Na kaj paziti pri nakupu sušilnega stroja?

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
O sušilcih veva samo to, da naj bi bili boljši tisti s toplotno črpalko, vse ostalo je neznanka. Najini prijatelji imajo sušilne stroje vseh mogočih cenovnih razredov in vsi so zadovoljni, ali pa vsaj pravijo da so:)

Torej, na kaj biti pozoren pri nakupu? S katerimi funkcijami ste zadeli v polno, katere so neuporabne? Budget ni pomemben.

p.s. Sušilni stroj bi šel na pralnega, kako je s tem? Se da vsakega postaviti v stolp?
 

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.031
316
83
Goriska
Mi imamo enega malo boljšega od Bekota in deluje zaenkrat super, je pa v uporabi šele 1 mesec, tako da ostalo bo pokazal čas.
 

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Na kratko (to je bilo že vse napisano):
1. so ljudje, ki trdijo, da tisti s TČ manj uničijo cunje. Pri meni se ne pozna (itak se lahko določene cunje skrčijo, to vzameš v zakup).
2. Razlika v ceni takega s TČ in brez je skoraj 1 proti 2. Beri: ob sušenju 3x tedensko ne prineseš notri elektrike ki ti jo prihrani TČ v 6. letih
Moji nasveti:
3. Če sušiš vsak dan, potem TČ, sicer ne
4. Vzemi nekaj kar ima 5 letno garancijo, to je najpomembnejši faktor imho
5. Ko bom kupoval naslednjega bom vzel takega s časovnim zamikom - da lahko zvečer vržeš notri in da začne delat ob 5ih zjutraj, ob 7ih ko se zbudiš pobereš ven. Če daš zvečer sušit in piustiš čez noč notri so cunje pač "zapeglane" in posledično zmečkane.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Moje izkušnje:
- pomembno je, da ima TČ, saj deluje pri nižji temperaturi in bistveno manj segreva prostor (in cunje)
- v praksi se uporabljajo trije programi od mislim da 27 - mešane in občutljive cunje, posteljnina & brisače, ročni 30 minutni program (če katerikoli od prvih dveh ne posuši dovolj)
- zaradi "mirnejšega spanca" sem iskal nekaj s 5-letno garancijo
To je to, nothing more to say, popolnoma zadovoljen. Aja, gre za Gorenjevo mašino, stal je ene 650 EUR.
 

ceedevita

Fizikalc
24. jul 2009
6.851
95
48
štajerska
potem ko sta crknila 2 klasična in en s toplotno sem vzel najcenejšega od gorenja ( s 5 let garancije). nima TČ, ima pa 10+ programov + časovni zamik. načeloma potrebuješ program za občutljive cote, ta dela na nizki temp in traja 2,5 ure ali delje pa nek prog za "normalne cote"
za tč je škoda denarja, ker nikoli ne dobiš tega denarja not, sušenje pa traja 2,5ure ali dlje
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
S stikalno uro boš časovni zamik rešil samo pri napravah, ki imajo fizični gumb za vklop in si sploh zapomnijo, kaj si jim "pravil", preden si jim vzel elektriko. Danes takih naprav ne vidim več veliko.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Jah razlogov za toplotno je več. Pri nas recimo je sušilec na pralnem stroju, vezana sta na isto vtičnico (16A napeljava in varovalka) in pri klasiki ni šans da bi delala oba hkrati ker se ponavadi uporablja 10A grelce. Toplotna črpalka porabi max. 5A tako da lepo delata hkrati (1x tedensko ko se pere, se sam preklada cunje iz enega v drugega in imaš 3-4 pranja oprana in posušena sproti).
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Če bi jaz sedaj ponovno kupoval sušilca, bi ga vzel z inverter motorjem.
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.744
586
113
Hvala vsem za informacije. Kako je pa s postavljanjem v stolp, se pravi na pralni stroj? Kakšne izkušnje?
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.394
4.393
113
49
Na sončni strani ALP
cca 5 let nazaj smo kupili BEKO DPU 8390 X.

mašina laufa pri dveh malčkih skoraj dnevno. prej so bile v stanovanju zaradi sušenja v prostoru težave z vlago in plesnijo, potem pa nič več. dela BP edino pri selitvi smo zgleda stroj naslonili na knof za izbiro programa in se včasih med delovanjem postavi na nulo. očitno izgubi stik na programatorju?! če ne bi imeli butastih serviserjev, bi že davno klical in rešil zadevo tako pa...

pri izbiri absolutno glej kateri serviser z dobrim imenom servisira želeno znamko. potem bo odločitev lažja.
 

Dacho

Fizikalc
5. sep 2007
1.872
1
38
44
Ljubljana
Jaz sem kupil pred 5 leti najcenejšega Candy, ki sem ga takrat dobil v Metroju v AT za 240 EUR, uporabljam navadno sušenje (brisače in posteljnina) ostalo sušim na "sensitive" programu, zadeva ima do 20h zamik in to je vse kar potrebujem - ima še nekih 10 ostalih programov, ki jih nikoli nisem uporabil. Sušilec je na pralnem stroju. Zadeva špila. 2x do zdaj mi je crknil, enkrat strošek 20 eur, drugič strošek 50 eur in zadeva dela še naprej. Ja prostor se segreje, kar je pozimi bolj plus kot minus, poleti pa itak sušim ponavadi ponoči in v zaprtem prostoru in spet ne naredi toliko vroče, da bi kaj vplivalo na stanovanje. Cunje, ki jih skrči, bi jih pomojem skrčil (skoraj) vsak sušilec - tistih par cunjic, ki niso za sušilec pač posušim na zraku, a večina cunj, ki "niso za sušilec" tudi brez težav sušim na "sensitive" programu. Posušim pa verjetno 2 stroja na teden, včasih sem precej več (4 na teden) pa ni bilo nikoli neke panike.
 

Guinness

Guru
2. jul 2008
3.982
2.713
113
Citat:
Uporabnik bertoncl pravi:
Hvala vsem za informacije. Kako je pa s postavljanjem v stolp, se pravi na pralni stroj? Kakšne izkušnje?


imam tako ze cca. 7 let, nobenih problemov.
 

Cash

Guru
19. avg 2007
8.070
981
113
Citat:
Uporabnik bertoncl pravi:
Hvala vsem za informacije. Kako je pa s postavljanjem v stolp, se pravi na pralni stroj? Kakšne izkušnje?

Jaz ga imam tako 2 leti. Vmes imam vezano plato debeline ene 3cm (sem na šihtu našel en kos) in ni problema. Pralni stroj daj spodaj, sušilca na vrh. Pri sušilcih je zbirna posoda za vodo, lahko pa pride cevkica, katero namontiraš v odtok in ti ni potem potrebe po dnevnem izpraznjevanju posodice. Če boš to naredil, moraš paziti, da ti voda ne odteka pralni stroj. Moraš imeti dodaten odtok, poleg pralnega stroja. Jaz imam s toplotno črpalko, saj naj bi manj uničeval cunje zaradi nižje temperature v sušilcu.
 
Nazadnje urejeno:

KarEn

Majstr
27. jan 2008
2.184
273
83
Citat:
Uporabnik bertoncl pravi:
Hvala vsem za informacije. Kako je pa s postavljanjem v stolp, se pravi na pralni stroj? Kakšne izkušnje?
Jaz sem imel sušilnega precej časa na pralnem, brez težav. Sušilni ni težek, pa ne "skače", vseeno sem dal vmes tisto protizdrsno podlogo.
 

afroC

Majstr
6. jun 2009
2.771
351
83
Najcenejši s TČ od siemensa za 499 EUR že dve leti dela vsaj enkrat dnevno in smo super zadovoljni. Če bi imel klasičnega, bi ob taki heavy duty uporabi mesečno dal 15 EUR več za elektriko, torej se mi je razlika do navadnega brez TČ pokrila v recimo dobrem letu.

Edino kar pogrešam, je timer.