Izračun anuitete kredita

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Pozdravljeni!

Razmišljam o novem kreditu za nakup novega stanovanja. Glede na gibanje euriborja in trenutno stanje bi se rad pred odločitvijo vsaj delno prepričal, da me obroki nebodo finančno pokopali.
Na banki ponujajo kredite s 6 mesečnim euriborom + pribitkom. Ker je pa euribor trenutno 1,753% in je bil v preteklosti že okoli 5% rabim nek program ali formulo v excelu kjer bi si lahko naredil anuitetni načert kredita če je euribor 1,7 in če mi zraste na 4 ali 5%. Zanima me predvsem razlika v višini obroka.
Vem, da bi bila to bolj ocena kot točno stanje, ker z vsakim obrokom plačaš del glavnice in obresti. Na začetku odplačuješ večinoma samo obresti. Ko se spremeni vrednost euriborja pa je tudi že odplačan del glavnice.
Kakšna ideja?

LP
 

Sheriff

Fizikalc
26. jan 2009
1.953
0
36
Lej, če boš veliko o tem razmišlju kredita ne boš najel je pa dobro da se pozanimaš katera banka je ugodnejša.
Glede euribora pa + - so slo banke tm-tm ostale pa tud tm-tm... Sam bi osebno glede na odnos in skrb SKB-ja o komintentih in kreditojemalcih tu nebi NIKOLI več najel ampak bi vzel pr UniCredit-u...
sm kr dobr na tekočem kar se tiče teh zadev... samo te pribitke pa ne gledam ker, sm nekje videl napis: Neglede kje vzamete kredit se Euribor po 6 mesecih tako prilagodi da je vse isti šmorn
smirk-1.gif


LP,S
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Glede, da bi to bil moj upam, da zadnji kredit za nakup stanovanja se nameravam stegniti na polno.
Če ti pa po nekaj mesecih ali letih dvignejo obrok za 100 in več eur pa enostavno se zna hitro zatakniti.
Zato bi rad vsaj približno videl kaj pomeni če je skupna obrestna mera 3,5 ali pa 7,5%.
 

netko

Guru
25. jul 2007
6.751
2.109
113
kakšne klobase... si na tekočem pa te ne zanima pribitek... EURIBOR je enak pri vseh bankah edino interval spreminjanja je različen pribitek pa je različen od banke do banke... preberi še enkrat kaj si uspel spacat in če ti praviš da si na tekočem potem mi je jasno zakaj smo slovenci tam kjer smo
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.257
191
63
Za izračun anuitete lahko uporabiš Excelovo formulo (predpostaviva 7% letno, 60 mesecev, 15000 EUR):

=PMT(7%/12;60;15000)

ki ti v tem primeru vrne -297,02, kar pomeni, da je anuiteta po tem scenariju 297,02 EUR.

Prilagam ti še Excel za pripravo amortizacijskega načrta, zase ga boš seveda moral nekoliko prilagoditi.
 

Priponke

  • 1342729-AmortizacijskiNacrt.xls
    30 KB · Ogledi: 577
Nazadnje urejeno:

Maci

Fizikalc
18. jan 2010
2.989
0
36
Na internetu ne boš dobil realnih izračunov kredita, ker je na vsaki banki pod določenimi pogoji možno znižanje pribitka in boš najbolje zvedel ko boš šel po bankah.

Ti pa že zdaj povem, da je tole letanje za stanovanjskimi krediti obupno, še bolj obupno je to, kakšen odnos imajo na bankah in da ima dejansko malo bančnikov sploh res znanje.

Midva sva vzela kredit na Banki Koper, je bil najugodnejši daleč naokoli in najbolj normalne pogoje so imeli.
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Tole s krediti vem da je velik jajc.
Že pri prejšnbem so me na koncu vprašali kje sem zaposlen in ker je firma majhna so kar naenkrat drugačni pogoji. Banda sej nima veze če delamo že dalj šaca kot veliko večji.
@Slick hvala za formulo. Za prvo pomoč bo dobrodošla.
 

Sheriff

Fizikalc
26. jan 2009
1.953
0
36
Citat:
Uporabnik Smjs pravi:
Glede, da bi to bil moj upam, da zadnji kredit za nakup stanovanja se nameravam stegniti na polno.
Če ti pa po nekaj mesecih ali letih dvignejo obrok za 100 in več eur pa enostavno se zna hitro zatakniti.
Zato bi rad vsaj približno videl kaj pomeni če je skupna obrestna mera 3,5 ali pa 7,5%.
Če te je pa toliko strah tega pol pa vzemi z fiksno obrestno mero, samo moraš se zavedat da dobiš velliko manj kredita.
Pa pejt na info izračune, vzameš npr osnovo 100.000€ pa 20 let pa naj ti nardijo izračun na vsaj 3-4 bankah (pa na NLB na rabš hodit)
wink-1.gif


Citat:
Uporabnik netko pravi:
kakšne klobase... si na tekočem pa te ne zanima pribitek... EURIBOR je enak pri vseh bankah edino interval spreminjanja je različen pribitek pa je različen od banke do banke... preberi še enkrat kaj si uspel spacat in če ti praviš da si na tekočem potem mi je jasno zakaj smo slovenci tam kjer smo
Pa preberi kaj sm napisu, pol pa ponuji klobase...
Imaš pač 6 mesečni Euribor in se sčasoma to kr pogliha tko da spremljanje tega je tko-tko , a ne!

Again, če je tak skeptik al naj vzame z fiksno obrestno mero al pa naj ne razmišlja o nakupu v teh cajtih.

Btw: sodelavc prodaja 75m2 v LJ- Jarše 175.000€
smile-1.gif
 

Srandi

Pripravnik
16. feb 2011
338
0
16
Citat:
Uporabnik Sheriff pravi:
... samo te pribitke pa ne gledam ker, sm nekje videl napis: Neglede kje vzamete kredit se Euribor po 6 mesecih tako prilagodi da je vse isti šmorn
smirk-1.gif


LP,S

Sheriff tista o klobasah je bila še kako na mestu... Ne ločiš pribitka od Euribora.
 

Sheriff

Fizikalc
26. jan 2009
1.953
0
36
Nč bat ločm jst to, sm dobu tak ugoden puf k da sm zaposlen v banki (kolega je delu k poslovodja)
wink-1.gif

tist sm tko mal na hitr napisu za nepoznavalce
evil.gif
 

Smjs

Fizikalc
9. dec 2007
1.396
3
38
Citat:
Uporabnik Srandi pravi:
Tukaj imaš amortizacijski načrt: http://193.95.206.152/internetphp/racunovodstvo/anf.php

No tole sem iskal. Super hvala!
Kako je sestavljen kredit pa nekateri ne razumete. Kako se izenači če imaš pri eni baki EURIBOR + 2% pri drugi pa EURIBOR + 3%. Lahko euribor skače gor al pa dol še vedno je razlika.
Nekateri pač ne kopujemo stanovanja po sistemu "lako čemo" in malo preračunamo preden skočimo.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.257
191
63
Kolikor sem na hitro pogledal tale amortizacijski načrt predvideva plačilo na začetku obdobja, moj primer pa na koncu obdobja, zato je malo razlike v anuiteti (če odplačuješ na začetku obdobja, je kredit odplačan 1 mesec prej, zato nekoliko manj obresti).