Življenje na norveškem... razmišljam o selitvi tja

mtl

Majstr
19. jul 2007
10.367
229
63
Kras
www.mtl.si
Da malo komentiram to, da mladim nekaj manjka. Včasih sem bil bolj, sem pa še vedno kar nekaj v kontaktu s študentsko populacijo in se strinjam. Večina jih je (bila) precej ''mlačna'' če bolj nežno povem. Če direktno, se jim je je…. za vse skupaj, saj so jim starši vse k riti prinesli. Moram pa reči, da te mlajše generacije že nekako dojemajo svet bolj realno, to je, da bodo morali svojo rit dvignit in nekaj sami nagruntat oz. naredit, če bodo hoteli preživeti. Torej ni več privzeto mišljenje, sej se bo že zrihtalo, služba, mamica bo poštimala ampak nekaj v smislu: sranje je, nekaj bom (ja, jaz, ne bomo) moral naredit. Precej jih je tudi bilo v tujini preko programov izmenjave in resno tehtajo med različnimi možnostmi doma in v tujini.
Sicer pa to, da so zadnje generacije postale bolj ''samostojne'', kaže tudi veliko število start-up, kjer so študentje gonilna sila, itd.

Pa še to glede tujine in tega, da je treba začeti z dna. Mi je jasno, da če imaš neko službo, družino, itd. je relativno težko it in je pogled malo drugačen, ampak (ja, Roberto, tudi tebi je to namenjeno) trenutno mladi v Sloveniji ne morejo dobiti službe. Ok, lažem. Dobijo ''brezplačno'' pripravništvo ali pa delo za par EUR na uro, ki jim jih po možnosti še ne plačajo. In to, da greš v tujino in si v stanovanju še s 4-imi sostanovalci v tujini ni nič posebnega, tudi pri nas (v študentu) ni nič posebnega, zato ne vem, zakaj tukaj prikazujete to kot nekaj negativnega. Sdpa je šel v tujino s trebuhom za kruhom, ob slabem standardu prišpara 500+ EUR mesečno in to je za vas ''bosanc''? Jaz mu dam kapo dol, ker ne leži doma, visi za računalnikom in na plečih staršev. Da ne govorimo o tem, da bo dobil gor noro izkušenj (ja, verjetno tudi slabih, ampak v Sloveniji je takih bistveno več), ima plan za potovanje po svetu, hkrati pa mu očitno tudi v službi ne gre slabo in zna hitro kaj napredovat. Evo, kapo dol.
Vi ga pa zmerjate za ''bosanca''. Res, tipična slovenska ne vem kaj, ampak čudno, da se med sabo nismo že 10x pobili.

In še tole: ne vem zakaj na počez vsiljujete svoje razmišljanje: vsak odrasel človek (naj) bi moral spravit skupaj pluse in minuse kaj pomeni selitev v tujino. In se lahko sam odloči, kako in kaj je zanj najbolje, ne vem zakaj je treba pljuvat po nekom, ki se je odločil drugače, kot bi se ti.
Pa še en dodatek
grin1.gif
. Je pa zanimivo, da v takih situacijah potem spoznaš, kdo so pravi prijatelji, kolegi in znaš doživet tako konkretna pozitivna kot tudi negativna presenečenja.
Nič, zdej se pa kregajte naprej
evil.gif
.

Še tole: sam vem zgolj to: svojim ta malim bom dal tuje jezike in jih čim bolj spodbujal (če bodo le finančna sredstva) k spoznavanju tujih kultur, itd. Kaj in kako se bosta pa že sama znala odločit, ko bo treba, vsaj upam
grin1.gif
. In če bosta šla v UK ali pa Albanijo mi bo isto ok. Pa tudi, če bosta čistilka ali pa ''busanc''. Ker če enim ni jasno: kakršnokoli delo je častno in ga lahko dobro opravljaš in napreduješ.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Intermezzo...pristal v Radljah ob Dravi....prvic v zivljenju...nepozabna izkusnja...v "industrijski" coni odlutal v lokalni pub (Farmer pub) in se zapletel z lokalci v zanimive debate ob pivu...dveh..treh....lalala
cheer.gif


Evo neka izkusnja ki jo v Lj ne bi bil sposoben izvest ker je folk prevec zadrt...pa sem rojen ljubljancan...

Upam da grem kdaj na kozjansko...da vidim kaksni so tm okol patriota
evil.gif


P.s.: evo kaj ti tujina (ce sploh lahko imenujem tako Radlje ob Dravi) lahko da
wink-1.gif


P.s.s.: kelnarce raj sploh ne bom omenu...jo ne najdes rake v lj...jo bom pa sanjal celo noc...

P.s.s.s.: strela jasna dravskega komarja v kabini
smile-1.gif
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Sej bom na kelnarco v pajkicah pomislu...pa bom trezen 102%
wink-1.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
Citat:
Uporabnik Gatto pravi:
Iz tvojega odgovora sledi, da nisi služil in si mamin sinček..a imaš mamico in ateja vsak dan na gradbišču?
tongue-1.gif

Ati ima nadzor in finance, mami pa kuha delavcem. Sine pa vozi poršeja in preganja mladice.

Gatto favšn!!!
evil.gif
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
33.404
9.154
113
Ko boš na kelnarco pomislil, se boš zaklemal na volan...potem pa ovinek...
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
smile-1.gif


Sam je bla res na mestu...lepa pa se nezafnana....tko da pol doma vitrina ne zaseda placa za brezveze v stanvanju
wink-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Evrofil pravi:
Ok, vzemi v racun da - a naj tip v zgodnih 20h spara za bajto al kaj?
smile-1.gif
Mogoče bolj pametna kot pa pri 60, ali pa da jo njegovi otroci odplačujejo pri 15.
Razen če ima to preskrbljeno (starši), oziroma da ima namen biti celo življenje najemnik. Samo potem ne jambrajte da so najemnine visoke, in da lastniki to po suhem dobijo.
 
Nazadnje urejeno:

Evrofil

Dopisnik z Bruslja
18. jan 2008
4.522
1
36
Pa si bil ti vedno tako zagrenjen, erm, oprosti, odgovoren, ali je to nova pridobitev?
smile-1.gif


Daj no, do sredine dvajsetih (ce, jasno, ne nastepas kaksnega mulca ali stirih) se ti pa ja jebe za nepremicnine. Klinc, skoraj mora se ti.
 

maremm

Pripravnik
26. dec 2010
357
0
16
Ma ja, pri nas so vsi zagrenjeni, če jim poveš da si bil na počitnicah v kakšni eksotiki. Takoj so komentarji tipa, da bi za ta denar lahko naredil nov vetrolov!
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.330
5.848
113
pri taščici
Nisem bil vedno tako zagrenjen. Sem pa bil mogoče bolj ”odgovoren”, ker sem vedel da mi do nepremičnine ne bo nihče pomagal (razen če se oženim z neko ki ima ta problem rešen). No motor sem si ravno tako kupil pri 23....sveta pa v svojem življenju pa res nisem veliko videl.
Sem (sva, smo) pa na svojem brez kreditov, brez neke velike pomoči sorodnikov.
Pa za starost ne šparava v nekih skladih in stebrih, ker tam imajo zagotovljen + samo zavarovalnice, upravljalci skladov, stebrov...
Imam žlahtnimi ki ni bil toliko zagrenjen. Sedaj pri 40 ima dva otroka katera vidi 2x mesec kak dan ali dva, ker sicer je na špediciji, da otroci lahko dajo kaj v usta, da ima za kredo stanovanja. Pred 15 leti bi si pa lahko za letno plačo pol stanovanja kupil. Pač ni bil toliko ”zagrenjen”.
Aja sedaj nama je fouš, ker mu ni jasno od kje nama denar(jackpot, mamila.....)
 
Nazadnje urejeno:

Onslow

Fizikalc
15. jul 2009
825
55
28
Lahko dajes zagrenjen v narekovaje kolikor hoces, ti si zagrenjen. Ne vem sicer kaj je razlog temu, ampak tako je.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.901
5.458
113
Zanimivo...jaz sem ravno nasprotno od zagrenjenosti pa tud nekaterim tu gor ni prav
smile-1.gif


Sami rđavi ku***
evil.gif
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Hanzi, kdor 15-20 let nazaj v SLO ni kupoval nepremicnine, je bil nor.

Kdor danes kupuje nepremicnino v SLO, je nor.

smile-1.gif


LP,
PIC