Zavarovanje osebnega vozila pri dveh zavarovalnica

pumaX

Fizikalc
5. sep 2007
2.183
0
36
Maribor
Obišči stran
evil.gif
to je meni tudi nekako jasno in logično.
Zanima pa me zakonska razlaga, ZAKAJ ne?
 

Robbit

Fizikalc
26. jul 2007
2.209
20
38
Mislim, da zato, ker avtomobilsko zavarovanje spada med premoženjska zavarovanja, kjer pa velja, da z njimi človek ne more zaslužiti. Zaslužil pa bi lahko, če bi imel sklenjenih več takih zavarovanj in bi tako zav. vsota lahko bila višja od škode. Zavarovanje je namenjeno samo za poplačilo škode in nič več.
 

01481

cifra
15. maj 2007
5.306
0
36
67
Ljubljana
Zato, ker z obveznim zavarovanjem zavarovalnica jamči za škode povzročene tretjim osebam in višina kritja je dovolj velika, katero se pa da, z doplačili dvigniti skoraj do neba.

Če pa bolj ekzaktno razmišljam, bi načeloma lahko sklenil 5 polic pri različnih zavarovalnicah a samo z 1 lahko podaljšal registracijo (kopija police gre na MNZ) in s tem ravnal v skladu z zakonom. Ostale 4 bi bile pa na "zalogi".

Zanimivo vprašanje pa je, ali bi se ob škodi zavarovalne vsote seštevale (tu se ne uporablja obligacijski zakonik, da z odškodnino ne smeš ustvariti dobička) ali pa bi si zavarovalnice škodo razdelile po petinah, če bi bilo 5 zavarovalnic.

Pogledati bi bilo treba tudi v zakon, če je določena najnižja in najvišja jamstvena vsota obveznega zavarovanja, ker to bi bil potem tudi odgovor na zgornje razmišljanje a se mi sedaj (po kosilu) nekako ne da.
smile-1.gif
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Obvezno avtomobilsko zavarovanje se lahko brez težav sklene pri več zavarovalnivah, izplačilo škod pa se bo vršilo iz nazadnje sklenjene police za to vozilo, oziroma tiste police ki je zabeležena pri pristojnih organih.

Med zavarovalnim letom lahko skleneš zavarovanje na drugi zavarovalnici in s potrdilom o sklenjenem zavarovanju lahko zahtevaš prekinitev na predhodni zavarovalnici in vračilo preveč vplačane premije. Če ne zahtevaš prekinitve in vračila na predhodni zavarovalnici, imaš sklenjeno zavarovanje pri dveh zavarovalnicah, škode pa se bodo izplačale iz nazadnje sklenjene police, ker zavarovalnica obvesti AZN, UE in še koga o sklenitvi zavarovanja in oni tam prekucajo podatke o zavarovanju z novimi.