Pečenje na pokritih žarih - tehnike in recepti

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Za vse ki uporabljamo žare s pokrovom. Plinske ali na oglje, ki omogočajo indirektno IN direktno peko mesa in drugih zadev. Tema ni namenjena promociji brandov zato se izogibamo imenovanju proizvajalcev in se raje pogovarjamo o tehnikah peke in receptih.
Osnovno ločimo med direktnim in indirektnim načinom peke in na visoko temperaturno hitrejše pečenje in na počasno pečenje pri nizkih temperaturah, kjer dodamo dim iz kosov aromatičnega lesa - BBQ smoking.
nahrung002.gif
 
Nazadnje urejeno:

ynos

Vremenko
18. jul 2007
24.272
3.687
113
davorinm.wordpress.com
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Uporablja kdo kamen za pico na plinskem žaru?
Kako se obnese? Danes sem nekaj poskušal na Q2200, pa mi ne uspeva ravno. Trajalo je zelo dolgo časa, da sem segrel do 250 stopinj, več ni šlo. Rezultat pa ni bil ravno top.
Pečete pico kako drugače?

Za pizzo je važno samo, da je temperatura na MAKS.. pica je pečena v treh minutah. Mene bolj zanima kje kupit kamen za peko pizze, da ni ravno 60 EUR od Webra?

Npr. http://www.pecarstvo-hrovat.si/produkti/samotna-plosca.html
?

Je kdo že pisal kakšen recept za pulled pork na webru (briketi)? Gruntam, da bi naslednji vikend vstal zgodaj, naštimal peko in pustil tistih nekaj ur.

Kateri kos mesa? Koliko časa na kateri temperaturi? Kateri les dodati, če? S čim marinirati, da je čimbolj simple?
 
Nazadnje urejeno:

pocast

Pivovarski majstr
13. maj 2014
1.954
326
83
Citat:
Uporabnik ynos pravi:
Citat:
Uporabnik MTB75 pravi:
Uporablja kdo kamen za pico na plinskem žaru?
Kako se obnese? Danes sem nekaj poskušal na Q2200, pa mi ne uspeva ravno. Trajalo je zelo dolgo časa, da sem segrel do 250 stopinj, več ni šlo. Rezultat pa ni bil ravno top.
Pečete pico kako drugače?

Za pizzo je važno samo, da je temperatura na MAKS.. pica je pečena v treh minutah. Mene bolj zanima kje kupit kamen za peko pizze, da ni ravno 60 EUR od Webra?


Je kdo že pisal kakšen recept za pulled pork na webru (briketi)? Gruntam, da bi naslednji vikend vstal zgodaj, naštimal peko in pustil tistih nekaj ur.

Kateri kos mesa? Koliko časa na kateri temperaturi? Kateri les dodati, če? S čim marinirati, da je čimbolj simple?

Tistih nekaj ur nebo dovolj.
Za proper pulled rabiš kakih 9-11. Kos naj bo plečka (za cca 8-10 jedcev), za več ljudi vzemi raje boston butt (če ga boš stlaču v žar).
Kje vzeti, nevem, jaz vedno jemljem pri Marinčku, ker ima v sodelovanju z Žarovnijami prave american cutte, pa tudi meso je top.
Les: kaj sadnega (češnja, jabljana)
Čas in T: 9-11 ur, med 110 in 130 st. Po kakih 8 urah boš videl da si blizu, ko bo kost že vn štrlela, meso bo pa na otip razpadalo.
Rub: Večer pred peko: Meso lahko na rahlo namažeš li z olivnim oljem ali gorčico (priporočam gorčična semena)...Nato pa naneseš gor mešanico, npr: česen v prahu, kajenski poper, paprika, sol, sladkor, poper. Eno uro pred peko vzmeš meso iz hladilnika, da se segreje na sobno temperaturo
 

HEPAN

Majstr
5. sep 2007
2.888
155
63
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
Zdaj je 70 aktualna na forumu privat, ne tukaj pisat, ker že tko ne bi smelo bit oglasa. :p

eh pa kaki oglas :D ne da se mi sedaj se pod privat. če neboš mogo lifrat, pol moja ponudba še stoji :D gledam zadevo v Nemciji pa je cena 119 EUR
 

twinman

Fizikalc
17. jul 2012
1.172
16
38
Ljubljana
Pozdravljeni vsi...dobili smo več vprašanj o naših razpisanih tečajih v mesecu maju. Ali sta to skupna tečaja, kaj pomeni, da tečaj traja preko noči, kaj bomo delali in še kaj, zato pišemo kratko obrazložitev
wink-1.gif


Tečaja sta samostojna, a vseeno prepletena, saj smo jih zasnovali tako, da se deli tečajev izvedejo povezano v dobrobit obeh skupin. V soboto se ob 10.00 začne 2,5 urno predavanje za vse udeležence. Tečajniki Judge Class- a bodo prejeli prvi teoretični del znanja, tečajniki Cook Classa pa prav tako teoretično podlago za boljše razumevanje zahtev sodnikov na tekmovanju. Ob 12.30 se začne Cook Class, kjer bo predavatelj Jim Johnson predstavil vse vidike priprave tradicionlanega BBQ-ja. Obdelali bomo tekmovalne 4 kategorije mesa: pulled pork, pork ribs, brisket in chicken. Jim je povedal takole: "I give cooks a talk about wood, charcoal, dry rub, bbq sauce, meat cuts, tips and tricks for competing. Basically everything a backyard cook needs to know to compete on the bbq circuit...", tako da ne skrbite, da bo kaj manjkalo. Oprema in sestavine vas bodo čakali. Po zaključku sledi večerja in začne se za nas najbolj zanimiv del. Razdelimo se v ekipe in prične se "overnight competition cook". G. Johnson ostane z nami in preko noči pripravimo BBQ v tekmovalnem stilu. Zakaj? Zato, da bo v nedeljo drugi del predavanja za Judge Class lahko potekal v obliki pravega tekmovalnega sojena. Kuharski del ekip bo najprej dokončal delo z inštruktorji KCBS-a in pripravil škatle za sojenje. Ob 10.00 se začne drugi del predavanja za sodnike. Ob 11.00 BBQ ekipe prinesejo pravilno pripravljen BBQ po tekmovalnih kategorijah in začne se sojenje. Dogajanje zaokrožimo približno ob 15.00 z razglasitvijo najboljših ekip.

Sledi še poziv vsem, ki jih BBQ resnično zanima in bi se radi izpopolnili še nekoliko drugače. Vsi, ki se boste prijavili na tečaj Judge Class imate možnost soditi na kateri koli KCBS tekmi. Še posebno pa to velja za prvo slovensko v septembru - Slovenia BBQ Open 2017! Izkušnje, ki jih dobite kot sodnik so pomemben del znanja in razumevanja kulture BBQ-ja, obenem pa je vse skupaj zelo zabavno. Ljudje, ki jih spoznate "on the circuit" pa so tako ali tako ena velika BBQ družina. Za zaključek še nasvet, ki smo ga sami dobili od učiteljev: "BBQ Judging is a very serious bussines, just don't take it to seriously! " Zabava je zagotovljena, no pa saj niste dvomili, ne?
wink-1.gif


Slovenian BBQ Society

http://sbbqs.si/kcbs-cooking-class-2017/
http://sbbqs.si/kcbs-judging-class-2017/

 

motoristic

Fizikalc
18. avg 2007
1.309
18
38
Ljubljana
Citat:
Uporabnik Malecky pravi:
ksz

Mam Weberja OneTouch Silver 47 zdaj odveč če kdo rabi.


Kolk je vreden? Sklepam da krepko pod 100, čeprav so bli takrat ene 200.
rolleyes-1.gif

Mislim, da se ti ga za 40-50 res ne splača prodati. Tudi novega se dobi za 100...
frown-1.gif


ps. sorry videl, da je nekdo že napisal