Kredit - past v pogodbi

cbb

Chef
6. avg 2007
3.337
2
38
50
Nč več u Jesenicama... Zdej Horjul
Najemam stanovanjski kredit in prvi člen mi ni prav nič všeč. Zdaj pa me zanima vaše mnenje na moje pomisleke. Najprej člen, ki zgleda takole:


1. člen

Banka daje, kreditojemalec pa sprejema kredit za novo gradnjo v znesku xxxxxxx EUR (z besedo: xxxxxxxxxx eur).

Obrestna mera za kredit iz 1. člena je za prvo obrestno obdobje 2,531 % letno in je sestavljena iz seštevka 3 – mesečnega Euriborja (trenutno 0,656 %) in pribitka v višini 1,875 %. Višina obrestne mere se prilagodi vsakega 01.01., 01.04., 01.07. in 01.10. v letu.

Efektivna obrestna mera za kredit po tej pogodbi znaša ob odobritvi 2,590 % in se lahko spremeni ob spremembi pogodbene obrestne mere v rokih ter na način, kot je dogovorjeno v prejšnjem odstavku tega člena.


Kaj me matra: Člen navaja, da je obrestna mera sestavljena iz 3m evriborja in pribitka in se lahko spreminja prilagaja vsake 3 mesece. Jasno je, da se euribor lahko spremeni, ampak v tem členu meni nihče ne zagotavlja da je pribitek fiksen. Naslednje obdobje po tej pogodbi pribitek lahko rata 20% in bo pravno vse ok. Se motim?
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
kolikor vem, ce ni tocno doloceno, se bere tako kot je ugodnejse za tebe tako da iz tega stalisca ne morejo spremeniti pribitka kar tako, ker lahko uporabis prevec na splosno zapisan clen v svojo korist
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Saj tudi izrecno ne jamčijo, da ti ne bojo ženke poseksal za obresti, pa verjetno zaradi tega ne boš dodajal tega člena v pogodbo ? Česar v pogodbi ni, tega ni.
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
Citat:
Uporabnik cbb pravi:
aha, samo kje pa to piše? V katerem zakonu:)

ker ni posebej opredeljeno nimajo niti sami pravice do tega, ker jim pogodba tega posebej ne omogoca.

Mogoce se en zanimiv napotek - pri vecjih spremembah na trgu, kjer se pribitek "poceni" imas moznost zaprositi za znizanje obrestne mere.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.171
2.267
113
Če prav razumem, sedaj so visoki pribitki in čez npr. 2 leti bo EURIBOR visok in se bodo najbrž fiksni pribitki znižali in ti boš lahko zaprosil za znižanje fiksne obrestne mere? Pa ja
smile-1.gif
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Če drugače ne, pač predčasno poplačaš obstoječi kredit in vzameš novega z bolj ugodnimi pogoji. Je pa vprašanje kdaj se ti to splača, ker imaš v vsakem primeru verjetno določene stroške s tem...
 

tratnjak

Fizikalc
10. maj 2009
1.020
32
48
kot ti je napisal Axi - pri vecjih spremembah menjas banko ce tvoja noce, tiste kere tega ne omogocajo pa pocasi ampak zanesljivo izgubljajo klientelo.

Sem pa preprican, da se pri vecini da to urediti, samo ljudje ponavadi tega ne izkoriscajo
wink-1.gif


ps: imas moznost se izborit za to stvar preden vzames nekje kredit
grims-1.gif
 

Stardo

Pripravnik
3. jan 2009
353
0
16
40
si dobo kr OK pribitek glede na trenutno stanje... Pri kateri banki najemaš kredit?