A so jemalci kreditov v frankih bogi?

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Zato, ker velja še en "načeloma". Če je razlika v SOM in FOM danes manj kot 1% jemlješ pa dolgoročno kredo, potem je FOM bistveno varnejša opcija. Sploh če je euribor bližje zgodovinskim minimalnim vrednostim, ne maximalnim. Načeloma je tako... In v zadnjih 2 letih je tako. zdaj so pa banke že nehale ponujat preveč dolgoročne krede s FOM. Očitno ta načeloma drži.

Bomo pa seveda spet mogli malo počakati, da bomo videli koliko bodo plače sledile euriborju in koliko se bo ta spreminjal.Če so se SOMovci zafrknili bomo pač še enkrat plačevali, drugače pa nau treba...
Sej ravno to je moj point. Kaj je zdej tu nevarnega. Ja ok, SOM se dvigne zaradi euribora. In? Ja rata drazje, ampak po logiki euribora se vse dviga.

Sploh pa ni za primerjat moznosti dviga euribora z valutnim tveganjem. Zato mislim da beseda "varno" niti ne sodi zraven. Moje mnenje pac
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
pa saj je ista fora. spet se nekaj špekulira, kot se je pri švicarjih in če se zašpekulira??? najmanj špekulacij je pri FOM. zato je najbolj varen. če seveda ni v pogodbi klavzule, da se lahko spremeni v določenih primerih. zato, ker je SOM bolj varen kredit kot kreda v tuji valuti, še ne pomeni, da ni kake še bolj varne opcije. kot tudi ne pomeni, da se s tistim ne moreš zafrkniti. Ima pač najmanj spremenljivk, ki se morajo poklapati.

FOM hodi narobe pač ena zadeva, za katero nisem vedela, ker je nova - če zajebeš, račun pobere nekdo drug. če to upoštevaš, je seveda neumnost vzeti bilo kaj drugega, kot trenutno najcenejšo varianto. torej, sem budala...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
Mešaš vzrok in posledico.

Imaš spremenljivke:
- Ves čas ves/ne veš kaka bo višina glavnice in od tega odvisna višina anuitete
- Ves čas ves kake bodo obresti in od tega odvisna višina anuitete
- Ves čas ves kako visoka bo plača in od tega odvisno breme anuitete, ki se spreminja glede na zgornji dve postavki

Kaka kreda je manj rizična, tista ki eliminira vpliv čimveč ali čim manj zgornjih spremenljivk? Ko daš neke "ce-je" notri (če bo to, mrbit bo pol to ipd) - je to definicija spekuliranja. Več zgornjih spremenljivk daš v konstanto, manj je čejev, manj je spekuliranja, manj je rizika.

Če to ne razumeš oziroma folk ne razume, se potegnem.nazaj in opravičujem vsem, ki sem jim rekla špekulanti, problem je definitivno drugje.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
Ja seveda si. A veš kako bo? Ne veš. Temu se izogneš, če ne vzameš krede ampak kupiš s tistim kar že imaš. Šparanje po domač. Imaš ljudi, ki jim je že sam kredit, ker nimajo vseh 3 točk pod kontrolo, zanka okoli vratu. Preveč tvegano vse skupaj...

Pač imaš spekuliranja na vseh zgornjih levelih, na nobenem, pa se kaka kombinacija vmes.
 

IbizaDriver

Guru
Osebje foruma
21. jul 2007
10.192
3.821
113
Tole s šparanjem večinoa ne gre skoz. Ajde, za nek znesek že, tako da recimo po tem, ko začneš delat, živiš še 5 let doma in daješ na stran. Kakor pa greš nekam v najem, ne boš dosti prišparal. Prišparat se da recimo par deset jurjev, potem pa hoče iti vsak na svoje in imeti familijo (ne recimo tako kot jaz, ki sem čakal in gradil brez kakšnih večji kreditov, potem sem moral pa že kot star konj vozit okoli voziček.
smile-1.gif


Glede FOM je pa takole: ne dobiš je za vsak znesek in za vsako dobo odplačevanja. Danes jo dajo sicer malo lažje, vseeno pa boš težko dobil FOM za kaj več kot 15 let (pa še v tem primeru je pri trenutnih obrestnih merah pri FOM strošek kredita orenk večji (v rangu 10-20 jurjev).

Jest sem imel še iz rane mladosti izkušnje z spremenljivo obrestno mero in to iz časov opazno večje inflacije, tako da sem se tega zelo otepal in raje vzel večkrat po manjši kredit (recimo 5 jurjev na tri leta), ko se je rabilo kaj večjega poflikat (streha, kuhinja itd...). Če kupuješ v kosu stanovanje seveda ne gre tako, in moraš stisnit.

Saj pravim, jaz "frankovce" razumem, pač z vedenjem da je šel marsikdo preko svojih zmožnosti (vključno z vsemi, ki pravijo da se kredita v euribor ni dalo dobiti - se ga je, a precej manj ugodno), se mi pa zdi tale sodba čisto mimo.

"Pravično" bi bilo da se zadeve postavi v enake okvire, kot če bi recimo ti takrat vzeli Euribor kredit in se poračuna za vsak mesec na novo obroko in obresti za prestali del. Prvih nekaj let bi jim šlo v minus, potem nek čas faj v minus, zdaj pa spet tam nekje. Zadeva bi se poračunala, za naprej bi bili dolžni manj, pa še vedeli bi kaj jih čaka v prihodnosti.

Pa se mi ne gre za banke, daleč od tega, vem pa da lahko denar, izgubljen ob takih sodbahm, dobijo sam ood nas: neposredno ali pa preko spet neki državnih pomoči.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
Citat:
Uporabnik IbizaDriver pravi:


Glede FOM je pa takole: ne dobiš je za vsak znesek in za vsako dobo odplačevanja. Danes jo dajo sicer malo lažje, vseeno pa boš težko dobil FOM za kaj več kot 15 let (pa še v tem primeru je pri trenutnih obrestnih merah pri FOM strošek kredita orenk večji (v rangu 10-20 jurjev).

Ne več... Leto nazaj si dobil (brez nekih nenormalnih stroškov odobritve, nekih stroškov rizika, dodatnih produktov zavarovanj in varčevanj) na 25 let FOM 3%, na 20 let 2,5%, na 15 let 2,1% govorim za FOM. SOM pod 1,7% ni šla kolikor sem usput vprašala, res pa samo na hitro, ker roko na srce me ni zanimalo.

Pol so poradiral vse nad 15 let, pa se okoli zneskov baje tudi. Kot si rekel. Le zakaj... So jo pa dobro odnesli špekulanti iz tam začetka desetletja, ko je bil euribor cca 1 pa pribitek 1,4, pa brez klavzule da euribor ne sme iti v minus. A se bo njih zdej tudi stožil? Njim se je špekulacija izplačala, preden bo šel euribor preveč gor bodo krede na 15 in 20 let poplačane, da bo končni znesek nižji od alternativ. Samo pač vsemšpekulantomi se pa ne userje...
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Seveda se je dobilo SOM pod 1,7. FOM za moj znesek so mi pa največ na 20 let ponudili. Obrok pa skoraj x2...

Pri SOM je riziko neskončno manjši, ker če komu res zagusti zaradi dviga Euribora, to, vsaj teoretično, pomeni tudi dvig vrednosti nepremičnine - prodaš in poplačaš glavnico, če imaš malo sreče ti še nekaj ostane. Ampak ne boš pa bankrotiral...
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
ne sploh me ne matra in ti sploh ne privoščim ampak, če se pustiš v rit potem moraš to tudi prebavit in enako jaz prebavljam svoje natege pa ne cvilim in zaganjam histerije kot to počnete chfjevci
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.748
2.102
113
no nabijat ti pa ni treba ker neumnosti trosiš v tej temi še kar naprej ti... ne vem zakaj ste policaji skos na tapeti in se pritožujete nad plačami če vam pa te rastejo tako kot raste vse drugo...
dej najprej en excel naredi za simulacijo potem pa pridigaj "civilom"
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Seveda se je dobilo SOM pod 1,7. FOM za moj znesek so mi pa največ na 20 let ponudili. Obrok pa skoraj x2...

Pri SOM je riziko neskončno manjši, ker če komu res zagusti zaradi dviga Euribora, to, vsaj teoretično, pomeni tudi dvig vrednosti nepremičnine - prodaš in poplačaš glavnico, če imaš malo sreče ti še nekaj ostane. Ampak ne boš pa bankrotiral...

Teoretično bla bla. To so spekulacije. Nič hudega, samo da se ne joka, če se ne izidejo.

Iz firbca. Koliko je bila SOM lansko leto takle čas potem na 20 let. Brez odbijanja za razna zavarovanja in varčevanja, če si slučajno kaj iz tega izbral. Tisto bi bila tudi FOM 2,3% potem...
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Citat:
Uporabnik netko pravi:
no nabijat ti pa ni treba ker neumnosti trosiš v tej temi še kar naprej ti... ne vem zakaj ste policaji skos na tapeti in se pritožujete nad plačami če vam pa te rastejo tako kot raste vse drugo...
dej najprej en excel naredi za simulacijo potem pa pridigaj "civilom"

Dejva it po vrsti. Lahko se ne strinjava. To je normalno. Lahko das tudi kontra argument zakaj se ne strinjas. To je tudi normalno.

Ni pa normalno in ne da se mi pa brat enovrsticnih komentarjev kot naprimer "to je pač tipična policajska... sori nisem se mogu zadržat". Ce se ne mores zadrzat potem potrebujes pomoc. S tableti se marsikaj uredi.

Ne vem zakaj bi jaz tebi delal excel simulacije. ZAdeva je jasna, kreda s SOM je ob sklepanju krede ugodnejsa. Vedno. To pa se lahko spremeni, ce EURIBOR zrase. VEdnar se spreminja vse, kot je napisal killa ti raste tudi vrednost nepremicnine.

In ker pises da jamramo nad placami - kdaj in kje si prebral mene jamrat oz me celo slisal jamrat. Nisi. TKo da odj.ebi v troskoku. Men je vseeno ce mas ti pa jabe pa cel forum vsi kredo s FOM. Ampak to primerjat s krediti v CHF je enostavno neumno. In trdit da je kreda s SOM spekulacija tudi.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Ja seveda si. A veš kako bo? Ne veš. Temu se izogneš, če ne vzameš krede ampak kupiš s tistim kar že imaš. Šparanje po domač. Imaš ljudi, ki jim je že sam kredit, ker nimajo vseh 3 točk pod kontrolo, zanka okoli vratu. Preveč tvegano vse skupaj...

Pač imaš spekuliranja na vseh zgornjih levelih, na nobenem, pa se kaka kombinacija vmes.
Torej ti spekuliras vsak dan, ko gres iz hise. A si 100% da te ne bo na prehodu avto povozil? Nisi ne. Spekuliras s svojim zivljenjem.

Nekje je pac meja. Sprejmem razlago, da nekdo ne vzame kredita s SOM ker se mu zdi tvegan. Vsak zase ve. Ampak trditi da je pa kredit s SOM spekulacija je pa pretiravanje, tako kot moj primer z nevarnostjo da te povozi avto.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Seveda se je dobilo SOM pod 1,7. FOM za moj znesek so mi pa največ na 20 let ponudili. Obrok pa skoraj x2...

Pri SOM je riziko neskončno manjši, ker če komu res zagusti zaradi dviga Euribora, to, vsaj teoretično, pomeni tudi dvig vrednosti nepremičnine - prodaš in poplačaš glavnico, če imaš malo sreče ti še nekaj ostane. Ampak ne boš pa bankrotiral...

Teoretično bla bla. To so spekulacije. Nič hudega, samo da se ne joka, če se ne izidejo.

Iz firbca. Koliko je bila SOM lansko leto takle čas potem na 20 let. Brez odbijanja za razna zavarovanja in varčevanja, če si slučajno kaj iz tega izbral. Tisto bi bila tudi FOM 2,3% potem...

1,6.
 

KillaKHAN

Guru
27. avg 2008
17.805
1.121
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik KillaKHAN pravi:
Seveda se je dobilo SOM pod 1,7. FOM za moj znesek so mi pa največ na 20 let ponudili. Obrok pa skoraj x2...

Pri SOM je riziko neskončno manjši, ker če komu res zagusti zaradi dviga Euribora, to, vsaj teoretično, pomeni tudi dvig vrednosti nepremičnine - prodaš in poplačaš glavnico, če imaš malo sreče ti še nekaj ostane. Ampak ne boš pa bankrotiral...

Teoretično bla bla. To so spekulacije. Nič hudega, samo da se ne joka, če se ne izidejo.

Iz firbca. Koliko je bila SOM lansko leto takle čas potem na 20 let. Brez odbijanja za razna zavarovanja in varčevanja, če si slučajno kaj iz tega izbral. Tisto bi bila tudi FOM 2,3% potem...

Ne to niso špekulacije. Euribor ni neka fiktivna stvar, ki se spreminja glede na kaprice, ampak glede na tržišča. Kar pomeni, da bo nepremičnina vredna več, če je nisi kupil v zg. Fukovcih.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.092
3.575
113
Marlbor
Špekulacija je že sam najem kredita, kjer banki trdiš, da boš naslednjih 20 let vsak mesec plačal 500eur obroka, pri čemer pa v resnici ne moreš biti siguren, da boš sploh lahko pokril prvi obrok.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
sem pa res falila... ko nekdo začne s seveda, človek pričakuje malo več kot desetinko, sploh ko se nadaljuje z "Obrok pa skoraj x2..."
med anuiteto s spremenljivo z 1,6% in euriborom nič ter FOM z 2,5% je cca 8% razlike. ne pa skoraj 50%, kar je najbrž pri tebi 49,9% glede na to, da je 0,1% pospremljen s seveda...

@apollo8
ja je, vsakič ko se v avto vsedem, se lahko zaletim. ali pa, ko grem čez cesto, me lahko avto povozi. kake so verjetnosti za to in kako velika špekulacija je potem to, se pa tudi da oceniti. in krediti niso bili na novo odkriti zdaj, ko jih mi rabimo. da velja ocena, da se pri kredi nad 15 let vzame FOM, vkolikor je razlika v obrestih med SOM in FOM manjša kot 1%, jo je tudi nekdo ocenil in da očitno velja je dokaz to, da banke sploh nočejo dati več krede s FOM po 3% in manj obrestnih merah na več kot 15 let. Ker pač ne pa ne bi preveč špekulirale vzgled tega, kar jih je zgodovina naučila. leta 2013 sem pa SOM vzela, ko je bila razlika med FOM in SOM na 20 let 4%. tle sem pa špekulirala, da se mi bo zadeva obrnila... špekulirala je ta prav izraz, čeprav z negativnim prizvokom.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.759
6.358
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
sem pa res falila... ko nekdo začne s seveda, človek pričakuje malo več kot desetinko, sploh ko se nadaljuje z "Obrok pa skoraj x2..."
med anuiteto s spremenljivo z 1,6% in euriborom nič ter FOM z 2,5% je cca 8% razlike. ne pa skoraj 50%, kar je najbrž pri tebi 49,9% glede na to, da je 0,1% pospremljen s seveda...

@apollo8
ja je, vsakič ko se v avto vsedem, se lahko zaletim. ali pa, ko grem čez cesto, me lahko avto povozi. kake so verjetnosti za to in kako velika špekulacija je potem to, se pa tudi da oceniti. in krediti niso bili na novo odkriti zdaj, ko jih mi rabimo. da velja ocena, da se pri kredi nad 15 let vzame FOM, vkolikor je razlika v obrestih med SOM in FOM manjša kot 1%, jo je tudi nekdo ocenil in da očitno velja je dokaz to, da banke sploh nočejo dati več krede s FOM po 3% in manj obrestnih merah na več kot 15 let. Ker pač ne pa ne bi preveč špekulirale vzgled tega, kar jih je zgodovina naučila. leta 2013 sem pa SOM vzela, ko je bila razlika med FOM in SOM na 20 let 4%. tle sem pa špekulirala, da se mi bo zadeva obrnila... špekulirala je ta prav izraz, čeprav z negativnim prizvokom.
Jaz upam da nimas veliko opravka s financami. Ce je SOM 1,5% in FOM 3% so stroski kredita ob enaki glavnici in dobi odplacevanja gladko 50% visji.

Ti si izposodis denar. Vracanje glavnice ni strosek ker si ta denar ze dobila. Strosek so obresti. Ce so te enkrat visje - do the math
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.441
5.456
113
som je 1,6, fom je 2,5, napisal je OBROK - kar je anuiteta, je razlika 8%
pri som 1,5 in fom 3 je razlika v OBROKU 13%.

če je mislil obresti, bi bilo pa fino da bi napisal obresti... nisem za brez veze copy/pastala njegovega stavka, medtem ko ti cel sestavek napišeš, brez da bi uporabil besedico in vanj mešaš nek drug pojem. malo se ustavi pa preberi, ni treba takoj planiti, samo zato, ker ti grem na živce.

P.s. Zavoljo debate. Razlike v samih obrestih tudi ni 50%, kamoli gladko.
 
Nazadnje urejeno: