Kegging

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Načeloma je nazivna prostornina pri kegu na zgornjem varu (kjer se začne ožat), to je nekoliko nižje od cevke za CO2 (je pa res da te niso standardne oz. ene so nižje ene pa višje).

Kegi tudi držijo različno, imaš (vsaj) ameriške imperialne in EU metrične. Sam imam recimo 18l kege (metrični).

Glede volumna v raznih zadevah pa le opravi meritve z neko umerjeno zadevo, sem jst tule že pisal kako te potem take osnovne zjebejo. Recimo tehtnica ki laže 10% in plastična menzura ki laže več kot 0.5l na 3l. Sam vse zadeve ki imajo volumne sedaj prečekiram z laboratorijskimi, torej 100% umerjenimi posodami.
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
odlična ideja, samo da je moj edini sod zdaj poln piva in bo treba s tem počakat, da se pivo porabi.
mogoče pa počakamo če se javi kdo ki ve ta podatek...
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
ja saj, škoda da se nisem tega že prej spomnil...
pravzaprav delam eksperiment. pri čiščenju sem opazil, da se sodček dobro zatesni, ko sem napolnil z vročo vodo in potem kasneje odpiral je bila razlika v pritisku.
zato sem zdaj dodal sladkor za karbonizacijo, natočil pivo in obrnil sod na glavo z idejo da če bo hotelo puščati bom že opazil.
nimam namreč še regulatorja in co2 bombe in vsega potrebnega, da bi nabil nekaj pritiska že ob štartu.
zaenkrat nič ne kaže da bi kaj puščalo in upam da se bo normalno karboniziralo kot bi se v steklenici.
 

header

Fizikalc
28. okt 2013
543
32
28
Sodček napolniš z pivom in daš da je pritisk recimo 2 bara. Postaviš sodček na hladno in počakaš na karbonacijo ko bo potreba po novem sodčku. Opazil sem, da v sodčku drastično pade pritisk, ker se co2 verjetno absorbira v pivo.
Ali je potrebno dodajati co2 do določenega pritiska, da pokrov tesni?
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Kaj je razlog, da se mi delajo mehurčki in posledično teče iz cornyja sama pena. Mehurči se delajo na izhodu za pivo na začetku cevi. Poizkusil sem že vse mogoče. Menjal oringe, menjal priklopne ventile, pipa z regulacijo, party pipica, spreminjal točilni pritisk 0.2-0.8 bara. To se mi pojavlja na zadnjih dveh sodih, prej je delalo normalno. Karbonizacija ni prevelika, sem dal samo 60g sladkorja.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Cev v kegu (dip tube) si spucal? Da ni tam noter kaj pa veselo dela vrtince!
grims-1.gif
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Cev v kegu (dip tube) si spucal? Da ni tam noter kaj pa veselo dela vrtince!
grims-1.gif

To sem razdrl in pogledal, pa ni blo nič videt. Fora je v tem da mehurčki izhajajo že med mirovanjem, ko pivo ne teče po cevi. Izleda kot da bi nekje puščalo. To mi dela na zadnjih dveh sodih. Prejšne runde sem karboniziral z 10g manj cukra. če ima to kaj veze.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Če pušča vidiš lahko z milnico ali pa starsanom, poškropiš po spojih in vidiš če kje nastajajo mehurčki.

Lahko se pena iz kega dviga ker imaš premajhen tlak. Predstavljajaj si keg kot steklenico, če je tlak ok (zaprta steklenica) ni pene, ko pa jo odpreš (prenizek tlak) pa se začne dvigat pena (izhaja CO2). Če imaš prenizek pritisk se bo keg enako penil dokler se CO2 iz piva ne izloči.

Tako da (sploh pri hitri karbonizaciji ali pa karbonizaciji s sladkorjem) najprej zmeri pritisk v odključenem kegu. Nastavi ventil na CO2 ne enak pritisk in prikjuči. S tem imaš najmanj možnosti da fališ, ker oboje, tako prenizek kot previsok pritisk bo rezultiral v penjenju.
 

komar89

Fizikalc
22. apr 2008
776
195
43
Evo rešil zadevo. Mehurčkov v cevi sem se znebil. Povečal sem pritisk na 1.15 bara in pretok na pipi zmanjšal na minimum. Upam samo da ne bo preveč karbonirano, po tabeli naj bi bilo okrog 2.5 na 8-10 stopinjah. Še vedno mi pa ni jasno zakaj je prišlo do takega nenormalnega penjenja. Vse je bil isto kot pri prejšnih sodih, temperatura in pritisk. Res pa, da sem dal za karbonizacijo 10 g več sladkorja.
 
Nazadnje urejeno:

faraday

Pripravnik
27. jul 2015
72
0
6
Kje kupiti dodatno opremo za kegging sistem? Rabim:
- nepovratni ventil s priključkoma 7mm na obeh straneh
- plinski razdelilec 7mm priključek
- prehod(tekočina) iz 7mm na 3/16 inča
- prehod(tekočina) iz 3/16 inča na 8mm
- party pipica
- cev 3/16 inča
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Citat:
Uporabnik zoki pravi:
Sem naročil to
smile-1.gif
Evo, lahko potrdim, da je to za drek in je že crknil. Mi je žal, da sem se sploh v to spuščal, ampak, če ne probaš pol ne veš
smile-1.gif


Razmišljam, da bi naročil ta 20 oz paintball jeklenko. Zdaj pa ne vem kakšen adapter bi rabil. Pin valve to din 477 ne najdem nič pametnega. Ve kdo pomagat?
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.846
3.866
113
Klasični paintball adapter je ameriški CGA320 standardni ventil, tako da rabiš "CGA320 to DIN477". Sam imam takega na ohišju za 12g CO2 bombice pa dela z regulatorjem BP.

Pri jeklenkah za paintball glej raje za takimi ki imajo (poleg pin ventila) še klasičen mehanski ventil. Pa upoštevaj da so te jeklenke ne-atestirane in ti jih na klasičnih polnilnih mestih ne bodo polnili.
 

zoki

Pripravnik
23. sep 2007
264
5
18
Meni to z 12g, oz. sem uporabil 16g bombice, ker imajo navoj, ni delalo nikakor. Sem mislil, da so te bombice prešvoh in sem nabavil tisto linkano jeklenko. Ko sem še dokupil vse adapterje za mini kitajski regulator in priklopil je en cajt delalo, pol pa je pri števcu začel spuščat. Potem sem odstranil števec in zaplombiral luknjo, vendar čez čas ni več nič spustil ven in je očitno crknil totalno.
Zaenkrat bom dal jeklenko polnit v paintball trgovini (1e stane), pol pa si morda enkrat kupim polnilno postajo da lahko z velike jeklenke polnim.
Se pravi, da je ta navoj na paintball jeklenki cga320? Hvala ti za pomoč
wink-1.gif
 

veselipivovar

Pripravnik
23. jul 2016
186
0
16
Teli sodčki od Nektarja naj bi bili po besedah prodajalcev očiščeni. Notri je sicer neka tekočina s sladkobnim vonjem...
Zdaj pa k stvari, vse sodčke sem pred uporabo opral in večkrat splaknil z vročo vodo, nato pa še z raztopino oxija. Prvi trije sodčki, ki sem jih tako pripravil so uspeli in iz njih priteče v redu pivo, skratka brez pripomb.
Nekaj čudnega pa je s četrtim sodčkom. Posebnost pri njem je to, da sem ga napolnil le do cca 15L (kompleten volumen pa je 18L)
Pri nobenem doslej nisem priključil v štartu na CO2, ker sem ko sem to počel še čakal na regulator. So pa vsi sodčki kljub temu dobro zatesnili in pivo v njih je karbonizirano in pod pritiskom. Občasno sem izpuščal plin ven, da bi se znebil vsaj dela kisika, ki je ostal še od polnjenja v sodih.
Zdaj sem probal pivo iz tega četrtega sodčka in ima en tak nenavaden vonj... ni po pokvarjenem in izgleda normalno in tudi okus je v redu, samo ta vonj moti. Malo spominja na tisti vonj iz sodov, ko so prišli iz Nektarja, ampak ne morem reči da je sigurno to to.
Bi bilo lahko kaj drugega ali je to skoraj sigurno od tega, da sem mogoče pozabil posebej očistiti tisto cevko po kateri priteče pivo iz sodčka, ima kdo kakšno idejo ali podobno izkušnjo?