obrestne mere in višina anuitete

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Pri banki imam stanovanjski kredit z obrestno mero 6 mesečni EURIBOR + fiksni pribitek. Ko sem leta 2005 vzel kredit je bila vrednost EURIBORja nekaj malo čez 2% (če se prav spomnim 2,12%) ter je prva anuiteta znašala 433,56 EUR. Od sklenitve pogodbe do sedaj me niso nikoli obvestili, da se je fiksni pribitek spremenil, spreminjal se je samo EURIBOR. Sedaj sem dobil obvestilo, da se je zaradi spremembe EURIBORa ponovno spremenila anuiteta in to na 437,15 EUR.

In sedaj vprašanja: glede na to, da je trenutno 6 mesečni EURIBOR malo nad 1%, fiksni pribitek pa se ni spremenil, bi vsekakor pričakoval, da bo trenutna anutiteta nižja, kot je bila ob sklenitvi leta 2005. A mi mogoče niso jasne osnove obrestnega računa ali kaj?
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Klici na banko, tole je nesmiselno sprasevati na forumu. Ce ti pise euribor + X %, potem je to euribor + X % in ja, trenutno je 6-mesecni malo nad 1%.
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Hja, včasih zveš tudi na forumu kakšen info, in potem vidiš, da nekaj ni tako, kot si si predstavljal.

Logično, da bom preveril tudi na banki. Takšne zadeve pa raje preverjam osebno kot po telefonu, kar mi ne znese prej kot v ponedeljek, zato sem tudi vprašal tukaj.
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Fiksnio pribitek se tako ali tako nikoli ne spreminja, obvestila o višini anuitete bi moral dobivati na 6mesecev (drugače ne vem kako si plačeval obroke), ker vmes je šel euribor zelo gor, kar bi pomenilo višjo anuiteto. Si imel morda moratorij na kredit ali si začel tako plačevati anuitete. Je pa čudno da glede na to da je šel euribor dol, da imaš višjo anuiteto kot prej? To mi pa ni jasno.
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Malo sem bil nejasen: seveda sem dobival obvestila na 6 mesecev in je anuiteta bila vmes tudi kar nekaj višja (~500 EUR). Zmotilo me je samo zadnje obvestilo, kjer sem seveda glede na nizek EURIBOR pričakoval, da bo anuiteta nižja.
 

blazko

Majstr
21. sep 2007
7.350
379
83
Odvisno od načina izračunavanja. Ponavadi anuitete nimajo enakega razmerja obresti/glavnica.

Obstaja pa še en, manj verjeten scenarij: so bili primeri nategunskih bank, ki ob padanju euribora niso nižale anuitet. Razlaga je bila, da mora kreditojemalec v takšnem primeru sam obvestiti banko in zahtevati nov izračun. Pri rasti euriborja ta intervencija seveda ni bila potrebna
bonk.gif
 

feler

Fizikalc
21. jan 2008
1.700
12
38
Citat:
Uporabnik andmer99 pravi:
Malo sem bil nejasen: seveda sem dobival obvestila na 6 mesecev in je anuiteta bila vmes tudi kar nekaj višja (~500 EUR). Zmotilo me je samo zadnje obvestilo, kjer sem seveda glede na nizek EURIBOR pričakoval, da bo anuiteta nižja.

Bom podal odgovor na obe zadnji trditvi:

..aha tako je bilo, hmmm, verjetno je razlog ta, ker tukaj se gre za obrestno obrestni račun, za bolj konkretni odgovor je pa najbolje da se na svojo banko obrneš, kakšne natega si pa nobena banka ne sme in si ne bo privoščila, ker tole niso heci, mogoče je dolgo časa nazaj bilo tako. Sedaj pa če ti piše pribitek + 6m euribor, je obrok avtomatsko vsakih 6m drugačen (v kolikor se euribor spremeni), tako da tukaj ni debate.

Upam da ti čimprej pojasnijo zadevo.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ravno prejšnji teden sem na TV Tednik gledal, kako ene banke upoštevajo EURIBOR. Če se EURIBOR zviša, ti avtomatsko dvignejo anuiteto, če se pa EURIBOR zniša pa mora stranka sama to javiti banki in zaprositi za ponovni izračun.
bonk.gif
 

andmer99

Pripravnik
11. okt 2007
160
0
16
Vidiš, na to sem pa čisto pozabil, da razmerje med glavnico in obrestmi v anuiteti ni konstantno. Verjetno bo to vzrok za "nelogičnost".

Glede tega, da moraš sam javljati na banko, ko se zniža EURIBOR, pa sem tudi jaz takrat, ko sem jemal kredit imel eno takšno ponudbo, ki pa je nisem vzel.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Niti ne. Če imajo tako v pogodbi napisano si se s tem strinjal. Drugo pa je če se ne držijo pogodbenih določil. Pri nas recimo se strogo držimo tega kar imamo v pogodbah. Napisano je da uporabljamo vrednost 6 mesečnegaEURIBOR-ja, ki jo usklajujemo 4x letno. In tega se držimo ko EURIBOR raste ali pada. Na kratko torej. Preglej pogodbo in preveri kaj piše v njej glede zniževanja obroka oz. usklajevanja referenčne obrestne mere. ČE piše, da to počnejo na tvoj poziv (ko pada vrednost indeksa) potem je pač na tebi da banko takoj pozoveš za uskladitev. ČE pa piše da delajo to na dan x sami ne glede na padec ali rast, potem pa je to njihova napaka. Pošlji jim dopis in zahtevaj pojasnilo. V nasprotnem primeru pa preveri kdaj je bila zadnja uskladitev in koliko je bila vrednost indeksa takrat. Potem pa zahtevaj od takrat do danes prilagoditev obrokov. Zgodovinsko vrednost EURIBOR-ja najdeš na klik .
 
Nazadnje urejeno:

GTI_Fan

Pripravnik
1. sep 2007
245
0
16
Pri meni je tako, da gre razlika med plačanim in realnim obrokom v zmanjšanje glavnice, v čemer ne vidim nič slabega.
Banka pa ločeno itak vodi obračun kredita skladno s pogodbo in veljavnimi evribori. Ko si pred zaključkom odplačila kredita, ti naredijo obračun, koliko je dejansko še dolga.