Zavarovanje hiše

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Matey, najlepša hvala za odgovore.
Pri ZV me najbolj muči, pa ne znam vprašati - kaj je potem gradbena vrednost? S čim jo dokazujem? Imam sicer račune izvajalcev, ampak ali lahko zavarovalnica recimo reče, da je po njenem gradbena vrednost taka in taka, četudi sem jaz plačala več. Kako jo sploh določajo? Pošljejo cenilca? In potem tako kot cenilec pri bankah "zaokrožuje" navzgor ali navzdol, odvisno od interesa in ali je vstal s ta pravo nogo.

Glede stekla - katera zavarovalnica mi zavaruje okna (torej stavbno pohištvo) z ZV komplet hiše in brez neke omejitve. Oziroma, da je fleksibilnost te postavke možna in ne vpliva preveč na premijo?

Zakaj te tri zavarovlanice? Ne vem, s temi sem se srečala že pri življenjskem zavarovanju. Merkur je bil tam porazen, sem čisto pozabila nanj, Generali pa ravno zaradi avtomobilov - preveč razočaranih zgodb slišala, sem mislila da je modus operandi potem na splošno tak. Do Tilije imam odpor, utemeljen ali ne, pač bog pomagej. Bom pa seveda zdaj pogledala še, kaj te zavarovlanice nudijo. Pač se mi n gre toliko za tistih 10 ali 20 evrov na leto, kot to da so kritja res smiselna in da od primeru škode res dobim kaj povrnjenega (se pravi v redu kritja in ne prevelikokomppliciranje zavarovalnice, ki potem išče luknje vsepovsod).
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Gradbena vrednost je 800-1000eur na kvadratni meter neto tlorisne površine hiše. Ne rabiš biti noben cenilec, takšna je pač cena v Sloveniji.

Ne ovinkari, pa raje napiši kakšna je kvadratura hiše in na kakšno vrednost ti jo je ocenil zastopnik.

P.S. Vrednost parcele, gradbenih dovoljenj, stroški priklopov ne štejejo k gradbeni vrednosti.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
WS zastopnik mi je 245m2 neto novogradnje ocenil na 158k€. Gre za zidano hišo, pasivna, kar je očitno nepomembno, razen za tiste, ki gradimo. Dejanski strošek tega spasa je 1000€/m2. In ja, torej je problem, če mi recimo zavarovalnica ne bi hotela priznati teh 80+k€ razlike. Ločim gradbeno in tržno vrednost, pa vse sivine vmes, brez skrbi.
 
Nazadnje urejeno:

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Torej občutno prenizko določena zavarovalna vsota. Pri sklenitvi zavarovanja bodi pozorna na to, da bo polica korektno narejena, z resničnimi podatki in realnimi ocenami vrednosti.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Na 622 EUR je ocenjena gradbena vrednost m2? Ta agent je samo za
10.gif

900 EUR/m2 je nekje povprečje...
V mojem primeru izpred 5 let sem imel enako GV. Posledica ob škodi? 40% podzavarovanost.
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Kolikor sem razumel so pri triglavu vse hiše zavarovane do 300.000€. Ti pa plačaš zavarovanje kolikor kvadratov imaš v hiši. Pri izplačilu pa upoštevajo gradbeno vrednost za stanovanjske prostore cca 900€, za manstardo že manj, klet še manj, pomožni prostori še manj...
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Triglav po paketni polici zavaruje hiše do največje vrednosti 350.000€ na prvi riziko in opremo dp 60.000€ na prvi riziko.

Če je tvoja gradbena vrednost 250.000 in pride do totalne škode, boš dobil 250k€, hec pa je v tem, ker pri ZTR ni nikjer
navedeno kakšno ZV (zavarovalna vsota) je za m2 na etažo in iz police ne veš za koliko je hiša zavarovana.
Pozoren je treba biti, da ti vključijo res pravilne kvadrature po etažah, saj pogosto opažam, da so nekateri krativni
in da je zavarovanje ugodnejše zmanjšajo površino objekta, kar pa lahko pelje do podzavarovanja in sorazmerno
v procentih zmanjšano izplačilo odškodnine.

Kje si dobil podatek da je pri ZTR vkalkulirana vrednost 900€/m2 za etažo? Jaz nisem nikjer zasledil tega podatka.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Citat:
Uporabnik Roberto pravi:
Na 622 EUR je ocenjena gradbena vrednost m2? Ta agent je samo za
10.gif

900 EUR/m2 je nekje povprečje...
V mojem primeru izpred 5 let sem imel enako GV. Posledica ob škodi? 40% podzavarovanost.

Pri WS imaš možnost izbirati pri različne tiše gradnje, (običajna, udobna in nadstandard) in tukaj pride do razlike ceni na m2
in s tem zavarovalne vsote, glede na to da bo hiša pasivna in je seveda dražja gradnja, bi vsekakor bila pravilna izbira nadstandard
in še povišenje ZV, v kolikor to stranka želi. Zakaj je agent ponudil tako ZV, mogoče zaradi neznanja, ali pa da bi bil ugodnejši...

Citat:
V mojem primeru izpred 5 let sem imel enako GV. Posledica ob škodi? 40% podzavarovanost.
Lahko opišeš kakšno škodo si imel in kje je bilo zavarovano, kdo je določil ZV?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:
Triglav po paketni polici zavaruje hiše do največje vrednosti 350.000€ na prvi riziko in opremo dp 60.000€ na prvi riziko.

Če je tvoja gradbena vrednost 250.000 in pride do totalne škode, boš dobil 250k€, hec pa je v tem, ker pri ZTR ni nikjer
navedeno kakšno ZV (zavarovalna vsota) je za m2 na etažo in iz police ne veš za koliko je hiša zavarovana.
Pozoren je treba biti, da ti vključijo res pravilne kvadrature po etažah, saj pogosto opažam, da so nekateri krativni
in da je zavarovanje ugodnejše zmanjšajo površino objekta, kar pa lahko pelje do podzavarovanja in sorazmerno
v procentih zmanjšano izplačilo odškodnine.

Kje si dobil podatek da je pri ZTR vkalkulirana vrednost 900€/m2 za etažo? Jaz nisem nikjer zasledil tega podatka.

No, evo, tole je to, kar sprašujem. 350k€ je pesek v oči, da lepo izgleda, koliko pa dobiš, je pa drugo. Jaz bi rekla, daj mi raje znižaj premijo, pa daj kritja 250k€.
 
Nazadnje urejeno:

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Matey, najlepša hvala za odgovore.
Pri ZV me najbolj muči, pa ne znam vprašati - kaj je potem gradbena vrednost? S čim jo dokazujem? Imam sicer račune izvajalcev, ampak ali lahko zavarovalnica recimo reče, da je po njenem gradbena vrednost taka in taka, četudi sem jaz plačala več. Kako jo sploh določajo? Pošljejo cenilca? In potem tako kot cenilec pri bankah "zaokrožuje" navzgor ali navzdol, odvisno od interesa in ali je vstal s ta pravo nogo.

Glede stekla - katera zavarovalnica mi zavaruje okna (torej stavbno pohištvo) z ZV komplet hiše in brez neke omejitve. Oziroma, da je fleksibilnost te postavke možna in ne vpliva preveč na premijo?

Zakaj te tri zavarovlanice? Ne vem, s temi sem se srečala že pri življenjskem zavarovanju. Merkur je bil tam porazen, sem čisto pozabila nanj, Generali pa ravno zaradi avtomobilov - preveč razočaranih zgodb slišala, sem mislila da je modus operandi potem na splošno tak. Do Tilije imam odpor, utemeljen ali ne, pač bog pomagej. Bom pa seveda zdaj pogledala še, kaj te zavarovlanice nudijo. Pač se mi n gre toliko za tistih 10 ali 20 evrov na leto, kot to da so kritja res smiselna in da od primeru škode res dobim kaj povrnjenega (se pravi v redu kritja in ne prevelikokomppliciranje zavarovalnice, ki potem išče luknje vsepovsod).

Poleg Matejevega opisa bi dodal samo še to, večinoma ko sklepaš paketna zavarovanja so ta ločena za zgradbo in opremo, če zavaruješ samo zgradbo, ker je še v gradbeni fazi, moraš potem dodati še kritje za stekla, ki pa je spet različno od zavarovalnice do zavarovalnice, nekje ti nudijo na polno ZV, nekje pa en določen znesek... Če še ne urejaš/vgrajuješ notranje opreme, začano dodatno vključi zav. stekel, če pa boš kmalu vgrajevala opremo, pa zavaruj že to in boš imela tudi krita stekla.

Kot je omenil Matey, če pride do neke škode, katero je povzročil potres (lahko je požar ali eksplozija, razbitje stekel...) je ta škoda krita samo če je zavarovan potres.

Nekaj je treba vedeti, ne obstaja zavarovanje ki krije čisto vse, vedno je krito samo to kar je napisano na zavarovalni polici
in v splošnih pogojih... In zavarovalnica bo krila samo to, kar je bilo zavarovano in dogodki ki so bili zavarovani, tako da preglej kritja,
jih primerjaj med sabo in se odloči za varianto ki ti najbolj pokrije dogodke katerih se bojiš...
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Katere zavarovalnice mi krijejo okna na ZV? Katera zavarovalnica mi bo krila vsaj 950€/m2, če dejansko lahko dokažem koliko me je gradnja stala (beri, ni samogradnje in vse delamo z računi, imam vse možne energetske izkaznice ipd.)

Mislim, kombinacij je toliko, pa da zraven se kake splošne pogoje prebereš, pa je za dva dni dela...
 
Nazadnje urejeno:

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik Garfildd pravi:
Triglav po paketni polici zavaruje hiše do največje vrednosti 350.000€ na prvi riziko in opremo dp 60.000€ na prvi riziko.

Če je tvoja gradbena vrednost 250.000 in pride do totalne škode, boš dobil 250k€, hec pa je v tem, ker pri ZTR ni nikjer
navedeno kakšno ZV (zavarovalna vsota) je za m2 na etažo in iz police ne veš za koliko je hiša zavarovana.
Pozoren je treba biti, da ti vključijo res pravilne kvadrature po etažah, saj pogosto opažam, da so nekateri krativni
in da je zavarovanje ugodnejše zmanjšajo površino objekta, kar pa lahko pelje do podzavarovanja in sorazmerno
v procentih zmanjšano izplačilo odškodnine.

Kje si dobil podatek da je pri ZTR vkalkulirana vrednost 900€/m2 za etažo? Jaz nisem nikjer zasledil tega podatka.

No, evo, tole je to, kar sprašujem. 350k€ je pesek v oči, da lepo izgleda, koliko pa dobiš, je pa drugo. Jaz bi rekla, daj mi raje znižaj premijo, pa daj kritja 250k€.

Pesek v oči je, ker te ta znesek zavaja, da imaš nepremičnino zavarovano do tega zneska, dejansko pa imaš zavarovano do "dogovorjene" ZV ki ne veš kakšna je, ker ni nikjer navedena ampak slepo zaupaš tej zavarovalnici, da je to res toliko
kot je gradbena vrednost nepremičnine... Koliko je to, pa mi do sedaj še noben ni vedel povedati in pokazati, sam verjem
bolj v stvari ki so zapisane...

Ja hec je v tem, ker se dostikrat zniža premija na račun kvadrature objekta, isto je imel oče doma, pa mi ni bilo jasno zakaj
ne pridem s ceno zraven pri drugih zavarovalnicah, no ko sem bil pozoren na m2 in dejansko površino hiše, mi je bilo hitro jasno.
 

Roberto

Majstr
19. jul 2007
12.057
154
63
Doma
Neurje julija 2008, odneslo je streho z ostrešjem (polovico), zaliti prostori od podstrešja navzdo (neizdelano podstrešje, izdelan in opremljen prostor na podstrešju, dnevna soba v nadstropju, kuhinja, dnevna soba v pritličju: uničene talne obloge laminat, ladijski pod, lakiran hrastov parket, stropne obloge/pleskarija, balkonska vrata na teraso, uničena elektroinštalacija - izruvano stojalo za električne kable na strehi, posledično po kanalih med nadstropji tekla voda iz vtičnic...)
Zavarovano pri ZTR, zavarovalno vsoto določil agent (ki pa je samo popravljal prvotno zavarovanje; po dolgoletnem predhodnih policah je bila ZV 80k, novi agent jo je postavil na 150k, dejansko na kvadraturo pa je 200k, kar mi je, pazi malo, ocenil cenilec na terenu ki pa je bil prvi agent, katerega sem odslovil)
Zadeva se je razpletla v mojo korist na koncu, ampak se je pa malo perila opralo... na koncu je vseeno bila win-win kombinacija

Zanimivo je to, da se vsi sklicujejo na neke tabele kjer je določena gradbena vrednost glede na pogoje... Ampak ko pa hočeš to na vpogled pa teh bukl kar ni in ni...
 

stankozaspanko

Fizikalc
27. jul 2012
4.930
7
38
Hm, zanimivo.... samo da se je rešilo pozitivno... jst z ZT nisem imel problemov (steklo na balkonskih vratih), prav tako ne s Tilio (enako stekla na vratih in oknu)... kaj drugega k sreči (še) nismo imeli ....
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Jaz sem imel samo požar v kuhinji zavarovano pri ZT. Povrnjeno vse na novo nabavno vrednost brez bilo kakšnih težav in pregovarjanj.
 

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.802
4.303
113
Citat:
Uporabnik jetamp pravi:
Jaz sem imel samo požar v kuhinji zavarovano pri ZT. Povrnjeno vse na novo nabavno vrednost brez bilo kakšnih težav in pregovarjanj.

Saj to ni nič nenavadnega je pri vseh zavarovalnicah tako, in je to edino pravilno, problem pa nastane če zavarovanje ni ustrezno
sklenjeno in da je večja škoda... potem se pa zna zakomplicirat...
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.927
4.989
113
Evo moja izkušnja pri zavarovalnici Triglav;
V tem vetru nam je prepih butnil z eno okno in posledično se je razbilo steklo. Prijavim škodo in dobim na mejl ta stavek: V glede na zavarvalno polico, vas obveščamo da škodo večjo od 500 eur krijete sami.
No super si rečem. Naslednje leto Triglav ne bo zavaroval naše bajte. Me zanima kaj bi bilo, če bi toča razbila vsa 4 strešna okna, voda zalila podsrešno stanovanje, uničila parket in pohištvo... Potem tudi njihovih 500 eur ne rabim, banda smrdljiva. Saj ne da bo prišla zamenjava enega termopana na okni več kot 500 eur, samo tak stavek se mi pa res zdi kretenski.

Ko pa pokličeš agenta, pa ti natvezi da imaš zavarovano "Ni da ni" samo da podpišeš, plačaš in da on lahko izgine. Ja samo ko pa pride do škodnega primera pa vidiš kje si.
 
Nazadnje urejeno:

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.339
5.371
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Katere zavarovalnice mi krijejo okna na ZV? Katera zavarovalnica mi bo krila vsaj 950€/m2, če dejansko lahko dokažem koliko me je gradnja stala (beri, ni samogradnje in vse delamo z računi, imam vse možne energetske izkaznice ipd.)

Mislim, kombinacij je toliko, pa da zraven se kake splošne pogoje prebereš, pa je za dva dni dela...

Mi zna kdo odgovoriti vsaj na prvi del (okna), če se že pazljivo vsi ognejo drugemu (gradbena vrednost)?
Ko gre za okna in steklene površine, pa je tam kaka omejitev, recimo 5m2 --> a to pomeni na posamezno steklo (nekje je to poudarjeno) ali skupno (tam kjer nič ne piše zraven)? Orka madona, bolj berem razne splošne pogoje, bolj se mi zdi, da ne bom proti ničemur zavarovana
10.gif
 

jetamp

Fizikalc
5. sep 2007
3.519
59
48
Kranj
Ne vem no, meni je agent dal brošuro kjer je za vsak paket (A,B,C) lepo napisano kaj krije in do katere vsote.
Tisto o gradbeni ceni 900€ mi je pa res samo rekel in ni nikjer napisano. Bo treba malo v akcijo stopit in na papirju dobit.
 

Matey

AlterZavarovalničar
6. sep 2007
32.624
14.321
113
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Katere zavarovalnice mi krijejo okna na ZV? Katera zavarovalnica mi bo krila vsaj 950€/m2, če dejansko lahko dokažem koliko me je gradnja stala (beri, ni samogradnje in vse delamo z računi, imam vse možne energetske izkaznice ipd.)

Mislim, kombinacij je toliko, pa da zraven se kake splošne pogoje prebereš, pa je za dva dni dela...

Mi zna kdo odgovoriti vsaj na prvi del (okna), če se že pazljivo vsi ognejo drugemu (gradbena vrednost)?
Ko gre za okna in steklene površine, pa je tam kaka omejitev, recimo 5m2 --> a to pomeni na posamezno steklo (nekje je to poudarjeno) ali skupno (tam kjer nič ne piše zraven)? Orka madona, bolj berem razne splošne pogoje, bolj se mi zdi, da ne bom proti ničemur zavarovana
10.gif

Stekla -> Generali pa še kakšna. Tiste omejitve kar se kvadrature stekla tiče je pa po posameznem oknu ja.

Kar se pa gradbene vrednosti tiče, se pa nobena zavarovalnica ne obveže s kritjem minimalno 950€/kv.m (zato to načeloma tudi ni nikjer v pogojih navedno) ampak z zavarovalno vsoto, ki ti jo predlagajo, če se ti pa zdi premajhna oz. neustrezna pa jo lahko vedno popraviš oz. predlagaš primernejšo, če ti pa kasneje v primeru škode slučajno kaj komplicirajo pa lahko vedno najameš še lastnega cenilca, s katerim potem dokazuješ svoj prav (seveda ob predpostavki, da se ta cenitev ujema z ZV na pogodbi ter da je vse plačano, tako kot je treba).

Citat:
Uporabnik Jabe pravi:
Orka madona, bolj berem razne splošne pogoje, bolj se mi zdi, da ne bom proti ničemur zavarovana
10.gif

To pa v nobenem primeru, razen, če nimaš zavarovanja sploh ali pa imaš zavarovan riziko, ki ga tudi približno ne potrebuješ zavarovat.