A so jemalci kreditov v frankih bogi?

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
748
113
Meni je pri vsem skupaj "smešno/žalostno" dejstvo, da je človek prišel na Banko po recimo 100.000€ in bil (komaj) kreditno sposoben, tam pa so mu rekli: zakaj pa ne vzamete 120.000€ v CHF bo obrok še vedno mičkeno nižji, vi pa kupite večjo nepremičnino. In folk je dejansko to delal.
ne vem, kaj so ostalim razlagali na bankah, ampak mene je bankir IZRECNO opozoril na valutna tveganja in se prepričal, da razumem, kaj vse lahko to potegne za sabo. ko sem ga vprašal, kakšno je njegovo mnenje glede nihanja razmerja EUR/CHF v nadaljnih letih, pa se je samo zasmejal in rekel, da če bi to vedel, ne bi prodajal kreditov, ampak preprodajal valute.
močno dvomim, da banke komitentov niso opozorile na valutna tveganja pred najemov kreditov. prej bi rekel, da so komitenti preslišali opozorila, samo da bi dobili kredit 10% ceneje.
 

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
Nekaj pozabljate: tisti, ki so vzeli spremenljivo obresno mero so do sedaj že toliko profitirali, da se jim lahko Euribor dvigne skoraj do 5%, pa še ni panike.
MOja hči in zet sta pri polni odgovornosti in zavedanju vzela spremenljivo in ker sta do sedaj odplačala že veliko glavnice, ju (zaenkrat) sploh ne zanima reprogram in fiksna OM. Mi je zadnjič rekla, da še kako leto ali dve odplačuje tako, pa jo sploh več nič ne skrbi - je pa res, da letno še vse viške (ob normalnem življenju) vržeta v odplačilo glavnice.
Sem eden od takiih. In ne, nisem bil zaveden, da sem podpisal kredit po spremenljivo obrestni meri. :)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Vojnik

Guru
16. apr 2017
1.299
824
113
No ja.
Ne Bank zagovarjati, ker jaz sem prišel in so rekli glej tu je kredit v frankih dobiš več denarja in manjši obrok.

In človek pri 25 letih v letu 2005 je imel full predavanj v srednji šoli o finančnih naložbah, pa magari si prekvalifikacijo delal za ekonomista pač schnell Kurs da si dobil večjo plačo v službi, znanja itak nobenega v šoli.

Se pravi ljudje na Alterju sprašujejo, kje je cenejši servis za avto, kje si najdejo ženo, kako naj obnovijo kopalnico, ne znajo pa vprašat glede kredita?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.359
5.405
113
Glede na izbiro avtov (glede na prebrano tu), žene (tudi glede na to, kake izkusnje imajo z zenskami in za kaj jih imajo) in gradbenih sposobnosti (spet glede na to, da so nejasne stvari, ki so se meni jasne) neupraviceno ocitas drug, nizji, nivo pri izbiri krede. Vse je tam tam... Alter ne ve, kdaj naj malico med sluzbo je. On zna samo velike probleme resevati. Zdravstveno, energetsko in financno krizo od nivoje drzave in EU gor. Na nivoju gospodinjstva je pa to zajebano.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.256
113
ampak mene je bankir IZRECNO opozoril na valutna tveganja in se prepričal, da razumem

Nehajmo se sprenevedati saj bankirji so to opozorili vsakogar ali vsaj večino. Dopuščam možnost da kje kdo koga ni vmes na to opozoril ampak tisto je bagatela. Ampak logično, sedaj se noben od kreditojemalcev ne spomni da je bil opozorjen. Včasih me začenja skrbeti kje živim in s kom se družim. Mislim da je so razni pojmi ala valutno tveganje in ostali nek pojem splošne razgledanosti. Zdaj pa ko gledam vse te majmune (oškodovance) po televiziji se sprašujem a je to kak podkovani pravnik ali pa res gre za oškodovanca? Verjetno so se sedaj vmes v nulo izobrazili o pravu in bančništvu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: cvetka2 in Vojnik

masevc

Guru
2. sep 2007
3.437
859
113
Ok, torej kredita v CHF si dobil dosti vec po takrat ugodni sprejmljivi obrestni meri?
Glede pretvorbe v EUR pa je verjetno kaka sugestija naj tega ne naredijo dokler se pravdajo?

okoli leta 90 je marsikdo (po vecini kmetje) dobili ”zelo” ugodne kredite v Avstriji. Enaka zgodba, veliko kmetij je slo v rubez. Kredit je bil tako ugoden, da ga marsikdo ni bil sposoben odplacat.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.502
9.203
113
Nehajmo se sprenevedati saj bankirji so to opozorili vsakogar ali vsaj večino. Dopuščam možnost da kje kdo koga ni vmes na to opozoril ampak tisto je bagatela. Ampak logično, sedaj se noben od kreditojemalcev ne spomni da je bil opozorjen. Včasih me začenja skrbeti kje živim in s kom se družim. Mislim da je so razni pojmi ala valutno tveganje in ostali nek pojem splošne razgledanosti. Zdaj pa ko gledam vse te majmune (oškodovance) po televiziji se sprašujem a je to kak podkovani pravnik ali pa res gre za oškodovanca? Verjetno so se sedaj vmes v nulo izobrazili o pravu in bančništvu.
Seveda so se izobrazili. Zato so pol leta nazaj vzeli kredo v USDjih :).
 
  • Haha
Reactions: AvtoFun

netko

Guru
25. jul 2007
6.742
2.099
113
Nekaj pozabljate: tisti, ki so vzeli spremenljivo obresno mero so do sedaj že toliko profitirali, da se jim lahko Euribor dvigne skoraj do 5%, pa še ni panike.
MOja hči in zet sta pri polni odgovornosti in zavedanju vzela spremenljivo in ker sta do sedaj odplačala že veliko glavnice, ju (zaenkrat) sploh ne zanima reprogram in fiksna OM. Mi je zadnjič rekla, da še kako leto ali dve odplačuje tako, pa jo sploh več nič ne skrbi - je pa res, da letno še vse viške (ob normalnem življenju) vržeta v odplačilo glavnice.
Tako so govorili tudi tisti svicarjem potem se jim je pa hudo obrnilo in je bil jok.
 
Nazadnje uredil moderator:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.164
2.256
113
Ok, torej kredita v CHF si dobil dosti vec po takrat ugodni sprejmljivi obrestni meri?
Glede pretvorbe v EUR pa je verjetno kaka sugestija naj tega ne naredijo dokler se pravdajo?

okoli leta 90 je marsikdo (po vecini kmetje) dobili ”zelo” ugodne kredite v Avstriji. Enaka zgodba, veliko kmetij je slo v rubez. Kredit je bil tako ugoden, da ga marsikdo ni bil sposoben odplacat.

Mešaš zadeve. Avstrijski krediti so bili altualni, dobil ga je vsak osel ki ga pri nas ni dobil ker enostavno po kazalnikih ni bil zmožen. Rubeži, seveda, masovno. Ampak kaj ima to veze z franki, predvsem pa kaj ima to veze z valutnim tveganjem. Poznam nekaj primerov, ki jo jemali te kredite po koroških hranilnicah, sicer so vsi ti krediti bili v EUR, pa tudi če je kak bil v frankih so se ti masovni rubeži dogajali mnogo prej preden je tukaj počilo. Skratka verjamem da ni bilo nobenega rubeža zaradi valutnega tveganja temveč zaradi tega ker so ljudje precenili svojo zmožnost vračanja.
 
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Evro so uvedli 1.1.1999!!!
Avstrijski krediti so bili v šilingih - naši "posredniki" pa so se bogato omastili pri tem, banke so samo zahtevale svoje.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.742
2.099
113
ja samo relacija tolar šiling evro nima veze z nevračanjem avstrijskih kreditov...
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.576
685
113
toti Maribor
Zakon padel, vse je isto, samo njega nema.

US prepoznalo retroaktivnost zakona, ki je v nasprotju s 155 členom ustave. Izgleda da je nek razum vseeno še nekje.

Rezultat je bil soglasen, odlonilno mnenje pa je pritrdilno z zadrškom :)
Edino pravilno, če smo vsi enaki pred zakonom. Kako bi zgledalo, če bi sedaj jokali, da so bili zavedeni še tisti, ki imajo kredite v euroboru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85 in jest5

Breyton

Majstr
2. avg 2007
1.438
100
63
40
Malo tu,malo tam :)
Ustavno sodišče Republike Slovenije je v postopkih za oceno ustavnosti, začetih na pobudo več bank, med njimi tudi NLB d.d., danes, 14. decembra 2022, sporočilo svojo odločitev, da se Zakon o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih (v nadaljevanju ZOPVTKK) razveljavi.

Spomnimo: Državni zbor Republike Slovenije je 2. februarja 2022 sprejel ZOPVTKK, pri čemer ni upošteval negativnih mnenj slovenske Vlade, Zakonodajno-pravne službe Državnega zbora Republike Slovenije in Evropske centralne banke; Ustavno sodišče je zatem marca soglasno sprejel sklep, da se izvajanje ZOPVTKK v celoti zadrži.