A so jemalci kreditov v frankih bogi?

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.345
3.438
113
No pa naj zena s tabo hodi ko je kaj za podpisat. Ocitno sebi ne mores zaupat.
Eh
Jaz sem itak že poplačal, je bilo samo 7 let pa od tega mogoče 18 mesecev ko je Frank narastel, tak da ne skrbi, sem bil med prvimi špekulanti.



Če kdo razume pravnike
 
Nazadnje urejeno:

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Dejstvo je, da so redki taki, ki so bili zavedeni. Dejstvo pa je tudi, da se je marsikdo v tistem času odločil za CHF iz "nujne" potrebe, saj sicer ne bi mogel dobiti dovolj kredita za nakup nepremičnine, ker v EUR ni bil dovolj kreditno sposoben. Taki se mi v teh primerih smilijo, ker tem so pa banke res dala CHF kot eno alternativo, češ probajmo v Frankih tam boste pa glede na trenutno stanje dobili več kredita. Zdaj ali je šlo za zavajanje pri takih s slabo kreditno sposobnostjo ali ne je diskutabilno, zagotovo pa so to bili ljudje z nižjimi plačami, zelo verjetno tudi z dosti manj finančnega znanja, predvsem pa zaslepljeni, saj so želeli kupiti novo nepremičnino in so nujno potrebovali denar, zato bi podpisali marsikaj. Kot pravim taki se mi smilijo; da nekdo po 14 letih odplačila še zmeraj ni odplačal niti EUR- glavnice je grozno in takega bi morale inštitucije že zdavnaj na nek način "prisiliti" v spremembo kredita, mu pomagati, ker bo to sicer nerešljivo.
Taki, ki so najemali CHF kredite za špekulativne nakupe, dodatne nepremičnine, avte,.....taki se mi prav nič ne smilijo.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.356
9.765
113
kod Džej-Zija
Ravno tem, ki sicer niso dobili kredita v EUR, bi moral zvoniti alarm. Da se greš zadolžit do zadnjih gat v predalu, ni ravno racionalno dejanje.

Veliko je bilo pa tudi takih, ki bi sicer dobili kredit v EUR, ampak v nižjem znesku in bi se morali sprijazniti z manjšim stanovanjem. Tu so potem lahko šli all-in in dobili večje, zdaj jih pa to tolče po glavi.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.345
3.438
113
No ja.
Ne Bank zagovarjati, ker jaz sem prišel in so rekli glej tu je kredit v frankih dobiš več denarja in manjši obrok.

In človek pri 25 letih v letu 2005 je imel full predavanj v srednji šoli o finančnih naložbah, pa magari si prekvalifikacijo delal za ekonomista pač schnell Kurs da si dobil večjo plačo v službi, znanja itak nobenega v šoli.
 

kajn

Guru
5. okt 2007
2.469
1.253
113
Iskajoč brata
Si mogoče kdaj razmišljal, da so si nekateri kupili nepremičnine, čeprav so bili kreditno nesposobni in šli preko svojih zmožnosti?
Nisem konflikten človek in ne prcam ljudi na forumu. Tukaj pa ne morem biti tiho, da se ne bi oglasil.

Tukaj pa mislim, da se bi moral zadržati, glede na svoje stanje bivanja....

ON: Smešno glede posojil, na splošno, je to: Družine lahko plačujejo najemnino 800€ na mesec, ampak kredita za nepremičnino pa lahko dobijo samo 500€. Narobe svet...
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.356
9.765
113
kod Džej-Zija
No ja.
Ne Bank zagovarjati, ker jaz sem prišel in so rekli glej tu je kredit v frankih dobiš več denarja in manjši obrok.

In človek pri 25 letih v letu 2005 je imel full predavanj v srednji šoli o finančnih naložbah, pa magari si prekvalifikacijo delal za ekonomista pač schnell Kurs da si dobil večjo plačo v službi, znanja itak nobenega v šoli.
To ni izgovor. Kot bi v kolesarskem klubu trener prišel do (odraslega) tekmovalca in mu rekel: "tule imaš nekaj, pa boš lahko manj treniral in dosegal boljše rezultate". Takoj bi ti moral zvoniti alarm.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.345
3.438
113
To ni izgovor. Kot bi v kolesarskem klubu trener prišel do (odraslega) tekmovalca in mu rekel: "tule imaš nekaj, pa boš lahko manj treniral in dosegal boljše rezultate". Takoj bi ti moral zvoniti alarm.
To bi storil danes,
Kaj bi pa storil pred 18 leti???

Postavi se malo v kožo, ko si se odcepil od Mame in dobil prve redne plače, ki niso bile ravno velike in bi imel flet da bi lahko kakšno miško v miru povaljal in avto da boš lahko kakšno sploh zapecal....
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Si mogoče kdaj razmišljal, da so si nekateri kupili nepremičnine, čeprav so bili kreditno nesposobni in šli preko svojih zmožnosti?
Verjemi mi, da zaradi svojega dela to poznam veliko bolje kot si misliš.....V SLO smo en tak fenomen kar se lastništva nepremičnin tiče in si vsak želi svoje nepremičnine. Verjetno ima to veliko veze tudi s tem, da so nas celotno življenje vzgajali v duhu, živeti na svojem je najlepše, moraš imeti svojo hišo/stanovanje, nekaj pa tudi v tem, da najemniški trg ne živi oz. so zaradi pomanjkanja nepremičnin najemnine visoke.

V glavnem ne glede na vse, taki, ki so vzeli kredit v CHF, ker so bili sicer kreditno nesposobni se mi smilijo. Taki niso imeli takrat finančnega znanja, ga nimajo danes in da ne bodo imeli jutri. Kredit jim ostaja pibližno v višini glavnice, plač pa nimajo tako visokih, da bi z lahkoto odplačevali dvojni obrok.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.356
9.765
113
kod Džej-Zija
To bi storil danes,
Kaj bi pa storil pred 18 leti???

Postavi se malo v kožo, ko si se odcepil od Mame in dobil prve redne plače, ki niso bile ravno velike in bi imel flet da bi lahko kakšno miško v miru povaljal in avto da boš lahko kakšno sploh zapecal....
Odvisno od ročnosti kredita. Za kakih 5 let in ne prevelik znesek greš tvegat (avto), za 30 let in maksimalen obrok, kot je zakonsko mogoč, pač ne. V financah sem pač risk averse.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Jaz ne vidim težave, da so si takrat sposojali denar v CHF, ampak da ga sedaj v 15 letih niso protvorili v EUR, sploh ko so bile obrestne mere ekstremno nizke, je pa čista špekulacija in čakanje, da jim kdo pomaga in odreši kredita.

Saj počakajmo še par mesecev pa bodo/bomo :p tisti s spremenljivo obrestno mero ustanovili društvo in se začeli pojavljati po TV ;)
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Jaz ne vidim težave, da so si takrat sposojali denar v CHF, ampak da ga sedaj v 15 letih niso protvorili v EUR, sploh ko so bile obrestne mere ekstremno nizke, je pa čista špekulacija in čakanje, da jim kdo pomaga in odreši kredita.

Saj počakajmo še par mesecev pa bodo/bomo :p tisti s spremenljivo obrestno mero ustanovili društvo in se začeli pojavljati po TV ;)
Da ne boš mislil, da se to ne bo zgodilo kot kontra CHF gibanju če jim dejansko uspe na sodišču. Ker se lahko potem res vsi, ki imate kredite vezane na EURIBOR izgovarjate na isti način. V letih pred 2008 recimo je bil 6 mesečni euribor preko 5%, zdaj si pa predstavljal, da skoči na takšno vrednost pri nekom, ki je vzel kredit ko je bila vrednost EURIBOR-ja 0. To bodo grozne spremembe obrokov.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.361
5.400
113
Saj to je zdaj ze v teku... Da ni fer, ker je bil euribor pol v minusu in so uposteavali niclo, da navzgor pa ni bilo kapice. In da ce je navzdol, je edino fer, da je tudi navzgor. No, to je argument... In ce so sli svicarji skozi, se mi zdi povsem mogoče, da gre tudi tole.
 
  • Všeč mi je
Reactions: damirj

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Nisem konflikten človek in ne prcam ljudi na forumu. Tukaj pa ne morem biti tiho, da se ne bi oglasil.

Tukaj pa mislim, da se bi moral zadržati, glede na svoje stanje bivanja....

ON: Smešno glede posojil, na splošno, je to: Družine lahko plačujejo najemnino 800€ na mesec, ampak kredita za nepremičnino pa lahko dobijo samo 500€. Narobe svet...
Ne delajte se bedake. Vsak ki si je šel vzet kredit, pa magari pri 25 letih je vedel, da je kredit vezan na tujo valuto riziko. Take lahko razlagate doma svojim 5. letnim otrokom, 6. letni bi verjetno že razumel. Če človek ne razume, da je kredit vezan na tujo valuto tveganje, mu je potrebno odvzeti opravilno sposobnost. Moje stanje bivanja pa pusti pri miru, ker ne sodi v to temo. In še enkrat: NEKATERI SO STOPILI V PREVELIKE ČEVLJE.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cvetka2
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Meni je pri vsem skupaj "smešno/žalostno" dejstvo, da je človek prišel na Banko po recimo 100.000€ in bil (komaj) kreditno sposoben, tam pa so mu rekli: zakaj pa ne vzamete 120.000€ v CHF bo obrok še vedno mičkeno nižji, vi pa kupite večjo nepremičnino. In folk je dejansko to delal.
 

shootek

Fizikalc
3. sep 2007
885
84
28
select 1 from dual;
Da ne boš mislil, da se to ne bo zgodilo kot kontra CHF gibanju če jim dejansko uspe na sodišču. Ker se lahko potem res vsi, ki imate kredite vezane na EURIBOR izgovarjate na isti način. V letih pred 2008 recimo je bil 6 mesečni euribor preko 5%, zdaj si pa predstavljal, da skoči na takšno vrednost pri nekom, ki je vzel kredit ko je bila vrednost EURIBOR-ja 0. To bodo grozne spremembe obrokov.

Sem malo pogledal

Primer:
1500000 ostanka glavnice in še 15 let odplačila
1.6 pribitek in 0% Euribor je 937€ obroka
1.6 pribitek in 5% Euribor je 1314€ obroka
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Nekaj pozabljate: tisti, ki so vzeli spremenljivo obresno mero so do sedaj že toliko profitirali, da se jim lahko Euribor dvigne skoraj do 5%, pa še ni panike.
MOja hči in zet sta pri polni odgovornosti in zavedanju vzela spremenljivo in ker sta do sedaj odplačala že veliko glavnice, ju (zaenkrat) sploh ne zanima reprogram in fiksna OM. Mi je zadnjič rekla, da še kako leto ali dve odplačuje tako, pa jo sploh več nič ne skrbi - je pa res, da letno še vse viške (ob normalnem življenju) vržeta v odplačilo glavnice.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Vojnik