Slavko, počivaj v miru!

sgh

Fizikalc
19. feb 2014
2.644
0
36
Za določene nagrade moraš biti tudi na pravi strani.Glede Pahorja načeloma kot predsednik države se spodobi in tudi govor je bil korekten.
Streljanje je tudi čudno in nesmiselno ali ni dosti,da so prisotni vojaki ? Seveda so naredili lep sprevod in ne pozabite,da so 3 ure v uniformah stali na vroæem soncu.
Morda bi bilo korektno,da se končamo z pogrebom in se posvetimo njegovemu delu.
Načtovane je imel za več kot leto nastope,prodal je ogromno plošč in poznali so ga po celem svetu.
Vsaka godba v Nemčiji ima vsaj 4 skladbe od njega!
Počitka skoraj da ni imel,ali se predstavljate vsak dan nastop in toliko potovanj ?

https://sl.wikipedia.org/wiki/Slavko_Avsenik
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Definicija pojma "kultura" je torej: "Tisto, kar nihče noče, je kultura." To naj financiramo z davki, ker se najde par mandljcov, ki se odločijo, da vlečejo naš denar iz žepov. Spomni se, da marsikje po svetu opera prinaša dobičke in živijo prav spodobno od tega, pri nas pa rabi proračunski denar. Ali je torej merilo za "kulturo", če si dovolj neuspešen, da zate ljudje nočejo plačati?

Avsenik je na nek način naredil zvrst glasbe, ki prej praktično ni obstajala v taki obliki.

Pogreb v družinskem krogu ali ne. Pogreb z udeležbo države ali ne... Vsekakor sem proti pogrebom v "družinskem krogu", kjer si sorodniki pokojnika lastijo in nočejo ostalih ljudi na pogreb . Tašča ni mogla na pogreb prijateljice, ker je bil v "družinskem krogu" in niso hoteli po telefonu povedati, kdaj bo pogreb. Pa je verjetno ona bila bližja pokojnici, kot tista "družina". Mislim,da se je družina Slavka Avsenika primerno odločila, da Slavko še zdaleč ni bil njihova last, da je leta živel med ljudmi in publiko in si ga ne morejo lastiti ob odhodu s tega sveta. Seveda to prinese za sabo kup ljudi, ki se pride samo pokazat, pa tudi nekaj, ki imajo globji razlog, da so tam.
Vsak se gre pokojniku lahko poklonit tudi potem na grob. Ne rabi nek klovn paradirat ravno na dan pogreba, če si svojci tega ne želijo. Pokojnikovi bližnji so edini, ki imajo pravico odločiti, kdo pokojnika lahko pride pokopat. Njim je najbolj hudo. In če svojci hočejo pogreb v družinskem krogu imajo to pravico.
Vsak, ki pa je tudi imel pokojnika rad, pa lahko kadarkoli pozneje pride na ta grob. Pokojnik ne bo nikamor ušel.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik patriot pravi:
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Citat:
Uporabnik ggg pravi:
a boli resnica? nisem jaz privlekel tega na dan, privlecete komunisti, ko gre za zasluge, ki si jih ne lastite. tipicno za tovrstni sistem. cas je, da pogledate resnici v obraz. prekleti rdeckarji. tudi avsenik ni imel prostora v sloveniji pac pa je moral po slavo drugam. zato, ker je bil ustvarjalen cesar vi ne marate in zatrete v kali!
cca. 5x je igral tudi Titu.
PS. A je dohtar na dopustu?

Yugoslavia is Tito, Avsenik und Slivovicz
evil.gif


Izgleda, da so se imeli fajn:




zmaga.gif
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik burst pravi:
Se deloma strinjam.
1. Slavko je pac ikona, PR, manager. Zakaj je njegova glasba boljsa od vseh ostalih, je vse, kot si rekel zasluga Vilkota. Je pa res, da brez Slavkota ne bi dobival izvirnih idej.
2. Besedila so pisali zunanji sodelavci.
3. Ne prenesem, ko Avsenika mecejo v isti kos z ostalo NZ glasbo. "Ah, spet ta harmonika". Poslusajte najboljse njegove komade. Slisite harmoniko??? Ne? Mogoce vsakih 5 sekund??? Njihova izvedba ni izvedba, ko vaski harmonikar raztegne frajtonarco in zaspila Otocek sredi jezera. Avseniki so izvajali pesmi orkestralno!!! Prevladuje klarinet (pac Vilkov instrument), ki se dopolnjuje s trobento, za masilo in par sekundne sole je harmonika, kitara in bariton pa za ritem. Popolni preplet petih instrumentov. Ce kdo, bi moral Presernovo nagrado dobit Vilko. Slavko pa drzavna priznanja na podrocju promocije in sirjenja kulture, kar pa je dobil. V Yu in Slo.
Tud jaz se samo deloma strinjam s tabo. Sej v osnovi se pa strinjam.
1. Slavko je bil na harmoniki samouk. Kot je že nekdo rekel "posluhar". Torej je brez glasbene izobrazbe to naredil perfektno. Vilko je bil glasbeno izobražen in je vse ideje, motive, melodije od Slavkota prenesel na papir. Idealni tim. Ne poznam glasbenikov, ki bi ustvarili tolko pesmi in bi bili sami avtorji besedil, glasbe in aranžerji. To enostavno ne gre (če je pa kdo naredil, gre pa za manjše število pesmi)
2. Da
3. Ja. Avseniki so pesmi izvajali orkestralno. Iz harmonike (SLO ljudski istrument) več glasnega petja in del pihalnega orkestra (torbenta -klarinet) In prav trobenta klarinet sta vodilna instrumenta instrumenta. V osnovi bolj trobenta. Klarinet je bolj "drugi glas". Torej klarinet dopolnjuje trobento. Harmonika pa vse skupaj zapolni. Bas in kitara pa dober ritem. Torej, ideje so bile Slavkotove, Vilko je pa kot izobražen glasbenik vse skupaj prenesel na papir. Vsi ostali, ki so bili tudi glasbeno izobraženi, so pa pač odigral.
Torej, nekaj napisati, kar ti drug pove je že lažje, če veš kaj napisati. Problem je ideja. In tukaj je bil Slavko glavni. Torej vseeno mislim, da je Slavko kandidat za prešernovo nagrado. Za področje promocije in širjenje kulture pa cel ansabel z Vilkom.
Neumno se mi zdi, da o Prešernovi nagradi odloča neka manjša skupina-komisija, ki odloča na politični ravni, osebni ravni, ekonomski ravni...itd. V kulturi je lahko merilo samo ljudstvo (poslušalci, gledalci) I če nekdo misli, da je nekaj zanič, milijoni ljudi pa vseeno to gledajo, poslušajo, je nekaj narobe s tistim, ki misli da je to zanič. Če je prodanih 25 mio plošč, napisanih cca1000 avtorskih sladb, katere so mnoge ponarodele v Evropi in svetu, da se te skladbe igrajo za vsakim vogalom, da se tudi na rock koncertih igrajo priredbe teh skladb (na Rock Otočec je igral Slak v original izvedbi, pa se je slišalo vriskanje in petje), da je zasedba dobila ne vem kolko zlatih plošč, diamantno..... je nekaj res hudo narobe pri nas, da se sploh še razpravlja ali bi lahko dobil preširnovo nagrado.
Glasba je kultura.... pa se lahko eden alter pisec tukaj 6x obrne na glavo!!!!!
Torej še enkrat (za tiste, ki berejo obratno), pogoj za Prešernovo nagrado naj bodo ljudje, poslušalci, gledalci, dosežki in seveda obdobje uspehov. Vse to pogoje so Avseniki presegli.
Sam nisem pristaš določene vrste glasbe, ampak poslušam, kar mi pač določen trenutek paše.
Nekdo je omenil tukaj, da bi lahko tudi Polde Bibič prejel nagrado. Se strinjam ja. Odličen igralec. V Sloveniji. O nekom, ki uspe pa v svetu pa ne? Nekdo je omenil Kreslina?? Upam, da se je hecel. Nekdo, ki ima nekaj sto polušalcev?? Sej nimam nič proti njemu, ampak nagrado pa le naj dobi najboljši med najboljšimi. A sploh kdo ve, kdo so preširnovi nagrajenci do sedaj?? In njihovi uspehi v primerjavi z Avseniki??? Bi bilo zanimivo primerjat.
PS. V vsej stvari me edino malo moti to, da številni posnemovalci Avsenikove glasbe posnemajo celo gibe vseh članov ansambla. In včasih se mi zdi, da je kar nekaj ansamblov brez svojih idej, motivov izvirnosti in je glasba do potankosti ista, samo slika na odru je druga
tongue-1.gif
. No, malo dobre izvirnosti so do sedaj našli le Modrijani in Gadi..... pa mislim da Ognjeni muzikanti.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.239
4.734
113
Letošnji prešernov nagrajenec Miki Muster se je tudi na nek način ukvarjal pretežno s "komercialno" umetnostjo in je bil sposoben od tega živeti pri nas in v tujin brez pomoči države.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.093
3.576
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Letošnji prešernov nagrajenec Miki Muster se je tudi na nek način ukvarjal pretežno s "komercialno" umetnostjo in je bil sposoben od tega živeti pri nas in v tujin brez pomoči države.
Miki Muster je bil prisiljen živeti od dela v tujini, ker je bil naši oblasti kar precejšen trn v peti.
 

burst

Pripravnik
12. nov 2014
831
0
16
Vidim da je še nekdo, ki v Avseniku ne vidi le ali navadno govejo muzko ali pa ga hvali na vse pretege, pa še sam ne ve zakaj.
zmaga.gif


O Prešernovi ne bi. Sem iz drugega kulturnega foha in so dostikrat krivice in pristranskosti. Lej, kaj češ. Nikoli ne mormo vsem ustrežt, zato ne bom več komentiral tega.

O kopiranju nimam slabega mnenja, če se ga kopira v nulo (tribute band).

Modrijani niso izvirni, so pa fantastični managerji. Prav tako so podpovrečno kvalitetni instrumentalno, predvsem pa daleč podpovprečno vokalno. Še en dokaz, da je masa ljudi nekritična in je ne smeš vedno resno jemat. Sem že kje prebral, da Modrijani niso samo nasledniki, ampak celo prekašajo Avsenike.
rolleyes-1.gif

Gadi so pa res prinesli nekaj svežega, svojega. So tudi zelo kvalitetni izvajalci. Všeč in izvirni so mi tudi Zlati muzikanti. Pa še kdo bi se našel.

Sicer pa je dosti bolje, kot je kazalo še nekaj let nazaj, ko so kraljevali razni (se oproščam) štajerski ansambli z enostavnimi ritmi, bednimi melodijami in neumnimi besedili. Tu notri so tudi skoraj vsi ženski ansambli. Harmonika, ritem in bas kitara, zibanje levo in desno ne more biti kvalitetna glasba. Glavni promotor tega sranja je bila pa tista Raketa pod kozolcem al Na zdravje. Saj ne vem več.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik lanos pravi:
Ker za razpoznavnost Slovenije ne bo naredil nobeden več tolko, kot so naredil Avseniki.

Hja no, v tujini so peli v nemščini (in še pojejo), pa tudi Ansambel bratov Avsenik se niso imenovali ampak Slavko Avsenik und seine Original Oberkrainer. (Bila še druga imena, recimo Das Original Oberkrainer Quintett Avsenik).


Recimo temu tako, da je (bil) biznis daleč pred promocijo Slovenije.
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
ksz
Dilema, kdo od bratov Avsenik je boljši bolj zaslužen itd....
Zapomnite si kaj vam bo zdaj stardec povedal, ki je tudi samouk na frajtonarci....
Dobro muziko lahko dela samo nekdo ki ima POSLUH. Nobena šola ali izobrazba ne bo posluha naredila. Nobena. Posluh pa imaš, ali ga pa nimaš.
Dobra muzika prihaja iz noter, izobrazba ti potem lahko pomaga zgolj in samo to glasbo inštrumentalno izpiliti, popestriti, jo morda z notami zapisati ali pa nauči glasbeni inštrument pravilno uporabljati. Npr harmonika je zgolj sredstvo za izražanje glasbe posluha, ki ga glasbenik s taletom ŽE ima....
Zato pa razni, Kreslini, Lovšini, Domicelji in Predini ali pa samovklicana Nejša, nikoli niso in ne bodo glasbeniki, ker nimajo pojma o posluhu. To so navadni bluzatorji.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.867
3.894
113
Ok brez dlake ....

Komercialen uspeh Avsenik ni dosegel zaradi kvalitete "kulturne" glasbe ampak zato ker je jodlarjem bil sposben od kosila do podiranja šanka ob 5h zjutraj servirat "plesno" glasbo. To je sam povedal in večina originalnega banda je to tudi razglašala. Torej uspeli so ker so 18 ur nonstop nažigali glasbo za žur = občinstvo je v irharcah pilo pir in jedlo weiswurste, kozlalo in scalo po mizah, se pretepalo ....

Glej sorry, to ni kultura in vrhunsko ustvarjanje.

Tudi ni bil noben začetnik oz. popularizator goveje glasbe, je pa "ujel val" trenda ki se je pojavil in ga pač izkoristil. Ima jasno svoj doprinos in svoj "slog" ampak je pač samo eden od njih. Govejo glasbo če že je populariziral v sloveniji in recimo da v ZDA ker je bil pač na vrhuncu slave "trend maker".

Torej Avseniku se daje malce preveliko veljavo, sploh pa na področju kulture. Za ostala področja pa kapo dol, je v svojem žanru dosegel vse kar se da. Glede promocije slovenije je pač prišla vzporedno s slavo in smo mu lahko hvalaženi, je bil tudi ponosen in zaveden in se ni dal "ponemčit" čeprav bi se lahko. In kot rečeno je za to prejel državno priznanje, kar menim da mu zagotovo pripada.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.093
3.576
113
Marlbor
Poznam enega možakarja, ki je kupil harmoniko, pa ni imel nikogar niti, da bi mu pokazal kako se jo pravilno drži. Ded je samouk in igra nanjo, tako da ima narobe obrnjeno (na glavo). Na prav obrnjeno ne zna igrati, niti je ne zna prav prijeti.
smile-1.gif
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
A si ti tudi eden izmed utrujalcev, ki se siljo(pravzaprav posiljujejo s svojim znanjem igranja dveh komadov ) v gostilnah in rojstnih dnevih?
rolleyes-1.gif
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
Uporabnik Pbutec pravi:
Poznam enega možakarja, ki je kupil harmoniko, pa ni imel nikogar niti, da bi mu pokazal kako se jo pravilno drži. Ded je samouk in igra nanjo, tako da ima narobe obrnjeno (na glavo). Na prav obrnjeno ne zna igrati, niti je ne zna prav prijeti.
smile-1.gif
Ti čisto verjamem.
Saj sem rekel, izobrazba te lahko nauči zgolj in samo inštrument uporabljati. Ko pa nek talentiran muzikonter s posluhom, osvoji tehniko igranja na harmoniki, bo tak talent s posluhom zaigral na to harmoniko prav vsako skladbo, pa magari jo bo slišal samo in zgolj enkrat.
 

veselilisjak

Sloven´c
22. jul 2007
25.331
355
83
38
Citat:
Uporabnik 8888 pravi:
Čisto lep pogreb vidim pa tudi Turinka, se bo Patriot pogreznil od sramu!

Na twiterju in fejsu bi lahko visel doma-se mu ne bi bilo treba v Begunje vozit.

Mislim, kaka budala moraš bit, da greš na pogreb in se potem javiš:lejte me, jaz sem tudi tu?!
bonk.gif


Zastopim da to počnejo kake smrklje na koncertu...
 

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Še sam ne vem zakaj??? Glej prjatu, sem že napisal zakaj. Sem napisal tudi, da nisem enosmerni poslušalec, ampak poslušam, kaj mi v določenem trenutku paše. Z narodnjaki sem pa odraščal in se jih včasih malo nasitiš. Kakor tudi vsega ostalega. To, da je masa nekritična, se mogoče še strinjam malo, ampak zavvedaj se, da mogoče neka masa tudi ne rabi več, kot dobro voljo im dobre melodije. 35 mio prodanih plošč, pa le ni ta masa, ki ne bi vidala nič dobrega v neki stvari.
Sej v kopiranju res ni nič slabega, samo že kar tekmovanje, kater bo bolj enak nekomu in to na vsakem vogalu, pa res ni nič novega in zanimivega.
Modrijani so res fantastični managerji. To, da so pa podpovprečni glasbeniki in pevci, se pa ne strinjam. To, da si nekje prebral, da so presegli Avsenike pa pripiši dejstvu, da so dobri managerji in ne verjemi tisku. Veramem pa, da ne bi imeli takšna dva koncerta na leto, če bi nastopili brez glasbenih gostov. Tolk dobri pa spet niso.
Je pa še veliko ansamblov z enostavnimi ritmi (? polka , valček), bednimi melodijami in neumnimi besedili. Pa ne samo na Štajerskem. Tako da marsikateri naj raje preigrava preizkušene komade, kot pa svoje. Žal poplava bendov, idej pa nč.
Da so bili na TV promotorji slabih ansamblov ne bom komentiral. Enim so dali pač možnost, da se izkažejo. Ne vidim nič slabega. Če so se pa potem izgubili z nekvaliteto v povprečni vaški bend ali celo izginili, je pa pač spet presodilo tržišče. Ni igranja, ni dela, ni nič. Tako da, ljudje so bili še zmeraj bili, so in bodo sodniki na tržišču. TV in radio pa predvaja tiste, ki dajo €
 

stardec

AlterTroll 2015
19. nov 2007
11.378
2.026
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
A si ti tudi eden izmed utrujalcev, ki se siljo(pravzaprav posiljujejo s svojim znanjem igranja dveh komadov ) v gostilnah in rojstnih dnevih?
rolleyes-1.gif
Jaz ti na svojo frajtonarco zaigram vsak komad. Pa naj bo to narodno zabavni komad, al pa tisto Lovšinovo kozlanje, Predinovo spanje ali Kreslinovo stokanje ali pa domicljevo dretje, ali pa Nejšino jokanje.. Vse znam. Imam posluh.
 
Nazadnje urejeno:

lanos

Majstr
4. feb 2011
6.615
410
83
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
Ok brez dlake ....

Komercialen uspeh Avsenik ni dosegel zaradi kvalitete "kulturne" glasbe ampak zato ker je jodlarjem bil sposben od kosila do podiranja šanka ob 5h zjutraj servirat "plesno" glasbo. To je sam povedal in večina originalnega banda je to tudi razglašala. Torej uspeli so ker so 18 ur nonstop nažigali glasbo za žur = občinstvo je v irharcah pilo pir in jedlo weiswurste, kozlalo in scalo po mizah, se pretepalo ....

Glej sorry, to ni kultura in vrhunsko ustvarjanje.

.
ne bo držalo. Mogoče na začetku. A v Berlinski filharmoniji so pol tud šank podrli???
Občinstvo v tujini si mogoče zamenjal za naše občinstvo. Ja, tam je kultura drugačna. Pa še plešejo ne tako, kot pri nas.
PS. Ne govorim na pamet
grin1.gif


Mi pa razloži, kaj je vrhunsko ustvarjanje v glasbi??? A je to možno samo v klasiki, kjer violinisti, čelisti z debelimi špegli vadijo 16 ur na dan, da lahko 40 ljudi spravi ene vaje skoz, kjer jim eden z palčko žuga ves čas. Po vajah, pa domov preigravat. Če basist razmišlja med vadbo, kako bi položil mldado flavtistko tud ni vrhunsko. (no, če jo položi je že vrhunsko za njega)
tongue-1.gif

pa nič nimam proti klasiki.
Zavedajte se, da vse kar je enostavno je zanimivo. Tud Ameriški country je enostaven.... pa je večen. Tako pač je.
 

Gatto

Guru
19. jul 2007
18.746
887
113
tu in tam
Citat:
Uporabnik stardec pravi:
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
A si ti tudi eden izmed utrujalcev, ki se siljo(pravzaprav posiljujejo s svojim znanjem igranja dveh komadov ) v gostilnah in rojstnih dnevih?
rolleyes-1.gif
Jaz ti na svojo frajtonarco zaigram vsak komad. Pa naj bo to narodno zabavni komad, al pa tisto Lovšinovo kozlanje, Predinovo spanje ali Kreslinovo stokanje ali pa domicljevo dretje, ali pa Nejšino jokanje.. Vse znam. Imam posluh.

Seveda ja, ti vse znaš..o tebi vemo samo, da si znal dobro folk jebat na inšpekciji, vse ostalo, od cvička naprej je pa samo tvoja samohvala.
 

burst

Pripravnik
12. nov 2014
831
0
16
Narobe si prebral moj prvi stavek. TI VEŠ ZAKAJ, večina dušebrižnikov, ki so postali znalci te glasbe s smrtjo Slaka in sedaj Avsenika in so vsi pametni, pa ne.

Bil sem na treh veselicah z Modrijani. Za poslušat žal ni bilo, za plesat pa tudi ne, saj je bilo plesišče polno "obsedenih" ljudi, ki so noreli kot zmešani. Na Modrijane ne hodim več.

TV promotorje vidim kot slabo potezo.
NZ glasbo so spustili skupaj s bednimi primitivnimi forami, "pijančevanjem", plejbekom, ter slabimi glasbeniki in še slabšimi komadi na zeeeelo nizko raven. In to potem enačit s Slakom in Avsenikom mi je sramotno. Skupno jim je bila samo harmonika.