Podnajemnica zahebava najemodajalca...

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
prijam se strinjam s tabo. Ampak v dveh ali treh obiskih preden dokončno oddaš stanovanje v najem bolj težko ugotoviš ali imaš nasproti sebe poštenega človeka ali nekoga, ki je že zdaj v dreku in ga lovijo lastniki prejšnjih stanovanj.
Ko se pogovarjaš je vse lepo in prav, sami superlativi. Ampak to se lahko kaj hitro zatakne z njegove strani. Z moje se ne bo zataknilo, če bo vse tako kot smo dogovorjeni. Še več, naredil bom karkoli lahko, da bo ostal čimdlje v stanovanju - v kolikor je normalen najemnik.

Ravno zato, ker ne veš s kom imaš opravka pač v pogodbo namečeš čim bolj natančne opredelitve kaj in kako in upaš, da ne bo treba nikoli koristiti te pogodbe na sodišču.
V interesu najemodajalca je, da (dober) najemnik ostane v stanovanju čim dlje. Z dobrim najemnikom tudi ne boš imel kratkega stika pri vračanju varščine. Gre se za spoštovanje drug drugega.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.352
2.280
113
Zanimivo. Postajam namreč najemodajalec.
Torej mnoge obveznosti, dogovori v podpisani pogodbi - lahko - ne veljajo. Ali zna kdo to zakonsko spodbijat?
Če je zapisan sex mora biti sex. Če ga ven vržeš, ker ni plača več kot je zapisano je pa kaznivo ali kaj drugega. A ne!

Kako je pa s tisto "Golobico"? Baje je zmagala, saj je tisti oddajal stanovanje ona uporabljala!
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Fantje, iskrena hvala za sugestije.
Očitno bo nova pogodba s ponajemnikom vsebovala trikrat več členov...

Še eno vprašanje:
če je v pogodbi člen, da mora podnajemnik, ki je zaključil pogodbo zaradi poteka pogodbe, ali po svoji krivdi (odpoved pogodbe zaradi nerednega plačila najemnine, ali celo neplačila najemnine), plačati za vsak prekoračen dan IZVEN POGODBE, ko ostane v stanovanju/sobi odškodnino 50 evrov, pogodba pa se prej (kot ste nekateri svetovali!) prebere in podpiše pri notarju....

... se tako odškodnino ob izpraznitvi lahko zahteva, ali pa ga za to/tako odškodnino, če jo ni pripravljen poravnati - civilno toži?
 
Nazadnje urejeno:

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.375
5.889
113
pri taščici
Zahteval najbrž lahko, če pa boš dobil plačano brez tožbe in kasneje izvršbe (oboje uspešno seveda) pa močno dvomim.
Na alterju je pač več najemojemalcev, kot ND. Zato tudi taka mnenja. Ko pa bodo sami imeli obrok 500 evrov za oddano stanovanje in ko jim bo sodišče pobralo notranjo opremo v oddanem stanovanju, najemnik pa neplačeval stroške in najemnino, za dobro voljo pa zvrtal še luknjo ”za sliko” bodo pa mogoče drugače gledali na ta poslovni odnos.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik brane_new pravi:
Zanimivo. Postajam namreč najemodajalec.
Torej mnoge obveznosti, dogovori v podpisani pogodbi - lahko - ne veljajo. Ali zna kdo to zakonsko spodbijat?
Če je zapisan sex mora biti sex. Če ga ven vržeš, ker ni plača več kot je zapisano je pa kaznivo ali kaj drugega. A ne!

Kako je pa s tisto "Golobico"? Baje je zmagala, saj je tisti oddajal stanovanje ona uporabljala!

Pa še enkrat...

Citat:

Dispozitivna narava zakonskih določb
2. člen
Udeleženci oziroma udeleženke (v nadaljnjem besedilu: udeleženci) lahko uredijo svoje obligacijsko razmerje drugače, kot je določeno v tem zakoniku, če iz posamezne določbe tega zakonika ali iz njenega smisla ne izhaja kaj drugega.
Prosto urejanje obligacijskih razmerij
3. člen
Udeleženci prosto urejajo obligacijska razmerja, ne smejo pa jih urejati v nasprotju z ustavo, s prisilnimi predpisi ali z moralnimi načeli.

Raje prepusti, da ti pogodbo napiše strokovnjak in plačaj, kot pa da bo vsebovala nezakonite, nemoralne in protiustavne določbe.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Zahteval najbrž lahko, če pa boš dobil plačano brez tožbe in kasneje izvršbe (oboje uspešno seveda) pa močno dvomim.

Seveda sem mislil na možnost, ki si jo omenil oz. predlagal.

Če ostane v stanovanju 30 dni več, je to (mogoče) iztoženih 1500 evrov + stroški mojega in njegovega odvetnika. Najmanj toliko.

Počasi ampak zanesljivo se v Sloveniji približuje čas, da se začno v zakone, podzakonske akte, pa tudi v izrečene sodbe in odločbe implementirati in upoštevati tudi človekove dolžnosti, ne samo pravice.

Ker samo pravice vodijo očitno v - kaos... In v zasmehovanje policije, sodstva in - tistega na drugi strani, ki mu je bila povzročena krivica, ali škoda...
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Citat:
Uporabnik Snecer pravi:
Raje prepusti, da ti pogodbo napiše strokovnjak in plačaj, kot pa da bo vsebovala nezakonite, nemoralne in protiustavne določbe.

Res je. Res, da se zaradi tega znebiš kake dva stotaka evrov, ampak potem vsaj mirno spiš, najemniku pa mogoče zato na pamet pade kakšna brihtna ideja manj ker ve da je podpisal in overil tak papir.

Menda je še najboljše, če ti tako pogodbo sestavi odvetnik, ker bo sestavil pogodbo za svojo stranko (tebe), vprašanje je samo ali bo najemnik hotel tako pogodbo podpisati.



Citat:
Uporabnik johannes pravi:
...pa tudi v izrečene sodbe in odločbe implementirati in upoštevati tudi človekove dolžnosti, ne samo pravice.

Ker samo pravice vodijo očitno v - kaos...

Točno to je rak rana v naši pravni državi, ker se vsak "nategun" zelo dobro zaveda da je zaščiten kot Kočevski medved. Vsak dobro pozna svoje pravice, za dolžnosti se jim pa je*e.
Pa dokler se malomarnost ne bo začela kaznovat oziroma ne bo nihče odgovoren (razni člani uprave, politiki, šiptarji z audiji, policisti, evropski komisarji, župani...) za svoja dejanja, se mentaliteta ljudi tudi ne bo kaj dosti spremenila. Ker vsak ve, da vse kar rabi je prebrisanega odvetnika.
 

SHARK1

Globus
3. okt 2012
3.643
1
36
Citat:
Uporabnik brane_new pravi:
Zanimivo. Postajam namreč najemodajalec.
Torej mnoge obveznosti, dogovori v podpisani pogodbi - lahko - ne veljajo. Ali zna kdo to zakonsko spodbijat?
Če je zapisan sex mora biti sex. Če ga ven vržeš, ker ni plača več kot je zapisano je pa kaznivo ali kaj drugega. A ne!

Kako je pa s tisto "Golobico"? Baje je zmagala, saj je tisti oddajal stanovanje ona uporabljala!

Glede tiste "golobice": jaz bi jo brez vsakega premišljevanja vrgel takoj iz stanovanja,ker kar je pa preveč,je pač preveč!! Verjamem da ima mogoče uradno veliko pravic,ampak me v tem primeru to nebi popolnoma nič zanimalo,ker bi se mi sigurno utrgalo,ko bi zagledal tiste golobe v (mojem) stanovanju. Potem pa naj me toži,če si upa,ji garantiram da se to nebi dobro končalo zanjo....
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Mene pa zanima zakaj oddajate stanovanja ce vec kot ocitno tega niste sposobni? Po moje je to tako da kot vsak nemore biti policaj ali gasilec tako nemore biti vsak lastnik nepremicnine kar najemodajalec.
Sam oddajam stanovanje in ce bi mi najemnik kaj sral ga brzem ven brez problema. Sicer pa sploh nimam nekih problemov z njim niti od z menoj, ko oddajas stanovanje si izberes najemnika ne pa da oddas prvemu ki pride gledat stanovanje.
Ce imate take probleme pac prodajte nepremicnine ali ne oddajajte jaz bi rekel da se ni vredno ubadati s tolikimi problemi pri oddajanju.
 

Narodnjak

Majstr
20. jul 2007
10.254
269
83
38
Ljubljana
kaj pa če podnajemnikova zgodba glih ni takšna, kokr se jo opisuje, zato mu pa nagaja?
smile-1.gif
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Johannes, ker si se v enem od postov izražal v prvi osebi in to precej vulgarno, predvidevam da si ti najemodajalec. Če si imel do najemnice takšen vulgaren odnos, razumem, zakaj zapušča stanovanje. In jaz ji dam prav! Dokler plačuje najemnino, ji ne moreš kar pošiljati ljudi, ki ji bodo šarili po stanovanju. Sem pa prepričan, da bi v primeru korektnih odnosov dopustila tudi oglede. Vsekakor pa ne bo problem najti najemnika tudi nekaj dni po izselitvi dosedanje najemnice. In zaradi par dni izpada najemnine ne boš bankrotiral ne ti, niti država.
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Citat:
Uporabnik Janez_Krajnski pravi:
Dokler plačuje najemnino, ji ne moreš kar pošiljati ljudi, ki ji bodo šarili po stanovanju.

Očitno ne veš, kaj je ogled in kaj se pod ogled razume.

Ogled nikakor ni šarjenje po stanovanju/sobi. Ogled je to, da stopiš noter in pogledaš naokrog. Traja max eno minuto, kar je daleč od šarjenja, kajne?

Če pa ti misliš, da je ogled ležanje in skakanje po (tuji) postelji, sedenje na vseh stolih in naslonjačih, ki so tam + mogoče še na mizi, kontrola vsebine hladilnika, vsebine omar in predalov, je to TVOJ problem in daaaaaleč od realnosti.
In daleč od normalnega ogleda.
 

prijam

Fizikalc
2. sep 2007
1.821
4
38
Najemnik v zameno za bivanje v stanovanju plača najemnino. In takrat lastnik stanovanja nima kaj početi v stanovanju (razen zakonsko dovoljenih 2x letno...pa še to se ponavadi ne dogaja če so odnosi normalni), ne pa da bi v stanovanje vozil še tretje osebe.

Je pa vsekakor drugačna opcija stvar dogovora med najemnikom in lastnikom. Vsekakor pa ni podjebavanje najemnice v kolikor v času ko za najem plačuje najemnino v najemno stanovanje ne spušča tretjih oseb.
Razen v primeru,da so bili taki ogledi že vnaprej dogovorjeni in zapisani v pogodbi bi mogoce jaz rekel, da najemnica "podjebava" ker je za oglede vedela vnaprej, sedaj pa se z dogovorjenim ne strinja. Pa š v tem primeru bi rekel da se skoraj zagotovo tudi lastnik ni držal dogovorjenega 100% in mu pač najemnica to malce vrača....vsj glede na ton pisanja avtorja sklepam, da je temu tako.
 

perofero

Pripravnik
27. feb 2013
405
0
16
Eni očitno ne razumete, da nimate kaj delat v stanovanju (razen zakonskih 2× letno), če ga oddate v najem.

Če nekdo napiše v najemno pogodbo, da ima pravico 3 mesece pred iztekom pogodbe vstopat v stanovanje s tretjimi osebami po mili volji, se mu bo vsak razumen samo nasmejal.

Dokler je najemnik v stanovanju in plačuje POLNO najemnino, nimaš ti kaj delat tam.
 

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.960
3.251
113
Zanimivo da najemodajalec ne pomisli na drugo možnost... "Kaj pa če bi ponudil najemojemalki zastonj oziroma nižjo najemnino zadnji mesec, če pusti oglede" ...
grims-1.gif
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Citat:
Uporabnik doctorz pravi:
Meni je neumno ze to da najemodajalec misli da se bo najemnica izselila 30.9 s 1.10 se bodo pa novi najemniki vselili.

Meni pa je neumno, da mora menjava podnajemnika trajati mesec dni.

V hotelu/hostlu (tudi, če so najeli sobo za mesec dni!) se skidajo na dan odhoda do 11. ure dopoldne, ob 12. ali 13. uri pa je notri že nov najemnik.
Torej lastik hotela/hostla ne ostane brez dohodka niti en sam dan , kaj šele mesec dni...
 

johannes

Tehnološki dinozaver/tabure selektor 1.snl
10. feb 2013
3.215
578
113
Citat:
Uporabnik BuDi pravi:
Zanimivo da najemodajalec ne pomisli na drugo možnost... "Kaj pa če bi ponudil najemojemalki zastonj oziroma nižjo najemnino zadnji mesec, če pusti oglede" ...
grims-1.gif

Si se ti pripravljen odreči eni plači letno, če te delodajalec brezplačno pelje na izlet na Dunaj? Jaz ne!
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.949
5.026
113
Citat:
Uporabnik perofero pravi:
Eni očitno ne razumete, da nimate kaj delat v stanovanju (razen zakonskih 2× letno), če ga oddate v najem.

Če nekdo napiše v najemno pogodbo, da ima pravico 3 mesece pred iztekom pogodbe vstopat v stanovanje s tretjimi osebami po mili volji, se mu bo vsak razumen samo nasmejal.

Dokler je najemnik v stanovanju in plačuje POLNO najemnino, nimaš ti kaj delat tam.

Ma nehaj ga srat no. Ok potem pa jaz smatram polno najemnino 1000 eur. Ker pa sem mnenja (in to jasno in glasno napišem z bold fontom 34) da želim vsak mesec preverit stanje moje nepremičnine in ti za to ponujam najemnino 300 eur. A bo to šlo? Tvoja POLNA najemnina nima zgornje meje. Najemojemalčeva volja pa je, ali pogodbo sprejme, ali ne. Če ne, se mirne volje obrne in gre dalje. Voila!

Sicer pa že rečeno. V zakonu piše ogled 2x letno, če ni drugače opredeljeno po pogodbi.
 
Nazadnje urejeno:

mitja155

Pripravnik
19. apr 2008
569
12
18
42
LJ
Še bolj zanimivo je kako najemojemalci jemljejo(te) pravico v svoje roke. Tistih 2 x letno se držite kot da je to sveto pismo in pidzolirate. Normalno bi pa bilo, da 20-ega pridem kot najemodajalec v svoje stanovanje, najemojemalec mi da plačane položnicem, spojeva en pir na hitro, vprašaš če je vse ok, če vse dela, hiter ogled stanovanja in gas.

Ne glede na vse pravice najemojemalca je stanovanje last lastnika. Sicer pa ko berem take stvari je jasno da smo vsi skupaj v kurcu. Ker očitno noben ne pozna svojjih dolžnosti...