Zavarovanje hiše

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Mene pa zanima kako bi se v praksi v mojem primeru ravnalo. Starejša hiša zavarovanih 270m2. Sodni cenilec je ocenil, da je trenutno vredna 80 000€ zemljišče pa 70 000€. Torej bi že v primeru uničenja dveh etaž 200m2 po 900€ dobil več kot dvakratnik trenutne tržne vrednosti hiše? Zav agent je rekel da jih ne zanima trenutna vrednost hiše ampak na novo, ker oni izplačujejo na to vrednost.
 

Tommy17

Fizikalc
8. jan 2009
820
47
28
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Evo moja izkušnja pri zavarovalnici Triglav;
V tem vetru nam je prepih butnil z eno okno in posledično se je razbilo steklo. Prijavim škodo in dobim na mejl ta stavek: V glede na zavarvalno polico, vas obveščamo da škodo večjo od 500 eur krijete sami.
No super si rečem. Naslednje leto Triglav ne bo zavaroval naše bajte. Me zanima kaj bi bilo, če bi toča razbila vsa 4 strešna okna, voda zalila podsrešno stanovanje, uničila parket in pohištvo... Potem tudi njihovih 500 eur ne rabim, banda smrdljiva. Saj ne da bo prišla zamenjava enega termopana na okni več kot 500 eur, samo tak stavek se mi pa res zdi kretenski.

Ko pa pokličeš agenta, pa ti natvezi da imaš zavarovano "Ni da ni" samo da podpišeš, plačaš in da on lahko izgine. Ja samo ko pa pride do škodnega primera pa vidiš kje si.

Tukaj ni težava v zavarovalnici. Ampak v agentu, ki ti je prodal neustrezno polici. Navadno to naredijo zaradi neznanja ali pa zato, da je polica cenejša in le lažje proda. Seveda se pa tudi velikokrat zgodi, ko agent pove vse po pravici, pa tega zavarovanec ne sprejme, ker pogosto misli, da to se pa meni ne more zgoditi.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Mene pa zanima kako bi se v praksi v mojem primeru ravnalo. Starejša hiša zavarovanih 270m2. Sodni cenilec je ocenil, da je trenutno vredna 80 000€ zemljišče pa 70 000€. Torej bi že v primeru uničenja dveh etaž 200m2 po 900€ dobil več kot dvakratnik trenutne tržne vrednosti hiše? Zav agent je rekel da jih ne zanima trenutna vrednost hiše ampak na novo, ker oni izplačujejo na to vrednost.

1. 80.000€ (+70k€ zemljišče) je tržna vrednost hiše? Ne gradbena?
2. Praviš, da imaš po polici zavarovanih 270m2, kakšna je pa zavarovalna vsota? Aja, 300.000€ oz. neznana
grin1.gif

3. Kaj ti je odgovoril agent, ki ti je sestavil polico in dejal da izplačujejo zgolj na novo vrednost (ti pa tudi plačuješ premijo za na novo vrednost in amortizirano realno) pa si mu postavil to vprašanje (-> dobil več kot dvakratnik trenutne tržne vrednosti hiše)?
4. S premožensjkim zavarovanjem naj se zavarovanec načeloma nebi mogel okoristiti, tako da verjemi, da sigurno nebi dobil dvokratnik tržne vrednosti, v to bodi prepričan.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Evo moja izkušnja pri zavarovalnici Triglav;
V tem vetru nam je prepih butnil z eno okno in posledično se je razbilo steklo. Prijavim škodo in dobim na mejl ta stavek: V glede na zavarvalno polico, vas obveščamo da škodo večjo od 500 eur krijete sami.
No super si rečem. Naslednje leto Triglav ne bo zavaroval naše bajte. Me zanima kaj bi bilo, če bi toča razbila vsa 4 strešna okna, voda zalila podsrešno stanovanje, uničila parket in pohištvo... Potem tudi njihovih 500 eur ne rabim, banda smrdljiva. Saj ne da bo prišla zamenjava enega termopana na okni več kot 500 eur, samo tak stavek se mi pa res zdi kretenski.

Ko pa pokličeš agenta, pa ti natvezi da imaš zavarovano "Ni da ni" samo da podpišeš, plačaš in da on lahko izgine. Ja samo ko pa pride do škodnega primera pa vidiš kje si.

Tukaj ni težava v zavarovalnici. Ampak v agentu, ki ti je prodal neustrezno polici. Navadno to naredijo zaradi neznanja ali pa zato, da je polica cenejša in le lažje proda. Seveda se pa tudi velikokrat zgodi, ko agent pove vse po pravici, pa tega zavarovanec ne sprejme, ker pogosto misli, da to se pa meni ne more zgoditi.

Tako nekako ja.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Citat:
1. 80.000€ (+70k€ zemljišče) je tržna vrednost hiše? Ne gradbena?
2. Praviš, da imaš po polici zavarovanih 270m2, kakšna je pa zavarovalna vsota? Aja, 300.000€ oz. neznana
3. Kaj ti je odgovoril agent, ki ti je sestavil polico in dejal da izplačujejo zgolj na novo vrednost (ti pa tudi plačuješ premijo za na novo vrednost in amortizirano realno) pa si mu postavil to vprašanje (-> dobil več kot dvakratnik trenutne tržne vrednosti hiše)?
4. S premožensjkim zavarovanjem naj se zavarovanec načeloma nebi mogel okoristiti, tako da verjemi, da sigurno nebi dobil dvokratnik tržne vrednosti, v to bodi prepričan.

Kaj pomeni to amortizirana realno v primeru, ko je zavarovano na novo vrednost?
Kot sem dejal mi je pred leti zgorel del kuhinje. Torej sem se takrat tudi okoristil, ker sem za stare aparate in omarice dobil vse novo od zavarovalnice?
Rad pa verjamem, de se njihova radodarnost zmanjša, ko gre za konkretne zneske.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Citat:
Uporabnik Tommy17 pravi:
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Evo moja izkušnja pri zavarovalnici Triglav;
V tem vetru nam je prepih butnil z eno okno in posledično se je razbilo steklo. Prijavim škodo in dobim na mejl ta stavek: V glede na zavarvalno polico, vas obveščamo da škodo večjo od 500 eur krijete sami.
No super si rečem. Naslednje leto Triglav ne bo zavaroval naše bajte. Me zanima kaj bi bilo, če bi toča razbila vsa 4 strešna okna, voda zalila podsrešno stanovanje, uničila parket in pohištvo... Potem tudi njihovih 500 eur ne rabim, banda smrdljiva. Saj ne da bo prišla zamenjava enega termopana na okni več kot 500 eur, samo tak stavek se mi pa res zdi kretenski.

Ko pa pokličeš agenta, pa ti natvezi da imaš zavarovano "Ni da ni" samo da podpišeš, plačaš in da on lahko izgine. Ja samo ko pa pride do škodnega primera pa vidiš kje si.

Tukaj ni težava v zavarovalnici. Ampak v agentu, ki ti je prodal neustrezno polici. Navadno to naredijo zaradi neznanja ali pa zato, da je polica cenejša in le lažje proda. Seveda se pa tudi velikokrat zgodi, ko agent pove vse po pravici, pa tega zavarovanec ne sprejme, ker pogosto misli, da to se pa meni ne more zgoditi.

Saj to je to... Izrecno mu rečem "Čuj stari, imamo 4 strešne okne, zavaruj mi bajto v primeru če mi toča vse zbije in se naliv vlije po čisto vseh prostorih ki jih imam. (okna so praktično v vseh prostorih mansarde)". Potem pa naletiš že na omejitev, ko ti veter razbije eno steklo. Potem se pa vprašaš, kaj bi bilo če bi mi razbilo vse štiri...
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne razumem, kakšno imaš okno, da ti 500eur ni dovolj. Kvadratni meter termopan stekla vključno s stroškom zamenjave in potnimi stroški steklarja ne pride niti 100eur.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.931
4.994
113
Saj ni problem enega okna... problem je 500 eur. Vem da popravilo enega okna ne more bit več kot 100 eur. Če pride toča in mi zbije 4 strešne, mi je pa 500 eur kar hitro premalo.
 
Nazadnje urejeno:

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Citat:
1. 80.000€ (+70k€ zemljišče) je tržna vrednost hiše? Ne gradbena?
2. Praviš, da imaš po polici zavarovanih 270m2, kakšna je pa zavarovalna vsota? Aja, 300.000€ oz. neznana
3. Kaj ti je odgovoril agent, ki ti je sestavil polico in dejal da izplačujejo zgolj na novo vrednost (ti pa tudi plačuješ premijo za na novo vrednost in amortizirano realno) pa si mu postavil to vprašanje (-> dobil več kot dvakratnik trenutne tržne vrednosti hiše)?
4. S premožensjkim zavarovanjem naj se zavarovanec načeloma nebi mogel okoristiti, tako da verjemi, da sigurno nebi dobil dvokratnik tržne vrednosti, v to bodi prepričan.

Kaj pomeni to amortizirana realno v primeru, ko je zavarovano na novo vrednost?
Kot sem dejal mi je pred leti zgorel del kuhinje. Torej sem se takrat tudi okoristil, ker sem za stare aparate in omarice dobil vse novo od zavarovalnice?
Rad pa verjamem, de se njihova radodarnost zmanjša, ko gre za konkretne zneske.

Ha, en NE mi je ušel, stavek bi se moral glasiti "ti pa tudi plačuješ premijo za na novo vrednost in NE amortizirano realno", česar posledica bi bila veliko manjša premija a tudi veliko nižje izplačilo v primeru škode.

Kar se pa gospodinjskih aparatov tiče pa to res ni za primerjat s samo nepremičnino, pri aparatih samo pogledajo koliko danes stanejo približno enak model, da se ti povrne situacijo v predhodno stanje pa je to to in če si par€ tukaj v plusu se res ne bo noben obremenjeval ampak pri sami hiši bi bilo pa to nekaj popolnoma drugega, če bi ti dejansko cela npr. zgorela.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Citat:
Uporabnik MrDaco pravi:
Saj ni problem enega okna... problem je 500 eur. Vem da popravilo enega okna ne more bit več kot 100 eur. Če pride toča in mi zbije 4 strešne, mi je pa 500 eur kar hitro premalo.
Jaz semvedno mislil, da ima Triglav omejitev zneska po posameznem steklu, tako kot imamo pri Generali omejitev kvadrature posameznega stekla.
redface-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
Tudi za posamezno steklo zna biti dandanes 500€ čisto premalo. Vsak ko gledam jaz račune za svoja okna, pa kljukice delam, katera stanejo (samo stekla) več kot 500€. Pri strešnih pa tudi ne vem, a se da samo steklo menjati? eno me je prišlo 650€+DDV. Govorim seveda, da mi vgradijo enako kvaliteto okna kot jo imam sedaj, ne termopan lokalnega steklarja pa njegovega šnopsa na koncu dneva.

Za Wiener stadtische počasi izgubljam voljo, pripomore tudi agent, žal. Pri sklepanju življenjskega zavarovanja je bil WS več kot konkurenčen, zato smo najbrž tudi z zastopnikom lepo speljali, tukaj pa ovinkarjenja kolikor češ. Saj ni on vsega kriv, dejansko gledam ponudbo, povsod neke omejitve in bisteno manjše kot pri konkurenci, potem pa v drobnem tisku - če se vežeš na 10 let, pa sem rekla, naj mi naračuna brez tega. Pa tega ne morem zavarovati, pa onega ne, pa to ni notri, pa to je še posebej. Cene teh stvari nikjer zraven napisane seveda, seštevek vsega torej bistveno manjši, kot pa če želim imeti še to vključeno.

Grem malo h konkurenci še povprašati...
Če primerjam Generali in Merkur ima prvi višja kritja, vendar ne vem za kako ceno, ker zdaj lahko samo pakete primerjam... Zavarujeta oba na zunaj zaprt objekt, brez da je vseljen?
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Si pa osmojena. Vsi slovenski proizvajalci oken, (pa verjami da tudi manjši tuji) imajo za sabo nekega lokalnega steklarja ki jim dela stekla.
@all: če je 500€ za steklo premalo, se sklene dodatno zavarovanje stekel (če imate tako draga).
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.625
14.322
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Grem malo h konkurenci še povprašati...
Če primerjam Generali in Merkur ima prvi višja kritja, vendar ne vem za kako ceno, ker zdaj lahko samo pakete primerjam... Zavarujeta oba na zunaj zaprt objekt, brez da je vseljen?

Da.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Si pa osmojena. Vsi slovenski proizvajalci oken, (pa verjami da tudi manjši tuji) imajo za sabo nekega lokalnega steklarja ki jim dela stekla.
@all: če je 500€ za steklo premalo, se sklene dodatno zavarovanje stekel (če imate tako draga).

Vzamem nazaj termopan stekla, ne zaradi lokacije izvajalca, temveč zaradi tega, kar sem si jaz predstavljala pod termopan in kar danes v žargonu pomeni - dvoslojne šipe polnjene z zrakom, ki so jih vgrajevali 20+ let nazaj. Če malo pobrskam po netu, vidim, da termopan ni nujno to in gre lahko tudi za bolj izolativna sodobna stekla. Kakorkoli, enakovredna slovenska ne bodo nič cenejša, kot sem za njih plačala jaz.

Drugo kar je, je pa pač to, da skušam najti nekaj kar bi pač odgovarjalo meni, zato sem se pač zapičila v ta klinčeva okna. Stala so me veliko, želim da so ustrezno zavarovana, brez nekih blaznih doplačil. Razumem, da lahko, da v celoti ne bodo, lahko pa znesek mojega doplačila v primeru škode zelo variira, že samo omejitev 500€ (ali bilo koliko) oz. neka kvadratura na posamezno steklo ali pa na steklo celokupno, je razlika kot dan in noč. Vsak najbrž išče kombinacijo, ki mu najbolj ustreza. meni recimo dol maha za razne plazove in dvige talne vode, nekomu je pa to prva prioriteta. Ne predstavljam si, da bi nekdo na Barju sprejel dvig talne vode s kako smešno omejitvijo, meni je pa vseeno, če jo ven vržejo. Načeloma so druge stvari, ki so mi važne, bolj kot ne enakovredne med zavarovalnicami (z izjemo meteornih vod iz streh, ki je tudi včasih s kako smešno omejitvijo pri nekaterih), pa jih pač ne poudarjam toliko, ker vem, da izgleda, da sem se zagnala samo v ta okna kot svinja v koruzo. Tako da poleg tega, mi je važno še to, da zavarovalnica res plača, ko do škode pride in da postopek uveljavljanja škode ni preveč "stresen".
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
Spet jaz, še eno vprašanje. Lahko direktno za Generali ali pa na splošno, če je to povsod enako. Torej če zavarujem nevseljeno novogradnjo - zunaj zaprta hiša, pri tem se notri že delajo inštalacije pa kako orodje kdaj puti, kljub dobronamernim nasvetom, ki jih ima žena za moža, pa jih on ignorira - ali rabim zavarovati tudi premičnine. Torej orodje ipd verjetno gre pod premičnine, kam pa vgrajena inštalacija - cevi elektrike in vodovoda, rekuperacije, talnega?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
se pravi, da dokler ni hiša vseljena, ne morem zavarovati ničesar, kar bi lahko znotraj hiše odšraufali in odnesli ali samo teh inštalacij ne? Razumem, da potem se zavaruje samo škoda povzročena z njimi iz takega ali onakega razloga, vzel takrat ne bo nihče več tega...
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Hišo se lahko zavaruje takoj, ko je z okni in vrati zaprta, zaklenjena.
smile-1.gif
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.344
5.385
113
Prebila se čez zavarovlane pogoje ene parih zavarovalnic, za crknit...

In ker je tukaj nekaj zastopnikov za Generali, mi lahko (tudi na ZS) nekdo napiše po koliko je paket Ekskluzivnega in Premium kritja za hišo, ki ima ZV vsoto 235k€, poleg tega je pomožni objekt (garaža) s tlorisno površino 46m2 in masivno protihrupno ograjo. Zdaj ne vem, a se to tretira k hiši ali je posebej treba kaki dodatek plačati.
Zraven dodatek za potres.
Zavarovano pri Generaliju nimam ničesar, bi pa plačala premijo naenkrat.

Sem se ustavila v dveh poslovalnicah Generalija in kontaktirala Generali preko neta, pa vsem dala kontakte, ker nihče ni imel časa, da bodo kontaktirali, pa še vedno čakam... Trenutno je sicer hiša v gradnji in sem uspela izvedeti, da lahko zavarujem samo osnovno kritje, vendar me zanima za naprej. Ker glede na to, kake zneske mi naračunajo druge zavarovalnice pa so s kritjem nekje vmes med ekskluzivnim in premium paketom, me skrbi, kaka premija bo tu, sploh za premium kritje.
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Od kod pa si? Če si iz Ljubljane ti lahko jaz zavarujem hišo. Vidim, da imaš že pri sklenitvi zavarovanja težave, kaj šele ob morebitni škodi. V vsakem primeru je dobro imeti "svojega" zavarovalnega zastopnika. Moji podatki so v osebnem profilu.
smile-1.gif