32-bit vs. 64 bit sistem

gasdopodna

Fizikalc
22. jul 2007
3.608
94
48
Na moji kišti je od vsega začetka W7 64-bit, pa so bile težave samo s kakimi DOS aplikacijami starimi...
smile-1.gif
 

trigga

Fizikalc
24. jul 2007
1.787
0
36
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Ne poslušati Philipsa! Če imaš računalnik s 4 GB ali manj, daj gor 32-bit OS.

Citat:
Uporabnik philips pravi:
Novejše naprave (oz. njihovi proizvajalci) nimajo več problemov s 64-bitnimi OS-i.
Jaz sem govoril, da je potrebno preveriti za "obstoječe" naprave. Sicer lahko instaliraš, in vidiš, kaj ne dela...

Citat:
Uporabnik philips pravi:Glavni problem 32-bitnih Windows je, da lahko dodeli največ 2GB RAMa določenemu procesu.
A po tvoje je premalo, da daš ZGOLJ pol RAM enemu procesu? Kaj ti potem ostane za kernel, sistemske servise, drugo GUI programje in cache? Sicer obstaja /3GB switch, ampak...

Citat:
Uporabnik philips pravi:To glede max 4GB RAMa pa tudi ne drži. Če vklopiš PAE imaš lahko na 32-bitnem Windows Server celo 128GB RAMa. Za navadne desktop variante Windows pa žal res dovolijo le max 4GB RAMa, ampak to je zgolj softwerska omejitev (marketing pač).
In kako vezo ima to s praktičnim nasvetom, katero verzijo Windows 7 naj si človek instalira? Jaz sem napisal, da je "fora 64-bitnega OS [je], da lahko en program naslavlja več kot 4 GB RAM". Ne koliko RAMa je s PAE vidno kernelu oziroma OS. Njega ne zanima TSS, CR3 in context switching.

Citat:
Jaz osebno bi naložil 64-bitni OS že na računalnik z zgolj 1GB RAMa...
Ja, verjamem. In po možnosti bi naložil serversko različico, ter izklopil WoW64, da ne pokuri preveč RAM...

Jaz se v celoti strinjam s philipsom. Na trenutnem prenosniku je že od začetka w7 64-bit, od začetka sem bil malo skeptičen, ampak zadeva dela brez težav, vsi programi (tako 32- kot 64-bitni) šibajo. Vmes sem še ram nadgradil na 8 gb in zadeva leti.

Max 2 gb rama na proces je lahko hitro ovira, ko delaš s programi, ki znajo bit požrešni glede tega. Avtor je recimo fotograf in ker se tudi sam ukvarjam s tem, vem, da photoshop/lightroom hitro porabita veliko količino pomnilnika. Rezultat le-tega je, da lahko tekoče delaš, medtem ko bi ob manjši količini pomnilnika nonstop rožljal disk.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
ksz

ne razumem kako še sploh lahko kdo razmišlja o tem.
64bitni in to je to.... ma kaki 32
bonk.gif


kot je rekel Philips... tudi če ima računalnih 1GB rama, daj gor 64bitni sistem.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Meni na vseh računalnikih vse normalno dela na 32bitnih.
Če imaš do 4gb rama potem je najbrž vseeno kaj tiščiš gor, raje pa 32bitne.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
glih obratno :D

Če imaš do 4gb rama potem je najbrž vseeno kaj tiščiš gor, raje pa 64bitne.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Ni glih obratno?

Če imaš več kot 4gb pol jih samo 64 bitni znajo prebrat.

32bitni preberejo le 3Gb, kažejo sicer 4gb, ampak je fake.
 

novaa

Pubec
19. jul 2007
8.300
1.061
113
pa ni samo v ramu razlika noo.

kaj pa max. velikost datotek, pa še oh oh oh
 

doto

Fizikalc
25. jul 2007
3.175
0
36
Naslavljajo že lahko, samo ne more biti vse RAM. Rabiš še pomnilniški prostor za perefirijo (DMA, grafična, USB, ...). Za to je rezerviran del ponilniškega prostora. MS je sicer kasneje izdal popravek, da vseeno prikaže 4GB na 32 bitnih sistemih, ker se je folk bunil, kam je izginil dela RAM-a.

Desktop verzije windowsev pa ne podpirajo PAE.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Naslavljanje pomnilniških registrov je del x86 specifikacije in je v 32bitnem omejena z 4GB oz. ustrezno uporabnega je manj zaradi že prej omenjenih specialnih registrov.

Vseeno ... pri sodobnem sistemu 90%+ pomnilnika odpade na razne cacheje ki niso nič drugega kot "disk" kamor se predpomni podatke v FS strukturi (dejansko blokovsko registrsko naslavljanje celo "škodi").

Tehnično je možno (HW) rama naslavljat precj več kot je registrov oz. toliko kot pač omogoča sam HW. S posebnimi metodami se da ta RAM potem v sistemu tudi uporabljat. Če pogledamo prej omenjene podatke da je 90% RAMa cache, potem se ram lahko uporabi kot ramdisk. V *nix sistemih je tole na voljo že od nekdaj in se dejansko lahko swap particijo pripne na tak ram disk in imamo "neomejeno" rama. Že nekaj časa sodobni sistemu uporabljajo razne nestandardne rešitve ki omogočajo tudi naslavljanje neporabljenega RAMa v 32bitnih kernelih.

Kljub temu da danes težav s 64bitnimi programi in gonilniki skoraj ni več je še vedno res da večina SW uporablja 32bitno kodo prekompajlano v 64 bit ali pa celo sam sistem fura 32bitno programje. Je pa tako da tehnično to ni najboljša rešitev in so 1. možne težave s stabilnostjo 2. program deluje počasneje. Jasno je tudi obratno, če je koda solidno spisana za 64bit bo na 64bitnem sistemu deloval program (teoretično) hitreje.

Tako da če dlakocepimo je potrebno pogledat kaj se bo na računalniku delalo in katere programe uporabljalo. Tipičen primer ki je čisto praktičen je recimo PC za "internet" ki poganja FF. FF ima 64bitno verzijo spisano za en k... (so jo že ukinili oz. spet je na voljo kot trunk verzija) zato je normalnemu uporabniku potrebno poganjat 32bitno verzijo. 32bitna verzija v 64bitnem sistemu pa tudi ni idealna. Skratka idealna rešitev v tem primeru je 32 bitni sistem in 32 bitni program. Več kot 4GB rama pa je za "internet" PC itak brezveze.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Če imaš 4 GB RAM ali manj, ti naslavljanje več kot 4 GB RAM ne more priti prav. Pika.

Edina korist od 64-bitov je boljša randomizacija lokacij nalaganja DLL ( http://en.wikipedia.org/wiki/Address_space_layout_randomization ), ampak to ni feature zaradi katerega bi se bilo treba sekirati.

Če naložiš 64-bitni sistem na računalnik z 4 GB RAM ne pridobiš nič, zgolj več RAM ti porabi za WoW64 emulacijo 32-bitnega programja, pa še kakšna naprava ti lahko neha delovati, ker ni driverjev (ali niso full featured)

Sam sem imel (leto 2007) 64-bitni Windows 2008 Server na laptopu (RC verzije), potem sem pa šel na 64-bitno Visto. Težave in nič prednosti za laptop, ki ima lahko največ 4 GB. Programi so hecali (še posebej, če je bil del programa system service ali driver), na splošno slabši HW driverji, poraba spomina takoj čez 2 GB.

Če 32-bitni sistem ne bi imel nobenih prednosti, Microsoft ne bi šel v masiven trud, da naredi 32-bitno verzijo Windows 8. Za razliko od Windows klienta, pa je bil zadnji 32-bitni Windows server tisti, ki bazira na Visti (WS 2008 ne-R2).

Torej, ne nekomu poturiti 64-bitke, samo zato da lahko reče, da ima 64-bitko, vse pa mu zaradi tega deluje slabše...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Windowsi od XP dalje podpirajo PAE in je omejitev samo stvar "politike", mislim pa da je SW omejeno na 4GB zaradi nekaterih težav z driverji (pač stvar kako windows kernel naslavja registe od kjer je potem določen problem pri driverjih in je namesto rešitve v kernelu M$ izdal 4GB limito za RAM).

S PAE je strukturna omejitev 64GB RAMa na 32bitnem sistemu.
 

Bush

Fizikalc
19. okt 2008
1.735
0
36
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Naslavljanje pomnilniških registrov je del x86 specifikacije in je v 32bitnem omejena z 4GB oz. ustrezno uporabnega je manj zaradi že prej omenjenih specialnih registrov.
Gre za memory-mapped IO, katerega največji porabnik je grafična.

Pojdi na Device Manager | View | Resources by connection
Glej Memory.

Ampak tiste nekaj 100MB, ki jih z 32-bitno različico zgubiš, jih ne pridobiš nazaj s 64-bitno, ker ti WoW64 požre več RAM, ker mora imeti naložene tako 32-bitne in 64-bitne verzije DLL. Po domače, teči mora tako 32-bitna kot 64-bitna kopija Windows.

Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
S PAE je strukturna omejitev 64GB RAMa na 32bitnem sistemu.
Tako sem bil tudi jaz prepričan, ker so imeli PAE procesorji 36-bitno fizično naslavljanje. Ampak zdi se mi, da lahko s 4MB page lahko nasloviš 128GB. Sicer se brez veze o tem pogovarjati, ker je logična izbira danes za take sisteme 64-bitna. Glej Memory Limits for Windows Releases (Windows) - http://msdn.microsoft.com/en-us/library/windows/desktop/aa366778%28v=vs.85%29.aspx .

Za delo z 8 GB+ RAM bi bilo potrebno itak na novo napisati driverje. In Microsoft se je odločil, da se za kliente, kjer je 95%+ driverjev (USB napravice), proizvajalci raje fokusirajo na izdelavo 64-bitnih driverjev.
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
in koliko rama pozre wow64? pa prosim za natancne cifre na x86 ne na itaniumu...
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.301
-8.461
113
Citat:
Uporabnik Bush pravi:
Sam sem imel (leto 2007) 64-bitni Windows 2008 Server na laptopu (RC verzije), potem sem pa šel na 64-bitno Visto. Težave in nič prednosti za laptop, ki ima lahko največ 4 GB. Programi so hecali (še posebej, če je bil del programa system service ali driver), na splošno slabši HW driverji, poraba spomina takoj čez 2 GB.
Dej no dej. Ne moreš na podlagi bloated prve Viste vleči zaključkov
wink-1.gif


32bit W7 poraba rama okoli 500MB, 64bit W7 malo čez 700MB. Jaka razlika
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Tako da če dlakocepimo je potrebno pogledat kaj se bo na računalniku delalo in katere programe uporabljalo. Tipičen primer ki je čisto praktičen je recimo PC za "internet" ki poganja FF. FF ima 64bitno verzijo spisano za en k... (so jo že ukinili oz. spet je na voljo kot trunk verzija) zato je normalnemu uporabniku potrebno poganjat 32bitno verzijo. 32bitna verzija v 64bitnem sistemu pa tudi ni idealna. Skratka idealna rešitev v tem primeru je 32 bitni sistem in 32 bitni program.

32-bitni programi čisto normalno delujejo na 64-bitnih sistemih.

Citat:
Več kot 4GB rama pa je za "internet" PC itak brezveze.
Tako kot je včasih bilo 640k pomnilnika dovolj za vse?
rolleyes-1.gif
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.860
3.887
113
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Tako da če dlakocepimo je potrebno pogledat kaj se bo na računalniku delalo in katere programe uporabljalo. Tipičen primer ki je čisto praktičen je recimo PC za "internet" ki poganja FF. FF ima 64bitno verzijo spisano za en k... (so jo že ukinili oz. spet je na voljo kot trunk verzija) zato je normalnemu uporabniku potrebno poganjat 32bitno verzijo. 32bitna verzija v 64bitnem sistemu pa tudi ni idealna. Skratka idealna rešitev v tem primeru je 32 bitni sistem in 32 bitni program.

32-bitni programi čisto normalno delujejo na 64-bitnih sistemih.

Citat:
Več kot 4GB rama pa je za "internet" PC itak brezveze.
Tako kot je včasih bilo 640k pomnilnika dovolj za vse?
rolleyes-1.gif

1. ne, veliko jih ne.
2. napisal sem za kaj je dovolj. Za pisarniški oz. internetni PC je dovolj, za kaj drugega pa ni dovolj.