Stanovanjski kredit - delno odplačilo

Generik

Guru
14. maj 2011
3.859
1.252
113
ksz

Kaj bluzite...
Stvar je preprosta.
Če vmes delno odplačaš glavnico, se obresti sorazmerno zmanjšajo, prav tako obrok kredita, saj obdobje odplačila ostane nespremenjeno.
Če bi pa rad, da se ti zmanjša še obdobje, pa moraš skleniti aneks h kreditni pogodbi, kjer nastanejo določeni stroški.
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Citat:
Uporabnik Ted pravi:
Sem bil v podobni dilemi (kredit pri Sparkasse), na vprašanje ali delno poplačilo glavnice pomeni tudi skrajšanje dobe kredita, sem dobil odgovor da ne. Doba kredita ostane enaka, bo pa mesečni obrok nižji. Seveda lahko ohraniš enak mesečni obrok plačila kredita kot je bil pred delnim poplačilom glavnice in to v praksi pomeni, da kredit odplačaš prej. Vsako preplačilo mesečnega obroka gre v celoti v odplačilo glavnice. Sklepam, da se delež obresti v obroku kredita izračuna vsak mesec znova.

V primeru, da bi želel skrajšati dobo kredita tudi uradno, pa bi moral skleniti aneks, ki bi me stal 0,25% od vrednosti odplačila kredita oz. minimalno 80 EUR.

Pri meni gre isto za Sparkasse. Če je to res, da z nakazilom večje vsote poleg rednega obroka zmanjšaš izključno samo glavnico, potem je to odlično - ravno to želim. Če je res kakor praviš... Ker nedolgo nazaj mi je nekdo rekel, da s takim plačevanjem najprej odplačuješ obresti, ko pa so vse obresti poplačane pa se šele potem začne odplačevati glavnica.

Torej s tistim aneksom serjejo samo zato, če bi želel skrajšat dobo kredita na uraden način?
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.751
6.354
113
Ne lej sej smo ti napisali no...kake obresti? Obresti se vsak mesec sproti izracunajo. Vse kar preplacas gre v glavnico
 

disc

Majstr
4. feb 2011
2.351
458
83
Melce off topica, kako pa to da sta se odločila za sparkasse? So bolj ugodni kot BKS, ali so razlogi drugje?
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Citat:
Uporabnik disc pravi:
Melce off topica, kako pa to da sta se odločila za sparkasse? So bolj ugodni kot BKS, ali so razlogi drugje?

Takrat ob jemanju kredita sem bil še s.p. in takih banke niti povohajo ne. Z izjemo Sparkasse, pa tudi Unicredit je bil korekten in enako ugoden. Na vseh slovenskih bankah so se mi skoraj da smejali v glavo, ko sem jih vprašal za kredit (NLB, Abanka, NKBM...)


@Apollo in vsi ostali, hvala za odgovor!
 

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.371
231
63
Kras
www.mtl.si
Citat:
Uporabnik yahel pravi:
Citat:
Uporabnik Ted pravi:
Sem bil v podobni dilemi (kredit pri Sparkasse), na vprašanje ali delno poplačilo glavnice pomeni tudi skrajšanje dobe kredita, sem dobil odgovor da ne. Doba kredita ostane enaka, bo pa mesečni obrok nižji. Seveda lahko ohraniš enak mesečni obrok plačila kredita kot je bil pred delnim poplačilom glavnice in to v praksi pomeni, da kredit odplačaš prej. Vsako preplačilo mesečnega obroka gre v celoti v odplačilo glavnice. Sklepam, da se delež obresti v obroku kredita izračuna vsak mesec znova.

V primeru, da bi želel skrajšati dobo kredita tudi uradno, pa bi moral skleniti aneks, ki bi me stal 0,25% od vrednosti odplačila kredita oz. minimalno 80 EUR.
Torej s tistim aneksom serjejo samo zato, če bi želel skrajšat dobo kredita na uraden način?
Ja. Ampak še enkrat: poglej v svojo pogodbo oz. pojdi na banko in povprašaj, kako je s tvojim kreditom. Namreč Ted je lahko vzel kredit po drugačnih pogojih kot ti. Čeprav je 99%, da bo tako, ampak prej preveri.
Citat:
Uporabnik yahel pravi:Ker nedolgo nazaj mi je nekdo rekel, da s takim plačevanjem najprej odplačuješ obresti, ko pa so vse obresti poplačane pa se šele potem začne odplačevati glavnica.
hysterical-1.gif

Kdorkoli ti je to rekel, ga lahko smatraš za popolnoma neverodostojnega o kakršnihkoli finančnih zadevah, saj nima niti najosnovnejših pojmov o obračunavanju obresti razčiščenih. Očitno ima pa ego, da vse zna in zna svoje neumnosti prodat. Smo to že večkrat videli... Predvidevam, da je to ista oseba, ki je svetovala, da je boljše varčevat, kot poplačevat kredit.
hysterical-1.gif
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Citat:
Uporabnik mtl pravi:
Kdorkoli ti je to rekel, ga lahko smatraš za popolnoma neverodostojnega o kakršnihkoli finančnih zadevah, saj nima niti najosnovnejših pojmov o obračunavanju obresti razčiščenih. Očitno ima pa ego, da vse zna in zna svoje neumnosti prodat. Smo to že večkrat videli... Predvidevam, da je to ista oseba, ki je svetovala, da je boljše varčevat, kot poplačevat kredit.
hysterical-1.gif

Ta informacija je prišla od neke znanke v debati o kreditih in mi je bilo že od štarta čudno glede tega kar povedala, ker meni je bilo logično to kar ste vi povedali. Potem pa bolj kot razmišljaš, bolj si v strahu, da si ves čas delal napako ko si kredit na tak način odplačeval...pa sem pač raje vprašal alter znalce in dobil odgovor
smile-1.gif


Hvala.
cheer.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.167
2.260
113
Mater smo pametni na tem forumu kajne? Kaj če bi kdo poklical na Sparkasse in vprašal?
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.997
3.746
113
Ljubljana
hmpg.net
NEkdo je že prilepil člen iz zakona.V kolikorje predplačila manj kot 10.000 EUR v 12 mesecih, ti banka ne more nič. V kolikor ni fiksna obrestna mera, tibanka ne more nič,
 

LeQuack

Guru
26. avg 2007
6.869
3.389
113
40
Lj
A dejansko obstajajo ljudje ki še odplačujejo kredite? Svaka čast, da imate še voljo.
 
Nazadnje uredil moderator:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.415
5.445
113
no, pa je ratala tema zanimiva. z lahkoto voljo preusmerim drugam, če lahko...
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.685
577
113
Komitent Sparkasse sem bil že pred kreditom. Po prvem sestanku pri svetovalki in relativno slabi ponujeni obrestni meri sem obiskal še nekaj bank, med drugim tudi BKS. BKS je imel ugodno obrestno mero, je pa primerjava pokazala da EOM ni bil bistveno drugačen zaradi višjih stroškov vodenja računa, dražjega zavarovanja, pogojev za ugodnejšo obrestno mero (varčevanje) itd. Na koncu sem na Sparkasse posredoval ponudbo BKS (tudi po nasvetu svetovalke) rekoč, da bodo izgubili komitenta - posledično so obrestno mero precej znižali, dvomim da bi takrat kje drugje lahko dobil konkurenčnejši EOM. Ker sem z banko zadovoljen in s samim vodenjem ne jaz ne žena nimava stroškov (udobni pozitivni račun), odločitev na koncu ni bila težka.