A so jemalci kreditov v frankih bogi?

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
oba kredita sta špekulacije, ravno tako kot je špekulacija predvidevanje, da bo vrednost nepremičnine rastla (čeprav to nima nobene veze, ker kredit ne odplačuješ z vrednostjo nepremičnine ampak z mesečnim obrokom, ki ga da od plače) in točno tako kot je bilo tudi jemanje kredita v švicarjih čista špekulacija
ampak po vzoru, ki ga je sodišče razsodilo nedavno (ničnost) se nam ni treba ničesar bati samo zadosti se nas mora zbrati in dovolj dolgo moramo jokat pa bomo že dosegli, da nam bodo svojo lastno neumnost, neobveščenost, nepoučenost... pokrili


in če se vrnem na osnovno zadevo fom in som sta še kako primerljiva s situacijo s švicarji... oseba, ki danes jemlje kredit pri zdravi pameti mora razmišljati o tem ali bo vzela kredit po fiksu ali sprejemljivi obrestni meri saj je hudo verjetno, da bodo obrestne mere v prihodnosti krepko nad temi, ki so danes jemlje in recimo zaradi debate rečemo, da si želi kredit po FOM in ker si želi nekaj novega velikega želi znesek ki je nad zmogljivostmi torej ni kreditno sposobna, zato bi morala prilagoditi znesek kredita, ker pa tega ne želi SAJ REŠUJE SVOJ STANOVANJSKI PROBLEM vzame kredit po SOM, danes noben big deal in ta oseba bo ponosno imela svojo nepremičnino vse bo lepo dokler recimo da bo to Draghi ne zaropota in dvigne obrestne mere v nebo. Takrat bo ta oseba imela znatno višji obrok in če je že danes na meji tega kar lahko plačuje bo še manj v prihodnosti. Meni se je pri 60000 eur na 15 let to poznalo kot skoraj 200 eur višji obrok. Torej tudi jemalci danes imajo pred seboj spremenljivko in nihče ne more povedat kdaj in za koliko bodo obrestne mere zrastle, tako kot nihče ni pričakoval, da bo švicarska centralna banka naredila to kar je, ker če boš kdo rekel, da je vedel ga bom prosil naj mi pokaže koliko je zaslužil iz tega naslova.

In če se še sam naredim budalo je skrajni čas, da se organiziramo saj nam nihče ni povedal, da bodo obrestne mere tako poskočile meni bi ničnost kar sedla saj bi 12 let zatem to že pomenilo, da se poplačal vse kar sem dolžan, samo zdravemu človeku mora biti jasno, da ne more svet tako laufat.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
pa sej veš da nič nebi bilo zastonj... na koncu bo to vse nekdo plačal in nihče ne bo metal v vrečo brez dna kot je to bilo takrat
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
som je 1,6, fom je 2,5, napisal je OBROK - kar je anuiteta, je razlika 8%
pri som 1,5 in fom 3 je razlika v OBROKU 13%.

če je mislil obresti, bi bilo pa fino da bi napisal obresti... nisem za brez veze copy/pastala njegovega stavka, medtem ko ti cel sestavek napišeš, brez da bi uporabil besedico in vanj mešaš nek drug pojem. malo se ustavi pa preberi, ni treba takoj planiti, samo zato, ker ti grem na živce.

P.s. Zavoljo debate. Razlike v samih obrestih tudi ni 50%, kamoli gladko.

Tudi odplačilna doba je bistveno drugačna. Obrok s spremenljivo 675 obrok s fiksno skoraj 1100. Ok ni dvakrat večje ampak 1,6x. Se opravičujem, obrok je praktično enak.
 

softi

asfalter
30. avg 2007
33.298
486
83
okolica metropole
Citat:
Uporabnik netko pravi:
pa sej veš da nič nebi bilo zastonj... na koncu bo to vse nekdo plačal in nihče ne bo metal v vrečo brez dna kot je to bilo takrat

zakaj ne?
sposojamo si denar, dajemo narodu, poplačujemo kredite.

potem pa rečemo..ne moremo vrnit. če kdo cvili, nacionalno, mu nacionaliziramo fabrike. zapremo koper, nabijemo vinjete..pač 5 do 10 let haramo.
potem revolucija, se opravičimo za bedake, krivoverstvo, enopartijski sistem in gremo nov krog.

sem zahod k noče plačat nafte naredi vojno, mi pa nočemo vrnit kredite in računamo, da nas ne bodo napadli, samo odpisali
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
ok pa dejmo primer na današnji dan po podatkih pridobljenih na skb.si
Pri istem znesku na isti čas je razlike manj kot 50eur v mesečni anuiteti

SOM
Dolgoročni stanovanjski krediti - izračun kredita
Znesek kredita: 100.000,00 EUR
Doba odplačila: 180 mesecev
Mesečna anuiteta: 645,81 EUR
Stroški odobritve kredita: 450,00 EUR
Mesečni stroški vodenja kredita: 0,00 EUR
Mesečni stroški vodenja osebnega računa: 2,20 EUR
Stroški zavarovanja kredita pri zavarovalnici: 0,00 EUR
Strošek cenitve nepremičnine: 244,00 EUR
Nadomestilo za izvedbo zavarovanja z nepremičnino: 122,00 EUR
Skupni stroški kredita: 17.465,82 EUR
Efektivna obrestna mera: 2,24%
Skupni znesek, ki ga mora plačati potrošnik: 117.465,82 EUR
Pregled podatkov, uporabljenih pri izračunu:
Referenčna obrestna mera: -0,328%
Obrestni pribitek: 2,050%
Skupna obrestna mera: 2,050%
Izračun je informativen in upošteva pogoje veljavne na dan 20.01.2018.

Referenčna obrestna mera je 3-mesečni Euribor. V primeru, da je referenčna obrestna mera negativna se šteje, da le-ta znaša 0,00%.
Efektivna obrestna mera (EOM) je izračunana v skladu z Zakonom o potrošniških kreditih. Vsebuje skupne stroške kredita, izražene kot letni odstotek zneska odobrenega kredita.
V izračun EOM so vključeni stroški nadomestila za sklenitev kreditnega posla, izvedbo cenitve za povprečno nepremičnino (povprečno stanovanje), priprave predloga in zastopanje banke pri naroku, ali morebitnega zavarovanja kredita preko zavarovalnice, strošek vodenja kredita, strošek vodenja standardnega osebnega računa v SKB in predvideni stroški obresti.
V izračun EOM niso vključeni stroški notarja za notarski zapis sporazuma oz. sklenitev sporazuma pri notarju, stroški sestave zemljiškoknjižnega predloga, sodne takse za vpis zastavne pravice v zemljiško knjigo in pridobitev zemljiškoknjižnega izpiska, če je nepremičnina vpisana v zemljiški knjigi, oz. stroški hrambe listine pri notarju in stroški objave v Uradnem listu Republike Slovenije, kadar nepremičnina ni vpisana v zemljiški knjigi, stroški izdaje zemljiškoknjižnih dovolil in soglasij.
Izračun EOM upošteva pogoje, veljavne na dan izračuna kredita, in črpanje kredita na dan izračuna. EOM se lahko spremeni, če se spremeni referenčna obrestna mera, obrestni pribitek ali skupni stroški kredita oziroma je dinamika porabe kredita drugačna od predvidene.
Ta izračun je zgolj informativne narave in za banko ni obvezujoč.

FOM
Dolgoročni stanovanjski krediti - izračun kredita
Znesek kredita: 100.000,00 EUR
Doba odplačila: 180 mesecev
Mesečna anuiteta: 690,58 EUR
Stroški odobritve kredita: 450,00 EUR
Mesečni stroški vodenja kredita: 0,00 EUR
Mesečni stroški vodenja osebnega računa: 2,20 EUR
Stroški zavarovanja kredita pri zavarovalnici: 0,00 EUR
Strošek cenitve nepremičnine: 244,00 EUR
Nadomestilo za izvedbo zavarovanja z nepremičnino: 122,00 EUR
Skupni stroški kredita: 25.528,48 EUR
Efektivna obrestna mera: 3,21%
Skupni znesek, ki ga mora plačati potrošnik: 125.528,48 EUR
Pregled podatkov, uporabljenih pri izračunu:
Referenčna obrestna mera: 0,000%
Obrestna mera: 3,000%
Skupna obrestna mera: 3,000%
Izračun je informativen in upošteva pogoje veljavne na dan 20.01.2018.

Referenčna obrestna mera je 3-mesečni Euribor. V primeru, da je referenčna obrestna mera negativna se šteje, da le-ta znaša 0,00%.
Efektivna obrestna mera (EOM) je izračunana v skladu z Zakonom o potrošniških kreditih. Vsebuje skupne stroške kredita, izražene kot letni odstotek zneska odobrenega kredita.
V izračun EOM so vključeni stroški nadomestila za sklenitev kreditnega posla, izvedbo cenitve za povprečno nepremičnino (povprečno stanovanje), priprave predloga in zastopanje banke pri naroku, ali morebitnega zavarovanja kredita preko zavarovalnice, strošek vodenja kredita, strošek vodenja standardnega osebnega računa v SKB in predvideni stroški obresti.
V izračun EOM niso vključeni stroški notarja za notarski zapis sporazuma oz. sklenitev sporazuma pri notarju, stroški sestave zemljiškoknjižnega predloga, sodne takse za vpis zastavne pravice v zemljiško knjigo in pridobitev zemljiškoknjižnega izpiska, če je nepremičnina vpisana v zemljiški knjigi, oz. stroški hrambe listine pri notarju in stroški objave v Uradnem listu Republike Slovenije, kadar nepremičnina ni vpisana v zemljiški knjigi, stroški izdaje zemljiškoknjižnih dovolil in soglasij.
Izračun EOM upošteva pogoje, veljavne na dan izračuna kredita, in črpanje kredita na dan izračuna. EOM se lahko spremeni, če se spremeni referenčna obrestna mera, obrestni pribitek ali skupni stroški kredita oziroma je dinamika porabe kredita drugačna od predvidene.
Ta izračun je zgolj informativne narave in za banko ni obvezujoč.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.534
5.545
113
Kako je doba drugačna. Kaj pa ti primerjaš? Doba mora biti enaka! Jaz govorim za 20 let.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.409
977
113
Obišči stran
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:

Tudi odplačilna doba je bistveno drugačna. Obrok s spremenljivo 675 obrok s fiksno skoraj 1100. Ok ni dvakrat večje ampak 1,6x. Se opravičujem, obrok je praktično enak.

Izračun sedajle. Pa niso najcenejši...
2654960-Screenshot_2.jpg
 

Priponke

  • 2654960-Screenshot_2.jpg
    2654960-Screenshot_2.jpg
    41,9 KB · Ogledi: 164

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.772
6.368
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
som je 1,6, fom je 2,5, napisal je OBROK - kar je anuiteta, je razlika 8%
pri som 1,5 in fom 3 je razlika v OBROKU 13%.

če je mislil obresti, bi bilo pa fino da bi napisal obresti... nisem za brez veze copy/pastala njegovega stavka, medtem ko ti cel sestavek napišeš, brez da bi uporabil besedico in vanj mešaš nek drug pojem. malo se ustavi pa preberi, ni treba takoj planiti, samo zato, ker ti grem na živce.

P.s. Zavoljo debate. Razlike v samih obrestih tudi ni 50%, kamoli gladko.
Kot prvo - ne gres mi na zivce. Kot drugo v primeru, ki sem ga dal je strosek obresti celo vec kot 50% visji. Ko pridem domov ti bom celo anuitetni nacrt izdelal.
 

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.175
1.175
113
Kolk enga brezveze prerekanja okol FOM SOM ...

A kdo bere tudi drobni tisk na kreditnih pogodbah? Če se ne motim tam nekaj lepo piše o FOM.
Banka ne bo na izgubi.
 

alkoholik

RudolF
23. jul 2007
16.220
2.455
113
v lokalni ostariji
Netko ko sem jaz iskal neke kredite leta nazaj ( v času CHF boomaa) so mi na banki predlagal CHF kredit kao Švica je stabilna to se nau spreminjal... No jaz sem vseeno vzel v EUR. Ko sedaj jemlješ ti lepo povedo prednosti in slabosti fom in som ... To je razlik.koliko je razlika v%med 25.000 in 17.000? Ker tolk je trenutna razlika med som in fom (po izračunu ki ga je pripel Netko)
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Kako je doba drugačna. Kaj pa ti primerjaš? Doba mora biti enaka! Jaz govorim za 20 let.

Ko sem jaz jemal mi niso nikjer ponujali fiksne na 30 kot tu pišejo. In mi je bil važen samo obrok prvoh nekaj let, itak ne mislim 30 let plačevat.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik guardy pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:

Tudi odplačilna doba je bistveno drugačna. Obrok s spremenljivo 675 obrok s fiksno skoraj 1100. Ok ni dvakrat večje ampak 1,6x. Se opravičujem, obrok je praktično enak.

Izračun sedajle. Pa niso najcenejši...

Daj znesek x3. Bo odpadla opcija na 30.
 

dune

Fizikalc
26. maj 2014
1.432
39
48
Fak gledamj te cifre kreditov zdej. Sem mislil, da je moj chf kredit samo 100 eur/mesec višji. Pa vidim, da je več kot 200
bonk.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.534
5.545
113
Citat:
Uporabnik wilburxxx pravi:
Kolk enga brezveze prerekanja okol FOM SOM ...

A kdo bere tudi drobni tisk na kreditnih pogodbah? Če se ne motim tam nekaj lepo piše o FOM.
Banka ne bo na izgubi.

se motiš, pa se ne...
eni imamo v drobnem tisku: obrok se skozi celotno obdobje ne spreminja. nekateri imajo pa lahko kaj drugega...

@apollo8
ok, zdaj se malo ustaviva midva. moja prva replika je bila na: zakaj zdaj (zadnje čase) folk toliko pada na FOM ali nekaj takega. in sem povedala... seveda svojo izkušnjo izpred slabega leta, če je zdaj kaj drugače bo povedal kdo drug. takrat je bila kreda na 20 let ali 1,6% SOM ali 2,5 FOM. točno ti dve cifri in vse od tam dalje računano na podlagi tega. to je odgovor zakaj zadnje čase... in ocena čez prst oziroma neko "nenapisano pravilo", kdaj je FOM "boljša" opcija kot SOM oziroma se riziko špekulacije ne splača.
drugo je pa seveda, da ne samo razlika ki je manjša od 1%, vrednost euriborja je takšna, da se upravičeno pričakuje da bo šla gor, ne dol. to so sicer spet špekulacije, živi bili pa videli...
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
jaz sem ga jemal leta 2005 in bil od desetih bližnjih edini, ki je vzel v eur... vsi kupovali nova stanovanja ali delali nove hiše jaz pa sem kupil staro in jo obnavljal v skladu s privarčevanim denarjem
takrat sem bil v njihovih očeh budala nekje vmes so rekli blagor tebi no danes se pa sam sebi zdim budala... mar bi vzel brezobrestno posojilo, svašta pi.čka rodi samo para neče no sodišče pa je ponovno ubralo napačno pot
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Ma sodniki so res bedaki. Pogodba in hipoteka nična? Kaj se bo zgodilo zdaj? Ti včerajšnji jamrači, bodo jutri nategnili banko, ker dolg ne bo zaščiten.