziran sistem kot ga imam sam. Ja po en FTP do vsake modularne doze, menda ne boš dajal okroglih doz, saj je redko kje samo eno stikalo. Sam sem sicer takrat vlekel 8x 0,75mm2 kabel pa je full debel. Če bi delal danes, bi vlekel FTP.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Verjetno misliš do razdelilne doze od tam pa do modularnih doz, kjer so montirana tipkala? V tem primeru bi potegnil FTP kabel ali dva do razdelilne doze, potem pa FTPje do vsake modularne doze s tipkali. Saj je vseeno, če je uporabljena samo ena parica od FTPja. Spajam pa ponavadi signalne kable tako, da jih olupim, zavijem, zalotam in dam čez božirko.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Ja, 24V zaradi morebitnega krmiljenja v prihodnosti pa zaradi ne-nevarnih nizkih napetosti. Do tipkal lahko vlečeš FTP kabel, ki je tanek in poceni ter z enim kablom lahko pokriješ do 7 tipk (7x 24+ in 1x minus). En dober meanwell-ov 120w 24V napajalnik pride cca. 50€.

Obujam malo temo, ampak kakšne releje pa imaš (ni mi jasno zakaj bi do tipkal vlekel minus recimo)? Sam razmišljam da bi dal kar bistabilne releje, v tem primeru povlečeš (stalen) +24V do tipkal, ostalih 7 žil porabiš da spraviš teh +24V nazaj do relejev.

Hkrati me zanima, s čim ti potem prožiš te releje, glede na to, da so 24V? Hvala.
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
To je mislil 24v impulzna stikala, vsaj tak si jaz predstavljam. Da pač ne leti 230v do tipk ampak 24v.
 

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Obujam malo temo, ampak kakšne releje pa imaš (ni mi jasno zakaj bi do tipkal vlekel minus recimo)? Sam razmišljam da bi dal kar bistabilne releje, v tem primeru povlečeš (stalen) +24V do tipkal, ostalih 7 žil porabiš da spraviš teh +24V nazaj do relejev.

Hkrati me zanima, s čim ti potem prožiš te releje, glede na to, da so 24V? Hvala.
Mišljeno je bilo za proženje impulznih stikal. Za proženje on/off potrebuješ 24VDC. Pri meni sicer gredo signali na PLC, kateri potem proži releje.
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Razumem, sej to je v bistvu to, bistabilni rele. A1 in A2 predstavljata tuljavo. Torej, recimo, da imaš vse A1 na 0V ... posledično imaš (preko tipkal) do A2 pripeljanih +24V. Ampak če imaš še ledice (za kar potrebuješ pri tipkalih tudi 0V, sicer ne), to pomeni, da je pri 8-žilnem kablu na voljo 6 žil za krmiljenje (eno si porabil za stalnih +24V, eno pa za stalnih 0V).
 

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
Aha, pri tebi dobi PLC signal s tipkala in potem on proži rele. Jaz bi ubral nekoliko drugačen pristop, tipkala bi prožila neposredno releje, bi pa vzel taka, ki imajo poleg navadnega vhoda še vhoda S (set) ter R (reset), te bi nato prožil z elektroniko (po potrebi). Prednost vidim v tem, da je to v osnovi neumna instalacija in ob odpovedi elektronike deluje vse kot običajno. Slabost je da potrebujem po dva krmilna signala (ločen vklop in izklop).
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15

Mirko

Fizikalc
24. jul 2007
1.021
52
48
Ja, tisto z minusom sem nekaj zatupil :) minus rabiš samo, če imaš ledico v tipki. Sem v štartu tudi sam imel idejo z impulznimi stikali in potem branje stanja ravno zaradi bulletproof pa so mi pol odsvetovali, da se zadeva preveč zakomplicira.
 
  • Všeč mi je
Reactions: crashednburnt

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Če hočeš krmilit še ledice v tipkah, potem rabiš povratni signal za ledico, se pravi na en utp/ftp kabel so to tri tipke in 3 ledice, razen pri ftp lahko uporabiš za maso oklop in so to potem 4 tipke in 4 ledice. Če je to premalo, potem pač vzameš enostavno signalne kable, od 2x0.14mm2 do 25x0.14mm2 (awg26) so enostavo dobavljivi, če želiš še manj pa 0.08mm2 (awg28), ampak so težje dobavljivi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mirko

crashednburnt

Majstr
Osebje foruma
20. jul 2007
8.730
419
83
Goriška
www.avtopro.si
No, jaz sem mislil samo za osvetlitev tipke, ne za krmiljenje, tako da bi to vzelo samo 1 žico od 8. Potem bi pa imel centralno v omarici recimo timer, ki bi osvetlitev vključil ponoči al kaj takega. Kakorkoli, jaz tega ne rabim.