Indukcija

MieleFan

Fizikalc
7. sep 2014
1.034
78
48
Kavo ti prej skuha kuhalnik,kot pa Indukcija?Ne vrjamem...sem primerjal prenosno indukcijo in to vgradno k mam...se ne more primerjat prenosna indukcija.Dokler nimaš prave indukcije,se ti zdi prenosna hitra.Zdej ko mam to...se vidi kaj je brzina
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Stopano.
Merjeno z merilcem porabe.
Kuhalnik z džezvo žge na polno 2kw, kljub temu da je dno džezve manjše od površine grelca. Plošča žge okoli kw. Na velikem grelcu pa mislim da mi džezve sploh ne zazna.
Electrolux indukcija 2+2 je rabila okoli 15minut da je zavrela džezvo. To je bil tudi razlog za menjavo,/stvarno napako očitno so naredili faliran model.
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ta količina vode zavre na indukciji v 3 minutah, kakor je že predhodnika napisal.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
Meni zavre v 3 minutah v džezvi voda. Steklo je bilo okoli 5 in plin 7 minut.
Pa si imel plin prižgan, ko si izmeril te vrednosti
stupid-1.gif
 

Odisej

arhivar
Osebje foruma
Administrator
2. sep 2007
7.645
9
113
Alter.si
www.skodelica-s-sliko.com
Seveda, za kaj pa ne... če imaš premalo džezvo, plin kuri vsaj pol plamena mimo - okoli
tongue-1.gif


Če se že gremo primerjave, vzameš posodo 28cm, liter vode, pa da vidimo... da je nekako optimalen izkoristek površine, glede na tip "ogrevala".

lp
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik Odisej pravi:
Seveda, za kaj pa ne... če imaš premalo džezvo, plin kuri vsaj pol plamena mimo - okoli
tongue-1.gif


Če se že gremo primerjave, vzameš posodo 28cm, liter vode, pa da vidimo... da je nekako optimalen izkoristek površine, glede na tip "ogrevala".

lp
Potem pa se naj zapiše, pod kakšnimi pogoji se je test izvedel. Če dam jaz na Vok plinski gorilnik moči 4,5 kW majhen bakreni lonček se mi bo v 7 minutah stalil, če pa ga dam na pomožni 1 kW , kateraga vklopim na minimum, pa bo voda zavrela ob svetem Nikoli.
Drugače pa potrebujem 1 kcal energije da en liter vode segrejemo za eno °C. Ob tem pa je popolnoma vseeno ali ta energija pride iz indukcije, električnega grelca ali plina. Nepomembne so tudi izgube vira iz katerega pridobivamo toploto.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Kako izgube niso važne? Če imaš 4,5kW plinski gorilnik, ni šans da imaš toliko tudi grelne moči na ponvi - veliko toplote gre namreč mimo. Ta izkoristek prenosa toplote je pri indukciji _zelo_ višji in bi tako čez palec rekel da je 2kW indukcija boljša od 4,5kW plinskega gorilnika.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Kako izgube niso važne? Če imaš 4,5kW plinski gorilnik, ni šans da imaš toliko tudi grelne moči na ponvi - veliko toplote gre namreč mimo. Ta izkoristek prenosa toplote je pri indukciji _zelo_ višji in bi tako čez palec rekel da je 2kW indukcija boljša od 4,5kW plinskega gorilnika.
Za segrevanje 1 l vode rabiš toliko toplote kot sem zapisal. Koliko več pa za to porabiš elektrike ali plina je pa izkoristek
evil.gif

Brez podatka o velikosti in obliki posode ne moreš trditi, da ima indukcija boljši izkoristek kot plinski gorilnik. Nenazadnje je pomembno koliko 2 kW indukcija porabi elektrike. Če jo v eni uri 2 kWh potem je moč indukcije zgolj 1,8 kW. Če pa jo 2,2 kWh potem pa je indukcija 2 kW. razlika je izkoristek indukcije. Potem pa še imaš učinkovitost indukcije odvisen od materiala posode pa si hitro na 30% izgub.
 
Nazadnje urejeno:

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Vse moči na električnih napravah so vezane na njihovo porabo. Razlog pa je enostaven - na škatlo lahko napišejo višjo cifro. Torej 2kW indukcija porabi 2kW elektrike, 400W mikser porabi 400W elektrike. Dejanski učinek je pa seveda manjši pri vseh napravah, zato ker izkoristek ni 100%.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik philips pravi:
Vse moči na električnih napravah so vezane na njihovo porabo. Razlog pa je enostaven - na škatlo lahko napišejo višjo cifro. Torej 2kW indukcija porabi 2kW elektrike, 400W mikser porabi 400W elektrike. Dejanski učinek je pa seveda manjši pri vseh napravah, zato ker izkoristek ni 100%.
Za indukcijo ne vem a pri elektromotorji se podaja moč na gredi motorja in ne moč, katero motor vleče iz omrežja. Po tej analogiji je tudi pri kuhališčih podana grelna moč in ne moč katero vleče iz omrežja. Je pa zato poleg podana jakost varovalke in presek kabla.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.769
626
113
Recimo pri zvočnikih in ojačevalcih nazivne moči (več 100W) definitivno niso izhodna zvočna moč (1W zvočne moči = 120dB). Pa razni 600W mikserji tudi dvomim da dajo ven 600W mehanske moči (glede na njihove dimenzije in težo).

Mogoče sem s tisto izjavo res pretiraval, ko sem trdil da je povsod tako, ampak iz sveta consumer naprav je pač takšen marketing, da gor napišejo največjo cifro kar lahko
grin1.gif
 

ggg

Fizikalc
8. avg 2007
5.698
4
36
Zanimivo kako slab izkoristek imajo te domace naprave, meni na tamalem primusu
f_1201k_1.1.jpg


ampak s taksno kartuso
ak2957.jpg


Zavre liter vode v cca 2min. Brez, da jo odprem do konca...
evil.gif
 

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Citat:
Uporabnik telex pravi:
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
Meni zavre v 3 minutah v džezvi voda. Steklo je bilo okoli 5 in plin 7 minut.
Pa si imel plin prižgan, ko si izmeril te vrednosti
stupid-1.gif
Ti si
stupid-1.gif

A veš kaj je džezva sploh?
Dejstvo je da počasneje, kar koli daš gor in v kateri koli posodi. Pa se lahko na trepalnice postaviš.
Indukcija je najhitrejša!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.322
5.842
113
pri taščici
Na plinu bi moral postaviti na najmanjši gorilec in ne največji.
A bi se v okolici Ljubljane kdo znebil stare emajlirane posode? Pridem iskat, za več kosov hkrati mogoče prinesem kako pivo ali 10dag kave.
 
Nazadnje urejeno:

brunobruno

Fizikalc
3. feb 2012
2.146
50
48
Ja sej, to je tak rezultat. Če ne verjameš primerji sam. Še enkrat pa ne grem primerjati, ker nimam več plina.
 

telex

Fizikalc
24. dec 2007
5.832
47
48
Citat:
Uporabnik brunobruno pravi:
Ti si
stupid-1.gif

A veš kaj je džezva sploh?
Dejstvo je da počasneje, kar koli daš gor in v kateri koli posodi. Pa se lahko na trepalnice postaviš.
Indukcija je najhitrejša!
Ti si dobil pač takšne rezultate. Kako si prišel do njih veš najbolje sam. Sam pa sem do nedavnega imel 2x plin in 2x steklokeramiko pa nikoli nisem skuhal kave v "džezvi" na steklokeramiki. Preden se je plošča segrela sem jo kuhano nas plinu že pil.

PS- najhitrejše pa je kava skuhana s kavnim avtomatom. Od pritiska na gumb za vklop do dišečega espressa mine zgolj minutka.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
>>>PS- najhitrejše pa je kava skuhana s kavnim avtomatom. Od pritiska na gumb za vklop do dišečega espressa mine zgolj minutka.

Moja BOSCH indukcijska porabi v džezvi, da zavre vodo za kavo 50 sekund, še vedno enako kot dne 02.11.2007. Ups, sedaj vidim, da je že precej stara.
nahrung002.gif


https://www.alter.si/tabla/show...=true#Post97238