A so jemalci kreditov v frankih bogi?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.664
6.225
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
zakaj imamo zakon o oderuških obrestih?
pa preprečevanju monopola?
pa kartelnem dogovarjanju?
pa uporabi varnostnega pasu?

no, tukaj sodišče ščiti šibkejšega, ki ni bil ustrezno podučen o valutnem tveganju. razumeš?

No to da ni bil ustrezno podučen je treba prvo ugotovit. Samo to, da je banka večja in ima zaposlene izobražene ljudi s tega področja, samo po sebi še ne pomeni, da vlagatelj ni bil poučen. Poleg tega je tu še vprašanje ali je banka kot nasprotna stran tista, ki bi morala skrbeti za poučenost stranke.

Na koncu bo tako kot bo reklo sodišče, dvomim pa da bodo vse sodbe ugodne za CHF kreditojemalce.
 

kand

Pripravnik
1. okt 2007
50
0
6
Tole še povejmo za vse, ki pravijo da je SOM praktično brez tveganja, ker bi dvig EURIBORja se zgodil takrat ko bi gospodarstvo raslo, s tem tudi plače in vrednost nepremičnine. [cenzura] moj.

Slovenija je en mali prdec v EU in EURIBOR se čisto nič ne ozira na situacijo v Slo, ampak predvsem v NEM in FRA! In če smo se iz dolžniške krize kaj naučili, je to da je Nemcem malo mar kaj se dogaja v ostalih gospodarstvih.

Lahko se zgodi tudi stagflacija. Nobene pametne gospodarske raste, inflacija (in ne plače) pa v nebo. Kako jo ubiješ? Dvigneš obrestne mere v pm, kot je to storil Carter v 80.letih. Inflacija je hitro crknila, posojilojemalci pa tudi.

Skratka, FOM je bistveno manj tvegan kot SOM. Da ne bomo čez 10 let brali, kako je EURIBOR 8 % in tega se pa res ni dalo predvideti.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.664
6.225
113
Nihce ne pravi da ni manj tvegan. Sam je pa v vecini primerov drazji. Ker je "nacrtovan" tako da pokrije dvig SOM (to kar kazejo predikcije). Seveda pa lahko uzge na polno.

Kar se pa tice majhnosti slovenije - ko je bil euribor visok se je v sloveniji trosilo kot le kaj, cifre nepremicnin pa so bile konkretne. Je pa res da so sedaj spet nazaj na isti ravni, euribor pa temu ne sledi (morda point v tem da smo mikro nanravni EU).
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Ne bom veliko nakladal, našel sem ponudbo za kredit iz leta 2005, za takratnih 9.000.000 SIT, cca 37.000€ danes.
Ko pogledaš odplačani znesek, je vsakomur jasno, zakaj se je kdo odločil za kredit v CHF (tudi jaz). Ne govoriti, da so tisti zdaj bogi.
libor.jpg


euribor.jpg
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:

Jaz ze berem, nic bat. Samo še vedno je folk podpisal pred notarjem.

In ko se pogovarjamo o tem, da so bili kreditojemalci nepoučeni oz. niso vedeli kaj je valutno tveganje... Prvo vprasanje mene kot pooblascenca na sodiscu bi bilo: Ali ste ze kdaj zamenjali denar v tujo valuto? A vsega naenkrat? A da ne? zakaj pa ne? A ker se v poreču boljše menja? A to se spreminja tečaj? A da se' Aha. A vsak dan? Aha kakor je oz kakor se zmenis v menjalnici. A to ste kune menjali? Aha. A so kune tuja valuta? Aha pravite da so. A so svicarski franki tuja valuta? A tudi so. Hvala, mislim da smo ugotovili da se stranka zaveda pomena sprememb na valutnem trgu.

smile-1.gif
Spet mešaš hruške in jabolka. Prav ničhe ni prejel CHF hehe, niti se jih ni banka izposodila, že to je velika razlika. Pač banka kot močnejša in poučena stranka je spustila kup svinjarije na nevednega kupca. Še slabše ker so bile to povečini avstrijske banke in jim pred tem regulator prepovedal to prodajat doma, pa so šle malo srat po balkanu še.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.730
2.097
113
in tako ponudbo je tistega leta imel mariskdo, pa se vendarle ni odločil za CHF
 

MTB75

Fizikalc
13. maj 2012
365
25
28
Tisti, ki je špekuliral. Zdaj pa bi denar nazaj. Na srečo sem se odločil za veliko krajše obdobje, tako da sem v času rasti CHF odplačal že skoraj vse.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.664
6.225
113
Citat:
Uporabnik ginek pravi:
Citat:
Uporabnik Apollo8 pravi:

Jaz ze berem, nic bat. Samo še vedno je folk podpisal pred notarjem.

In ko se pogovarjamo o tem, da so bili kreditojemalci nepoučeni oz. niso vedeli kaj je valutno tveganje... Prvo vprasanje mene kot pooblascenca na sodiscu bi bilo: Ali ste ze kdaj zamenjali denar v tujo valuto? A vsega naenkrat? A da ne? zakaj pa ne? A ker se v poreču boljše menja? A to se spreminja tečaj? A da se' Aha. A vsak dan? Aha kakor je oz kakor se zmenis v menjalnici. A to ste kune menjali? Aha. A so kune tuja valuta? Aha pravite da so. A so svicarski franki tuja valuta? A tudi so. Hvala, mislim da smo ugotovili da se stranka zaveda pomena sprememb na valutnem trgu.

smile-1.gif
Spet mešaš hruške in jabolka. Prav ničhe ni prejel CHF hehe, niti se jih ni banka izposodila, že to je velika razlika. Pač banka kot močnejša in poučena stranka je spustila kup svinjarije na nevednega kupca. Še slabše ker so bile to povečini avstrijske banke in jim pred tem regulator prepovedal to prodajat doma, pa so šle malo srat po balkanu še.

Ne jih ne, vem da nihče ni dobil CHF. Kje si je banka izposodila denar, nima tebe kot stranko kaj brigat. Ker ne vpliva na nič Tebe more pogodba zanimat. Pomembno dejstvo je tudi to, da si ti k banki prisel in bil iniciator posla. Ta nepoucenost je IMHO precej preterana. Bomo pa videli kako bodo sodisca odlocala.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
KSZ:

Nekaj sem brskal po starih dokumentih in sem našel prtscr mojega kredita iz davnega leta...

Anuiteta 583 chf je danes približno 497 eur.

Koliko bi bil kredit v eur ugodnejši?
2656563-Clipboard.png
 

Priponke

  • 2656563-Clipboard.png
    2656563-Clipboard.png
    51 KB · Ogledi: 825
Nazadnje urejeno:

sass

Guru
1. sep 2007
5.097
739
113
nekako na uč bi rekel, da si ti profitiral s kreditom v frankih. jaz sem vzel moj kredit v frankih kako leto pred teboj. prvih nekaj let je frank še padal proti evru in moj obrok je bil 10-20% nižji, kot pa če bi ga vzel v evrih. po kakih petih letih je začel frank rasti in tisti profit se je počasi topil. kredit sem potem predčasno odplačal in ko sem primerjal amortizacijski načrt, sem ocenil, da sem popišil par jurjev.
 

Zanzibar

Majstr
16. sep 2007
1.061
122
63
Hja... Sam sem mnenja, da sem priližno na +/- nuli. Če bi vzel več/na daljši rok bi pa bil pušing.
 

KKK

Pripravnik
18. maj 2009
897
0
16
To me je vedno zanimalo, ker ni nič govora o tem: Moja življenjska sopotnica je vzela leta 2006 ta znameniti kredit v CHF, ampak je istočasno plačala tudi neko zavarovanje za možnost konverzije v EUR, če bi se za to odločila. Tedaj leta 2011 al tu nekje je to opcijo tudi izkoristila in kredit pripeljala do konca v EUR. Kredit je bil vzet pri tedanji Hypo banki.

Torej, so imeli tudi drugi to možnost, plačati nekaj več za mirno spanje ali jim je bilo zamolčano? Pri njej je banka očitno ravnala dokaj fer, ona pa je bila dovolj skrbna.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.155
2.253
113
Ne spremljam najbolj ampak a se ni začela situacija umirjati? Torej švicar je začel izgubljati proti €?
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Na spletnih straneh DZ je bilo objavljeno:

Mnenje Vlade o Predlogu zakona o razmerjih med dajalci kreditov in kreditojemalci glede kreditov v švicarskih frankih: http://imss.dz-rs.si/imis/c2ee94bc619fc72aeab0.pdf

Zaključek:

Vlada ne podpira predloga zakona, ki ga je Državnemu zboru predložila skupina poslank in poslancev (prvopodpisani Janko Veber) ter predlaga Državnemu zboru naj sprejme sklep, da predlog zakona ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Po mnenju vlade bi morali biti sistemski posegi v civilnopravna razmerja čim manjši, obenem pa bi se moralo izkoristiti možnosti reševanja problematike, ki jih že omogoča obstoječa
zakonodaja. Eden izmed takšnih načinov bi bil sporazumen dogovor v okviru izvensodnega reševanja sporov oziroma dogovorno reševanje omenjene problematike. Z bankami bi se lahko dogovorila skupna platforma za reševanje problematike občutne spremembe kreditnih pogojev zaradi spremembe vrednosti CHF v primeru, da kreditodajalec ni ustrezno izpolnil pojasnilne dolžnosti ali ni upošteval načela poštenih pogodbenih pogojev.

Drugi možen način reševanja problematike kreditov v CHF bi lahko bila vložitev kolektivne tožbe, v kolikor kreditojemalci menijo, da problematika kreditov v CHF pomeni primer množičnega oškodovanja zaradi kršitev njihovih pravic. Zakon o kolektivnih tožbah (Uradni list
RS, št. 55/17) je začel veljati dne 21. 10. 2017, uporabljati pa se začne dne 21. 4. 2018, ureja kolektivno tožbo, kolektivno poravnavo, pravila kolektivnega postopka, vsebino in učinek kolektivne sodbe, postopek izplačevanja agregatne odškodnine, prisojene s kolektivno odškodninsko sodbo, ter pravila glede stroškov postopka in financiranja kolektivne tožbe v primerih množičnega oškodovanja zaradi kršitev pravic iz civilnopravnih, gospodarskopravnih in delovnopravnih razmerij, ob tem pa zagotavlja ustrezna procesna jamstva za preprečitev
nepoštenega pravdanja.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Ne spremljam najbolj ampak a se ni začela situacija umirjati? Torej švicar je začel izgubljati proti €?

Ma ja, itak se nobena juha ne poje tako vroča kot se skuha. Me pa zanima, koliko jih misli sedaj, ko je situacija tam tam začetni, na hitro refinancirati v eur? Ali bodo spet špekulirali, da gre nazaj gor?

Za primerjavo - leta 2008 je bil frank 1,62 eur, potem je vztrajno padal s krizo na 1,25 (2011). Tam nekje je bil do januarja 2015, ko je padel pod 1 eur. Torej čisto % je frank izgubil več iz 2008-2011, kot potem 2015, je pa res, da se je zgodilo čez noč. Zdaj je trenutno na 1,17...
 

stole

Pripravnik
28. mar 2008
166
14
18
Jst sem tudi vzel v tistem času kredit,povprašal sem v treh bankah in povsod so me opozorili,da je kredit v frankih rizičen,ker se mu vrednost spreminja.Zato ga nisem vzel.V mojem primeru sem ga usral,kajti sem odplačal kredit predno je frank začel rasti,ampak varno je varno,neumneži pa ga naj pošteno odplačajo ne pa jokat tu gor.
 
  • Všeč mi je
Reactions: netko