3D tiskalnki

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
Jaz sem pa danes iz enderja naredil to abominacijo...

Test št.1 kar z navadnim 2mm svedrom v les. Ciljni namen je, da kdaj pa kdaj zrezkam kakšen enostaven prototipni pcb.

1683131876313.png
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
Tole je prvi poskus izdelave pcbja, ki je sicer šel čisto po zlu, sem se pa marsikaj naučil iz njega...

1.) Kitajski nožki za 1€ komplet so samo za hec. 0.8mm sem polomil še preden sem dobro začel rezkat. Rezkal sem potem kar z 1mm nožkom, ki je prevelik za izvožene fajle (vse sem delal za 0.8mm)
2.) Zrezkal in izvrtal luknje je čisto ok (pač prevelik je)
3.) Odrezat ploščico ne gre z istim nožkom, ker ga polomi ko keks
4.) Pogruntat moram kje se mi naredi par cm zamik, da mi potem ploščico fali
5.) brez sesalca je svinjarija vsepovsod

2023-05-04 15.05.34.jpg
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
S kaksnimi nozki to delas? Pa kaksen motor imas? Ker ti motorji zgledajo enako, majo pa od 15w pa do 90w. Jaz sem s temi kitajskimi brez problema laufal na 1,5kw motorju v les in nisem nobenga zlomu... Kaj pa ce imas runout mal prevelik?
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
Ok, si sel mal narobe pomoje... To so svedri in ne za millat... Tu je normalno, da ti je polomilo... Tu je sam za lukne delat... Drugace za pcb trace delat se uporablja te pomoje...

€ 2,89 40%OFF | 10pcs 10/15/20/25 Degrees PCB Engraving Bit V Shap Tip End Mill Tungsten Carbide PCB CNC Milling Cutter

Jaz sem s temi cist lepo les graviral... Pa ni nobenga zlomilo... Tudi s takim motorjem kot ga imas ti...

Ce bi se rad igral, ti komot odstopim kaksnega...
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
Ok, si sel mal narobe pomoje... To so svedri in ne za millat... Tu je normalno, da ti je polomilo... Tu je sam za lukne delat... Drugace za pcb trace delat se uporablja te pomoje...

Tale majster uporablja enake svedre kot jaz:

Pri meni se je zalomilo pri zadnjem koraku, ko se za pcb naredi izrez. Očitno je treba zelo počasne premike (3mm/s) pa v več passih pobirat po 0.3mm pa gre...

Ce bi se rad igral, ti komot odstopim kaksnega...
Tnx, so tako poceni, da bom kar naročil par različnih kompletov pa se zabaval...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
ne, ima drugačne... ti imaš prov sveder sveder... ti majo pa zobke gor... imam tudi take... drugače so pa ti:

ti se tud ne bodo zlomil... sem probal v les in delajo ok... ponavad najcenejši so 3.175mm, mislim da je to 1/8... a imaš collet er10? al maš sam distančnik iz 5mm na 1/8?

ja, ne gre se za dnar, ampak za čas :p pri nas so 20€ pa 2 dni, na kitajskem so pa 2€ pa 2 meseca :valjamse: sam to je razlika...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
ok, zdej vidim, ti maš prov glavo od bormašine gor... tu je mal kruto... runout... dej probi rajš če že naročas eno od teh dveh stvari:

cenejša varianta:

ali "dražja":
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.244
3.389
113
Jaz sem imel podobno idejo rezkanja. Potem sem delal z laser printerjem in toner tranferjem in jedkanjem doma, dokler nisem našel kitajcev kateri v enem tednu pošlejo narejen bord. Narišem vezje, pošljem na JLCPCB in cez en teden imam 10 plat.
Če ti je pa rezkanje kot hobi, pa nadaljuj v tem.
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
ok, zdej vidim, ti maš prov glavo od bormašine gor... tu je mal kruto... runout... dej probi rajš če že naročas eno od teh dveh stvari:
ja, ponucal sem glavo od bormašine, ker je bla pri roki, edino za cente sem adapter za na 5mm os nabavil

sem zdaj naročil komplet er11 collet + une koruzaste svedre (sem mislil, da sem že v prvo te nabavil, vidim pa več kot očitno itak za en burek), pa še ena druga rezila
 

hermann

Guru
19. mar 2014
9.263
5.843
113
Jaz sem imel podobno idejo rezkanja. Potem sem delal z laser printerjem in toner tranferjem in jedkanjem doma, dokler nisem našel kitajcev kateri v enem tednu pošlejo narejen bord. Narišem vezje, pošljem na JLCPCB in cez en teden imam 10 plat.
Če ti je pa rezkanje kot hobi, pa nadaljuj v tem.
saj jaz tudi pošljem, da mi profesionalno naredijo, edino včasih hočem še isti dan pa samo en kos... zato rezkanje

toner transfer pa pacanje s kemikalijami sem se tudi šel en čas, samo to pa res nima več smisla
 
  • Všeč mi je
Reactions: nemenabijat

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
ja, ponucal sem glavo od bormašine, ker je bla pri roki, edino za cente sem adapter za na 5mm os nabavil

sem zdaj naročil komplet er11 collet + une koruzaste svedre (sem mislil, da sem že v prvo te nabavil, vidim pa več kot očitno itak za en burek), pa še ena druga rezila
er11? pa kakšno os maš na motorju? tiste k sem ti jaz linkal je 8mm lukna... za nataknt gor... glej da maš prave.

no, če si nabavu vse kar sem ti linkal... pol bi mogu dobit dost bolši in uporaben rezultat... poročej kako ti bo šlo...

aja, pa še to sem se spomnu... če se že greš neki resno :p pol ti pa ne predlagam nič več :valjamse: speed controller za motor... potem ko lahko obrate štimaš, odkriješ še eno novo dimenzijo... pa sploh ker ni tolk zlat :p

 
2. okt 2007
3.609
2.076
113
Jaz sem imel podobno idejo rezkanja. Potem sem delal z laser printerjem in toner tranferjem in jedkanjem doma, dokler nisem našel kitajcev kateri v enem tednu pošlejo narejen bord. Narišem vezje, pošljem na JLCPCB in cez en teden imam 10 plat.
Če ti je pa rezkanje kot hobi, pa nadaljuj v tem.

imaš naslov kitajcev, ki ti zdelajo bord?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.398
2.290
113
Torej, tik pred odtokom, se mi v žlebu naberejo smeti, ki zapirajo dotok nove deževnice po žlebu. Deževnica se preliva preko žleba in mi uničuje fasado pri dnu (drugi projekt).

Dostop do strehe je izredno otežen. Mogoče imam vrtoglavico ali kaj! Rad bi karseda enostavno očistil odpadke.

Variante so bile mreža, kovinska mrežica v obliki posode, vstavljen nov žleb, lopatica.
In na koncu 3D printanje take lopatice, ki bi jo nataknil na palico, vstavil v U - 4 oglati žleb. Po potrebi bi s palico dvignil to lovilno lopatico z smetmi, jo očistil in vstavil nazaj v žleb. Teža smeti je max 0,5 - 0,8 kg. MAX! Dim 500x80x80. Detajli pred izvedbo projekta. Princip sem uporabil za slikanje situacije - foto na palico.

Nasveti in pomoč. Dvignem sam na relaciji Ljubljana - Zasavje - Celje. Plačam tudi če bo zastonj!

1.jpg
2.jpg
3.jpg


Risba.jpg
 

luka51

Guru
16. avg 2007
13.895
5.170
113
Greš v prvo gradbeno trgovino in kupiš ono kepo žičnato, ko se da v žleb se vsaj odtok ne bo mašil.
Glede te lopatice pa ne razumem najbolj koncepta.
 

futuristic

geđet frik
Osebje foruma
13. jul 2007
7.845
604
113
Torej, tik pred odtokom, se mi v žlebu naberejo smeti, ki zapirajo dotok nove deževnice po žlebu. Deževnica se preliva preko žleba in mi uničuje fasado pri dnu (drugi projekt).

Dostop do strehe je izredno otežen. Mogoče imam vrtoglavico ali kaj! Rad bi karseda enostavno očistil odpadke.

Variante so bile mreža, kovinska mrežica v obliki posode, vstavljen nov žleb, lopatica.
In na koncu 3D printanje take lopatice, ki bi jo nataknil na palico, vstavil v U - 4 oglati žleb. Po potrebi bi s palico dvignil to lovilno lopatico z smetmi, jo očistil in vstavil nazaj v žleb. Teža smeti je max 0,5 - 0,8 kg. MAX! Dim 500x80x80. Detajli pred izvedbo projekta. Princip sem uporabil za slikanje situacije - foto na palico.

Nasveti in pomoč. Dvignem sam na relaciji Ljubljana - Zasavje - Celje. Plačam tudi če bo zastonj!

Poglej priponko 68352 Poglej priponko 68354 Poglej priponko 68355

Poglej priponko 68356
Če prav razumem bi rad nekaj takega:
1686251072444.png


Tole zna vzet blizu 1kg filamenta ki mora bit vzdržljiv torej vsaj PETG. Imho je material cca 30€ pa še en sixpack...