A so jemalci kreditov v frankih bogi?

shift

Guru
20. jul 2007
9.752
2.039
113
za šankom
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Citat:
Uporabnik Hondi pravi:
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Evo, bomo placevali za odlocitve spekulantov. A se tudi za Euribor krije, ce bo cez 5 let 4%?

https://siol.net/posel-danes/novice/ljubljansko-sodisce-posojila-v-frankih-so-nicna-457899

Drugace je pa zanimivo, da je povprecna placa kreditojemalca v frankih visja, kot kreditojemalca v EUR. Malo zaskbljujoce, ce je visina place v relaciji z izobrazbo.

to oznako o špekulantih zadrži zase, prosim - ne meči vseh v isti koš
nekateri drugje, kot na avstrijski banki zaradi raznoraznih stvari nis(m)o dobili pičlih 35.000 eur, kot s(m)o jih potrebovali npr za rešitev stanovanjskega problema
banka je predlagala CHF, obrok je bil nizek ves čas - sem pa sam že lani zadevo zaprl in poplačal kredit brez večjih anomalij
Je bilo pa zadnje leto naravnost smešno, ko sem po 12 mesecih plačevanja imel več za plačat kot 12 mesecev nazaj.
utopija je sedaj kaj zahtevat za nazaj, pa še sam sem si kriv, odločitve pa ne obžalujem in bi še enkrat storil enako (stanovanje ali pa biti brez, takšna je bila takrat odločitev). Včasih je treba kaj tvegat, jasno pa, kot pri vseh stvareh, razumno tvegat, ne pa vzet kredita da imaš 600 eur obrok, potem pa balonček poči in imaš kar naenkrat 1000

Verjetno je bil tehtni razlog, da ti niso dali kredita v EUR. Kot marsikaterem drugem. In potem zeli kreditojamalec na silo imeti kredit v smislu, saj bo ze nekako odplacal...

lej tudi kredit vezan EURibor je špekulantski, to se bo občutilo čez manj kot 5 let, sploh tistim ki so ga vzeli 2-3 leta nazaj
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
zanimivo se mi zdi kako ti ni jasno zakaj si bil v eni valuti kreditno sposoben v drugi pa ne
naprej se mi zdi zanimivo kako kupec recimo ne verjame trgovcu ki mu prodaja kavni aparat za 20eur medtem ko bankirju, ki mu posodi 100000eur verjame vse slepo na besedo in celo hipoteko podpiše za povrhu...
še bolj se mi zdi zanimivo kako je ta človek zmožen preslišat vse nasvete oz odsvetovanja takega kredita in še bolj perverzna se mi zdi odločba sodišča saj je ponovno uspelo razdeliti ljudi na pametne in neumne... pametni so tisti ki so vzeli kredit v chf neumni pa tisti ki so vzeli v eur... zakaj zato ker bodo prvi očitno dobili zastonj posojilo... potem se pa pojdi v taki državi kjer os neumni in lahkomiselni pametni vsi ostali pa neumni
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.743
2.101
113
bodo tudi oni upravičeni do brezplačnega posojila saj je pa ja lažje razumeti da valute nihajo kot pa da se neki čudni izraz euribor spreminja poleg tega pa sigurno banka ni opredelila oz točno napisala kakšne bodo vrednosti le tega za 15 let naprej
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
A, kredit v EUR je spekulativen. Ce bo sel Euribor "prevec" gor, potem lahko vsi pricakujemo nicnost pogodbe?
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
ksz...

Pri takih odgovorih je včasih treba vedeti kaj je kaj in ne mešati hrušk in jabolk.

EURIBOR je referenčna povprečna obrestna mera za medbančna posojila. Če je inflicija višja gre dol, če pa je nižja (kot zadnje čase) pa dol. Povezava sicer ni 1:1, ker bančniki upoštevajo še razne rizike in napovedni za vnaprej, vseeno pa gre slej kot prej eno z drgum gor ali dol. Inflacija pa prav tako slej kot prej prinese tudi višjo plačo. Morda ne v razmerjih teh sedanjih par odstotkov, če pa bi se recimo življenjski stroški povišali za par deset odstotkov, bi se (dokaj verjetno) tudi plače. Pri Franku si pa glede tega čisto "izven sistema".

Razmerje medbančnih obrestnih mer proti inflaciji.

Preden koga zmoti: nižji Euribor glede na inflacijo v času po krizi je rezultat poskusov oživitve gospodarstva in črpanja denarja v banke po krizi (ljudje so se ustrašili jemati kredite in so banke držale obrestne mere nizko).
2654765-euribor_inflatie1.png
 

Priponke

  • 2654765-euribor_inflatie1.png
    2654765-euribor_inflatie1.png
    119,5 KB · Ogledi: 194
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Najmanj rizična, če moraš svoje zajebe slučajno sam plačevati... Ergo imaš prav, ne vem od kje ideja, da je FOM tako super pa dobra. Mogoče lahko ustanovimo društvo fixarjev, da smo bilo zavedeni in zdaj plačujemo več kot vsi ostali.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Imas vse prav.

Ampak, danes npr. je Euribor negativen, torej ce danes vzames kredite je obrestna mera X +0,00% Eurobor, ker nove pogodne vsebujejo klavzulo, da Euribor ne more biti negativen.

Vprasanje pa je, ce bo enkrat Eurobor 4% in po potem obrestna mera kredita X +4,00%, seveda temu primerna gospodarska rast itd., ali bodo res place toliko visje, kot bo efekt 4% Euriborja pri npr. stanovanjskem kreditu. Dvomim. Sploh, ker je pri nas bruto vs. neto placa kar velika razlika.

Poleg tega malo dvomim, da se povprecni kreditojemalec danes zaveda, kaj se zgodi z obrokom stanovanjskega kredita recimo v visini 150.000€, ce gre Euribor cez npr. pet let na raven iz leta 2007 - 2008.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Citat:
Uporabnik netko pravi:
to je pač tipična policajska... sori nisem se mogu zadržat
grims-1.gif
Verjamem da je beden feeling ce nekontrolirano neumnosti trosis. Sklicuj se na tik.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.734
6.345
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Najmanj rizična, če moraš svoje zajebe slučajno sam plačevati... Ergo imaš prav, ne vem od kje ideja, da je FOM tako super pa dobra. Mogoče lahko ustanovimo društvo fixarjev, da smo bilo zavedeni in zdaj plačujemo več kot vsi ostali.

Kreda s fiksno je ponavadi dražja od tiste s spremenljivo. Ker naceloma, ce raste EURIBOR, rastjo tudi place itd. Ce bo euribor rastel, bo gospodarstvo v dobri kondiciji. Ce rasti ne bo, bo euribor nizek in bo FOM drazja.

Dobil pa sem obcutek, da je folk v zadnjih letih kar nekako zacel opevati FOM kot nekaj noro dobrega. Mislim da spremenljiva se zdalec ni tako "rizicna" da bi opravicila visjo FOM.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Zato, ker velja še en "načeloma". Če je razlika v SOM in FOM danes manj kot 1% jemlješ pa dolgoročno kredo, potem je FOM bistveno varnejša opcija. Sploh če je euribor bližje zgodovinskim minimalnim vrednostim, ne maximalnim. Načeloma je tako... In v zadnjih 2 letih je tako. zdaj so pa banke že nehale ponujat preveč dolgoročne krede s FOM. Očitno ta načeloma drži.

Bomo pa seveda spet mogli malo počakati, da bomo videli koliko bodo plače sledile euriborju in koliko se bo ta spreminjal.Če so se SOMovci zafrknili bomo pač še enkrat plačevali, drugače pa nau treba...
 
Nazadnje urejeno:

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
@Jabe, no panike. Ce bo kaj narobe, takoj tozba in nicnost pogodbe. Kreditojemalci v frankih so navdih! 😂
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik netko pravi:
šel si na rizik in se ti ni izšlo zdaj pa pojej kar si zakuhal

o katera privošljivost. Ne šel sem na zaupanje in se pustil banki počasi nategnit v rit. Svet teče na zaupanje, kdor trdi nasprotno lahko ovržem z n primeri iz vsakdanjega življenja.

Ker vseeno kar nekaj znam in imam dobro zaposlitev sem kredit lahko predčasno poplačal s cca 30k dodatkom glede na evrskega. (tule te verjetno matra, da bi bil še malo bolj privoščljiv)
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
SOM in FOM ni nič v primerjavi z valutnim tveganjem, ker za SOM ali FOM obstaja zgornja meja v vsakem primeru.

Vsake toliko časa moram tule napisat da je bilo tveganje neomejeno in če bi šlo v drugi smeri sem prepričan, da bi si banke po vzoru "kaj nam pa morejo" vzele pravico kar same prekinjat pogodobe zaradi višje sile (poleg tega so se zavarovale in tega zavarovanja ne ponujale kreditojemalcem)
 

ginek

Fizikalc
21. sep 2007
545
54
28
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
@Jabe, no panike. Ce bo kaj narobe, takoj tozba in nicnost pogodbe. Kreditojemalci v frankih so navdih! 😂

Morda res.
smile-1.gif
Ker seveda nimamo kar tako brez razloga posebnega zakona o potrošniških kreditih, še precej se je dodelal od prvih frankarjev (recimo možnost delnega poplačila glavnice, prej si moral molit v banki, da bi se te morda usmilila, zdaj je to zakonsko)
 

2CV

Pripravnik
16. avg 2012
505
12
18
Citat:
Uporabnik Hondi pravi:
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Evo, bomo placevali za odlocitve spekulantov. A se tudi za Euribor krije, ce bo cez 5 let 4%?

https://siol.net/posel-danes/novice/ljubljansko-sodisce-posojila-v-frankih-so-nicna-457899

Drugace je pa zanimivo, da je povprecna placa kreditojemalca v frankih visja, kot kreditojemalca v EUR. Malo zaskbljujoce, ce je visina place v relaciji z izobrazbo.

to oznako o špekulantih zadrži zase, prosim - ne meči vseh v isti koš
nekateri drugje, kot na avstrijski banki zaradi raznoraznih stvari nis(m)o dobili pičlih 35.000 eur, kot s(m)o jih potrebovali npr za rešitev stanovanjskega problema
banka je predlagala CHF, obrok je bil nizek ves čas - sem pa sam že lani zadevo zaprl in poplačal kredit brez večjih anomalij
Je bilo pa zadnje leto naravnost smešno, ko sem po 12 mesecih plačevanja imel več za plačat kot 12 mesecev nazaj.
utopija je sedaj kaj zahtevat za nazaj, pa še sam sem si kriv, odločitve pa ne obžalujem in bi še enkrat storil enako (stanovanje ali pa biti brez, takšna je bila takrat odločitev). Včasih je treba kaj tvegat, jasno pa, kot pri vseh stvareh, razumno tvegat, ne pa vzet kredita da imaš 600 eur obrok, potem pa balonček poči in imaš kar naenkrat 1000

ŠPEKULANTI od prvega do zadnjega. Vzeli ste/so nekaj kar niste/so mogli vrniti-KONEC. Zakaj se niste bunili, ko je bila zadeva ugodnejša od EUR kredita. Vedeli ste da mora biti riziko, da ste dobili take kredite. Zdaj pa jokcanje pa zakoni pa cela država naj vas reši. Pa kaj ste res mislili da so banke podobne organizacije kot Karitas in Rdeči križ? A ko jaz ne bom več zmogel odplačevati ko bo zaradi nefiksnega obroka le ta prevelik, lahko tudi računam da mi ga ne bo potreno odplačati. Pa mi v banki tudi nihče ni naredil 1 tedenskega seminarja o tveganjih. Fuj svinjarija, upam, da se banke pritožijo in uspejo.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.390
5.416
113
Pa ne vem če se bodo, oziroma mogoče za šov. Take odločitev ni padla brez žegna bank. So malo poracunali koliko je takih kred, pa videli koliko centov je treba kako storitev dvigniti v okviru "rednih" podražitev pa se je lepi izšlo. Socialni problem rešen. Vam kreditojemalci so tisti, ki ne morejo na N26 ipf, če bi se to slučajno preveč razpaslo. Pa še še ni...
 
Nazadnje urejeno:

karamarko

Pripravnik
29. sep 2014
365
0
16
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Take odločitev ni padla brez žegna bank.

Če bi sodbo pisale banke, potem ne bi bla takšna. Vsekakor se pa to ne bo zaključilo na višjem sodišču. Kdo je bil tožnik v tem primeru?